2.9 C
London
Thursday, February 27, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    N-a fost usor niciodata, daca stam sa analizam putin la rece, insa de cateva luni incoace s-au complicat lucrurile.
    Ce pot sa va zic? Incercati si iar incercati! Invatati cum sa va faceti CV-ul, aplicati la mai multe agentii si nu va "vindeti pielea pe doi bani", dar asta nu exclude acceptarea unor mici compromisuri, in special in primul an.

Succes!

2. Lucia40

Lucia40 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu inca nu imi facusem cont pe acest forum cand stiam ca inscrierea in NMC nu este acelasi lucru cu gasirea unui job in UK. Ceea ce m-a deranjat cu ocazia fiecarui interviu pe care l-am dat, au fost raspunsurile (de fapt, acelasi de fiecare data, doar formularea era diferita...). Era ceva gen: "pregatirea, experienta si cunostintele de limba engleza sunt excelente, dar din pacate nu ai work permit, vom incerca sa rezolvam problema si suntem siguri ca vom reusi."
    De 2 luni tot "incearca"... Preferam sa-mi spuna ca nu sunt eligibila si gata, sa-mi vad de viata mea. De laude si promisiuni mi-e plin podul casei (pe care n-o am...)
    Nu stiu, dar aceasta abordare mi se pare identica cu aceea adoptata de firmele din Romania care nu angajeaza tineri absolventi pe motiv ca n-au experienta. Pai cum Dumnezeu sa aiba experienta daca nu au unde sa o capete?
    Offffffff, imi cer iertare pentru lamentarile mele, stiu ca nu rezolva nimic, dar parca ma mai racoresc cand imi vars necazul... Inca o data, iertare.

3. Lucia40

Lucia40 New Member

Trophy Points:
    0
    Am trecut si de etapa asta... -ras2-

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Da-ne si noua detalii car sa sustina afirmatia de mai sus. Nu inteleg de ce arunci o "pastila" si apoi dispari.
    Daca ai ai trecut de etapa cu permisele de munca si nu vrei sa ne spui ce si cum ai facut, atunci nu-si are loc afirmatia de mai sus.
    Sau e... doar sa moara ceilalti de ciuda ca tu ai reusit?

5. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    (O spun cu toata delicatetea de care sunt in stare la ora asta ;) ) uneori faceti chiar bine treaba asta. -nu-ma-uit- .
    Nu stiu de asistenti medicali, dar asa in general.
    A se nota ca am spus-o cu simpatie, zambind in timp ce scriam. Si fara polemica :).
    Sorry pt off topic

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim pentru simpatie!

Multi viseaza la "cai verzi pe pereti" si uneori trebuie treziti la realitate. Personal crede-ma, nu am o placere deosebita in a face acest lucru, dar cineva trebuie sa se ocupe si de acest aspect.
    In privinta asistentilor medicali tin sa aduc la cunostiinta doritorilor realitatea din teren si nu visele ori planurile tesute din Romania.
    Tin la profesia mea, sunt mandru ca sunt asistent medical, ma duc la munca cu placerea de a ajuta oamenii si imi doresc din tot sufletul ca toti romanii din acest domeniu sa fac acelasi lucru. Daca lucrurile nu sunt intotdeauna asa cum mi-as dori, nu depinde in totalitate de mine si nu am cum sa controlez acest lucru, insa eu sunt multumit ca mi-am adus aportul la incercarea de a scoate Romania din groapa.

7. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    pai tocmai asta este, eu nu am trecut inca de etapa cu acceptrea WP, pana acum toate agentiile din uk care mi-au raspuns la aplicatiile ptr joburi de nurse, cand au programat interviu cu managerul azilului m-am lovit de refuzul categoric de a nu aplica ptr WP
    sincer sunt destul de dezamagita de situatia asta, iar mai nou am vb cu cu alt manager de azil din uk si cand i-am zis ca am nevoie de WP mi-a zis ca nu are cum sa fie asa ceva, odata ce suntem in UE

deci ce sa inteleg din asta, mie una dupa cum am mai vb si in celalalt topic, nu ma lovesc de limba nici nu pot sa spun ca o stiu la perfectie dar oricum ma descurc bine si pot sa raspund la intrebari destul de dificile cu propriile mele cuvinte

poate sunt eu ghinionista -plans2-

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Re: Asistenti medicali in UK - 2

