14.3 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Mariusyul

Mariusyul New Member

Trophy Points:
    0
    buna Seara!
    Are cineva cumva habar cum as putea face sa trimit plicul la NMC chiar daca a trecut mai mult de 6 luni de la aplicare????

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    se vede treaba ca nu prea stii legea si obligatiile. citeste cu atentie.
    https://www.gov.uk/employment-agencies- ... th-a-hirer

3. Before placing a worker with a hirer

Before placing a work-seeker with a hirer, you must get sufficient information from the hirer including:
    the identity of the hirer and, if applicable, the nature of their business
    the date the hirer needs a work-seeker to start and for how long
    the type of work, location, working hours and any health and safety risks and controls
    the experience, training and qualifications the hirer needs for the post or are needed by law
    any expenses payable by or to the work-seeker
    if you run an agency, the minimum wage, benefits, method of payment, and notice periods for termination of employment (where applicable)

3. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    AdCrys20 tu poti sa o tii pe a ta cat vrei crezi ca este cineva pe forum atat de prost sa nu inelega diferenta intre un angajator si o firma de recrutare ? ... nu inteleg de ce te obosesti sa ne explici asta !!! -nas- reiese de undeva din discutie ca noi nu stim care este diferenta ?

Tu ca si recrutant ai 2 obligatii cel putin de conduita ca sa nu le mai amintesc si pe cele morale :
    - una fata de angajator ( ii garantezi angajatorului ca cei pe care i-ai recrutat sunt ok si ca este omul potrivit pentru job )
    - una fata de angajat ( ii garantezi angajatului ca angajatorul este ok inclusiv ca viitorul sau loc de munca este ok )

In alta ordine de idei tu ca si recrutant TREBUIE sa cunsoti situatia angajatorului .
    Oricine in afara de fine poate sa faca legatura din cele de mai sus intre o firma de recrutare si viitorul loc de munca al angajatului
    Daca nu ai inteles nici acum ceea ce spun va trebui sa folosesc Paint-ul pentru o reprezentare schematica!

Faptul ca nu raspunzi la intrebarile pe care ti le-am pus mai sus cred ca spune tot , in lagatura cu activitatea ta si ce contracte negociezi !

Vezi ca o dai in bara nu numai cu logica dar si cu semantica , ti-am mai spus nu este nimeni aici pe forum sa depinda de tine si sa iti accepte opiniile ... LASA-NE ...te rugam mult ... vrei sa facem o petitie online sa ne lasi? -nuuu-

4. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    AdCrys20 ce se intelege prin "any health and safety risks and controls" ?

Printre altele astea sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca firma de recrutare in legislatia Romaneasca :

- Să ofere un loc de muncă în concordanţă cu pregătirea, aptitudinile şi interesele beneficiarului pe durata contractului de muncă.
    - Să vă prezinte informaţii şi precizări exacte cu privire la cerinţele locului de muncă şi la condiţiile în care isi va desfasura activitatea angajatul
    - Să asigure întocmirea unui exemplar al contractului individual de muncă şi în limba română.

5. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Kamaru te rog hai sa lasam acest topic pentru nurse care vor ss vina in UK si au nevoie de informatii.
    Nu mai raspunde la provocari te rog....pur si simplu ignora
    .

6. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    De acord ... scuze pentru reactie insa nu suport astfel de persoane care s-au obisnuit sa ne ia de prosti .

7. DavidW

DavidW New Member

Trophy Points:
    0
    @sapanta & @kamaru
    V-as fi dat un like la ce-ati postat daca eram pe facebook!

8. doar_eu86

doar_eu86 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!

Sunt si eu un asistent medical ce doreste sa lucreze in ANglia, nu am trimis inca documentele la NMC pt ca am cateva nelamuriri:
    Formularul l-am primit de la NMC la sfarsitul lui octombrie (au trecut deja 2 luni pana am facut rost de toate actele) si stiu ca este valabil 6 luni. Singurul document care mai trebuie completat este "Form to accompany transcript of training" si abia dupa sarbatori o sa-l poata completa cei de la scoala. Intrebarea mea este urmatoarea: sa trimit actele acum fara acel "Form to accompany transcript of training" SAU sa le zic ca am pierdut formularul si sa-mi trimita altul (valabil alte 6 luni)?? -wow-
    Mi-e frica sa nu expire valabilitatea formularului si sa trebuiasca sa o iau de la capat cu traduceri si legalizari...

Va multumesc frumos de sfaturi! :)

9. gabrielle4u

gabrielle4u New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    Home Page:
    Sa inteleg din disctutiile de mai sus ca exista diferente intre un contract de munca incheiat prin agentie si un contract obtinut pe cont prorpiu? Care ar fi acelea? Daca tu ca si asistent te duci in Uk si obtii un job, pe ce perioada se face contractul ?
    Am vazut un contract facut prin agentie si in el erau prevazute 37.5 ore/ saptamana, nu inteleg de ce spuneti voi ca se munceste mai mult.
    Pt doar_eu86, daca l-ai primit in octombrie inseamna ca in momentul de fata formularul este inca valabil . Daca are data din octombrie inseamna ca e valabil pana in martie, nu inteleg de ce iti faci griji?

