14.4 C
London
Wednesday, June 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Cafea , tu când vorbești de UK dai exemplu East Ham , cartierul paki ?

Păi așa arată Anglia ?

Și se mai miră lumea că în reportaje România este reprezentată doar negativ .

2. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Hahaha theman. Nu. Doar ca acolo am stat eu prima noapte la hotel....si am ramas socat pe viata.
    Ce am vrut sa spun este sa nu se mai bage la inaintare "mizera din Romania". Nu mizeria duce Romania pe ultimul loc in Europa. Mizerie este peste tot.
    Cunosc Londra fff bine
    Stiu multe zone de nelocuit in Londra (mizerie sau cu risc mare).

Eu sunt unul din cei care au indragit Londra foarte repede, atat pentru frumusete, natura, istorie, cultura, evenimente dar si pentru diversitatea de oameni si tot ce reiese din asta

Discrepantele din UK sau asemanarile/deosebirile dintre Ro si UK fac subiectul altui topic.
    Imi cer scuze

3. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Privind in urma la ceea ce s-a discutat pe forum trag o singura concluzie ... nu trebuie sa te straduiesti sa deschizi ochii nimanui pentru ca vei fi persiflat.
    Ceea ce incercam noi cei care au batut drumul pe care voi vreti sa il urmati acum sa va spunem este sa nu fiti naivi si uite la ce dicutii s-a ajuns.
    Acum realizez un lucru , ca acolo unde lucrez nu este nici un roman si din cauza asta nici nu am probleme , sper sa ramana asa.
    Sincer, pentru cei care tot isi doresc atat de tare un contract in NH , mediat de o agentie nu va doresc decat sa il obtineti! Succes !

4. gabrielle4u

gabrielle4u New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    Home Page:
    Si eu sper acelasi lucru Kamaru! Si am ajuns la concluzia ca sunt multi care au dorinte similare, nu numai sa nu lucreze cu romani, ci si sa nu fie inconjurati de romani in general, dar nu toti recunosc. As face totusi cateva exceptii si mi-as dori sa am 1-2 prieteni apropiati prin zona, dar nu e un must, familia mi-ar fi suficienta.

5. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    De ce nu spui asa prietene ?!!! ...traiesti din recrutari fiind direct implicat in procesul de selectionare a personalului .... acum imi explic reactia la mesajele mele dar si la cele scrise de catre "Cafea" in legatura cu ceea ce fac de fapt "firmele" de recrutare .

Ce sa spun ...succes in UK !

6. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    @kamaru pentru eventuale discutii de nivelul gradinitei il chem pe fi-miu. Dar ca sa nu ramai cu gauri negre, nu, nu traiesc din recrutari ... ceea ce-mi intra din recrutari este doar o parte din venituri.

@cafea observ ca esti frustrat dar asta nu inseamna ca stigmatizarea rezolva situatia. Din contra dar asta este vechea meteahna a romanilor. Ceea ce am scris este foarte adevarat chiar daca pe unii ii doare. Nu eu am spus ca "sunt firme si firme" chiar daca eu lucrez pentru una dintre ele, niciodata nu vei vedea sau auzi reclama din partea mea pe acest forum pentru o anume firma sau pentru cea care lucrez eu. De la ultima firma am plecat tocmai din cauza ca un recrutat s-a plans ca a durat cu 2 luni mai mult decat i s-a transmis la prima intalnire. Si avea dreptate.

Nu-mi amintesc sa fi tinut in palme firmele de recrutare dar este interesanta replica ta: "ei vad in tine comision". Este singurul lucru care-l vad in tine! Crezi ca degeaba tot strig aici de contract, de citit si inteles corect un contract? Chiar si tu ai venit aici printr-o agentie cu care, sincer, nu cred ca ai avut contract. Cum poti sa accepti bataie de joc cand ai un contract? Un contract are clauze bine definite. Asta este o greseala pe care o fac 90% dintre cei care apeleaza la o firma de recrutare. Cred in promisiunile care le curg pe e-mail dar uita sa ceara un contract intre ei si firma de recrutare. A cui este vina? A mea?! Cum poti trimite documente oficiale unei persoane cu care doar ai discutat pe e-mail fara sa ai nimic la mana? Asta este dovada de prostie.

