10.4 C
London
Saturday, February 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Eu va pot sugera sa cititi prin experientele celor de pe acest topic, sunt destui care, prin experienta acumulata si verificarea recomandarilor, au primit PIN fara certificat. De altfel, scrie si pe site-ul lor despre asta. Sau scria acum 2 ani. :( sper sa nu se fi schimbat.

2. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Gianina eu am absolvit scoala postliceala.....multa bafta...

3. ioanaovi

ioanaovi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Stie cineva daca, ca si student la Access to nursing te poti angaja intr-un spital?
    Multumesc

4. Karmenis

Karmenis New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

am primit de la NMC un email cu urmatoarea informatie:

"From October this year, it will be a legal requirement for nurses and midwives to have an indemnity arrangement in order to be registered with us.
    When you renew your registration, you will be required to self declare that you either have an indemnity arrangement in place that is appropriate for your practice, or will have one in place when you start practising. Most nurses and midwives will be covered through their employer, but it is your responsibility to check what is covered by your employers’ indemnity insurance."

Sincer, nu prea inteleg la ce se refera, ma poate lamuri cineva?

Cu multumiri si urari de bine !

5. plesoianuluiza

plesoianuluiza New Member

Trophy Points:
    0
    -asa-asa- BUNA ZIUA!Am si eu cateva intrebari pt voimcare lucrati deja acolo...eu acum am absolvit postliceala sanitara si am aplicat la cateva firme de recrutat pt Anglia...vreau sa va intreb ce experiente aveti cu astfel de firme si daca sunt serioase?o alta intrebare este daca de la 1 ianuarie se da drumul la munca imi mai trebuiesc cardurile de care tot vb?si cum este munca acolo,englezii sunt asa acrii cum am auzit,sau daca esti ok sunt la fel?si daca vreau sa_l iau si pe sotul meu si platesc separat se poate?va intreb atatea pt ca sunt novice in imigrari -plans2- MULTUMESC ANTICIPAT!

6. plesoianuluiza

Trophy Points:
    0
    -asa-asa- BUNA ZIUA!Am si eu cateva intrebari pt voimcare lucrati deja acolo...eu acum am absolvit postliceala sanitara si am aplicat la cateva firme de recrutat pt Anglia...vreau sa va intreb ce experiente aveti cu astfel de firme si daca sunt serioase?o alta intrebare este daca de la 1 ianuarie se da drumul la munca imi mai trebuiesc cardurile de care tot vb?si cum este munca acolo,englezii sunt asa acrii cum am auzit,sau daca esti ok sunt la fel?si daca vreau sa_l iau si pe sotul meu si platesc separat se poate?va intreb atatea pt ca sunt novice in imigrari -plans2- MULTUMESC ANTICIPAT!

7. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    BUSINESS ACTIV CONSULT -INCOMPETENTI MINCINOSI ALATURI DE FOUR SEASSONS DIN UK....DE RESTUL NU POT SA-MI DAU CU PAREREA CU NU AM APLICAT CU EI.INCERACA SA EVITI SI FIRMELE CARE AU COMISIOANE DE RECRUTARE(NOT SAFE)!SUCCES

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

a incercat cineva sa ia legatura cu ei? Ma refer la cei interesati sa lucreze in UK

9. plesoianuluiza

Trophy Points:
    0
    MERSI MULT ROMINA85,tu ai reusit cu actele in cele din urma?

10. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    NU,am renuntat si le-am cerut pasaportul si cu greu l-am primit.Acum incerc din nou cu alta firma...

11. plesoianuluiza

Trophy Points:
    0
    NU mai inteleg nimic,deci si aici e o loterie cu firmele astea,pe mine m-au sunat vre_o zece in 2 zile,cum naiba sa ghicesc care e cea serioasa?

12. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Buna Luiza si eu sunt tot din zona ta.....ti-am lasat doua mesaje in pv,poate vrei sa vb......poate ne ajutam reciproc in gasirea unei firme !Multa bafta.......

13. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Buna,daca citesti acest topic ai sa descoperi ceva informatii despre firme de recrutare serioase,"povesti de success" sa zic asa,asistenti din Romania care au reusit sa vina aici in UK,sa gaseasca un job bun,sa isi aduca familia,etc.,intr-un cuvant "au resusit".
    Eu una iti recomand pe cat posibil evitarea firmelor de intermediere romanesti,asta datorita neseriozitatii de care dau dovada,pe toate planurile.Asa ca iti/va recumand sa colaborati direct cu firme din UK,o sa vedeti diferenta imediat.
    Chiar si eu am dat ceva nume de agentie, sunt useri aici pe forum care prin informatiile pe care le-am dat au resusit si ei la randul lor,nu are rost sa ma repet,dar trebuie ca limba engleza sa fie la nivel mediu-avansat si sa fiti disponibil pentru interviu in UK,exact asa am facut si eu;fara comisiune,fara amanari sau alte povesti"tipici romanesti".
    Succes!

14. plesoianuluiza

Trophy Points:
    0
    BUNA,mersi pt informatii,si daca poti si vREI da-mi si mie niste adrese cu firme din uk!Mersi!

15. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
  16. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Buna si bine v-am regasit....revin la bunavointa voastra si va rog sa ma mai ajutati inca o data asa cum ati facuto de atatea ori !! Luni voi avea interviul si am primit o lista cu posibile intrebari la interviu........am pregatit marea majoritate dar la cateva nu prea stiu cam ce ar fii mai indicat sa raspund asa ca pentru orice sfat va multumesc foarte mult !! Intrebarile sunt : 1. A relative comes to you and makes a complaint about their mother care, explain to me what you do? 2.How would you lead your team as you shall be working with unqualified Care Assistances? 3. How can you ensure a high standard of Care is delivered? Va multumesc foarte mult pentru ajutor si va doresc toate cele bune.....pa pa

17. makytakla

makytakla New Member

Trophy Points:
    0
    In completare pentru cei ce doresc sa se pregateasca de interviuri:
    1.What would alert you to poor standard of Care in a CARE HOME?
    2.A resident states that a staff member has been using inappropriate language and used poor moving and Handling techniques – What do you do?
    3.Do you know what types of ABUSE?
    4.A Relative comes to you and makes a complaint about their mothers care, explain to me what you do?
    5.Communication is very important in care of the elderly. Can you give examples of how you would communicate well with your team members? How can you maintain good communication?
    6.What do you feel are the main responsibilities in this job (as a Registered Nurse in a Care home)
    7.Do you know what a Care home is?
    8.Do you know what a pressure ulcer is and how many types are there?
    9.Explain what you know about Diabetes? Types, treatment and prevention
    10.Explain to me how you would administer medications safely?
    11.How would you lead your team as you shall be working with unqualified CARE Assistances?
    12.How shall you keep yourself up to date?
    13.How can you ensure a high standard of Care IS delivered?
    14.What are the signs and symptoms of a heart attack?
    15.What is an anticoagulant and when would it be used
    16.What do you think the role is of which you have applied, what do you think your duties will be?
    •Why do you want to come and work in the UK?
    •What are your strengths? What are you really good at?
    •What are your major weaknesses? What have you done to improve them?
    •Would previous colleagues recommend you? What do you think they would say?
    •How do you keep yourself up-to-date?
    •How do you deal with stress?
    •What research have you looked at recently and how would you apply this to your practise?
    •What does teamwork mean to you?
    •What does accountability mean to you?
    •Can you tell me about yourself

18. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.
    Sunt nou pe forum, de fapt aceasta este si prima mea postare. Incep prin a va saluta respectuos pe toti cei care va rupeti din timp pentru a posta aici informatii foarte pertinente.
    In legatura cu acest topic am o intrebare, prima probabil dintr-un sir ceva mai lung. (inca n-am inceput sa dau cu capul de prag, dar va voi anunta imediat ce se va intampla) :)
    Inainte de a adresa intrebarea dati-mi voie sa va (ma) prezint pe scurt cateva lucruri.
    Venit in UK in 2009. BlueCard urmat de BlueCard definitiv. In 2009 am lucrat ca si Carer pentru o agentie unde am urmat si absolvit o gramada de cursuri (pe langa in house training-ul obligatoriu), cursuri finalizate cu diplome de absolvire a modulelor echivalente pentru NVQ level 2,3 si 4 (sunt diferite) in domeniu eliberate de W&P (http://www.wandptraining.co.uk/health_s ... iploma.php).
    Cum am crezut ca pot mai mult iata anul acesta devin AMG (studiile in Ro). Am primit pachetul de la NMC pentru aplicatia PIN pe care il voi completa asa cum scrie pe prima pagina a topicului.

Din moment ce tot aflu de pe forum ca nu angajeaza nimeni RGN fara minim 6 luni experienta in UK (fapt pentru care esti angajat ca si carer primele 6 luni) un eventual angajator ar putea lua in considerare experienta mea din 2009 completata cu diplomele de care vorbeam?

Pur si simplu ar fi... deranjant ca sa nu spun altfel sa mai stau inca 6 luni pana sa ajung RGN pe payroll. Nu ma deranjeaza sa incep treaba intr-un Care Home desi sunt "specializat", ca sa spun asa, in A&E dupa vreo 200 si ceva de garzi facute pe triaj, urgente medii, resuscitare, ATI... si altele de gen. Dar parca si sa mai stau 6 luni in conditiile in care am mancat deja Care Home si Domiciliary care...

Astept raspunsurile voastre si va multumesc.

19. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit Rivedhaul pe forum!

In primul rand pot sa-ti spun ca NMC-ul recunoaste doar studiile, nu experienta din Romania.
    Experienta in Uk o faci in nursing home... Acum, daca reusesti sa prinzi un post in NHS, este bonus-ul tau. Nimeni nu-ti poate garanta succesul, care depinde de nenumarati factori.
    Deranjul despre care ne spui, este doar "deranjul" tau. Daca vrei sa faci ceva in viata, trebuie sa accepti si anumite deranjuri.
    Parerea mea este ca acum esti nevoit sa astepti PIN-ul, intre timp acumuland experienta in UK.
    Succes!

20. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Mutu.
    Multumesc pentru intampinare si raspuns.
    Nimic mai adevarat, asa este, ai dreptate cu recunoasterea studiilor, experienta si toate celelalte.
    Eu doar ma intrebam daca pot folosi experienta anterioara din UK si diplomele obtinute tot in sistemul din UK ca un atu la angajarea in nursing home in UK, in felul acesta sa fiu angajat direct RGN si nu carer pentru 6 luni. Am 35 de ani, am beneficiat de destule deranjuri in viata cat sa stiu ca pentru a-ti atinge scopurile mai suporti si de-astea. Totusi in egala masura am invatat ca unele deranjuri pot fi evitate cu eleganta daca iti joci bine cartile. Pe de alta parte nu vad rostul sectiunii din formularul pentru obtinerea PINului, cel cu experienta anterioara (locuri de munca, pozitii ocupate si specific activities and technics) atat timp cat nu se iau in considerare. Oricum... stiu, asa e sistemul.
    Cat priveste NHSul sincer habar n-am care varianta e cea mai buna. NHS, Care Homes, Agentii... probabil pentru fiecare exista o varianta considerata a fi cea mai buna (sau o combinatie dintre toate astea).
    In fine, vorba e daca pot sari peste cele 6 luni ca si carer cu experienta de carer si nvq ambele made in UK.
    O zi buna.

Share This Page