7.4 C
London
Sunday, April 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asig medic pt yellow card student si self sufficie

Discussion in 'EMIGRARE' started by adnarn, Jun 21, 2011.

1. DragosRaureanu1974

DragosRaureanu1974 New Member

Trophy Points:
    0
    Bank statementurile chiar trebuie sa fie pe 3 luni ??? Eu am revenit luna asta si pot sa aduc doar pt noiembrie cu 700 pounds...

2. Iulia20

Iulia20 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru raspuns Dragos.

Iulia

3. iulian7d

iulian7d New Member

Trophy Points:
    0
    buna. sunt fericit.....ieri am primit yellow cardul......asa ca pot sa va spun ce am a avut printre documente........o asigurare la AVIVA de 53 punds (doamna s-a uitat putin peste ea si mi-a dato inapoi fara sa zica nimic), bank statement-uri am avut mai multe dar ea a pastrat doar ultima foaie unde era suma de 850 punds si era de pe ultimele 3 saptamani, dar ca sa fiu sigur am avut si o declaratie semnata de un avocat ca nu voi fi o povara pentru UK, bineinteles formularul, pozele si scrisoarea de la scoala. totul a mers bine, fara nici o problema, de intrebat nu m-a intrebat nimic, am depus actele pe la 9:18 minute iar la 12:15 am avut cadul in mana. astept cu nerabdare saptamana viitoare cand va aplica si prietena mea. -dans-

4. missmurder

missmurder New Member

Trophy Points:
    0
    @iulian7d - Felicitari! Eu de-abia astept momentul cand voi primi eu yellow:)
    Ca sa ii avertizez si pe altii care sunt la fel de naivi ca mine, va voi povesti ultima experienta.
    Duminica seara am zis "gata" si mi-am facut asigurare la AVIVA pe site, asigurare fara dental si optical, cu excess 0, moratorium, si la lista spitalelor am ales Key hospital list, outpatient standard si asa mai departe.
    Luni dimineata, ma suna un domn si ma intreaba daca e pentru Home Office. Eu nici nu mai stiam ce sa mai zic, in ideea ca poate daca zic da o sa imi spuna ca ei nu mai fac. In fine,am zis ca da si mi-a spus ca pot sa aleg la hospital list si trust hospital list pentru ca asta este ceea ce vor cei de la Home Office. L-am intrebat de 10 ori daca e sigur, a zis ca da si am acceptat. Deci am o asigurare de 36 lire pe care o plaatesc de-abia in februarie.Domnul respectiv mi-a spus ca va ajunge in maxim 7 zile si l-am intrebat daca e vreo posibilitate sa ajunga mai repede. A zis ca teoretic nu,dar o sa incerce el sa grabeasca putin procesul. Am sunat apoi la AXA sa imi anulez asigurare si deodata au devenit mai intelegatori si mai draguti. Nevermind, am anulat-o.

Toate astea s-au intamplat luni, 14 noiembrie, iar miercuri, 16 noiembrie am primit asigurarea de la AVIVA acasa, cu polita si formularul pentru "full-medical history" pe care trebuie sa il completez eu si sa il trimit inapoi la ei.Deci,de acum incolo,astept yellow,daca nu va mai fi nicio problema..
    Are cineva idee cat dureaza? Succes tutror celor care merg zilele astea la Croydon.

5. Flo47

Flo47 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    Am 2 intrbare pt cai care au primit deja YC

Pe 16 decembrie sunt programat la Croydon pt YC.
    Va trebui sa ajung cu 2 saptamani mai devreme pt a-mi face asigurarea la Aviva

Intrebarile:

1)In legatura cu asigurarea,am auzit ca trebuie sa o faci pe cea mai scumpa ca sa nu fi cumva respins cand te prezinti la HO.este adevarat?si cat poate dura pana primesti asigurarea?

2)Bank statementurile,se fac doar in UK?sau pot face si in Romania?
    SI daca se face in UK,imi fac cont la o banca si cer statementul cu suma din cont.Va conta cumva timpul scurt in UK,adica acum depun si imediat cer si Bank statementurile ca sa dovedesc la HO.Sau mi se va cere pe ultimile luni? si daca se va cere pe ultimile luni,eu cum voi demonstra?fiind doar de cateva zile in UK?

6. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    pai daca u esti in Ro, scrisoare de recomandare pt HO de la colegiu/universitate ai? ca sa soliciti yellow ca student tre sa faci si dovada asta.

7. Flo47

Flo47 New Member

Trophy Points:
    0
    Scrisoare de recomandare trebuie sa o primesc curand.Am aplicat pt College pt QCF-NVQ Diploma Level 2 (Qualification and Credit Framework

Dar nu stiu sigur cum este cu asigurarea,poate dura cumva mai mult de 10 zile? si cu contul ,il pot face si in Ro sau doar in UK,si dupa cum am scris si mai sus''citez:SI daca se face in UK,imi fac cont la o banca si cer statementul cu suma din cont.Va conta cumva timpul scurt in UK,adica acum depun si imediat cer si Bank statementurile ca sa dovedesc la HO.Sau mi se va cere pe ultimile luni? si daca se va cere pe ultimile luni,eu cum voi demonstra?fiind doar de cateva zile in UK? ''inchei citatul

8. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    ei zic sa aduci extrase de cont recente, nu specifica daca sa fie din ro sau uk , si nici suma si nici perioada,trebuie sa fie banii tai nu imprumutati; trebuie sa reiasa ca ai fonduri suficiente sa te intretii singur fara sa apelezi la ei, rog sa fiu corectat daca gresesc.

9. Flo47

Flo47 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc pt raspuns.Oare sa-mi fac extras de cont si din Ro?sa il prezint?sau nu are rost,si cam care ar fi suma minima ceruta daca sti cumva.

Iti multumesc

10. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    cere extrase si din ro , iar ca suma s a mai tot discutat nu este o suma impusa , ideea e sa faci dovada ca ai bani si ca sunt ai tai, ca sunt 1000 ca sunt 2000, nu conteaza

11. Flo47

Flo47 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc.Asa voi face.Le voi prezenta extrasul si din Ro

Apreciez -bravo-

12. cleomo

cleomo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor

Va rog sa ma ajutati cu informatii despre cum as putea sa am asigurare Aviva pt obtinerea permisului de munca. Sunt in Romania, in 2 decembrie plec in Anglia si in 7 decembrie am programare la interviu pt permis de munca.
    Nu stiu cum sa procedez, tinand cont ca nu sunt acolo.
    Daca ii sun, reusesc sa fac asigurarea? Si sunt deschisi sa mi-o trimita scanata sa fiu sigura ca am ceva in mana cand ajung la interviu?
    Efectiv nu stiu cum sa procedez.
    Multumesc frumos!

13. veras

veras New Member

Trophy Points:
    0
    @missmurder-imi spui si mie, te rog frumos, cum arata polita ta? ce scrie pe ea? Si eu am ales AXA, dar, mie mi-au venit actele dupa vreo 8 zile.

Numai ca ceea ce mi-au trimis ei nu pare a fi o polita cum cred ca vor cei de la Home Office. Printre nenumarate brosurele si hartii de multumire ca i-am ales pe ei, in afara de cardul de membru mi-au trimis si ceva de genul: ``your membership statement`` cu un numar unic, cu premium (suma ce trebuie sa o platesc) si cu specificatia ca am ales Planul ASSURE NCD COVER LEVEL 2 EXCESS 3. Este, de fapt, ``a summary of your policy details``.

Ca sa se inteleaga, ei au NO Claims Discount si am ales excess 500. Asta ca asigurarea sa ajunga sa fie mai suportabila pt mine, adica 40 de lire/luna. O fi bine, o fi rau? Stie cineva cat conteaza acest excess? Cineva a scris ca cei de la Home Office s-au uitat doar pe pagina cu excess...nu stiu daca asta trebuie sa fie mare sau mic, ori 0, ca sa fie ok.

