14.3 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    o sa-mi fie greu la inceput,dar cred ca pana la urma o sa ma obisnuiesc,cred ca sunt eu putin speriata acum la inceput,dar trebuie sa ma obiscuiesc,pana la urma asta mi-e profesia... dar ca zona dptdv care ar fi mai ok?nord sud? tocmai am vb cu cineva care este in irlanda,din ce am vazut pe harta este destul de departe de londra,nu doresc londra,insa cred ca mi-ar fi mai usor daca as fi la 200-300km de londra.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Zona, nu stiu, depinde prea multe alte aspecte,
    eu stau cam la 100 Km de Londra si sunt supermultumit dar...casa/familie/copii/etc/etc.
    Voi, depinde ce vreti, bine e ca ,eventual, puteti alege.

3. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    sper din tot sufletul sa gasesc si eu cat mai aproape de Londra,dar vedem la final.

4. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Cristine!Eu sunt Maria si am lucrat intr-un camin de batrani in Bucuresti timp de 4ani.Intr-adevar o sa vezi oameni cum mor,astea sunt legile naturii asa cum a spus si Dromaderu,dar crede-ma ca o sa te obisnuiesti,unii mor pe neasteptate,pe altii o sa-i tii de mana in momentul in care isi vor da duhul,o sa veghezi la capataiul lor mai ales ca de unii te vei atasa sufleteste si vei suferi dupa pierderea lor.Trebuie sa-ti placa sa lucrezi cu batranii si sa fii foarte calm fiindca multi sufera de Alzheimer,schizofrenii sau tulburari de personalitate.Si mie imi era teama la inceput dar apoi totul ti se va parea un proces normal(ne nastem-traim-murim)!Eu am prins un contract cu o firma de recrutare englezeasca si m-au lasat pe mine sa-mi aleg locatia unde voi munci mai ales ca noi vom pleca in familie.Vom merge in Sheffield,in nordul Angliei unde chiriile sunt mai mici si traiul mai ieftin,dar salariile sunt la fel de mari ca si in jurul Londrei sau in zona de sud a Angliei.Asa ca numai tu decizi cu sotul tau ce veti face!Am vazut ca ai spus ca ai citit forumurile astea pana ti s-au inrosit ochii!Eu citesc forumurile si ma pregatesc pentru plecarea in Anglia de mai bine de un an!Mi-am planuit foarte bine totul si am acumulat foarte multe informatii in acest timp!Asa te sfatuiesc si pe tine:analizeaza fiecare informatie si cerceteaza totul in amanunt,nu crede tot ce iti promit unii si altii,cauta bine informatii pe google despre asa-zisele firme de recrutare care percep comisioane si de la tine si de la angajator!Multa bafta iti doresc!

5. oana1988

oana1988 New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor..aveti idee in cat timp ajunge acasa pin number-ul de la nmc dupa ce am trimis ultimul formular in care am fost acceptata si am platit cea de-a doua taxa de 100lire la nmc?sunt deja in uk si urmeaza sa fiu angajata...daca angajatorul meu ar vrea sa sune la nmc si are prn-ul si datele mele oare cei de la nmc ii vor da detaliile necesare adica ca e totul ok si ca urmeaza sa primesc pinul sau trebuie sa astept sa ajunga acasa?:)la multi ani tuturor romanilor!!

6. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Maria,multumesc din suflet pentru incurajari, sunt constienta ca asa este natura omului,insa teama de inceput nu o pot inlatura, te deranjez cu o intrebare,tu esti pe carer sau asistent medical?caci nu reusesc sa iau o decizie finala, daca sa accept carer pentru inceput pana imi ies actele sau sa astept in tara actele si apoi sa plec direct ca asistenta :(

7. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Plec ca asistent medical fiindca eu am Pin-ul de la NMC si pentru ca am deja ceva ani de experienta in camine de batrani!Decizia iti apartine intru-totul!Numai tu poti sa stii ce e mai bine pentru tine!Mult noroc iti doresc! -asa-asa-

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu se mai trimite de ceva timp acea mica bucata de carton , caci card nu puteai sa-l numesti, angajatorul sau chiar si tu poate verifica la NMC ce PIN ai, suna si intreaba-i, apoi angajatoruyl doar te verifica de pe site-ul lor.

9. oana1988

oana1988 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi mult dromaderu.

