20.3 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asig medic pt yellow card student si self sufficie

Discussion in 'EMIGRARE' started by adnarn, Jun 21, 2011.

1. georgianas

georgianas New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! In primul rand as vrea sa-i felicit pe cei care au obtinut YC-ul si multa bafta celor care aplica!! Intrebarea mea este pentru cei care si-au facut asigurare privata la AVIVA si au luat YC-ul: ce documente ati prezentat la HO? Eu mi-am asigurarea de vreo 2 sapt(include dental, optical, psyhiatric)si am primit prin posta schedule policy, underwriting endorsement,membership card si financial statement . Ma asteptam sa-mi trimita si policy certificate,insa pt ca nu am primit nimic am sunat la ei sa ma lamuresc..Concluzia ar fi ca policy chedule = policy certificate si ca ei nu au/nu pot elibera vreun alt tip de document, cu toate ca am m-am exprimat clar si au inteles ce vreau si pentru ce-mi trebuie.
    Voi ati primit si alte documente in afara de cele pe care le-am mentionat mai sus? Si daca nu, ati intampinat probleme la HO din acest motiv?
    Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri!
    Georgi

2. grigoresteluta

grigoresteluta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna georgianas,
    Sunt in aceasi situatie !!!! -plans2-

Cand am sunat la Aviva mi-au spus ca nu poate sa imi trimita polita de asigurare pt ca dureaza ceva timp pana proceseaza actele( cat nu se stie!!!)
    Tipul de la asig a spus sa merg cu toate actele pe care le am ca nu vor fi probleme!!! SPER -da-da-
    Eu am programare la Croydon pe 1 noiembrie.Tu?
    Au fost persoane care au luat yellow doar cu "chedule policy, underwriting endorsement,membership card si financial statement ", dar depinde pe cine gasesti la ghiseu!!!! -plans-
    SI BINENTELES CAT ESTI DE NOROCOS!! -ras4-
    BAFTA!!!

3. georgianas

georgianas New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Steluta! Multumesc mult pentru raspuns. Eu am programare pe 4 noiembrie. Tu esti sigura ca au inteles exact ce vrei sa-ti trimita? Scuze ca intreb, insa eu am sunat de vreo 3 ori, am spus ce acte am primit, am mentionat ca vreau POLICY CERTIFICATE si mi-au zis ok, iti trimitem, insa e posibil sa dureze ceva. Si bineinteles eu am stat linistita ca primesc documentul,timp aveam, insa azi cand a ajuns plicul(sunasem luni) surpriza: continea aceleasi acte pe care le-am primit dupa ce am aplicat. Asa ca am sunat astazi iarasi, am spus inca o data ce vreau(am fost f clara si explicita) si daca e posibil sa-mi trimita si pe mail(ca sa fiu sigura ca e ceea ce vreau), au zis ca e in regula si-mi trimit. Si nu mare mi-a fost surpiza cand am primit mailul si ce acte crezi ca mi-au trimis? ai ghicit: ACELEASI!!
    Asa ca suna iara..si dupa ce am vb vreo 15 min cu un functionar care-mi zice ca nu pot trimite altceva, ca actele astea sunt originale si asta-i tot ce primeste un asigurat, imi face legatura cu un superior(i-am spus ca nu sunt multumita). Si respectivul imi zice acelasi lucru, ca nu poate trimite altceva chiar daca asiguratul cere explicit acest lucru, ca policy schedule este acelasi lucru cu policy certificate si ca asta e tot ce-mi trebuie. Deci tind sa cred ca si tie daca-ti trimit vreun document, este vb de policy schedule, nu altceva.
    In concluzie, nu ne ramane decat sa speram ca actele astea sunt suficiente pt HO, din moment ce nu vom primi altceva de la cei de la AVIVA.
    Daca am scris ceva cu care nu esti de acord, sau ai alte informatii in privinta asta, te rog mult sa-mi spui, mi-ar fi de mare folos!
    Multa bafta marti!! Sper sa reusesti!!
    Georgiana

4. grigoresteluta

grigoresteluta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Georgiana,
    Parearea mea este ca "schedule policy, underwriting endorsement,membership card si financial statement " nu este certificatul propriu zis!!!
    Ei au inteles ce vrem binenteles !!! Sa nu iti faci probleme ca nu ar fi inteles! -nuuu-
    Doar ca aici procesarea actelor dureaza -nervos- !
    Ar fi bine sa fie suficiente ce avem noi ca daca nu, o sa cedez nervos!!! -nervos-
    Important este cardul de membru deoarece este trecut nr asigurarii pe el.( cred si sper)!
    Ar putea sa ne spuna, doar cineva care are o polita in original de la AVIVA, cum arta si ce cuprinde aceasta. Daca exista evident!!!!!
    Eu cred ca da!!!!
    Te tin la curent cu ce o sa se intample la Croydon. -da-da-

