22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. jonyyybe

jonyyybe New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    hy,

multumesc dromaderu de raspuns... da 3 ani de munca in uk am facut traninguri obligatori, dar nu se ajunge la 25 de ore, nu cred ca le-am facut pe toate...daca am 8 -12ore de traning, casa unde sunt acum nu ofera...
    sunt membru RCN, tu zici ca imi fac un abonament la Nursing Standards /Nursing Times,ceva?
    Ceei de la RCN imi trimit luna de luna revista...
    Cum demmonstrez eu la NMC ca am studiat pe net sau cum...
    multumesc...

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

In primul rand trebuie sa-ti tii un portfolio cu toate certificatele ce le primesti , an de an, chiar la trainingurile obligatorii deci,
    apoi, desigur, orice faci extra.
    Despre posibilitatea de a dovedi orele petrecute pe net, cam greu dar, aici sunt de buna credinta cred si, daca le spui ca ai facut-o , sa fii crezut, sincer, nu cunosc pe absolut nimeni caruia sa i se fi cerut acea proba ca a facut studiu timp de 35 de ore, asadar, vorbesc din perspectiva a ceea ce banuiesc eu.
    Daca chiar vrei sa-ti elimini toate ingrijorarile, suna la NMC si intreaba exact ce si cum.

Vizavi de reviste /magazine, da, este foarte util, traim timpuri in care chiar trebuie sa fii la curent cu tot ce apare nou in lumea medicala, chiar daca suntem doar nurse si nu doctori.
    Si daca chiar esti asa de ingrijorat, poti cauta cursuri online, chiar ieftine unele, care presupun un anumit numar de ore de studiu, si sa faci, apoi primesti certificatul acasa.
    Eu am acusi 8 ani de cand am PIN-ul si, in afara de plata anuala a PIN-ului, si semnarea chestiei aleia, nu m-a intrebat nimeni nimic,
    stiu ca exista, stiu ca este acolo, dar, nu sunt ingrijorat deoarece eu chiar studiez cand am timp si fac destule cursuri,
    apoi, din nou, slava Domnului, aici nu suntem in Romania sa fii vanat eventual sa perceapa unii ceva spagi ca sa dovedesti numarul de ore, aici totul se face spre a fi ajutat!
    Sper sa te mai fi linistit nitel, multa bafta!

3. jonyyybe

jonyyybe New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    da, sarboiumaria, o sa iti trimtia un formular nou...

dromaderu mersi mult de indicatii, cat despre traningurile (obligatorii) facute aici, ce sa iti zic, am ceva, cam 3-5 dar nu scot 10 ore din ele sau pe langa......restul de ore de unde le iau? cat despre unde lurez nu ofera traningurile necesare sau update

sunt membru RCN, si imi trimit aia resvista lunar sau la 2 luni...as putea sa dovedesc ceva cu asta?

"Apoi,orice ora petrecuta chiar si pe net,cautand/intreband,studiind." cum demonstrezi sau ......

"Nu esti abonat la un Nursing Standards/Nursing Times,ceva?" - nu, si daca sunt abonat...? primesc revista acasa si ce fac-logic o citesc dar/cum fac cu orele...
    Nursing Standards-e publicatie RCN, mai are rost sa mai fac inca un abonament?

eu inteleg asa:
    35 ore learning activity inseamna sa faci in timp de 3 ani 35 de ore de studii/current/update (citiand, informandu-te, abonandu-te la diverse reviste de specialitate, la diferite origanizatii de specialitate) dar cum le dovedesti, nu pricep...; da si traningurile, dar daca nu strangi din traninguri 35 de ore, plus ca un traning sa il platesti e 25-45£/2-3h cat e traningul...

trebuie dovedit sau nu, aceste ore? si cum?

te cred ca nu cere, dar sa presupunem ca zice, ia sa vedem tu, dovedeste, si atunci ia de unde....

