20.7 C
London
Sunday, July 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
  2. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Despre aceasta firma s-a scris destul de mult pe acest forum,daca ai rabdare sa cauti si sa citesti(sunt cateva experiente personale descrise cu lux de amanunte) o sa iti dai seama imediat cu cine ai de a face.

Pe scurt "pearsonanderson=teapa".

3. delena

delena New Member

Trophy Points:
    0
    La multi ani Constantini si Elene !

4. delena

delena New Member

Trophy Points:
    0
    La multi ani Constantini si Elene !

5. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Pentru ca foarte multa lume ma intreaba, firma de recrutate se numeste SanteEmployment, iar adresa de mail este info@sante-employment.co.uk , iar persoana de contact se numeste Gosia.

6. lorina.daniela

lorina.daniela New Member

Trophy Points:
    0
    Stiti cumva o firma care ia asistenti fara PIN?

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu exista,in UK nu esti asistent,fara PIN.
    Doar carer,daca vrei.

8. lauraelena69

lauraelena69 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,am o rugaminte la voi.Am trimis actele pentru incriere la NMC si azi am primit o scrisoare in care imi cer sa platesc taxa de procesare dar nu stiu cum sa procedez.Va scriu exact ce scrie in scrisoare: We are writing to remind you that the following items are still outstanding on you application for EU Application Assessment: EU Application Assessment Fee. Please be kind enough to arrange for the above-mentioned document(s) to be returned to the NMC as soon possible.If the above-required document(s) is being issued direct to the NMC on your behalf by a referee or a training institution,please contact them now and arrange for the missing items to be sent.Please note that,if your application relates to registering a qualification or re-admission to the register,you are still unable to practice as a registered practitioner.Once we have finalised our formalities we will contact you again and if you are successfully registered you will be able to practice at that time. Va rog daca cineva poate sa ma ajute cu un sfat.Va multumesc

9. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Vezi ca ei de fapt ti-au trimis o scrisoare prin care te instiinteaza ca mai vor niste acte de la tine!!!Nu scrie nimic in acest paragraf despre bani!

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da,assessment fee,stay for what?

Engleza fratilor,Engleza!

11. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    "Once you have completed the online form and have received your application pack, you can pay the £110 assessment fee. We cannot consider your application until this payment has been made. If your application is accepted, you will be sent a decision letter requesting you to pay the £100 registration fee.

The easiest way to make a payment is available on the NMC website. Go to Online Payments and follow the instructions to make your payment:

You can also make your payment over the telephone on 020 7333 9333 or pay by cheque, or bankers draft.

For further information regarding payments see Paying your Fees."

https://www.onlinepayments.nmc-uk.org/

12. lauraelena69

lauraelena69 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc,splash am platit online 110 sterline.O zi buna.

13. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Domnule Dromaderu recunosc ca am gresit!La mine pe ulita nu se vorbea engleza fluent ci doar cea mai pura olteneasca de balta -ras4- !Eu ma asteptam la termeni ca"payment,tax,charge" de la cei de la NMC!In orice limba exista jargoane si noi,cei din Romania,nu avem cu sa le cunoastem pe toate,doar cei stabiliti acolo care se lovesc zi de zi de astfel de expresii le stiu!Oricum eu mai am mult de invatat pana sa ajung la nivelul dumneavoastra de cunostiinte in limba engleza!Sunteti plecat de foarte mult timp si ati capatat multa experienta!Imi cer scuze ca m-am avantat atat de repede sa dau un raspuns!Data viitoare voi reflecta mai mult inainte de a posta!Va multumesc pt corectie,in acest fel imi va ramane mai bine impregnata in memorie!O zi buna va doresc!

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Imi place asta cu. "domnule dromaderu" -da-da-
    Realistic,acu 10 ani,posibil sa nu fi stiut nici eu,cuvantul fee,nu e folosit frecvent,
    however,imi place atitudinea ta,faptul ca ai recunoscut ca ai gresit,si ca poti invata din asta,
    in loc sa incepi sa te bati cu pumnu'n piept....cum se mai intampla.
    Si inca o chestie,care o sa-ti foloseasca mult,mai putin poate pe forumuri,
    dar in viata de zi cu zi,mai ales in nursing,in UK-citeste de 2/3/n ori,sa fii sigura
    ca ai inteles exact contextul!
    Multa bafta!

15. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Atitudinea asta mi-a folosit mult in viata!Mama m-a invatat ca niciodata capul plecat de sabie nu e taiat!Am dreptate sau nu?Va multumesc pentru raspuns!Mi se pare normal sa va respect din moment ce sunteti mult mai trecut prin viata ca mine si sunt convinsa ca as avea multe de invatat din experienta dumneavoastra de viata!Am citit multe din postarile dumneavoastra si aveti un mod foarte realist de a privi fiecare situatie in parte!Imi place ca nu umblati cu menajamente,loviti omul exact in plex pt a-l trezi la realitate!Aveti tot respectul meu!

16. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara , apelez din nou la ajutorul vostru pt ca l-am primit neconditionat de fiecare data si va multumesc mult inca o data. Poate este cineva cu experienta care poata sa imi dea un sfat.Am 2 saptamani de cand lucrez intr-un NH ca RGN.4 zile am lucrat ca si carer si apoi am intrat pe post.Mi-au facut un singur fire training si...dai batai! Este firesc sau am patit-o doar eu?Mie personal munca de carer mi sa parut Ok ,mai greu este cu ridicatul dar cu hoist-ul si cu un al 2lea ajutor este mult mai usor.De cateva zile ma rog de manager sa rezolve cu contractul de munca.Eu am semnat doar un "contract for employment"cand le-am dat detaliile de la banca si aplicatia pt Crb.Acum ca lucrez ca si nursa, carerii te vad ca esti strain si trebuie sa fii mereu cu ochii pe ei, desi am vazut si muncitori.Oameni si oameni.

17. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Vorba domnului Dromaderu, engleza trebuie sa fie peste mediu.Deci invatati engleza.Mie imi place , dar nu stiu daca nu cumva puteam sa gasesc ceva mai bun.atata timp cat nu mi-e frica de munca .Am in grija 25 de pacienti ,cu dementa, si sunt singura pe tura.Cu doar 4 careri.Nici munca lor nu e usoara , si adeseori inteleg ca lipseste din personal pt ca manageru se descurca si asa.La cata responsabilitate e, incep sa ma gandesc serios sa imi caut post de carer prin agentie, in ideea ca e mai bine platit.Asa sunt toate NH ? O sa incerc sa iau de la capat tot topicul poate mai gasesc experiente povestite.Va multumesc mult.

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

M-ati omorat bre cu "domnu Dromaderu"! -ras2- -ras2- -ras2- , nu as vrea nici pe numele de familie sa mi se tot spuna domnu' de catre apropiati, daramite pe cel de user -nuuu-

Ratio de o nursa la 25 de pacienti este OK, atata vreme cat ai acei 4 careri, eu faceam 32 pacienti, eu si 5 careri (sau 4 cand erau sick)

Munca e cum e, nu diefra prea mult , aceleasi chestii dar, nu inteleg ce spui acolo, ai sau nu contract pe nursa?
    Vezi sa nu te tina aia pe contract de carer cu bani de carer si sa muncesti ca nursa!
    Ti-as sugera ca, intr-o zi libera (sa nu poata sa te trimita repede pe floor ca ii e rau lu' tanti Marcica -da-da- ) sa planuiesti o intalnire cu managerul, si asta cat mai repede adica, Marti/Miercuri saptamana ce vine si sa intrebi exact ce si cum, in mod normal tu ar trebui sa ai inmanata o copie a contractului de munca unde sa fie specificate : rata orara sau salariul anual brut ,tre sa fii undeva la 20 K ca nursa, fctie de numarul de ore, zilel;e de vacanta acordate, indatoriri si obligatii.
    APOI, SICI CA AI FACUT DOAR FIRE TRAINING DAR FOLOSESTI HOISTUL, DEJA ESTI CAM IN ILEGALITATE,scz,
    musai sa ai training de moving&handling si health and safety.

Multa bafta si, tine-ne la curent,
    btw, nu stiu in ce oras esti dar, putine agentii mai iau acum careri/nurse fara experienta de spital,
    poti incerca (daca ai masina si conduci) ceva domiciliary caring, se pot face ceva bani si de acolo dar, e inutil pt tine daca ai PIN, banii ca nursa nu se compara cu cei ca si carer!

19. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor, am primit in sfarsit pinul de la nmc alaturi de inca un formular pe care trebuie sa-l trimit inapoi cu zona in care lucrez si daca s-a schimbat ceva in datele mele personale.
    -dans- -bravo- -asa-asa-
    Va multumesc inca o data tuturor celor care m-au sprijinit in a ajunge aici.
    Acum insa am o alta mare dilema, cam o data cu inceperea dosarului ptr NMC am ramas insarcinata, si acum nu stiu daca sa merg inca din vara -toamna asta, si sa fiu acolo ca sa ma familiarizez cu limba, eventual sa fac un curs -doua pana face si copilul 4_5 luni, urmand sa lucreze sotul in acest timp,sau sa plecam cu totii anul viitor. Si oare daca plecam anul viitor ptr plata la NMC ptr pin e nevoie sa dovedesc ca am lucrat sau am facut cursuri ca sa mi se prelungeasca ????? Mentionez ca eu inca lucrez in Romania si voi intra in co de odihna legat de cel prenatal la inceputul lui august!
    Multumesc

20. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Eu lucrez numai ture de noapte. Am 37 de pacienti din care 33 cu dementa si imobilizati la pat si doar 3 careri (in noptile bune). Raspund singura de toti, dar am noroc de careri buni care stiu sa-si faca treaba ca lumea. Dupa ce termin cu medicatia ii ajut si eu. Fac echipa cu al treilea carer sau, daca sunt numai doi, ii ajut cu ce pot si merge treaba ca unsa!
    Da, stiu, n-am mai dat pe aici de mult dar cu 4 nopti pe saptamana nu mai stiu cand e zi si cand e noapte. Acum e mai lejer ca m-au trecut la 3 nopti. Numai ca e lejer si la bani si nu prea imi convine.
    A, si azi am primit Blue cardul. In final am pus actele in plic si le-am trimis in 13 ianuarie. A durat mai putin de 5 luni. Va pup pe toti si multa BAFTA!

Share This Page