22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistent dual registration Ro/Canada pt UK

Discussion in 'SANATATE' started by RONURSEROCKS, Jun 30, 2011.

1. RONURSEROCKS

RONURSEROCKS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara colegi,
    Am inceput sa caut informatii despre cum pot obtine inregistrarea ca si as med in UK. Am terminat postliceala in Ro (2002), am 6 ani experienta in chirurgie in Ro, muncesc ca si asistent medical in Canada din 2009 si am obtinut bachelor degree in nursing la o universitate de aici. Acum as vrea sa obtin drept de munca ca si asistent in UK. Din ce informatii am gasit am dedus ca e mai usor de aplicat ca si asistent medical roman dar nu am acea facultate de nursing din RO, bachelorul din Ca ma poate ajuta? Cineva in situatie asemanatoare? aveti colegi care vin din Canada pt a profesa in UK?
    Din pacate eu stiu nurse din UK care au venit in Ca pt a muncii si nu invers....poate e mai dificil pt ca Ca nu e in UE...
    Multumesc pt reply.
    Numai bine,
    Claudia

2. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    de ce nu dai un telefon la NMC?
    Poate primesti mai multe informatii acolo.
    Daca vei aplica cu actele din romania (e foarte buna si postliceala) sigur te trimit sa-ti completezi 450 de ore in spital. Mai bine aplica din canada.
    Zic si eu, dar s-ar putea sa zic prostii! Sa speram ca va raspunde cineva mai bine informat.
    Incearca macar un email la NMC in care sa le explici tot si vezi ce-ti raspund ei. Eu stiu ca intre canada si anglia exista o alta relatie decat cea cu un stat extracomunitar.
    Curaj si bafta!

3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    daca ai drept de a profesa in Ca de ce vrei sa vii in UK? sa castigi mai putini bani? de ce nu incerci in USA, ca sunt aia disperati dupa nurses?

4. RONURSEROCKS

RONURSEROCKS New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stau intr-o tara pt cit castig, cel putin diferenta este discutabila...Vreau sa ma mut inapoi in Europa si ma intereseaza Anglia pt ca se vb engleza. USA nu ma tenteaza, eu vor nurse canadiene dar am auzit prea multe ca sa nu ma leg la cap sa zic asa... apoi unde nu-i health care... angajatorul iti ofera asigutrare intradevar dar asigurarea poate sa nu acopere anumite servicii. As schimba Ca pt Europa dar nu pt USA. Asta este parerea mea. Numai bine,
    Claudia

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    faci o mare prostie venind incoace acum, dar asta este numai parerea mea. Nu-ti dau mai mult de 1 an si jumatate pana o sa vrei sa pleci alergand de aici inapoi in Ca.
    Uite un alt linksa vezi pe ce payscale band te vei situa: http://www.nhscareers.nhs.uk/details/Default.aspx?Id=4 Majoritatea lucreaza prin agentii in NH ca si carer-i. Nu cred ca asta iti doresti. Payscale: cred ca te vor baga pe band 5(grade D/E) link pt salarii: http://www.nursefindersuk.com/pay.cfm ca si newly graduate nurse. Patients load: mult mai multi decat in Ca. Working hours, shifts: diferite de Ca. Dar cea mai mare problema a ta este ca nu o sa primesti work permit in UK ca si canadian graduate cat timp recomandarile de la guvernoiul aici sunt de a angaja UK sau UE first. Exista o sansa sa obtii PIN-ul cu actele din Ro dar va tb sa dovedesti ca ai lucrat in ultimii 5 ani nu stiu cat timpo in Ro si mai ai nevoie de o caruta de hartii din tara ceea ce va fi extrem de greu de obtinut tu fiind plecata de atata timp in Ca.
    Iti doresc mult succes in UK. Eu abia astept sa plec inapoi in Ca. O sa intelegi de ce dupa ce vei intra in sistem aici. :)

6. RONURSEROCKS

RONURSEROCKS New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult catad pt replay. Noi nu avem un scale pt salarii, depinde mult unde lucrezi...acute, rehab, long term care... si cam in ordinea asta sunt si salariile. De obicei se incepe cu 27-30$ /hour si creste cu vechimea. Unele locuri de munca iti pot accepta vechimea din afara Canadei. Dupa 5 ani vechime poti ajunge de la 27-30 la 35$. Vorbesc din exp mea si a altor asistenti care muncesc in Toronto area. Salariul poate fi diferint in functie si de regiune...cred ca stii toate astea pt ca din cie am vazut in postarea ta ai exp candiana. Imi doresc sa ma intorc aproape de casa si sunt la inceput cu cautatul informatiilor. Se pare ca birocratia imi taie avantul ...
    Multumesc,
    Claudia

7. costi_ionut2002

costi_ionut2002 New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva o firma serioasa de recrutare asistenti medicali pentru SUA,CANADA?

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    daca doresti sa lucrezi prin case de batrani, la negru, cred ca o sa gasesti. altfel nimeni nu te ia nursa in usa sau canada fara scoala sau examene de echivalare acolo.

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    M-as mira, sa existe vreo casa de batrani care angajeaza la negru.

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @mutu: sunt f multe chiar. in special cele tinute de romani. nu-ti da nimeni viza de munca, te descurci cu obtinutul de viza.

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate! Am facut cateva sapaturi si se pare ca asa e.

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Claudia, daca aplici din Canada, te incadrezi la Overseas Nurses si asta complica mult lucrurile. Trebuie sa treci IELTS cu 7, plus alte cate nebuneli. Cel mai indicat in cazul tau este sa aplici cu diploma din Romania, iar la experienta de munca completezi si anii din Canada, precum si faptul ca esti inregistrata cu NMC-ul canadian. Singura gaselnita ar putea fi acel certificat eliberat de autoritatile romane, dar avand dubla inregistrare nu vad motive pentru care ti s-ar refuza aplicatia. Poti sa suni la NMC, dar treci peste secretare, cere sa vorbesti cu cei care se ocupa de dosarele romanilor. De fapt, inregistreaza-te online prima data si dupa ce primesti aplicatia cu numarul de inregistrare, suna-i.
    Nu ai motive sa-ti faci probleme. Nu te descuraja in fata birocratilor, si ei trebuie sa "manance o paine".Detalii despre ce trebuie sa faci, gasesti pe prima pagina a topicului cu asistentii medicali in Uk. Daca te impotmolesti da-ne de stire si te ajutam noi cumva.

Share This Page