imi poti da niste linkuri cu acele cursuri online ieftine..multumesc.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Vezi ca Nursing Standard are cateva pagini unde citesti un articol si apoi trebuie sa raspunzi la ceva intrebari , daca tin bine minte, apoi, poti scrie tu o lucrare despre invatamintele trase din ceea ce ai citit acolo, si asa ceva conteaza,
    este o arie larga, nu poate fi nimeni absurd sa-ti ceara sa dovedesti 35 de ore din burta cum ar veni,
    mai degraba cred ca trebuie sa gasesti o cale sa poti dovedi ca inveti, mai ales cand, in ziua de astazi internetul a devenit ce a devenit.
    De cursuri din alea , am sa caut, eu primesc link direct de la agentie si fac totul online (in afara de BLS) care, coincidenta, chiar azi l-am facut face/face, -da-da-

5. jonyyybe

jonyyybe New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    hy,
    ce este BLS?
    ce link primesti de la agentie ? care agentie?
    esti cumva membru RCN?
    cred ca o sa fac un abonament la Nursing Standards sau sa reinoiesc la RCN membershipul?
    cheers

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Aoleoooo, ai treaba prietene,

BLS = Basic Life Support,
    unii ii zic CPR (cardiac pulmonary resuscitation )

Ce primesc eu de la agentie sunt linkuri care-mi faciliteaza facerea trainingului respectiv si, sunt nominale.
    Agentiile....aici te las sa studiezi, caci e mult... -nu-ma-uit-
    Aparteneta RCN nu are nici o treaba cu abonamentele la diverse publicatii.

7. jonyyybe

jonyyybe New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    ok, imi poti da niste linkuri cu cursuri ieftine pe net?
    mersi de informatii, foarte utile; din cauza ca nu fac trainingurile necesare, nu cunosc termeni.. :(
    multumesc

8. costi_ionut2002

costi_ionut2002 New Member

Trophy Points:
    0
    nu inteleg de ce lumea termina in Ro specializarea de asistent medical si pleaca in UK ca si infirmier? daca nu sti engleza..pune mana si invata...daca nu ai experienta...nu e greu sa iei o hartie cu voluntariat...sunt solutii....in uk te descurci foarte greu cu salariul de infirmier..trebuie sa faci overtime de inebunesti..ca sa scoti un salariu decent -nu-zic-

9. costi_ionut2002

costi_ionut2002 New Member

Trophy Points:
    0
    cine vrea sa plece in UK ca nurse doar pe baza voluntariatului din Ro....astept un PM

10. Anonymous

Anonymous Guest

11. catalin12345

catalin12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Numele meu este Madalina,am 26 ani,am facut colegiul medical cu durata de 3 ani in Pitesti si lucrez ca asistent medical de 3 ani.Va urmaresc de ceva timp si tot nu am reusit sa aflu din experientele voaste un amanunt foarte important, care pe mina ma impiedica sa trimit formularul de la NMC inapoi completat.Le-am trimis toate actele scanate pe mail si anume:diplome,supliment de diploma,etc...am primit raspuns ca trebuie sa trimit un formular cu practica detaliata pe care am facut-o.AM NEVOIE DE UN MODEL deoerece cei de la facultate si din spitalele in care am facut practica nu stiu...nu vor...sau nu stiu ce alt motiv ar mai putea fii sa-mi dea practica detaliata pe sectiile,materii,orele pe care le-am facut.Cei de la facultate mi-au cerut un model pe care sa-l aibe CA MODEL pt ca pana acum din orasul meu "cica" nu a mai avut nimeni nevoie de asa ceva si-i depaseste total cerinta mea...mi-au dat planul de invatamant ,programa analitica si de fapt ce am eu nevoie este doar un model de practica.va rog sa-mi trimiteti la adresa de mail madalinaleeloo@yahoo.com.Va multumesc anticipat!

12. ccarmen.e

ccarmen.e New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!

Desi am citit trecut prin toate 72 de pagini, nu am reusit sa imi clarific ideile. Eu vreau sa vin in uk, legal , pe job ca si care assistant.
    Am primit mai multe oferte de la agentii , unele ofera plecarea cu yellow card(euroline), altele cu self employed. Cele cu selfimployed au comisionul mai mic dar nu stiu care e siguranta oferita cu varianta asta de munca, imi pare ca ofertele lor sunt cam nesigure ( wranger timisoara si http://www.com-invest.org/index.php/job ... tnice.html ), ofera salarii destul de mari dar tot am impresia ca e totul o gogoasa umflata exagerat.
    E cineva care sa fi venit doar pe selfemployed ca si care assistant ?!