Firma de recrutare nu poate fi trasa la raspundere pentru eventuale neplaceri daca nu ai contract intre tine si ea. Nu are nici o valabilitate / legatura contractul dintre tine si viitorul angajator. Asta este contractul de munca. Dar cati cer contract de recrutare? Cine opreste lumea sa ceara un lucru care li se cuvinte si care este gratis??

Eu zic sa fim realisti, nu are rost sa traim in basm. Am trait, locuit si muncit in tari MULT mai sarace si mizere ca Romania. Dar si in tari mult mai dezvoltate. Mizeria este pretutindeni ... daca doresti iti trimit imagini din Norvegia si Australia care stau mai bine decat UK.

Cine crede ca plecarea in UK este doar lapte si miere, exista posibilitatea sa se insele. Totul depinde de cat de realist esti si ce asteptari ai.

P.S. Suntem pe un forum, se poate discuta orice subiect frumos si cu argumente, nu cu jigniri sau citit printre randuri.

7. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Prietene cu cat iti citesc mai mult postarile imi dau seama ca este total valabil apelativul pe care ti l-am rezervat. Argumentele tale sunt din postura de recruter si nu din postura de angajat PUNCT .
    Nu pot sa deduc din cele scrise de tine decat o gandire cel putin superficiala , tu ne tot arunci in fata contractul si clauzele lui dar eu iti spun ca mizeria din teren si lipsa de personal de la locul de munca nu poate fi prevazuta in contract si nici numarul de pacienti de cate te ocupi, ca sa nu mai spun de asaltul de documente pe care trebuie sa le completezi care nu sunt considerate ore de munca nu sunt prevazute . Tu ai experienta ca recruter dar field experience 0 asa LASA-NE !!!.
    Ce poti sa ne spui daca un angajat constata ca situatia din teren nu este aceeasi cu cea de pe contract? care trebuie sa incalce de foarte multe ori protocoalele pentru ca nu are timp punand in pericol viata pacientilor sai , multi dintre cei care au semnat contractul trebuie sa ramana legati de contract nu ? ! pentru ca e primul job si nu da bine in cv , firmele din tara ii abandoneaza pur si simplu dupa ce au semnat contractul fara sa le mai acorde vreo asistenta. Cred ca sunt unii dintre noi care vor sa culeaga informatii de pe forumul asta fara sa fie nevoiti sa asiste la discutii inutile asa ca LASA-NE !
    Nu stiu care dintre noi are gandire de gradinita ... insa daca mi-l aduci pe junior sigur o sa am o discutie mult mai inteligenta cu el decat am cu tine .

8. valery21

valery21 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, ma numesc Valentina si sunt in colaborare cu o firma de recrutare din Uk. Cautam asistente care sunt inregistrate la NMC, in proces de inregistrare sau care doresc sa aplice, pentru job-uri in spitale sau azile de batrani. NU SE PERCE COMISION si se ofera consultata pe tot parcursul procesului pentru obtinerea actelor inclusiv numarul PIN!!
    Pentru mai multe informati sau cine doreste sa aplice va rugam contactati-ne pe adresa de skype: ilvalery21 sau nr. de tel : 0767554618.

9. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk este exact ceea ce am incercat eu sa spun , " mi-ai luat vorbele din gura" -bravo- si iti multumesc pentru asta
    Cred ca am mai spus asta pe forum seful meu este nigerian are mai bine de 25 ani de UK si imi povestea cum erau lucrurile pana acum 5-10 ani ... pana sa apara mentalitatea asta de sluga din Europa de Est.
    De asta apar tot felul de personaje pe forum care promit si exlica o gramada de lucruri legate de contracte si semnaturi etc , lucrurile in teren stau altfel si treburile in NH put tare de tot , de asta este si nevoie de personal ... pentru ca e un dute-vino permanent . Frica de necunoscut si lipsa banilor ii imping pe multi sa accepte astfel de situatii . Oameni buni se poate si altfel , fara sa bagati comisioane in buzunarele altora !!!

10. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua , ne poti spune si noua numele firmei cu care esti in colaborare din UK ? Din mesaj reiese ca esti in colaborare cu firma respectiva ne poti da detalii ce forma de colaborare ai ? Prin aceasta "colaborare" se respecta legislatia din Romania sau din UK in cea ce priveste recrutarea fortei de munca ? Multumim !!!

11. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Aici dai dovada de nestiinta. Am spus destul de clar dar hai sa ma repet: cati dintre cei care vor sa plece incheie un contract de recrutare? Ce legatura are contractul de recrutare cu contractul de angajare sau munca propriu-zisa? Orice persoana care doreste sa mearga oriunde in lume, va incheia 2 contracte daca vrea sa doarma linistit: un contract de recrutare intre el si firma care recruteaza si un alt contract intre el si angajator. Cand nu se respecta ceea ce a fost stipulat in contract, CINE TE TINE pe bani putini sau munca mai multa? Ai un contract clar ... da-i injudecata si primesti si compensatii. Am obs. ca sunt persoane pe forum care au dat in judecata si au castigat. Deci se poate.

Imi pare rau daca nu-ti place ce postez, poti sa nu raspunzi ... doar esti pe un forum insa invata macar acum sa respecti oamenii. Faptul ca cineva se muta in alta tara nu inseamna ca nu isi ia si mentalitatea dupa el. Tot roman stigmatizant ramane.

12. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur ca ai scris asta : pentru ca este exact ceea ce am vrut eu sa spun ... cele doua contracte incheiate ... pentru ca voi recruterii negociati cu angajatorii in numele nostru ...si stiti care este situatia din teren ... iar atunci cand apar problemele nu ne mai reprezentati . Foarte multe din contractele cu firma de recrutare sunt de reprezentare pana la semnarea contractului cu angajatorul si nu pe toata perioada derularii contractului cu acesta .

Repet : nu stiu cine dintre noi doi a inceput sa jigneasca primul .
    In ceea ce priveste respectul meu il ai atata timp cat ma respecti !
    Toata lumea poate sa vada cum ai inceput tu discutia cu mine intrebandu-ma :
    Normal ca nu le stiu pe toate si nici nu ma dau rotund , nu iti fie teama de comision sunt destui absolventi de postliceala sanitara fara loc de munca ...in tara asa ca balta are peste !, si nu incerca sa imi spui ca faci asta pentru ca vrei sa ii ajuti !

AdCrys20 si ca sa spulberam orice indoiala ne poti raspunde la cateva intrebari ?
    - numele firmei sau firmelor cu care esti in colaborare din UK ?
    - ce forma legislativa imbraca aceasta colaborare a ta cu firma respectiva ?
    - prin aceasta colaborare se respecta legislatia din Romania sau din UK in cea ce priveste recrutarea si plasarea fortei de munca ?
    - date de contact ( adresa telefon ) ?
    - forma de organizare juridica a firmei din Romania ?

PS: Ma multumesc si cu un PM sa nu fie considerata discutia noastra ca o forma de publicitate

Multumim !

13. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    In superioritatea ta de guru multinational al contractelor vad ca nu pricepi despre ce se vorbeste aici si nu poti intelege ca in proportie foarte mare sunt cazuri de viata cand nu poti urma niste pasi legali.