10. Karmenis

Karmenis New Member

Trophy Points:
    0
    Perioada contractului poate varia, de la caz la caz: poate fi pe 6 ori 12 luni, temporar sau permanent, fix, cu drept de prelungire sau pe o perioada nedeterminata; orele prevazute in contract se respecta doar ca mai peste tot se iveste ocazia sa lucrezi extra, din lipsa de personal si cum englezii nu se ingramadesc sa acopere turele, ai optiunea de a lucra in plus.

11. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Formularul trebuie trimis astfel incat sa fie primit pana la data la care expira cele 6 luni - in cazul tau luna martie. Parerea mea este sa nu il trimiti fara "Form to accompany transcript of training " , pentru ca formularul va fi considerat incomplet .

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cata polemica nene...si toti are si n-are dreptate cum ar veni... -asa-asa-
    Asta, ady..., recruter, are dreptate cumva,
    jobul lor este sa te aduca aici, si, care e ala nebun sa-ti spuna ce realitate vei gasi ?
    E ca la aia cu "sale-urile"...up to 50% off,
    cam asa vad eu. "Up to" dar, niciopdata chiar acolo de fapt!
    Din pacate, cand marea majoritate (sau cel putin asa era cand am venit eu), ar fi semnat si-n alb, numa sa plece,
    e cam jignitor sa-i numesti ignoranti pe cei care semneaza fara sa citeasca tot contractul, bucatica cu bucatica, caci, cel ce semneaza, are desigur incredere in ce-i spune cel de-l recruteaza!Apoi, sa zicem totusi ca-l citesti...ce stii tu de acolo, despre legislatia de aici?Mai nimic.
    Si vii, timid spre speriat, si incepi munca si...desigur, nimeresti uneori in ceva NH care iti intorc nasul,
    si ai manageri care te pun noaptea sa cureti cartofii pt pranzul de a doua zi (mi s-a intamplat mie), luezi mai tot timpul short staff, dar, tragi de tine si de staff si nu ai cui/poti spune, caci ti-e teama ca ce va face managerul cu tine...si tot asa!

In afara de cei ce m-au mai contactat pe aici, am avut chiar destule contactari, unele chiar disperate, despre problemele ce le-au intampinat,
    imi amintesc asta vara in concediu cat am stat pe mobil cu cineva careia un pacient ii luase de pe masa potul cu medicamente si le luase, fiind desigur alt pacient decat cel caruia medicatia ii era destinata, persoana in cauza a fost imediat suspendata (cu plata conform contractului),investigata, gasita vinovata si, PIN pierdut pt 6 luni!
    Crede cineva ca pe cei de la NMC i-a interesat ca dansa a spus ca facea si breakfast la vremea respectiva?
    Desigur ca nu! I s-a spus clar, treaba ta era medicatia, nu micul dejun, managerul a dat-o desigur cotita, ca as si pe dincolo, deci, ca sa inteleaga TOATA LUMEA

in caz de ceva incident in care sunteti implicati, cu eventuale repercusiuni asupra PIN-ului vostru,

NU INTERESEAZA PE NIMENI
    ca : sunteti short staff/obositi dupa shpe ture consecutive/fara training/etc/etc,
    ca nurse, va asumati INTREAGA responsabilitate pentru actiunile si...ATENTIE neactiunile voastre!

Managerii, sunt acolo sa faca profit, nu sa va ajute pe voi, intelegeti asta!
    Well, toti va vor trage niste zambete de ar fi ividios si Denzel Washington cand si-a luat primul Oascar, dar...ATAT! In rest, vizavi de procesul de ingrijire, sunteti , vorba aia, pe turta voastra!

Cineva intrebase de numarul de ore de contract si daca poti fi fortat sa lucrezi in plus,
    raspunsul este NU!
    Angajatorul are obligatia sa-ti asigure numarul de ore stipulate in contract dar, nu te poate forta sa lucrezi extra!
    Desigur, trebui sa-i aduci acest lucru la cunostinta atunci cand iti arunca asa....uitand...un extra shift,si, preferabil sa fie facut in scris,ca mai orice alt ceva de altfel,traim in epoca aia "verba volant,scriptam manent "
    Hai ca ma intind si ...pierd sirul -nu-ma-uit-

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    un recrutor trebuie sa aiba tot interesul sa iti prezinte situatia cat mai corect, pt simplu motiv ca daca angajatul pleaca / angajatorul il da afara dupa o anumita perioada (pana la 3 luni parca), trebuie sa recruteze pe altcineva in loc pe cheltuiala proprie. nu mai spun de referinte, viitoare colaborari samd.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai aici era toata dilema .
    Noi, aici, in UK, STIM asta.
    Cei inca in tara nu prea si, accepta orice li se ofera.
    Iar pentru restul, ia aminte la ce s-a scris despre oferta mare de nurse din sud estul Europei din ultimii 5/6 ani.
    Asa este.Cand ai new comers care fac orice si mai te si rasplatesc pentru asta...why not!

