20.7 C
London
Sunday, July 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cum trece timpul... -wow-

Felicitari pentru BC, multumim de upgrade,
    tu cred ca esti genul care vei pleca din NH,
    mai ales daca te-au taiat la ture,
    multa bafta in continuare Marinela!

2. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    -bravo- Bafta in continuare!

3. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de urari!
    De ghicit m-ai ghicit. Voi pleca dar in Franta. Sotul meu incepe lucrul intr-un satuc din Bretagne la 1 iulie ca GP. Deja am oferta pt un azil de batrani din zona. L-am si vizitat cand am fost sa ne cunoasca comunitatea, numai ca franceza mea e ruginita rau, si mai nou vorbesc franceza cu accent de Welsh britanic. Sotul meu se strica de ras. Eu nu aveam nici o greata. Faceam bancuri cu primarul si cu nevasta-sa. Radeau astia de numa si eu credeam ca de glumele mele. Tre sa fi fost taaaare distractiv pentru ei! Da eu vreau sa invat limba si stiu ca numai vorbind despre orice pot sa o invat. Asa am invatat si italiana si engleza. Acu' mai imi trebuie un penpal francez ca sa-mi dau drumul si la scris. O sa va tin la curent.

4. biancaiuliana

biancaiuliana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!stie cineva daca exista o alta modalitate de plata pt NMC decat cele on line si prin telefon...gen ordin de plata direct de la banca??? Va multumesc anticipat!

5. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,sunt mahnita de o anumita firma de recrutare din Romania:Business Activ Consult,care mi-au facut false sperante in ceea ce priveste plecarea mea in UK,au mintit cu nerusinare in ceea ce priveste documentele de care am nevoie pentru obtinerea AWC (nu m-au informat corect,din rea intentie si din neprofesionalism si mi-am pierdut locul de munca din Romania si din pacate si pe cel din UK),Sunt dispusa sa ofer detalii concrete in ceea ce priveste colaborarea cu ei(am mailuri trimise de la ei in care arata clar ca nu au vrut decat sa profite de dorinta mea de a pleca in UK,si la fel in momentul cand am vrut sa renunt la ei ,au avut grija sa-mi reaminteasca ca depind de actele deja trimise pentru a mai trage de timp si a ma descuraja)Am ajuns la capatul rabdarii si vreu ca Business Activ Consult sa plateasca pentru cele 6 luni de minciuni si rea intentie in ceea ce priveste o persoana nevinovata.In momentul de fata nu vreau decat actele originale trimise la ei cu buna credinta(iar in ceea ce priveste timpul si banii pierduti voi actiona in judecata) Daca cineva s-a mai confruntat cu asa ceva din partea lor sau a altei firme de recrutare rog mult sa ma contacteze pentru a gasi un mijloc prin care sa fie oprit acest abuz fata de persoane nevinovate!

6. Kleopatra

Kleopatra New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut cu drag pe toti!
    Vreau sa va spun ca la 1 Iunie se implinesc 5 luni de cand sunt in UK, si asta doar datorita voua care sustineti cu informatii acest forum. -bravo-
    Mii de multumiri tuturor

7. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Dromadere, sa-ti dea Dumnezeu sanatate! Multumesc si tie Marinela, datorita raspunsurilor voastre am hotarat sa raman aici la locul de munca.Macar castig experienta , si chiar daca ieri au mai fost admisi 2 pacienti si o sa fie 27 in total, daca voi v-ati descurcat cu si mai multi trebuie sa ma descurc si eu cumva.Va multumesc inca o data si va tin la curent.

8. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Romina,ceva relativ la fel am patit si eu cu o firma din asta de recrutare.Sfatul meu e sa iti cauti un avocat , eu am rezolvato pana la urma pe cale amiabila dar prin intermediul avocatului.Mergi la avocat cu contractul incheiat cu ei , pt a vedea exact ce clauze sunt si in functie de asta hotarati traseul corect.Eu am avut trecut in contract ca trebuie sa le dau 2000 €penalizare daca refuz plasarea .La mine a fost diferit pt ca nu mam putut eu prezenta la job.Si dupa multe telefoane mi-au zis ca ...platesti penalizarea primesti anularea contractului si toate documentele in original".In final am rezolvat-o cu ajutorul avocatului.Nu e legal sa detina documentele tale originale.Bafta!