Managerul ala cu care ai vorbit, cred ca nu stie unde se afla Romania pe harta si mai mult ca sigur nu are habar de statutul romanilor in Uk.
    Daca el se ofera sa te angajeze, nu da inapoi, vin-o si incet, incet o sa-ti rezolvi si actele. Nu e greu pentru un angajator sa aplice pentru drept de munca. Il invatam noi cum.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

9. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    daca m-ar si accepta as face si asta;

am vb aseara cu o tipa de la barchester si dupa ce i-am trmis anumite acte pe care lea cerut, imi zice ca este o noua reglementare in uk si cica nu mai primesc nurse fara experienta in uk;

acuma ce sa mai inteleg din toate astea? -nervos-

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e regula la Barcherster. Nursingul in Uk nu se opreste la ei. Continua sa cauti.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

11. Ildiratz

Ildiratz New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am regasit.
    Va recomand cu caldura si cu incredere firma STR Group,e o firma de recrutare de aici din UK.Eu prin ei am venit,ce-i drept nu am avut nevoie de WP,dar merita contactati,sunt f seriosi.
    Acesta este linkul:
    http://strgroup.co.uk/

Multa bafta tuturor ce vor sa vina,locuri sunt o gramada mai ales in NH.

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim pentru info! Locurile sunt doar pentru NH, cele pentru NHS sunt deja ocupate.

13. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut pe toti.As vrea sa ma adresez in primul rand celor care sunt in curs de inregistrare cu NMC.Eu am trimis plicul acum trei saptamani cu confirmare de primire,dar nu am nici o dovada ca a ajuns.Stiu ca dureaza pana iti raspund dar daca am comunica mai mult aici parca timpul ar trece mai repede.Este cineva cu liceu sanitar si echivalare care a obtinut PINul de curand? Intreb pentru ca am vazut ca in Franta deja cer studii superioare pt. as medicali. Succes si o zi buna.

14. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Wanda, cel mai bine ar fi sa suni tu sa intrebi.Eu am trimis pe 1 august prin posta romana cu confirmare si pe 22 august am primit un plic de la NMC in care imi mai cereau acte aditionale, si confirmarea tot nu a ajuns.Bafta!

15. mariancristina

mariancristina New Member

Trophy Points:
    0
    stiu o firma din RO care face dosarul pentru 100 lire !
    stie ce sa-ti ceara - strictul ncesar - pentru a nu legaliza sau traduce nimic in plus
    nu ai parte de o lunga corespondenta cu NMC
    economisesti timp si chiar si bani
    are solutii concrete pentru fiecare caz in parte
    chiar este ok - in 3-4 saptamani iti trimit cei de la NMC formularul de plata!
    nu fac reclama
    cine vrea sa-mi scrie si indic adresa
    o zi buna tuturor!

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    La prima ta postare aici am zâmbit,la a doua,am devenit circumspect.
    Nu mai împuia te rog capurile oamenilor cu vrãjeli din astea de popã comunist.
    NMC-ul încã nu-şi ia şpãgi de la nici o firmã ,ca sã îţi dea PIN dupã 3/4 sãptãmâni!

17. ank_harti

ank_harti New Member

Trophy Points:
    0
  18. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    E simplu, da un telefon, spui cum te cheama, data nasterii si numarul PRN. Apoi ii intrebi daca a ajuns plicul tau. Confirmarea de primire nu o astepta ca nu vine.

19. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Ieri dupa amiaza( parca cineva m-a auzit)am gasit in cutia postala talonul pe care il atasasem plicului.Are ceva scris un numar dar nici o stampila a postei engleze.Multumesc de raspunsuri.O sa incerc sa sun insa am ceva retineri sa nu ma incurc. -nu-stiu-

20. angelique

angelique New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua!!!am si eu o nelamurire daca ma poate ajuta cineva am primt plic de la cei de la NMC in care imi cere din nou pentru a doua oara REPLACEMENT DOCUMENTS Certified copy of Nursing Diploma apoi dedesubt scrie Transcript of Traning ,iar eu de fapt nu inteleg nu inteleg ce vrea sa spuna prin transcript of traning?pentru ca parerea mea tb copie legalizata dupa diploma de nursing(adica eu care am terminat in 2009 e Certificat de Competenta Profesionala si traducatorul mi-a tradus Certificate of Professional Competences oare trebuia tradus Nursing Diploma sa mi-o recunoasca??/nici eu nu stiu ce sa mai zic pentru ca nu stiu exact ce acte trebuie sa trimit!!!is total confuza!va rog daca ma puteti ajuta sa le pot trimite actele -plans-

Share This Page