24.5 C
London
Tuesday, June 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

asigurarea la masina

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by azazel_marius, May 25, 2012.

1. azazel_marius

azazel_marius New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor , daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi despre asigurarea la masina . incepand cu : unde pot sa o fac ? ce companie face asigurari ieftine, pe voi cat va ajuns asigurarea la masina ?stiu ca difera de la persoana la persoana si de la masina la masina , dar ca idee. pentru ca nu am de gand sa fac asigurare gen casco. as vrea doar simpla asigurare , cum e la noi in romania cea obligatorie, multumesc.numai bine

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    intra pe un site gen gocompare.com si o sa vezi acolo de la zeci de firme.
    si tot acolo o sa vezi ca un casco e la fel cu un rca samd... bafta si rabdare!

3. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Salut.

Poti gasi o gramada de informatii pe forum, aici, insa trebuie sa fii atent la firma / asigurarea pe care o inchei chiar daca pare a fi mai tentanta din cauza pretului scazut.

Ai grija sa nu faci greseala pe care am facut-o eu. Citeste aici:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/in ... 52#p109852

Noroc.

4. bosho13

bosho13 New Member

Trophy Points:
    0
    incearca si la tesco car insurance , eu am la ei de 2 ani , e super ieftina.

5. azazel_marius

azazel_marius New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru posturi , dar am dat de o belea mai mare . cea mai ieftina asigurare mi-a iesit 1800 de lire pe an la tesco. am incercat pe mai multe site-ri aceasta a fost cea mai ''iefina'' . de ce asa scumpa,am intrebat zeci de persoane cu masini asemanatoare dar nici unu nu mia spus ca asigurarea este peste 1000 de lire.pe alte site-ri mi-a iesit asigurarea de la 7,000 de lire in sus pana la 30,000 de lire, naiba ca masina valoreaza 1,500. cateva persoane mi-au spus ca e si in functie de locul de domiciliu , am schimbat adresa si mi-a iesit 10,000 de lire. reamintesc nu am avut niciodata vreun accident sau o amenda, sunt curat ca lacrima. sunt in uk de un an, si am masina de 1 luna.daca lucreaza cineva in domeniu ,sau cineva care sa confruntat cu aceasta problema , mi-ar prinde cateva sfaturi. mentionez ca am de gand sa plec cu masina in romania peste 3 luni, iar masina va ramane in romania,deci asigurarea mi-ar trbui doar pentru cateva luni. multumesc

6. Anonymous

Anonymous Guest

fa-ti si un card TESCO daca nu ai , si mai pune un sofer pe asigurare. Mai baga si o suma pe care ai suporta-o din buzunar in caz de eveniment . Incearca asa , poate mai scade. Ai grija insa, unele cereri de cotatie fac si credit score , chiar daca nu-ti cer acordul in mod special.

7. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am aceeasi problema.
    Pe.gocompare si confuzed.com am niste rezultate absurde.
    Mi-a iesit una Comprehensive ( echivalent Casco) la 4800 si. Iar un Third party only, a iesit si mai scump. Am pus pe o masina din 2002 cu 2900 £...nu o detin. Am incercat si pe una din 2010 cu 10000 lire si a iesit cu 8000 in sus.
    Chestia e ca nu stiu sigur online ce trebuie sa pui: permis de UK care astfel il am doar de 4 luni? Sau European care e de 6 ani?...desi e schimbat deja in asta de UK...sau pun insumat ....UK de 6 ani?
    Si la no claim bonus pun ca nu am avut nimic....din RO?
    Ciudat; ....desi am 33 ani, casatorit, zona de risc Harrow HA3 este de risc D parca.....
    Sau poate ti-au retinut informatiile date la prima incercare, legate de permis (UK 4 luni) si chiar daca am schimbat cu UK 6 ani ????
    Birouri de consultanta nu sunt pentru d'astea, cum sunt in Ro, 10 pe o strada. Nu prea mi-au umblat ochii dupa ele, ca nu ma interesau ....crezui ca ok...online pe la 1000 gasesc si eu .....
    ...si totusi.... :shock:

Tapatalk / Galaxy S2

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    *azazel_marius

incearca la theaa.com , eu am la ei si platesc 92 lire pe luna desi stau in E Londrei

este recunoscut oficial ca multe firme de asigurari evita sau pun preturi exorbitante daca locuiesti in anumite zone cum ar fi estul Londrei sau Crydon