Problema mea e ca nu am o lista clara cu ce acopera planul meu de asigurare. Acea lista eu am vazut-o pe net, cand am facut quote. In actele primite de la AXA insa, se specifica faptul ca detaliile cu privire la ce acopera polita mea sunt intr-una din brosurile pe care mi le-au trimis ei. Numai ca, nu ma pot duce cu brosura la Home Office. Presupun ca pe o polita trebuie sa apara scris ce acopera si ce nu acopera asigurarea. Gresesc?
    Sa ii sun si sa le cer ceva mai aplicat? Oare vor intelege?

PS. Am ales AXA dupa ce alte 3 companii ma respinsesera inainte, iar cand cei de la Aviva m-au sunat n-am putut raspunde.

Daca intereseaza pe cineva, pot da detalii despre aventura cu cele 3 companii de dinainte. Poate sa fie de folos celor care vor de acum incolo o asigurare.

Multumesc anticipat pt orice raspuns!

14. Flo47

Flo47 New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cleomo

Salut

Asigurarea nu o poti face din Romania.Trebuie sa fi in UK.Asigurarea o vei face online dar vei avea nevoie de o adresa din UK,unde sa ti-o trimita.Asigurarea va fi trimisa prin posta. Vei mai avea nevoie si de cont pt a face plata.Daca gresesc sa ma corecteze cineva.

Si inca ceva,asigurarea dureaza intre 7-10 zile.Deci daca vrei sa pleci pe 2 si ai nevoie de asigurare pe data de 7,eu te sfatuiesc sa pleci mai repede,pt ca s-ar putea sa dureze mai mult.

Succes

15. missmurder

missmurder New Member

Trophy Points:
    0
    @Flo47 - Bank statementurile pot sa fie si din Romania. Eu din Romania le-am avut, pe ultimele 3 luni. Suma, asa cum am mai spus, nu conteaza foarte mult, pot sa fie si putin bani(900 lire), dar important e sa fie o oarecare activitate pe contul ala. Eu am avut extrase de cont din Romania, Iunie-August si le-am dus la Croydon in octombrie. Nu stiu daca asa e cel mai bine,eu asa am facut si mi-au zis ca totul e in regula, mai putin asigurarea, la care nu aveam acte.
    @veras - Nu recomand nimanui AXA, eu nu am primit actele de la AXA nici pana acum, desi am facut asigurarea de 1 luna. Nu stiu ce documente ar trebui sa ai de la ei si nici cum sa arate pentru ca eu nu am primit nimic, deci nu pot sa te ajut. Imi pare tare rau.
    Recomand tuturor sa isi faca la AVIVA, online. Pana la urma, la mine, la AVIVA a costat 36 lire, domnul ala a spus ca la banii astia ai exact ce se cere la Home Office. Am facut asigurarea duminica seara online, m-a sunat domnul ala luni dimineata si i-am spus ca vreau actele ASAP si miercuri dimineata le-am primit.
    NU am primit inca yellow card, deci nu stiu daca sfaturile mele vor functiona, dar cand il voi primi(daca il voi primi) va spun imediat.

16. veras

veras New Member

Trophy Points:
    0
    @missmurder-multumesc!

Intrebarea mea se referea nu la polita pe care nu ai primit-o de la AXA, ci la cea noua, de la Aviva. Eram curioasa cum arata o politia, in general, nu conteaza firma de aigurare.

Rog, de asemenea, pe cei care au obtinut deja yelow card-ul sa ne spuna ce excess au ales si daca stiu ce importanta are acesta pt Home Office.

Bafta!

17. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei, tin neaparat sa va impartasesc o fãrâmã din nemarginita batjocora oferita neamului vrednic romanesc de catre maretia sa Ukba...
    1.aplici in Croydon dar ei trimit dosarul in Sheffield
    Primesti Refuz dupa 2sapt ; motiv: full asigurare £44.16mai putin psihiatru si dentar
    2. Aplici frumos din nou ca un roman increzator care vrea sa intre in randul lumii civilizate
    Ukba Croydon sustine ca ei nu pot revizui cazul peste cei din sheffield si iar iti trimit dosarul la institutia mama. Le explici ca tre sa te muti si ei iti propun sa puna adresa colegiului pt returnarea actelor. Ca masura de precautie trimiti si un fax la Sheffield si un email cu noua adresa.
    3.dupa 2sapt, pe 18 nov primesti scrisorica pe vechea adresa desi ai confirmarea ca au primit emailul cu noua adresa pe 8nov
    Motivul scrisorii: taman pasaportul tau in original nu il au si daca nu il trim pana pe 30nov vor lua ei o decizie'fireasca' si deasemenea vor si originalul asig ca eu le am trim un print de pe mail dragilor si era alb negru ca deh, eu iubesc natura si copacii si... Buzunãrasul meu de student desi aveau membership card in original. Cucuona de la asig mi a zis ca ei mi-l trim prin posta fara probl dar sg diferenta e ca e color...
    Poi da fratilor, ce mai ziceti acum cand se pare ca maretia sa Ukba mi a prãpãdit pasaportul? Asta chiar ca e un prea maret motiv sa ma refuze din nou... Nu le place ca sunt chipesã

18. Flo47

Flo47 New Member

Trophy Points:
    0
    Hi

Sincer imi pare rau ce ai patit -ceeee?-
    Din tot ce am citit pana acuma,toata lumea a fost multumita,ba chiar nu a scos nici un cuvant iar dupa 2 ore aveau si YC.

Nu stiu daca ai citit,dar am pus o intrebare in legatura cu asigurarea,ce fel de asigurare va trebui facuta.Eu unul am fost sfatuit sa o aleg pe cea mai scumpa 50 GBP pt a nu avea probleme la HO.DAr deasemenea am citit,o persoana spunea ca a facut aisgurarea cu 34,38,nu mai stiu exact ,si a fost OK.

Multumim ca ne-ai impartasit cazul tau si sper sa nu mai treaca nimeni prin ce treci u. -nu-nu-

O zi buna

19. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0
    @flo47
    Buna,
    Eu zic ca asigurarea facuta initial era mai mult decat necesar. Costa £44.16 si acoperea tot in full mai putin psihiatric, dentist si world travel. Am postat-o pe aici pe undeva la un moment dat. E pruhealth dar nu va sfatuiesc sa faceti la ei k am trecut printr-un iad sa pot adauga cele 2(psih&dentar) si dupa 2 sapt de tel si mailuri la ei mi au adaugat doar major routine dental care ajungea la £70. La tel fiecare consultant avea varianta lui ca se poate ca nu se poate adauga. Iar suna si zile k nu iti permiti 70 ci doar major dental £48. Dupa lupte seculare am adaugat decat major dental nu si psihiatric.
    Mai vreau sa adaug ceva, cand am fo in Croydon prima data mi au zis k scoala nu rasp de asta nu mi l da pe loc. A2a zi am trim fax de la sc si au dat tel cu mine de fata dar....Refuzul a venit pe cu totul alt motiv: asigurarea.A 2a oara cand am fo in Croydon aceasi blondina mi a zis k e ridicol motivul refuzului dar ca " we cannot step on the toe of those from Sheffield"...prostii, putea rez repede cu un tel... Am atasat tot ce am gas pe net de asig si definitia de pe ukba site cum k tre sa cuprinda majoritatea, dar....
    Cosmarul meu inca continua...sunt stresata la max, nu reusesc sa ma concentrez la assessmenturi, amtrecut ieri pe rosu fara sa realizez....
    Eu zic ca e discriminare deja, dar esti un nimic in comparatie cu maretia sa Ukba... Si unde mai pui ca e un curs QCF si in ianuarie avem o saptamana de work experience....nici macar nu au citit scrisoarea de la scoala

20. Flo47

Flo47 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu luna viitoare in 16 sunt programat la HO.ASigurarea o voi face la AVIVA.Alta asigurare nu o iau in considerare.Sper sa trec cu bine.

Sper sa reusesti pana la urma,si incearca sa fi stapan pe tine.Nu rezolvi nimic daca esti nervos,mai mult,poate faci cine stie ce boacana -nu-nu-

Trebuie sa se rezolve si la tine

Bafta

Share This Page