5. georgianas

georgianas New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi inca o data pt raspuns. Sunt de acord cu tine - au inteles ce vrem- insa ei spun ca actul pe care noi il vrem este de fapt policy schedule,numai ca denumirea e alta in esenta fiind acelasi lucru. La mine nu era problema de procesare, as fi avut timp, n-au zis ca-l pot trimite dar ca dureaza ci ca nu mai au ce sa-mi trimita, asta e tot ce primeste un asigurat. Si crede-ma, am fost insistenta, am zic pt ce-mi trebuie si ca vreau o polita mai detailata. Si am primit acelasi raspuns de la vreo 2 operatoare, plus un superior(manager cred): POLICY CHEDULE ESTE ACELASI LUCRU CU POLICY CERTIFICATE, ACESTEA SUNT TOATE DOCUMENTELE PE CARE VI LE PUTEM ELIBERA, ALTCEVA NU VA PUTEM DA, CHIAR DACA FACETI O CERERE IN ACEST SENS, TOATE INFORMATIILE CARE VA TREBUIE REFERITOARE LA POLITA D-TRA SUNT CUPRINSE IN ACESTE DOCUMENTE. Eu zic ca mai clari de atat nu puteau fi. Si motivul pt care mi-au trimis aceleasi acte de vreo 2 ori este ca, atunci cand le-am cerut policy cretificate au crezut ca ma refer la policy schedule, din moment ce numai asta trimit(desi eu le-am spus ce acte am primit si ca vreau de fapt POLICY CERTIFICATE).
    In orice caz,daca a primit cineva POLICY CERTIFICATE de la AVIVA, il rog mult sa scrie si sa ne lamureasca si pe noi.
    Georgiana

6. Vali R

Vali R New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Si eu si sotia ne-am facut la AVIVA, si am primit acasa policy schedule, card membership, financial statement si inca un document...dar nu-mi amintesc numele lui.

Pe policy schedule scria doar excesul pe care l-am ales si optiunea Trust Hospital List. Pentru toate celelalte e o trimitere la brosura din plic Terms and Conditions. E o mentiune in josul paginii pe policy schedule ca ea trebuie analizata impreuna cu brosura Terms and Conditions.

Cu alte cuvinte, in brosura apar serviciile acoperite si optiuni la aceste servicii. Pe policy schedule, apar mentionate numai optiunile alese.

De exemplu, noi am ales full in/out/pacient fara nicio o limita la vreun tratament (e.g. reduced out pacient 500/year). Insa, am optat pentru Trust Hospital List si 2OO excess/year.

Noi n-am primit cardurile pe loc pt ca functionara a zis ca n-a raspuns scoala la tel si ca urmeaza sa primim vesti in 1/2 sapt. Pana acum... nimic, nicio veste.

Vezi ca tot pe topicul asta, prin sept, sunt mesaje postate de cei care au luat cardurile cu asigurari AVIVA..... sper sa nu ma insel!!! Am "citat" din memorie.

Bafta multa la interviu.... si sa va surada norocul...si FUNCTIONARUL/A!!!

7. georgianas

georgianas New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Vali! Multumim frumos pt raspuns. Exact asa mi-au spus si mie cei de la Aviva, ca nu pot include toate detaliile in policy schedule pt ca sunt mult prea multe, si pt mai multe info avem carticica galbena. Nu m-au intrebat pt ce-mi trebuie o polita mai detaliata,dar pt ca nu vroiau in niciun fel sa-mi trimita alt doc in afara de ce aveam le-am spus ca-mi trebuie - for a third party and to be sure that they understand what I am and I am not coverd for- si mi-au zis ca nu-mi pot da niciun alt doc si ca cei de la HO stiu ce cuprinde o polita si ca pot suna la ei pt mai multe info. O sa merg si eu cu toate doc pe care le am si sper sa nu existe probleme.
    Te mai deranjez cu o intrebare: ai spus ca tu si sotia ta ati avut asigurare la AVIVA. Sa inteleg ca ati aplicat amandoi pt YC? Pt ca si eu sunt casatorita, iar eu aplic pt YC(sunt studenta) si sotul meu pt Blue Card ca family member, pe acelasi formular, BR1. Te intreb pt ca noi am sunat la HO si au spus ca doar aplicatul principal are nevoie de asigurare nu si dependentul(sper ca nu ne-am inselat).
    Multumesc mult si bafta, sper sa primiti un raspuns pozitiv!

