7.4 C
London
Sunday, April 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asig medic pt yellow card student si self sufficie

Discussion in 'EMIGRARE' started by adnarn, Jun 21, 2011.

1. iulian7d

iulian7d New Member

Trophy Points:
    0
    buna. am si eu o intrebare. am facut 2 asigurari la aviva, de 53 lire pentru mine (asta ca sa fiu sigur ca nu o sa fie vreo problema la home office) si de 52 pentri prietena mea. actele au sosit in 4 zile lucratoare (din momentul in care am vorbit cu agentul de asigurari). intrebarea meas este urmatoarea: o sa fie oare vreo problema pentru prietena mea cand o sa aplice pentru yellow, deoarece polita e pe numele meu, iar ea apare ca persoana asigurata de acea polita? (asta deoarece ambele polite vor fi platite cu direct debit de la mine din cont). Va multumesc anticipat. (eu cred ca nu, dar as dori si alte pareri)

2. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Aviva stiu ca are si optinea de a plati cu card direct polita fara direct debit. Ca atare daca oricine poate face aceasta plata online si in nume propriu, de ce ne mai complicam cu direct debit pre 2 polite.

Oricum nu cred ca sa fie probleme si asa atat timp cat apare si numele ei ca asigurata.

3. iulian7d

iulian7d New Member

Trophy Points:
    0
    corect, dar se apare ca aici sa faci direct debit este ca o semnatura; convorbirea cu agentu de asigurari a durat 20 minute si totul s-a rezolvat si nu am vrut sa pun la bataie ambele conturi, uitasem sa il intreb pe ce nume vor fi politele.sper totusi sa nu fie problema.dar va mai tin la curent. eu am programare pe 16.11 si ea pe 22. o zi buna

4. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, sun la pruehealth si zic vreau comprehnsive health insurance ptr YC si mi se spune:
    ne pare rau nu se poate ca trbuie sa fiti in uk de 183(parca) zile.
    Bun zic eu dar ceilalti cum au facut in exact aceeasi situatie?
    ea zice: nu stiu, nu cred ca ofera prueahlth asa ceva ca trebuie si scrioare le la gp etc...

Sun la aviva: se poate dar comprehensive costa cam 70 pounds. Cat?? pai da, ca daca puneti excess mai mare de 200 pounds nu mai e comprehensive...

asadar, stiind ca altii au luat YC si cu excess mai mare si de la pruhealth concluzia e ca e o mare brambureala si ca totul e la voia intamplarii.

ah si apropo, cu card de romania nu poti cumpara online asigurare. trebuie card UK based. merg la barclays si mi se spune -nu va dam ca nu lucrati aici? pai cum sa lucrez zic daca abia acum fac formele de YC ptr a lucra?
    stupid sistem.
    La hsbc poti face cont cu pasaport , costa insa mult ptr ce ofera- 8 lire lunar.

5. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am vazut pe BR1 undevca cum ca trebuie si cont bancar preintre celelate acte. Adica daca ai extras de cont din romania nu e destul? ca daca extrag folosind cardul romanesc aici , pe langa un curs prost mai pierd si 1% comision extragere.
    a mers cineva la UKBA fara cont bancar?

6. alex.i.

alex.i. New Member

Trophy Points:
    0
    Cami,

Te sfatuiesc sa mai citesti o data BR1 - este cea mai simpla metoda de a afla ce trebuie sa duci la UkBa.
    Pana atunci, iti pot raspunde la cateva intrebari:
    1. Nu o sa poti face NIMIC fara un cont bancar in Anglia (asta este situatia, dar apoi il poti folosi statementul si ca dovada de adresa). Mergi la Barclays si spune-le ca vrei sa-ti deschizi un basic bank account. Iti poti deschide (gratis, fara comisioane si alte texe) cu 2 documente de identitate: pasaport si CI. Ca sa mergi la sigur printeaza pagina asta unde de pe site-ul lor si le-o arati in cazul in care nu vor sa-ti deschida. Vor da inapoi cand vor vedea asta. http://www.barclays.co.uk/Currentaccoun ... 2557963758

2. La Ukba iti cer bank statement-uri, deci teoretic nu e nevoie sa le ai pe cele din UK.
    3. Fara cont in UK nu ai cum sa-ti faci asigurare.
    4. Incearca pe internet cu asigurarea - iti faci un cont pe site-ul pruhealth sau aviva, si iti alegi singura optiunile. daca mergi cu cateva pagini ianpoi pe aceste forum/subject, unii oameni au pus exact optiunile cu care s-a luat yellow card. Eu am luat cu o aviva de 33 lire pe luna, facuta prin active quote, dar am inteles ca ei nu se mai ocupa.