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Esti inscrisa in ceva uniune?

http://www.rcn.org.uk/

http://www.unison.org.uk/

Ajuta mult, da, te vei descurca, dar, nu-ti lua niciodata responsabilitati mai multe decat poti duce pe un shift, invata sa-ti stabilesti prioritatile, si unde este nevoie intr-adevar de tine ca si nursa, apoi de tine ca si carer, adica, nu te baga la ajutat la spalat de ex dimineata daca ai o gramada de papaer work de facut in ziua aia, daca ai careri care stramba din nas, fii ferma cu dansii, nu tu le dai lor socoteala ci ei tie,
    si tine minte, o chestie care multora le scapa, in NH ca si in NHS, caringul se face round the clock, adica 24 de ore!

Multa bafta!

10. sedmat719

sedmat719 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    am ajuns in Uk de o luna lucrez cu Wp ,dar am cateva nelamuriri,mai exact nemultumiri,si as vrea ,daca Dromaderu sau Spash sau altcineva ma poate ajuta,cu niste informatii.
    sa incep.
    1.ca sa pot lucra in NH imi trebuie mai intai un training nu?despre siguranta pacientilor ,despre situatii de urgenta,gen incendiu ,training despre administrarea medicamentelor?
    2 .e corect sa lucrez ture de 3 ore sau 3:30 ore ,sau 6 ore?voi ati mai intalnit ceva asemanator?va intreb pt imi este greu sa termin medicatia pt 20 de pacienti in trei ore si sa fac si paper work.
    mersi mult .

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nici o nursa nu poate incepe munca in NH, cu sau fara WP fara trainigurile OBLIGATORII:

Health&Safety
    Moving&Handling
    First Aid (to include CRP)
    Fire training.

Daca nu ai aceste traininguri, poti REFUZA sa muti orice pacient.
    Daca ai WP, banui ca ai si un contract, citeste acolo ce numar de ore pe saptamana ai, si, acelea trebuie sa le faci,
    nu, nu e normal sa lucrezi 3 ore dar, unii manageri pot inventa ture doar pentru a salva bani.

Daca deja ai un contract, esti OK, nu-ti fie frica sa-ti discuti/ceri drepturile, unul din acestea fiind desigur acordarea orelor contractuale, altul-PLATA ORICAROR ORE OVERTIME!

NU STATI PESTE PROGRAM! Decat daca vreti sa faceti charity work!

Esti inscris in sindicat?
    Ia inscrie-te si apoi, zi-i managerului ca ai luat legatura cu RCN sa ceri sfaturi privind atributiile angajatorului, sa vezi cum incepe sa se miste!
    Dar asta daca ai contract!
    Si citeste atent clauzele, in mod normal, nu ar avea cum sa ti-l anuleze dar, la ce sacali am auzit ca exista in sistem in ultima vreme, nimic nu ma mai mira!

Bafta si, revino cu info!

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Sorry, nimeni nu-ti va face training despre administrarea medicamentelor, asta se presupune CA STII DEJA!

Unii mai te lasa shadow cateva zile dar, daca sunt avari (si asa apare) nu vor avea chef sa te plateasca si pe tine si pe alta nursa!
    Sfat, vino de acsa in timpul liber si ..casca ochii/urechile.
    Chiar daca ai un contract beton,
    la orice greseala de medicatie, ala are voie sa te zboare din job, recte, DESCHIDE OCHII la ce semnezi , acolo este PIN-ul tau!

13. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0

Buna Dromaderu,
    As putea sa te contrazic in cateva puncte, eu lucrez de 2 luni si training-uri nu am prea facut, de luna viitoare am 3 pe luna, singurul pe care il am este First Aid si lucrez bine merci . Am facut si eu greseli fara grave devieri:))), iar matroana chiar m-a laudat si mi-a multumit intr-o sedinta de nurse ca i-am depasit asteptarile cu mult. Am facut si eu greseli ca tot omul , intr-un loc de munca nou cu un sistem nou, dar am norocul sa lucrez cu oameni foarte intelegatori si au stiut sa-mi explice unde greseam si cum sa ma corectez fara sa sune ca o mustrare. Mi-a fost si mie greu la inceput cu medicatia pt ca nu o prea stiam dar cu timpul o sa se invete si o sa i se reduca timpul considerabil. In ceea ce priveste statul peste program ca si charity work , nu este peste tot asa, Noi avem o dracie de aia de te pontezi cu card-ul si imi ia in considerare tot timpul cat stau acolo, pt ca se mai intampla cateodata ca cei de la Agentie sa mai intarzie si daca mai pun la socoteala si handover-ul se face o ora peste dar mi-o platesc. La pay-slip -ul anterior am avut 98 de ore si 20 de minute :)))))...Ah si cat dureaza training-ul ma platesc ca si cum as fi la munca, la fel daca este vreo sedinta de nurse sau cu tot staff-ul si vin de acasa ma pontez ca si cum as fi la munca.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu e problema ca ma contrazici, de asta discutam, sa invatam din experiente,however, te contrazic si eu la randul meu, faptul ca lucrezi fara acele traininguri, nu inseamna ca esti in legalitate, poate nu au timp sa te bage sa le faci, dar, e un risc asumat de conducere, daca prin manevrele tale muti un omulet cu hoistul si ala iti cade din hoist, sa vezi atunci beleaua.
    Desigur, totul e cu "daca"
    Daca vine ceva control, daca se intampla una/alta/etc/etc/etc

