20 C
London
Saturday, July 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asig medic pt yellow card student si self sufficie

Discussion in 'EMIGRARE' started by adnarn, Jun 21, 2011.

1. Florentinais

Florentinais New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am o mare prob, am programare pt YC pe 28 luna asta si am sunat azi la Aviva sa-mi fac asigurarea insa mi-au zis ca documnetele oficiale ajung intre 7-10 zile lucratoare, stiti cumva daca cei de la HO pot suna la aviva sa se asigure ca sunt asigurata la ei, nu e vina mea ca documentele vin asa greu,ei imi pot trimite o scrisoare de multumire ca am ales polita lor.Stiti cumva daca exista firme de asigurari in vreun oras care dau actele pe loc sau in cateva zile.Eu stau in Milton Keynes.Va rog sa-mi raspunda cineva sunt f amarata:(

2. Florentinais

Florentinais New Member

Trophy Points:
    0
    Mda, eu intreb eu raspund.Am sunat la HO si mi-au zis ca este ok daca le aduc o dovada cum ca am platit pt asigurare si a adaugat ca de dorit este sa am polita in sine.Acum nu stiu ce stie asta de la relatii cu publicul, poate cel ce se va uita pteste dosarul meu nu va fi multumit de aceasta dovada.Ma enerveaza maxim situatia asta -nervos-

3. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0
    @ addy_azzuro
    Nu au cum ? Uite ca pe mine m-au refuzat pt ca nu am psyhiatric si dental cover inclus in asig mea. Cine a zis ca nu au cum???!!!Zi- mi te rog unde scrie ca nu sunt obligatorii? Ms

4. Vali R

Vali R New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Grattzie 1,

Experientele noastre, a celor de pe forum, ne arata ca totul e posibil atunci cand aplici pt cardurile astea.

Desi exista un ghid, o aplicatie si anumite documente ce trebuie pregatite, exista si ........FUNCTIONARUL/ A!!!!! O variabila de care depindem!

Si care poate fi dragut/ a, cum i s-a intamplat lui Chris01r, sau poate sa nu-ti raspunda la GOOD MORNING si sa fie sictirit/ a asa cum ni s-a intamplat noua.

Psyhiatric/ dental cover apar ca extra optiuni la core cover (full in/ day/ out pacient) in majoritatea politelor. Deci, logic ar fi sa nu fie obligatorii pt Comprehensive... Dar cum fiecare functionar are alta logica... si poate asta e problema!

Bafta multa si sa auzim de bine!

5. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Pagina 12 anexa "A" gasesti totul despre asigurare de fapt este chapter 4 din imigration low
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary

6. Matkal

Matkal New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am vazut ca pe acest forum se trateaza problema asigurarii medicale.

Desi am citit cateva pagini de la inceput, inca nu m-am lamurit daca am sau nu nevoie de asigurare medicala.

Situatia mea este urmatoarea: venit in UK de 3 saptamani, sotia lucreaza aici ca self-employed si are BC obtinut de cateva saptamani.

Precizez ca nu sunt student( am terminat facultatea acum cativa ani).

Eu voi aplica cu formularul BR1, ca dependent de sotie, cu programare la sf lunii Noiembrie la Croydon.

Intrebarile mele sunt:

1. Am nevoie de asigurare medicala sau nu?
    2. Este necesara prezenta sotiei cand merg la interviu sau nu?
    3. Am vazut aici ca s-au cerut mai multe tipuri de asigurare...in cazul in care imi trebuie , pe care mi-o recomandati?

Multumesc in avans pentru raspuns,

O zi buna

7. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0
    @ pop1982
    Ms de raspuns.
    De cand am primit miercuri refuzul am cautat pe google ce inseamna si ce nu inseamna csi dar nicaieri nu exista o definitie sau ce anume trebuie sa cuprinda. Am citit si paragraful la care te referi :
    "A comprehensive insurance policy document confirming that the
    applicant has private medical insurance. A proportionate
    approach should be taken when considering what is
    ‘comprehensive’. For example, a policy may contain certain
    exemptions but if the applicant is covered by the policy for
    medical treatment in the majority of circumstances then this will
    be sufficient."

Dar aici nu specifica ce anume inseamna 'majoritatea'.
    Ce ma sfatuiesti sa fac acum? Doar sa le arat acest paragraf nu ma ajuta.

8. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

1. Nu ai nevoie de asigurare medicala de nici un fel este pentru studenti si self suficienti
    2. Este necesara prezenta sotiei deoarece tu esti dependent de ea
    3. Nu mai este cazul

9. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum spui si tu legea este foarte interpretabila.
    Vad aici ca lumea te sfatuieste sa faci contestatie, lucru pe care il sustin si eu.
    Contestatia trebuie facuta in timp util si cu argumentele de rigoare adica dovezi clare, sa nu existe alceva la dosar care sa poata fi intors inpotriva ta
    Eu iti doresc multa bafta .

10. Serbanoiu

Serbanoiu New Member

Trophy Points:
    0
    pop1982

Iti multumesc pentru raspuns.

La punctul 2 ai specificat ca trebuie este necesara prezenta sotiei.

Noi si nu locuim in Londra , ci undeva in nordul Angliei, si pentru sotia mea este destul de greu sa vina cu mine datorita jobului( lucreaza in sistemul medical).

Va rog sa-mi spuneti daca ati fost sau stiti ca prezenta celui ( celei) de care aplici ca dependent este necesata 100%?

Precizez din nou ca eu aplic prin BR1 ca dependent de sotia mea( ea are BC).

Va multumesc in avans pentru raspuns,si va doresc o seara buna.

11. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0

Pai asta e problema, unde sa caut dovezi clare pt o lege cum ai zis si tu - interpretabila.

12. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    ti-au spus in fata ca te-au refuzat pentru psychiatric and dental? ai avut toate celelalte acte in ordine? suficienti bani in cont, scoala acreditata, letter of enrollment, dovada de adresa?

13. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0

Cand am fost in persoana in Croydon mi-au zis ca scoala nu rasp la tel si ca o sa-mi trimita un raspuns prin posta. A 2 a zi am fost la sc si au sunat la UKBA si li s-a dat un nr de fax unde trimis de fata cu mine un fax cu confirmarea ca studiez acolo.eDupa 2 sapt vine plicul acasa.Pe scrisoarea de refuz scria asa:
    "Reason: Upon checking your Pru health insurance policy we noticed that you do not have dental cover or psychiatric cover. Therefore the UKBA does not consider you have fully Comprehensive sickness insurance.You have therefore failed to provide evidence that you are a qualified person."
    Restul actelor au fost fff in regula.

14. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    Destul de ciudat...probabil ca ai dat peste un mare incompetent de la ukba..nu poti sa faci apel la decizie?

15. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0

Cu siguranta. Pot face apel in termen de 10 zile lucratoare ( business days le numesc ei) dar ce argumente ma sfatuiesti sa aduc?

16. DragosRaureanu1974

DragosRaureanu1974 New Member

Trophy Points:
    0
    Cel mai bun argument ar fi un caz concret al un prieten care a luat cardul fara dental si psihi. E CLAR ca in cazul tau e vorba de discriminare. Nu le-a placut de tine. Trebuia sa ii ameninti ca te discrimineaza si apoi erau ok ca asa se rezolva lucrurile in tara asta.

17. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Vezi ca daca faci apel poate sa dureze si o luna jumate. Eu te-as sfatui sa anulezi asigurarea asta si sa faci alta. Mergi la ei cu o alta programare si te rezolva. Daca la apel raspunsul este NU. ai pierdut timpul degeaba. Cum s-a mai scris pe acest topic, asig "comprehensive" este un termen cu loc de interpretare, nimeni nu stie exact la ce se refera. Cu cat ai mai multe asigurate cu atat este mai comprehensive. Multa bafta.

18. albulica

albulica New Member

Trophy Points:
    0
    Re: refuz yc student

grattzie1 am citit postarea ta,sai mentionat ,,copie de pe pasaportul sponsorului"tb si asa ceva??multumesc

19. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: refuz yc student

Nu scrie nicaieri ca trebuie si copie de pe pasap sponsorului, dar eu am pus acolo sa fie...oricum nu a facut nici o diferenta. Scrie doar ca trebuie atasata scrisoare de la sponsor, nimic altceva.

20. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca te uite cu o pag mai inapoi,la pag 22 poti gasi ce acopera asigurarea mea. Adica tot in afara de psychiatric, dental & world travel cover. Adica e 97%. Desi nu va fi ieftina ( in jur de £54.00) dupa ce voi adauga psychiatric si dental as avrea sa o pastrez pe aceasta si sa mai aplic o data.Dar...e greu cu programarile. In orice caz, am descoperit ceva nou de la scoala: cursul meu desi se numeste Progression Diploma in Travel Services Level 2 este QCF. Am citi ca pt NVQ sau QCF( care este denumirea mai noua) avem drept de munca 40h/saptamana. Stie cineva unde gasesc scris negru pe alb asta? Ca sa nu mai aiba motiv sa-mi refuze cele 40h din cauza nestiintei mele :-s.
    Multumesc

Share This Page