8. Vali R

Vali R New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat pt YC si sotia BC ca dependent. Noi ne-am facut amandoi asigurare. In ghidul pt romani si bulgari scrie de asigurare doar la sectiunea studenti/ self-employed si self-sufficient. Asa ca... banuiesc ca cei de la HO ti-au raspuns corect la intrebare.

Multumim... si sa aveti si voi parte de unul!!!

9. maryo_x

maryo_x New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor..pentru cei care au fost saptamana aceasta la croydon in calitate de studenti pentru YC...va rog spuneti`mi si mie cum a decurs interviul..deoarece eu am o mare problema :sunt in vacanta dar o data cu mine vad ca are intreg colegiul inclusiv receptia si intreg esol oficiu..Eu am programare maine la 12..ce ma fac daca nu raspunde nimeni la colegiu...simt ca innebunesc cand ma gandesc..ce parere aveti???

10. georgianas

georgianas New Member

Trophy Points:
    0
    Vali multumesc mult pt raspuns. Si eu sper ca nu ne-au dat informatii eronate cei de la HO(am sunat de 2 ori si am vb cu 2 funct care ne-au zis acelasi lucru). Cu o sg intrebare te mai deranjez: voi ati tradus cumva certificatul de nastere al sotiei tale, sau ati lasat toate actele in original?
    (apropo,vi le returneaza odata cu rezolutia,nu?)
    Georgiana

11. Vali R

Vali R New Member

Trophy Points:
    0
    Noi nu am atasat certificatul de nastere. Din ghid reiese ca trebuie sa prezinti certificatul pt copiii inclusi in formular ca dependenti.

Am prezentat pasapoartele si certificatul de casatorie.

Nu ne-au dat inapoi nici un act. Le vom primi prin posta....cand se vor gandi sa le trimita.

12. georgianas

georgianas New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles..stiu ca am spus ca nu te mai deranjez cu alte intrebari, si inteleg daca nu mai poti raspunde, insa nu sunt multe persoane in situatia noastra si m-ar ajuta cateva informatii legate de aplicatie. Ati avut amandoi extras de cont(si resurse care sa dovedeasca ca nu veti deveni o povara pe statul Marii Britanii), sau numai tu, ca aplicant principal?
    Sau scrisoare de sponsorizare si/sau declaratie in fata unui Commisioner for oaths?(si daca da, amandoi sau numai tu?). Scuze inca o data pt insistenta. Georgiana

13. Vali R

Vali R New Member

Trophy Points:
    0
    Stai linistita... nu e nici un deranj. :))

Noi avem cont comun, joined account. Deci, am avut pasapoartele, certificatul de casatorie, asigurare, bank statement si adeverinta de student pt mine.

Functionara ne-a luat dosarul, ne-a spus sa revenim peste 3 ore, si... cand ne-am intors, ne-a zis ca scoala nu a raspuns la tel si nu ne poate elibera cardurile. Sotia a intrebat-o daca are nevoie de documente aditionale... contractul cu scoala, factura - pe care le adusesem cu noi just in case.

Tipa a zis ca nu are nevoie....ca documentele sunt ok, doar ca n-a raspuns scoala!!!! Ne-a dat cate o scrisoare in care se zice ca aplicatia e valabila dar ca ...further enquires have to be made in your case. Si ca ne vor contacta ei in 1/2 sapt.

Si uite asa...acuma stam si asteptam...si speram

Vali

14. georgianas

georgianas New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pt informatii Vali. Va urez multa bafta, sper sa primiti un raspuns pozitiv cat mai repede!

