14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asigurare auto in UK

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by oxanel, Dec 12, 2006.

1. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Mergi la Asirom, poti lua de acolo "no claims discount" pentru perioada care tu ai avut carnet sau masina, in engleza, perfect legal si in cateva minute.

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  3. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de raspunsuri. Eram confuza pentru ca la Churchill, Virgin si la Tesco iti cer sa fi rezident (sunt) si sa ai carnet de conducere emis in Uk (si nu am). Sunt ff multe firme care te asigura si toate au alte cerinte.... :)| :)|

Acum am rezolvat problema. Multumesc frumos

4. Anonymous

Anonymous Guest

Am si eu o intrebare,daca m-ati putea ajuta si pe mine:in cazul in care esti nou venit in UK si vrei sa-ti faci o asigurare la o masina din Uk,dar ai permis din Romania,compania de asigurari te verifica daca ai savarsit ceva contraventii in Romania? Multumesc.

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca verifica asa ceva (desi ar vrea ei) si nu cred ca pot verifica "dosarul" tau din tara.

Asadar nu-ti fa griji pentru asta. -sunny-

6. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc,Parteneru. Mi-ai luat o piatra de pe inima! -dance- ance-

7. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Eu am un RENAULT MEGANE 1998 si am platit 560 lire asigurare la TESCO ,nu am carnet de UK si nu am NO CLAIM ca nu se iau in considerare cele din afara UK -wave-

8. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    cel mai usor e sa incercati www.moneysupermarket.com si respectiv e un "motor" de cautare si-ti da un pret la fiare companie care iti ofera insurance pt masina respectiva.

9. tombyshef

tombyshef New Member

Trophy Points:
    0
    permis de conducere suedez

Eu am un permis de suedia si vreau sa ma asigur in uk.ma verifica cineva ce si cum am facut de unde mi am luat permisul,license number etc,caci permisul meu e fals:))...si as vrea sa stiu daca pot circula cu el pe acolo ca in romania mi au luat permisul pt alcool pe o perioada de un an:D.Cum e mai usor? sa imi fac permis de romania fals si sa circul in uk si unul de uk ca sa circul in romania? ca oricum in uk nu cred ca pot sa dau de permis daca nu am cetatenie.Astept raspunsul ca vreau sa imi iau masina si sa stiu cu ce draqu o conduc si cum imi fac asigurarea.Nu as vrea sa ma cheme Larsson si masina sa fie asigurata pe numele meu adevarat:))..mersi romanii mei stimati va iubesc:p

10. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand noi forumistii nu prea incurajam ilegalitatile aici in UK, incearca sa fii si tu un om cu acte in regula ca sa nu-ti fie frica la un control de rutina. Ca sa iai permisul aici in UK nu e necesar sa fii cetatean al UK. Aplici pentru prima data pentru un permis provizoriu, mergi te inscrii la scoala , dupa care sustii examenul teoretic cand crezi tu ca esti gata sa-l iai , si dupa aia poti sa mergi si la examenul practic si aici s-a incheiat "cariera" ta cu scoala de soferi. Presupun ca daca ai facut scoala in ro, nu vei avea nevoie de ore de practica multe, dar nici sa te astepti ca e usor examenul de luat aici ca-n ro. Eu am facut scoala de soferi aici ... e mai simplu sa alegi aceasta cale din alea 2 situatii ale tale si mai sigura as zice eu. Plus cand mergi in ro poti sa circuli cu ala de UK -car-, si mai putina bataie de cap.
    Dar daca tot vrei sa circuli cu ala de suedez, cand iti faci asigurarea nimeni nu te intreaba nimic, nici un detaliu de la permis (adica numar si serie si etc) , doar de cand detii permis atat. Dar ar fi bine ca si masina sa fie pe numele de suedez, ca sa nu te complici si sa bati la ochi ... e o parere personala, acum fiecare o interpreteaza cum vrea.

bafta -wave-

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca unele societati de asigurare accepta dovezi de "no claims" din EU.

12. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Hi

Poate ca ai primit deja raspunsul corespunzator, dar ti-l dau si eu pe al meu.
    Ok, eu sint asigurata pe masina mea personala ( care e cumparata in numele meu) dar si pe masina sotulu meu (care e in numele lui). Eu figurez pe asigurarea lui, ca " named driver". Pretul unei asihurari, aici in UK este calculata in functie de virsta soferului, cea a persoanei care este inclusa in polita de asigurare, vechimea permisului si punctele ( sau accidentele calculate in ultimii 5 ani!) Cu cit ai mai multe puncte sau accidente, cu atit asigurarea costa mai mult. Dar mai e o chestie.

Tu poti sofa - oricare masina, a oricarei persoane ( cu permisia lor si numai asa) atita timp cit tu, ca persoana fizica, ai asigurarea ta personala, pe masina ta proprie. Numai atunci poti sofa, orice masina, fara sa fi numita ca sofer aditional. Numai ca esti doar " 3rd party" nu " fully comp".

Nu vreau sa te plictisesc cu explicatia, dar sofez de f f multi ani, si mi-am reinnoit asigurarea de prea multe ori.

A, si la intrebarea ta, da, sint foarte fericita de serviciile lor, iar pretul ptr mine a fost mic (300 lire/ a fully comprehensive insurance) pentru ca am Britsih Drivig Licence ptr 10 ani, si am peste 25 ani.

Pa pa

13. PavelFlorescu

PavelFlorescu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Asigurare auto in UK

Va salut pe toti.

Stie cineva sa ma indrume catre o companie de asigurari din UK unde sa mi se incheie asigurarea minima obligatorie auto fie si pt. cateva zile ? Ori macar sa ma treaca pe asigurare ca utilizator (second driver) macar.

Nu locuiesc in UK, nu am rezidenta, am permis romanesc, la masina voi avea un contract de cumparare si nu vreau decat sa ma intorc in tara cu masina respectiva.

Am incercat la multe companii si mi se conditioneaza sa fiu rezident.

Va multumesc anticipat.

14. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

Cauta pe gocompare.com ori pe confused.com

15. Anonymous

Anonymous Guest

Bine ai venit pe forum...

Incearca sa ii suni pe cei de la aviva(sau international car insurance pe google) ei iti pot da o asigurare pentru 7 zile dar vorbeste la telefon direct cu ei.Daca nu reusesti o iei pe platforma si o duci..

16. PavelFlorescu

PavelFlorescu New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pt. ajutor, le-a trimis mesaje si astept raspunsurile lor.

La Aviva am incercat si nu mi-au incheiat asigurare, iar pe platforma chiar nu se renteaza, eventual iau iarasi numere pe 5 zile si asigurare din Germania, mi le trimite in Anglia prin curierat rapid.

Pana atunci intrebarea mea ramane de actualitate: cunoaste cineva o companie de asigurari care sa nu conditioneze asigurarea masinii cu statutul de cetatean UK/rezident UK ?

17. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0

daca iei masina de la dealer auto poti face asigurarea pe adresa lor .
    sau daca ai un prieten in uk , poti face pe adresa lui ( mai ales ca faci aplicatia online)

18. f.marti

f.marti New Member

Trophy Points:
    0

Salut!

As avea o intrebare....

Avem o masina aici in UK. si deocamdata nu avem posibilitate sa platim asigurarea. MOT si road tax este platit. Masina este in parcare publica. Se poate intimpla ceva, adica avem dreptul sa tinem in parcare publica daca nu are asigurare??
    Multumesc pt. raspuns !

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Esti OK fara asigurare, dar, desigur, sa nu circulati caci, e belea.
    Desemenea, daca Doamne feri i se intampla ceva, nu veti primi nici o despagubire.
    Si cu MOT, doar Road Tax-ul este obligatoriu chiar cand masina stationeaza.

20. f.marti

f.marti New Member

Trophy Points:
    0

Mersi mult pentru raspuns rapid :)
    Da asta stim si noi, ca nu avem voie sa circulam...Sora mea tot zicea ca nu avem voie sa parcam masina in parcare publica daca nu avem asigurare... E putin absurd, dar sa ma asigur mai bine intreb si pe altii..:))

Share This Page