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    noi avem cu Post Office - pentru un Volkswagen 2004, automat, 1,800cc platim 1,230/an
    la data cand am facut asigurarea (anul asta) abia sosisem si aparem amandoi ca fiind unemployed,cu carnet de sofer din afara EU, excess 250 dar nu stam in Londra.
    conteaza foarte mult zona in care locuiesti

10. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru mine cel mai ieftin a fost AXA , si locuiesc in Irlanda de Nord unde asigurarile sunt mai mari decat in Anglia.
    Platesc 450 de lire pe an pt un 206 cu motor 1.1 benzinar si am no claim 2 ani.
    Nu conteaza ce permis ai UK sau Romania atata timp cat ai ceva ani vechime pe el ...., conteaza ca masina sa nu fie foarte veche , iar daca sotia are permis si o treci si pe ea ...mai scade pretul deobicei.

11. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    sunt firme de asigurari la care scade pretul daca mai treci pe cineva pe asigurare, la altele urca.
    eu am asigurare la TESCO Bank de 10 luni, iar cand i-am sunat sa -i anunt ca mi-am schimbat adresa mi-au urcat sigurarea cu 45 £ pe 2 luni.Cand am vrit sa o trec si pe sotia mea mi-au spus ca mai tre sa platesc inca 120 pe 2 luni, le-am spus :''pas'' si astept sa am anul satrec la alta firma care este mai ieftina . De exemplu la Admiral pentru mine si sotie costa 620 pe an in timp ce la Tesco platesc doar ptr mine 920 pe an.

Ps. AXA nu face asigurari decat pentru persoanele care locuiesc in Uk de cel putin 3 ani!!!

12. azazel_marius

azazel_marius New Member

Trophy Points:
    0
    poate depinde si vechimea masini , dar am intrebat un polonez de 26 de ani cu un bmw cu motor de 2.8,din 95 iar asigurarea era 500 de lire pe 6 luni ,avea asigurare simpla ca la noi in tara RCA, iar la mine bmw cu motor de 1.8 e prea scumpa iar masina are 10 ani, nush o sa incerc din sfaturile voastre si o sa revin cu un raspuns , multumesc

13. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Sa stii ca intre third party only ( RCA ) sau comprehensive ( Un fel de casco ) nu este mare diferenta la pret , e chiar neglijabila chiar.

14. azazel_marius

azazel_marius New Member

Trophy Points:
    0
    azi am stat de vorba cu un pakistanez britanic avea un bmw 330 ci si platea 1200 de lire asigurarea , si mai vreau sa spun ca avem aceeasi varsta, iar cand i-am spus ca la un bmw 318 ci ajunge 2000 de lire a inceput sa rada. Se face vreo diferenta de nationalitate ?

15. Muki

Muki New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Stie cineva firme de brokeraj pentru asigurari prin Londra? multumesc!

16. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    incearca ADMIRAL , mi se pare ieftin chair foarte ieftin la ei, in comparatie cu altii la admiral pt un (opel) tigra 1.2 diesel, 60 mi mile, 2005, pt un an e 900 lire pt mine iar la THEea am verificat acuma ma costa 3000 lire wtf :)))

17. iulius999

iulius999 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am la tesco platesc 59£( motor 1.9 150 bhp) pe luna full comp. mi se pare rezonabil si acceptabil :)

18. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Si cat ai Excess-ul (adica cat suporti tu din accident)?

Tapatalk / Galaxy S2

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Sa ne zica la ce distanta e de Londra la 59 pe luna .....

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Tot m-am tinut sa dau si eu cu parerea pe aici dar, cum e acum forumul, daca citesti la munca, pana ajungi acasa, dispare ce s-a discutat, mai gasesti....tomorrow -ras4-

Deci eu mi-am luat carnetul aici in UK, asadar, in Martie 2007,
    pe prima mea masina , Hyundai Santa Fe , motor 2.7 -plans2- -plans2- -plans2- ,automatica -plans2- -plans2- -plans2- -plans2-

ca newly qualified driver ,
    la 100 de mile deci de Londra,
    dadeam in jur de 75£/luna cu Tesco.
    Raman la parerea ca Tesco este unul din cei mai ieftini!
    La promotii puteti prinde si road assistance pt un an, sau alte chestii utile.

Nevertheless, una din masini am schimbat-o la Sainsburys,
    avand deja acolo o asigurare (pt pisica -nu-ma-uit- ) ,imi tripleaza punctele Nectar.

Acu'...eu v-am mai spus cum sta treaba cu punctele astea!

Share This Page