15. missmurder

missmurder New Member

Trophy Points:
    0
    Noi urmarim acest topic de ceva timp,mai in umbra si am vrea sa va spunem cum a decurs interviul nostru la Home Office.
    Am plecat de acasa la ora 5:30 din zona de est, ca sa ajungem la Home Office la ora 8:30, am mers cu bus-ul. Am ajuns acolo pe la 8 fara ceva si domnul acela care se uita daca ai programare ne-a spus foarte dragut sa mergem sa luam o cafea si sa asteptam pana la 8:30. Ok, am plecat.
    Ne-am intors la 8:30 si ne-a lasat sa intram. Singura care aplica pentru yellow card eram eu(sunt studenta la o universitate),dar eram cu prietenul meu. Credeam ca nu vor accepta sa mergem amandoi, dar nu a avut nimeni nicio problema cu asta. Am intrat, ne-am lasat geaca, geanta, cureaua, telefoanele,etc ca la aeroport si am mers mai departe. Am asteptat sa se elibereze un ghiseu si apoi am mers acolo. La intrare e o pancarta mare pe care scria "Al students must have health insurance", a se citi AL , nu ALL si vorbesc foarte serios. As fi facut poza, dar nu ai voie sa faci poze. Am mers la ghiseu, i-am dat formularul BR1 si buletinul si ne-a dat un biletel, ca un bon cu care am mers la etajul 2 si am asteptat.
    S-a deschis ghiseul 62 si ne-a chemat acolo un domn foarte ok.
    Am avut urmatoarele documente la mine: buletin, doua poze pasaport, scrisoare de la universitate, contractul de la Lloyds, doar in caz ca, scrisoarea de sponsorizare de la mama mea tradusa si legalizata, extrasul ei de cont pe 3 luni cu aproximativ 600 lire, dar cu foarte multe tranzactii, extrasul meu de cont, tot asa, cu multe tranzactii, o declaratie prin care spuneam ca nu voi deveni o povara pentru statul lor, semnata de un lecturer de la mine de la universitate si o scrisoare de la AXA PP, numai cu membership number. Nu aveam polita sau membership card sau orice altceva, doar scrisoarea aceea unde aparea membership number. Cei de la AXA mi-au spus ca nu pot sa imi trimita mai repede polita si ca ar vrea sa ii sune cei de la Home Office si sa confirme. Din pacate, nu a fost suficient pentru ca domnul respectiv ne-a spus ca trebuie sa ataseze copii de la toate documentele, prin urmare am doua optiuni: ori sa imi fac o alta programare, ori sa imi trimita actele la Sheffield si sa astepte polita. Am ales cea de-a doua varianta. Poate am facut bine, sau poate nu. Voiam doar sa va impartasesc experienta noastra.
    Consider ca au fost nedrepti? Ca au fost nepoliticosi? Ca s-au luat de chichite doar ca sa nu imi dea actele? NU! Totul a fost foarte ok, si singurul motiv pentru care cred ca nu am primit este greseala mea cu asigurarea. Sper sa foloseasca cuiva ceea ce am scris eu aici. Succes tuturor celorlalti care aplica.

16. Vali R

Vali R New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Azi am sunat la Sheffield si ne-a raspuns o functionara care a avut rabdare sa ne afle toate intrebarile... si care ne-a zis ca aplicatia noastra a fost procesata si ca vom primi cardurile prin posta in cateva zile.

Si noi va dorim mult succes... si toate cele bune!

17. DragosRaureanu1974

DragosRaureanu1974 New Member

Trophy Points:
    0

MissMurder,

Printre lucrurile pe care le-ai enumerat (pe care le-ai luat cu tine) ai si "o declaratie prin care spuneam ca nu voi deveni o povara pentru statul lor". Ce este asceasta declaratie? E prima data cand aud. Trebuie sa imi fac si eu sau numai tu ai avut nevoie de ea?

Sper sa primesti cardul cat mai repede.

18. missmurder

missmurder New Member

Trophy Points:
    0
    In formularul BR1, la sectiunea 4.4 scrie: "A declaration witnessed by a Commissioner for Oaths*, to state that you, as the applicant, will not become a burden on the state". Nu stiu, nu cred ca e obligatorie, dar daca am putut sa o fac,de ce nu? Daca va mai pot fi de folos in vreun fel, voi raspunde!

19. Alina Georgiana

Alina Georgiana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Eu si sora mea intentionam sa aplicam pentru YC ca si studente si avem ceva nelamuriri in legatura cu asigurarea. Una din optiunile noastre e cea de la AXA PP, numai ca nu stim ce polita ar trebui sa alegem - cea 21 de lire sau cea de 36 (sau ceva in genul asta). Dupa e-mail-uri si telefoane date, atat de noi, cat si de doamna de la AXA, nu am reusit sa clarificam care polita ar fi cea mai potrivita ( sa fie cea mai ieftina cu care sa putem lua YC).
    Tu pe care ai ales-o?

20. Alina Georgiana

Alina Georgiana New Member

Trophy Points:
    0
    Aaa...am uitat sa precizez, mesajul meu era adresat lui missmurder:D Totusi, daca altcineva poate raspunde la intrebare, orice lamurire e binevenita:)

Share This Page