10. oana1988

oana1988 New Member

Trophy Points:
    0
    -asa-asa- mersi mult dromaderu

11. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    stiu ca nu sunt la subiect,dar va rog din suflet sa ma ajutati,sunt noua pe acest forum si inca nu m-am familiarizat cu el,am primit un pm,insa nu stiu de ce nu reusesc sa-i raspund perosane respective??imi intra mesajul mereu in outbox,unde gresesc?

12. ana-alexandru

ana-alexandru New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor
    multumesc pentru toate postarile care le-ati facut cu totii fiindca au fost mana cereasca.
    datorita voua am aflat multe lucruri ,am reusit sa obtin pin number in 2 luni ,am trecut un interviu cu four seasons si ar trebui sa plec in ianuarie in irlanda de nord.
    am o mare nelamurire:as vrea sa tin legatura cu familia prin internet ,poate prin cheita usb ,am umblat pe google de nebuna dar tot nu inteleg care ar fi cea mai buna oferta pentru irlanda de nord ....cand ajung acolo trebuie sa-mi iau si un o cartela telefonica cat mai avantajoasa.daca aveti informatii asupra acestei probleme va rog mult sa ma luminati si pe mine..va multumesc

13. Karmenis

Karmenis New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei interesati, o noua oferta: http://promovareata.ro/

Oportunitate pentru asistentii medicali
    Vorbesti limba engleza?
    Vrei sa lucrezi in Marea Britanie, pentru a fi respectat si tratat ca un adevarat profesionist?

Se ofera:
    Salariu: peste 2000 de lire sterline/luna
    Program de lucru: 40 de ore/saptamana cu posibilitatea de a lucra ore suplimentare
    Contract de munca de minimum 1 an, in Centre de ingrijire din zone precum Liverpool, Londra, Birmingham, Tara Galilor etc.
    Trimite-ne CV-ul in limba engleza, insotit de o fotografie tip pasaport, la adresa recrutare@darjobs.ro.
    Candidatii declarati admisi vor sustine un interviu online, in limba engleza, cu reprezentantul angajatorului.
    Comision 0 de la persoanele interesate.
    Experienta profesionala nu reprezinta o conditie eliminatorie pentru angajare.

Daca sunteti interesata, nu ezitati sa aplicati.
    Multa bafta!

14. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cand am plecat aveam 4000 in buzunar si jobul asigurat ... si tot m-am trezit descoperit la un moment dat.
    Si daca nu rezisti un an !? ... nu iti doresc sa muncesti unde am muncit eu prima data ... de asta am si renuntat dar anularea unui contract semnat poate avea repercusiuni viitoare asupra ta .
    Repet : mare grija la firmele de recrutare !!!

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da voi nu vorbiti si cu un contabil inainte de a arunca cu anunturi pe aici?
    2000£/luna la 40 ore /saptamana?
    Si apoi extra ore?
    Nu mai aruncati aiurea petarde, scrieti exact ce si cum oferiti, nu mai imbolnaviti oamenii cu 2000£ /luna!

16. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mi-o luati in nume de rau , eu am scris ca unul patit , si din cate am vb cu alti colegi din Ro , 90 % dintre noi au trecut prin aceeasi experienta .
    Puteti sa cautati pe forum sa vedeti ca experienta mea nu este unica . Eu unul nu as mai pleca cu firma de recrutare nici in ruptul capului dupa ce am vazut ca puteam sa fac asta de unul singur fara sa trec prin momente incredibil de jenante . Nu sunteti milogii nimanui, si nici mai prost pregatiti decat multi de pe aici , totul este sa te obinuiesti cu sistemul, aveti demnitate , meseria asta este foarte respectata in UK insa nu mergeti cu turma , incercati de singuri fara sa profite nimeni de voi.
    Sunt unii care lucreaza pentru aceste firme ( inclusiv pe forum ) si care castiga bani frumosi ( easy money ) pe spatele celor naivi din tara, procesul nu este nici greu nici usor dar necesita rabdare .
    Daca vrei sa pleci cu tot dinadinsul fara sa ai bani si fara sa stii engleza bine, sau pleci la frustrare ca te-ai saturat ( pe buna deptate ) , vei sfarsi in niste vagauni unde numai munca de asistent nu o sa faci .
    Firmele de recrutare ( 90% dintre ele ) va trimit la joburi care sunt sub calificarea voastra, cunosc foarte multi oameni ( care ptr 6 lire/h ) au fost trimisi sa munceasca in locuri mai mult decat mizere unde trebuiau sa spele tone de rahat , sa calce rufe si sa spele munti de vase, job-uri care numai de asistent nu sunt in timp ce firma de recrutare cere ptr munca ta 12-14 lire la ora => va bateti joc de voi singuri.
    Ca sa nu va mai spun ca buna crestere din Romani aici este un dezavantaj , fiind obisnuit sa ajuti pe toata lumea si sa nu refuzi nimic => ti-o iei de nenumarate ori pana te dezmeticesti => concluzie : invatati sa spuneti nu ... aici cine stie sa spuna "NU" cand trebuie este respectat.
    Stiu ca sunt unii carora nu le convine ceea ce spun si poate voi fi banat sau denigrat insa ceea ce spun este real, iar cine a muncit macar 1 saptamana aici imi va da dreptate .
    Sistemul are multe avantaje insa trebuie stii pe ce butoane sa apesi. Succes !

17. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Exemplul de mai sus este concludent ... Job in Old Age & Elderly Care Homes 40 ore pe saptamana 2000 de lire / luna ... it's simple math dude , 500£ /w : 40 h = 12.5 £ / h (in care center) ... never !!! not even in your wildest dreams !

Asa cum am mai mentionat mai sus sunt unii de forum care profita de buna crestere a romanilor . Va impartasesc din experientele mele fara insa a mentiona nume : este aici pe forum o firma care ofera cursuri de security si care sun ei ca te ajuta sa iti gasesti un job in 2 saptamani .
    Realitatea de bun simt de spune ca asa ceva nu este posibil ... de ce ? : pentru ca anul trecut au fost Jocurile Olimpice, fiind nevoie de agenti de securitate acreditati SIA s-au eliberat aprox 10000 de badge-uri SIA in vederea satisfacerii nevoii de personal. Dupa ce s-au terminat JO ... aceste 10000 de licente au ramas neacoperite de piata muncii si e ff lesne de inteles este ff greu sa gasesti loc de munca in domeniu . In realitate firma vrea sa faceti cursurile la ei care oricum sunt mai scumpe de 2 ori decat la oricare alta firma in domeniu.
    Am vazut lucruri si mai funny ...de ex un amic mi-a cerut acum un an sa il insotesc la o "agentie" infiintata de un conational de-al nostru in vederea medierii unui Job . Ajuns la agentie in birou cu noi erau inca doi romani tata si fiu ... tufa de engleza . Data fiind starea de fapt cei doi au apelat la serviciile "agentiei". Am privit consternat cum au fost jupuiti de 40 lire de fiecare pentru completarea formularului de aplicare ptr card-ul CSCS de catre romanasul nostru, a carui explicatie a fost ca trebuie sa o listeze si sa o trimita prin posta si asta costa .
    Concluzie : prost este cel care da nu cel care cere !!!

18. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! Vezi ca sunt companii de telefonie la care tariful ptr landline este de 2p/min . Una una din ele este Lebara :http://www.lebara.co.uk/prepay/rates
    eu o folosesc frecvent sa vb acasa . In ceea ce priveste net-ul este varianta de la three : http://www.three.co.uk/Store/Mobile_Broadband au varianta de 15.99 L /month . Insa verifica prima data harta pentru ca sunt unele zone unde nu au acoperire buna .
    Succes !

19. Karmenis

Karmenis New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

revin aici cu parere de rau pentru interpretarea gresita a mesajului meu referitor la oportunitatea de locuri de munca. Intentia a fost de buna credinta, nu am absolut niciun interes si nu fac nici promovare mascata. Pur si simplu am postat un anunt pe care eu l-am primit pe email, considerand ca este o informatie buna de luat in seama. Alte detalii nu detin . Sincer, ma dezamageste reactia iscata, uneori se trag concluzii pripite avand poate experienta celui care sufla in iaurt!
    Oricum, plata din discutie nu mi se pare ceva fabulos, eu lucrez intr-un nursing home si am £13/ ora.

20. ana-alexandru

ana-alexandru New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult kamaru...si eu la three ma gandeam ....apoi o colega din uk ,aseara , mi-a zis sa-mi descarc VIBER pe telefon android si pot vb gratis ,video ,text oriunde in lume cu persoane care au si ele instalate programul asta.interesanta ideea dar inca ma chinui sa instalez viberul ca ma tem ca samsung galaxy next nu vrea sa suporte aplicatia....cica tot ce se consuma este mb deci tel tre sa aiba net care oricum e mai avantajods decat sa vb cu credit...oricum 2p/min e super ....multumesc inca o data ....si te rog sa-mi dai un feed back la ideea cu viber-ul ... o zi buna -ras4- keep in touch

Share This Page