Buna chestia cu pontatorul, nu multi au asa ceva, esti la o companie mai mare cumva?

Multam de interventie!

@mutu
    nu mai fi suparat, mai vorbeste oamenii, mai lasa si tu de la tine! -asa-asa-

15. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate, din lipsa de timp nu am facut training-uri, au preferat sa ma bage la munca pt ca 2 nurse vechi si-au luat cate 2 saptamani fiecare de concediu. Si in ceea ce priveste hoist-ul, nu avem voie sa folosim o singura persoana hoist-ul, intotdeauna trebuie sa sunam pt asistenta. Nu stiu cat de mare e compania in comparatie cu altele, compania se numeste Balcombe Care Homes si are 5 locatii fiecare diferita prin tipul de rezidenti acceptati. De exemplu la noi au doar cateva tigle lipsa, dar nu in totalitate :D, majoritatea sunt razgaiati :)))))...De exemplu pe una de tipa non-stop si statea lipita cu degetul de sonerie a trimis-o in alta parte, alta care ii jignea pe toti angajatii si incepuse sa fie si agresiva fizic , a pus-o pe faras. Nu pot sa ma plang, multumesc lui Dumnezeu am nimerit intr-un loc bun, platit decent, e de munca dar nu lesini:))), colegii sunt super de treaba, iar matroana n-am cuvinte, m-a ajutat foarte mult si a avut foarte multa rabdare cu mine, ea mi-a facut induction si nu m-a lasat singura pe tura decat atunci cand i-am spus eu ca ma simt stapana pe mine si pot sa fac fata, la inceput ture de noapte , iar acum de zi.

16. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Ah, si apropo, ca unele persoane pe aici se simteau ofensate cum sa spele ele la fund, ca ele sunt asistente si le e greu sa se aplece sa-si culeaga gradele de pe jos...ei bine aici, matroana, spala la fund de rahat , baga rufe la masina de spalat sau calca, si nu-i mai cade nici un grad...atunci cand e short staff nu-i e rusine sa faca si lucrurile astea....dar deh..."munca e greu", dar vrem bani, multi bani :)))))))

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    E mica tare, compania zic, eu credeam ca esti la ceva gen Bupa/Barchester, astia au sute de case, ei nu ar fi permis sa incepi munca in acele conditii,
    ca un sfat pentru toti cei care mai citesc,
    nu mai credeti ca NH inseamna si dementia unit dar si elderly care unit,
    unde, eventual, batranei simpatici se plimba si urmaresc programul TV iar tot ce aveti voi de facut este sa le dati pastilele si sa schimbati canalele -nu-ma-uit-
    Asta nu mai exista!
    Tot ce ineamna admisie intr-un NH, trebuie sa indeplineasca anumite conditii , ma refer la cei care nu pot plati privat desigur.
    Se face un CHC (continuing health care assessment) si, daca nu intrunesc anumite criterii, nu beneficiaza de fonduri pt NH.

De multe ori, veti gasi rezidenti dependenti de nursing care in RH deoarece nu intrunesc acel punctaj,
    cele mai multe puncte se acorda celor cu challenging behavior, asa ca, trageti concluziile.

18. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    O fi mic dar eu sunt fericita unde am nimerit si conditiile in care muncesc. Mai fericita am fost ieri cand am fost la banca si am vazut cat mi-au intrat in cont..mi s-a cam dus din fericire cand am vazut ca am dat 700 de lire la stat ... asta e :S, dar tot e bine :D

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai nu era vorba ca e mica in sens negativ ci doar informativ, however, cum sa dai taxe de 700£????

20. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Da... 471 PAYE Tax si 300 NI....DIN 3145 AM RAMAS CU 2345

Share This Page