Sper sa te ajute informatiile

7. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    am fost iar la barclay dar nu au vrut sa imi faca, am renuntat si am mers la hsbc unde mi-au facut , evident cu costurile de rigoare- 8 lire lunar timp de 1 an. iar la pruehalth mi s-a spus clar ca ei nu fac asigurari ptr YC - cele comprehensive. asa ca decat sa am probleme am renuntat si am facut la aviva cu 47 lire. pe care o sa anulez si o sa fac una cu alte caracteristici dupa ce iau YC.
    mersi de raspuns

8. mariuseek

mariuseek New Member

Trophy Points:
    0
    E ciudat ce zice pruhealth...
    Eu am facut doua asigurari (pentru mine si pentru prietena mea) de pe data de 1 octombrie, ambele platite din contul meu de Barclays. Partea ciudata este ca nu m-a sunat nimeni de la pruhealth (nici eu nu i-am sunat pe ei), am completat totul pe site, am primit doar un email de confirmare si peste 4 zile mi-a venit plicul (am adresa in uk). Daca selectezi optiunea Moratorium Underwriting nu ai nevoie de GP.

9. mariuseek

mariuseek New Member

Trophy Points:
    0
    pt Cami.K

Eu mi-am facut cont la Barclays (Visa debit) cu buletinul si permisul de conducere romanesc acu vreo 2 luni. Le-am spus doar ca sunt student si nu mi-au cerut nimic sa dovedesc asta. In schimb mi-au cerut adresa de uk, ceea ce aveam, dar la fel fara sa fiu nevoit sa dovedesc asta.

10. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    si eu am selectat moratorium ca sa nu mai am nevoie de GP dar nu am mai terminat aplicatia ptr ca sunandu-i am aflat ca nu fac comprehensive. iar la barclays am renuntat atata vreme cat nu au vrut sa imi faca. regret evident cele 8 lire lunar platite ptr f putine servicii dar nu am avut ce face. cat se plateste la barclay ptr contul bancar de la ei?

am citit topicu asta de cateva ori , stiu ca unii au primit YC cu asigurarea de la pruehealth dar nu am vrut sa risc nimic asa ca am facut la aviva care m-a asigurat ca e comprehensive si ca daca doresc sa o primesc de urgenta o pot primi si in cateva zile. cred ca daca cineva face asigurarea de la pruhealth online nu o sa i se refuze plata si nici YC doar ptr ca oficial pruhealth spune ca nu face comprehensive...

11. mariuseek

mariuseek New Member

Trophy Points:
    0
    La barclays nu se palteste nimic, cel putin nu mi-a zis nimeni, mai am prieteni care au cont la barclays de vreo cativa ani si nu platesc nimic. Cu acest card pot plati la supermarketuri, pot face cumparaturi online, e acceptat de paypal.

Nu stiu ce trebuie sa cuprinda o asigurare ca sa fie comprehensive, nici cei de la HO nu cred ca stiu. Eu cred ca prin acest comprehensive au vrut sa dea de inteles ca asigurarea trebuie sa te acopere in majoritatea problemelor de sanatate ce pot aparea.

12. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    sunt de acord cu ce ai scris, chiar am sunat la UKBA si raspunsul lor a fost ca nu stiu ce e comprehensive insurance, sa vorbesc cu asiguratorii. am scris mai sus ce mi-au spus ei , daca ajuta pe cineva...
    pentru ca totul e asa confuz o sa renunt sau schimb asigurarea imediat ce primesc YC. daca nici ei nu stiu ce e aia cimprehensive atunci mi se pare rezonabil din partea mea sa o anulez sau reduc substantial.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Interesant, Cami...

Deci UKBA nu stie ce inseamna comprehensive insurance, dar o cer.
    Ai inregistrat convorbirea? Adica notat nume HO officer, ora, si mai ales faptul ca nu stiu sa defineasca ceea ce ei insisi solicita?

Daca da, poate este cazul sa faci complaint.(parca e descrisa tot pe acest topic procedura)

Astia ori ne discrimineaza ori ne iau de prosti.(emoticon-nervos)

14. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Nu , nu am inregistrat si nici nu mi s-a dat numar. Sincer am sunat ca sa aflu informatii.Nu m-am gandit ca o sa mi sa spuna ca nu stiu ce e aia. Iar raspunsul de la aviva cum ca peste 200 lire excess nu ar mai fi comprehensive nu cred ca e corect. La urma urmei ei au tot interesul sa vanda cat mai scump. La telefon mi-a zis agentul ca o sa coste 70 pounds. Am facut una la 47 parac , am si uitat, cu totul inclus plus dental,optical, psychiatric, outpatient 500 pounds limit si 200 excess.

Oricine suna la UKBA cred ca va primi acelasi raspuns ca si mine. Nu stiu daca e bine sa agitam apele ca se trezesc oamenii sa ne puna pe toti sa cumparam asigurare cu 70 lire pe luna...

15. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Legea care cere asigurarea medicala nu este facuta de UKBA ci doar interpretata de ei, ca si noi in diferite moduri, daca doriti sa vedeti legea se afla la anexa A din european imigration low din 1996 daca nu ma insel.
    Persoanele pe care le sunati la shefield sunt customer service nu sunt ofiteri, deci interpretarea difera.
    Nu este cazul de a face plangere ideea e sa cititi legea si acolo scrie clar ce inseamna.