Multi din cei ce posteaza aici sunt disperati sau vor cu orice pret sa plece din tara si sunt dispusi sa accepte compromisuri.
    Pleaca din tara la limita..cu bani imprumutati si pot ei sa aiba si mama contractelor supersemnate parafate si validate de regina

Ce tot ai dai atat cu contractele tale de parca ai fi singurul care a vazut un contract .....
    Crezi ca cineva venit cu contract, in caz de nu este respectat, are timp/bani/energie/putere/rabdare sa se lungeasca prin tribunale????
    Pe ce planeta traiesti?
    Cel ce a dat in judecata avea la momentul respectiv 6 ani de munca in NH......

Pentru tine cazurile sunt doar niste contracte cu nr de ordine si privesti lucrurile prin prisma unei hartii fara a fi capabil de a cobori printre oameni

Pana acum eram legati de un contract, de 1 an lucrat fara intrerupere pentru a obtine mult ravnitul drept de munca fara restrictii. Cand angajatorul nu respecta contractul cine crezi ca renunta la acest vis si reziliaza pentru a renunta si incepe de la 0 ?????

Personal sunt satul de inteligenti superexperimentati care au lucrat in toate tarile posibile si care le stiu pe toate

De la simpla atentionare cu privire la cat de dulci si simpatici au fost cei ce au recrutat.. si ca nu e totul asa de roz cum pare....s a ajuns sa ne explici tu moartea caprioarei cu contractele

Contractele sunt ok.....NU despre contracte vorbim aici...esti tu prea plin de sine ca sa vezi esenta problemei.

Am incercat sa nu te jignesc asa cum ai facut tu....insa daca am facut o imi cer scuze

Cat despre faza ca ai plecat de la o firma ca unu a fost nemultumit......te rog nu ne lua de prosti

14. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Pt @kamaru

Cred ca mai trebuie explicat ceva: exista 2 tipuri de agentii:
    - agentie de recrutare
    - agentie de plasare (interim, etc ... poarta diferite nume ... eu o numesc "de plasare") si este tipul de agentie cu care colaboreaza @dromaderul si nu numai.

Eu vorbesc doar despre agentia de recrutare si contractul cu aceasta, cu cealalta nu sunt familiarizata. Nu am lucrat cu ea si nici nu intentionez. Legat de contractul cu agentia de recrutare, nimeni ... dar nimeni nu m-a intrebat de contract pana acum: cand i-am intrebat daca vor contract nici macar nu stiau ca se poate incheia ba chiar am fost refuzata.

Contractul pe care il incheie un asistent cu o agentie de recrutare are valabilitate doar pana la semnarea contractului dintre asistent (atentie, am spus asistent) si angajator. Este logic si normal sa fie asa (atentie, exista cazuri cand unele agentii de recrutare au stipulate clauze abuzive ex: sa muncesti minim 60 de ore pentru ei = sclavagism si nici nu spune pe ce post ... poti fi chiar "femeie de serviciu"). Contractul de recrutare prevede ca recrutantul sa gaseasca si sa intermedieze pentru asistent un loc de munca, salariu si sa ofere asistenta (documente, acomodare - daca este cazul, informatii, etc) pana in momentul in care intra in vigoare contractul de munca. Din acel moment, contractul se stinge, recrutantul primindu-si onorariul de la angajator. Asta este in mare contractul de recrutare pe care il incheie un asistent cu o agentie de recrutare.

Contractul pe care il inchei cu angajatorul il priveste pe asistent ... nu mai este treaba firmei de recrutare. Asistentul trebuie sa citeasca (cel mai indicat este sa-l traduca in limba romana), sa-l prezinti unui jurist, avocat, etc si sa te asiguri ca nu exista clauze abuzive, clauze pe baza carora tu sa ajungi sluga si chiar este indicat si sfatuim asistentul sa ceara in contract anumite clauze. (ex: cazare la comun sau singur sau cont propriu sau cine mai stie ce).