15. nicknick

nicknick New Member

Trophy Points:
    0
    In situatia ta am fost si eu....am fost nevoit sa sun la NMC, le-am spus PRN-ul care il aveam pe formularul vechi, mi-au confirmat si dansi ca acel formular nu mai este valabil pt. a trecut 6 luni, i-am rugat sa imi trimita altul...a primit altul iar acum am PIN-ul.

PS. Vreau sa va multumesc tuturor celor care v-ati adus aportu pe acest formu cu sfaturi utille pt. obtinerea PIN-ului (si nu numai)... -dans-

16. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Zici fals apoi postezi: imprimat care se completeaza ... adica ceea ce am spus eu. Ai vrea ca viitorul contract de recrutare sau de munca sa fie scris de mana? Cred ca poti face si astfel de contracte dar s-ar putea sa nu fie acceptate. Si vorbim despre formulare sau contracte? Intreb pentru ca exista diferente intre cele doua.

Eu cred ca m-am explicat destul de corect si lucid. Ce treaba am eu cu mizeria de la locul de munca ?! Ce deduci tu din acel articol ca ar trebui sa faca un recrutant? Chiar sunt curios ?? Crezi ca ar trebui sa faca chestionare daca sunt sau nu colturi cu mucegai sau fecale intinse pe pereti ? S-a referit oare la mizerie in sensul de management prost / gresit ??

Ai perfecta dreptate! Pe hartie toata lumea iti garanteaza ambele situatii: atat pentru angajator cat si pentru angajat. Dar nu este de datoria mea ( cel putin legal ) sa stau sa fac evaluari. Daca legea imi cere X Y Z hartii pentru ca recrutarea sa fie in baza legii, eu asta fac. Mie nu-mi cere nimeni ( nici statul, nici angajatorul ) sa-i dovedesc faptul ca recrutul este labil psihic. Tocmai de aceea exista self-declaration si declaration of good health and character.

17. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    AdCrys20 -nervos- suferi tare cand altii au dreptate, daca citesti un pic mai sus suntem cativa care sunt satui de ceea ce ai debitat pe forum, noi am hotarat sa nu iti mai raspundem si sa eliberam forumul in favoarea asistentilor care vor sa vina in UK si au nevoie de informatii. -sssst-
    Te rugam elibereaza forumul esti off topic si daca vrei ca cineva sa iti combata aberatiile deschide tu un nou topic cu ce tematica vrei .

PS inca nu am primit nici un raspuns in leg cu intrebarile puse !
    LA REVEDERE !!!

18. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar nu sufar deloc. Sunt foarte calma si linistita.
    Am raspuns frumos, fara jigniri, punctat si argumentat la ceea ce am fost intrebata (uneori chiar si atacata). Daca nu am dreptate, stai linistit, nu este nevoie sa te justifici.
    Spui ca nu mai raspunzi de parca te-am intrebat eu ceva iar la sfarsit imi lasi PS ca sa-ti raspund la intrebari ... glumesti? :)

P.S. Ma repet ... a 3a oara: ti-am raspuns la intrebari. Cauta mai sus si vei gasi.

19. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer iertare pentru dublu post.
    Informatiile prezentate pana acum cu siguranta sunt irelevante pentru cei care deja au un contract de munca in UK, precum dumneavoastra. Consider insa ca pot fi de ajutor celor ce vor sa plece pe acest drum si care pot/vor sa aplice printr-o agentie de recrutare. Sincera sa fiu exista atat plusuri cat si minusuri insa fiecare este liber sa puna in balanta si sa decida ce vrea sa faca.
    Sfatul meu: daca poti aplica pentru pin / job & restul fara sa treci printr-o agentie de recrutare, este mai bine.
    Cat despre activitatea pe forum, aceasta este benevola si gratuita in limita regulamentului.
    Va doresc o zi calda :)

20. doar_eu86

doar_eu86 New Member

Trophy Points:
    0
    Formularul trebuie trimis astfel incat sa fie primit pana la data la care expira cele 6 luni - in cazul tau luna martie. Parerea mea este sa nu il trimiti fara "Form to accompany transcript of training " , pentru ca formularul va fi considerat incomplet .[/quote]

Multumesc mult de raspuns, eu aveam impresia ca acel formular e valabil 6 luni, asta incluzand si perioada 'de analiza' din partea NMC. Iar apoi trebuie sa-mi trimita ei altul care iarasi o sa fie valabil 6 luni.
    Deci Formularul trebuie trimis astfel incat sa fie primit pana la data la care expira cele 6 luni, nu trebuie s amai iau in considerare perioada lor de 'analiza'.

Multumesc mult!! Sarbatori fericite tuturor! -dans-

Share This Page