13. oananirvana

oananirvana New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Va urmaresc postarile cu interes de vreo 6 luni, experienta voastra mi-a fost de mare ajutor.. Inca nu am ajuns in Marea Britanie, acum trimit plicul pt NMC, insa am sustinut un interviu (pe Skype) si am semnat un contract de munca cu cei de la 4 Seasons Healthcare, prin intermediul unei firme din Cluj.
    Odata cu adunarea actelor si a semnaturilor, care mi-a dat ceva bataie de cap, recunosc, am descoperit mari greseli in actele de studii. Le voi enumera aici, sperand ca va fi de folos cuiva:
    - mediile anuale gresite;
    - totalul orelor de practica nu corespunde cu suma;
    - fotografia de pe diploma nu este stampilata (acest lucru nu mi s-a intamplat mie, ci unei colege);
    Plus ca directoarea scolii nu accepta sa semneze vreun act in alta limba, deci am fost nevoita sa traduc pagina din formular, o va completa, apoi voi legaliza traducerea, si o voi traduce iar in engleza, bineinteles urmata de legalizare. Am vb cu cei de la NMC si accepta aceasta varianta.
    Traducatorul a gasit de cuviinta ca am absolvit ´Post secondary sanitary school´, nicedecum o banala ´Nursing School´, macar....
    Uff, lung mai e drumul pana in MB!

14. andreeaamd

andreeaamd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna...sunt noua pe aici si putin stangace...as avea si eu nevoie de putin ajutor va rooog!...
    1. de ce Fronterra si nu MMA?...adik, care sunt mai buni si de ce?
    2. am citit ca certificatul de conformitate e necesar celor care au inceput studiile inainte de 2007...eu am inceput in 2006 si am diploma de licenta, facultate 4 ani, mai e nevoie de acel certificat de conformitate?
    3. poate sa-mi spuna si mie cu certitudine cineva ce acte iti trebuie pt NMC, eu le-am facut deja, ar trebui sa le trimit, dar am citit atatea lucruri pe aici ca nu mai inteleg nimic :(
    Va rog sa ma bagati in seama si pe mine :p...multumesc

15. Anonymous

Anonymous Guest

Andreea, din ce ai citit fa o lista cu creionul e hartie . Vezi apoi ce ai si ce nu ai inca.

Teoretic, daca e facultate terminata nu ti-ar mai trebui

16. ANDREA6

ANDREA6 New Member

Trophy Points:
    0

Salut,ce iti cere tie, am avut si eu nevoie,in schimb mi-ai trimis ei de la NMC formularul,l-am tradus si dupa completat de Scoala Postliceala.

17. andreeaamd

andreeaamd New Member

Trophy Points:
    0
    paaai...in principiu, eu am toate actele care mi le-au cerut ei...daaar, nu am certificatul de conf pt ca sper sa mi-l de-a fara (avand in vedere ca am terminat facultatea in 2010)...am citit de nu stiu ce adeverinta de buna purtare de la OAMMR, dar ei nu mi-au dat nimic, doar mi-au semnat si stampilat formularul....am citit de copie legalizata de pe certificat de nastere, pt ce cd eu am copie dupa pasaport?.....nu stiu ce adeverinta de la facultate cu orele de practica, dar eu am supliment la diploma cu toate orele efectuate in practica....pfuuui, nu mai inteleg nimic
    ........plus ca in iulie am interviu cu cei de la MMA, si gasesc pe aici lucruri nu prea bune despre ei :(((...si asa nu prea am eu sange sa plec, d'apai acum ma demoralizez si mai tare :(

18. Anonymous

Anonymous Guest

Daca ai tot da drumu actelor

19. andreeaamd

andreeaamd New Member

Trophy Points:
    0
    ....as vrea sa le trimit odata si bine -nu-stiu- ...uofff....ms John de sustinere :p

20. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, va rog daca stiti ceva in legatura cu insurance number
    ¿ e adevarat ca nu se mai elibereaza la romani? multumesc!

Share This Page