Cam asta este in mare (fara sa intram in amanunte) si se pot aduce completari. Legat de intrebarile tale, am spus si mai devreme: nu vei afla pentru cine lucrez pentru ca nu sunt interesata sa dau detalii, nici macar pe PM. Singurul lucru pe care ti-l pot dezvalui este ca am un contract de colaborare cu o firma din UK. Nu sunt aici ca sa "racolez" ci pentru a afla mai multe de la cei care deja lucreaza ca asistenti in UK mai ales ca incep si eu din ianuarie.

Legat de jigniri ... iar incepi cu gradinita ca tu m-ai jignit primu, ba tu ... si tot asa? Iti reamintesc ca ti-am pus o simpla intrebare si m-ai eticheta ca "troll" .

15. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    -bravo- bine spus , AdCrys20 nu mai bate campii cu contractele ... ele sunt facute bine pentru voi in nici un caz pentru angajati , imi poti spune si mie macar un caz in care viitorul angajat a schimbat o clauza in contract la negociere ... dar ce vb eu de negociere ... pentru ca aceste contracte sunt tipizate
    Ceea ce se intampla in teren este in felul urmator oamenii stau legati de contract pentru ca este primul contract in UK , este exact ceea ce mi s-a intamplat si mie , daca nu aveam curaj sa o iau de la capat si bani la mine eram fiul ploii .

-bravo- Bine spus Cafea , astea sunt sabloanele lui AdCrys20 de recruter, el isi inchipuie ca odata prostiti unii dintre noi mai pot fi prostiti si a doua oara ! -ras4-

Deci se confirma cele spuse de mine ... recruter-ul stie de fapt situatia din NH pe care o ofera angajatorul , nu este obligat sa o aduca la cunostinta angajatului , si contractul lui este valabil pana ce ai semnat contractul cu angajatorul ... dupa aia POTOPUL .. angajatul semneaza un contract fara sa cunoasca detalii in legatura cu viitorul loc de munca , si ramane legat de acesta pentru ca este primul lui Job in UK , renuntarea la el atrage repercusiuni care il vor afecta in cariera "PUNCT" .

AdCrys20 ... LASA-NE ... te pierzi in detalii tehnice care nu isi au rostul ...concluziile reies din cele scrise atat de tine cat si de noi ( eu si Cafea)

16. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    @cafea, nu-mi amintesc sa te fi jignit. Este foarte posibil sa fiu obosita, dar daca s-a intamplat nu ma deranjeaza sa-mi cer iertare. Ca nu crezi ca spun, asta este doar problema ta. Eu ti-am raspuns cu rabdare si argumentat la discutie. Mai mult de atat, nu pot si nici nu intentionez sa fac.

Unii se plang pe aici ca sunt slugi desi au semnat contracte (pe care probabil nici nu le-au citit mai intai) apoi se plang ca nu sunt respectate. Spune @kamaru ca "contractele sunt bine pentru voi in nici un caz pentru angajati" care este o greseala din doua puncte de vedere:
    1. contractul dintre agentia de recrutare si asistent nu are nici o legatura cu "angajatul" (substantiv). Asta i-am explicat pana acum dar observ ca nu face diferenta intre contractul de recrutare si contractul de munca.
    2. cine te pune pe tine ca om sa semnezi un contract in care iesi in pierdere sau devi sluga ?! semnatura de pe contract reprezinta acordul si acceptul asupra celor mai sus stipulate (din contract).

Toate contractele sunt tipizate dar in contextul frazei nu cred ca te refereai la imprimate. Tipizat inseamna imprimat. Si da, orice contract este negociabil, tocmai de aceea se numeste contract. Contractul se face de comun acord. Nu esti de acord, nu semnezi. Nu-ti convin clauzele, schimba-le. Nu vrea, nu semnezi.

Nimeni nu va baga pe gat o agentie de recrutare ... tot ceea ce face o agentie de recrutare o poti face singur. Aplicarea pentru PIN, aplicarea pentru un job ... toate astea le poti face fara agentie. Cine te obliga sa contactezi o agentie?

17. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Doar un ignorant ar putea semna un contract fara sa cunoasca detalii in legatura cu viitorul loc de munca! Asta ar fi culmea! Adica semnezi un contract fara sa stii unde te duci sa muncesti, fara sa stii ce este acolo si fara sa stii cu cat vei fi remunerat? Cine semneaza asa ceva este un mare prost!

18. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tocmai asta am spus si eu ... poti face totul de unul singur fara "intermediari" care supravietuiesc datorita faptului ca astitentii din Romania nu au bani , sau nu au job-uri , se tem de o schimbare fara "sprijinul oferit de un contract " , multi dintre ei nu au cunostinte suficiente in legatura cu starea de fapt , fiindu-le prezent altceva de catre recruteri sunt lucruri pe care nu le poti mentiona in contracte . Ex : vei lucra in conditii de lipsa acuta de personal , vei lucra in mizerie !!!

Nu ne mai trimite la plimbare cu replici de genul asta, nu intelegi ca nu discutam aici de contractele alea idioate cu care tot o dai tu inainte ?! , ti-am mai spus nu suntem prosti ... MIZERIA din locurile in care ii trimiteti voi pe angajati UNDE ESTE PREVAZUTA ? . Tu in continuare te comporti ca un recruter in discutia asta ... uiti ca noi am depasit faza de potentiale victime de mult ...
    AdCrys20 EU NU AM NEVOIE DE LOC DE MUNCA IN NH ! ... intelegi ? si crede-ma dupa ce am avut discutia asta cu tine nici nu as apela la serviciile tale ... -ras2- si cred ca nici tu nu ai vrea sa ai deaface cu o persoana ca mine -ras2-

Tot nu am primit raspuns la intrebarile pe care vi le-am pus :
    - numele firmei sau firmelor cu care esti in colaborare din UK ?
    - ce forma legislativa imbraca aceasta colaborare a ta cu firma respectiva ?
    - prin aceasta colaborare se respecta legislatia din Romania sau din UK in cea ce priveste recrutarea si plasarea fortei de munca ?
    - date de contact ( adresa telefon ) ?
    - forma de organizare juridica a firmei din Romania ?

PS: Ma multumesc si cu un PM sa nu fie considerata discutia noastra ca o forma de publicitate

19. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    raspund in ordine inversa si punctat. deduc ca ai sarit peste unele precizari facute de mine:
    - la intrebari ti-am raspuns, citeste mai sus.

- despre contracte ... sper macar acum ca ai inteles diferenta intre cele 2. Acum o dai ca "nu intelegi ca nu discutam aici de contractele alea idioate ... " cand tu nici macar nu le intelegi desi ai semnat un contract de munca.

- offf ... ti-am explicat iar si iar ... eu sunt recrutant, eu nu angajez si nu trimit pe nimeni nicaieri. Treaba asta o face angajatorul ... e chiar atat de greu de inteles ?! Ce legatura are recrutantul sau firma de recrutare cu (eventuala) mizeria de la locul de munca ?! Eu fac legatura intre asistent si angajator. A fost ultima data cand am repetat: daca vrei sa intelegi diferentele bine, daca nu ... sanatate multa.

- nici nu te-am rugat sa apelezi la mine. Ai vazut vreun apropo pe aici? Si eu faceam chestii de genul asta cand mi se cereau argumente acum vreo 20 si ceva de ani in urma. Dar am trecut, am invatat sa tratez toti oamenii la fel, cu respect iar discutiile sa le argumentez si fara sa jignesc. Cel care a cerut informatii despre jobul meu esti tu.

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    fals. nu mai da si lectii de semantica; un formular tipizat este ceva imprimat - cu totul altceva
    http://dexonline.ro/definitie/tipizat
    TIPIZÁT, -Ă, tipizați, -te, adj. Cu particularități proprii unui tip (2). ◊ Formular tipizat (și substantivat, n.) = imprimat care se completează în vederea întocmirii unui act.

Share This Page