16. alex.i.

alex.i. New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca,
    nu stiu sincer daca este legal sa inregistrezi o convorbire. nu stiu cum sunt legile pe aici (sunt doar de 2 luni in UK), dar ca sa inregistrezi cred ca ai nevoie cel putin de acordul lui.asta daca nu lucrezi pe la MI6:p, evident.

in rest, total de acord ca este neclara treaba cu CSI si cu ceea ce inseamna "comprehensive". Stiu sigur ca in ghid spune ceva de genul "sa acopere majoritatea". Ori, sunt vreo 3 tipuri de majoritate (simpla, calificata, absoluta).

asta cu firmele de asigurari este o chestie si mai relativa decat cea de la Ukba. S-au vehiculat atat de multe pe forum incat am ajuns la concluzia ca raspunsul depinde de cel cu care vorbesti.
    Partea buna cu cei de la active quote era ca - citez din tipul care m-a ajutat pe mine - "am negociat cu UKBA si am cazut la acord asupra unui minim care trebuie acoperit". Deci parea ca stie despre ce este vorba. Astfel, in cazul meu, cu asigurare aviva de 33,25, prin active quote, nu au fost probleme in obtinerea yellow card-ului. Partea proasta e ca am citit pe "immigration matters" ca cei de la active quote nu mai fac asigurari din cauza nr mare de anulari si, in consecinta, recomanda legatura directa cu firmele de asigurari.

cele bune

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu m-am referit la inregistrare de convorbire, ci de date.
    Sa avem pardon, Customer Service de la Home Office se numesc toti officers.Home Office= Ministerul de Interne.
    Nu este pus oricine acolo, iar mai sus de ei sunt Senior Team Officers.
    O data ce soliciti o conditie, trebuie sa fii in stare sa explici cu ce se mananca, nu numai atat, ci sa o faci publica in detaliu.

Dio, Silverfern, voi ce parere aveti? Merci.

Eu zic ca e de competenta Solvit, dar putem foarte bine sa continuam sa le facem pe plac, plecandu-ne capetele.

PS Refuzurile nu le acorda legea europeana, ci HO. Nu credeti ca ar trebui sa fie clar pentru toata lumea creteriile de refuz? S-ar zice ca e discriminare...

18. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Ma duc la HSBC sa cer un account statement ptr UKBA. Functionara imi spune- nu va putem da decat dupa o luna. What?! Pai de ce ? Ca asa sunt regulile.
    Zic in sinea mea- stupide reguli, daca are omu nevoie de statement da-i nene statement ca d-aia iti da 8 lire pe luna nu?
    Bine ca am un statement de la banca din Romania, doar ca e vechi de 1 luna jumatate. Si e in lei.
    Nu stiu ce dovezi pot aduce de la hsbc cum ca am fonduri in cont. Cred ca ii scot pe toti si le arat la sediu ukba - uite nah, am bani dar bancile voastre nu imi dau statement...
    nu stiu ce altceva pot face.

19. mariuseek

mariuseek New Member

Trophy Points:
    0
    pt. Cami.K

Incearca sa te mai duci la Barclays (cu buletinul si pasaportul), dar la alta sucursala, spune-le ca esti studenta si stai in uk (poti da si adresa unui prieten, nu te verifica) si intreaba-i cum poti face sa iti deschizi un cont. Merita sa mai incerci, nu ai ce pierde. Daca reusesti sa il faci, in 10 zile ai cardul, imediat a 2-a zi poti depune bani in cont si poti cere bank statement original (motivezi ca iti trebuie pentru HO), in 4 zile il primesti.
    Eu intr-o luna am cerut 2 bank statement-uri, si le-am primit.
    Prima data am incercat sa imi fac la HSBC, dar nu au vrut sa imi faca (am primit un refuz pe motiv ca nu au putut verifica adresa din uk, desi le prezentasem contractul de inchiriere din uk). Cand i-am intrebat in cat timp primesc un extras, mi-au raspuns la fel...intr-o luna -ceeee?-
    Apoi m-am reorientat spre Barclays, care mi-au deschis un cont numai cu buletiunul si permisul de conducere (caci nu am pasaport).
    Altfel nu aveam cu ce plati asigurarea medicala.
    Acum 3 ani se deschidea mult mai usor un cont bancar. Acum romanii parca sunt pusi pe lista neagra.

20. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Mi-am facut asigurare la Pruhealth si am primit actele in posta in termen de 3 zile.
    O intrebare - scrisoarea de la ei nu poate fi luata in considerare ca si proof of address? Pt ca nu am primit statement de la banca (am doar scrisoarea cu care mi-a venit cardul) si nu am nici contract de inchiriere locuita. Am trecut utilitatile pe numele meu dar scrisoarea de la Eon se pare ca nu mai ajunge.
    multumesc

Share This Page