19.2 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asig medic pt yellow card student si self sufficie

Discussion in 'EMIGRARE' started by adnarn, Jun 21, 2011.

1. Dexter82

Dexter82 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca faci direct prin AVIVA nu trebuie sa platesti integral. Ba mai mult, ai si trei luni gratis. Du'te direct pe site'ul lor. Bafta!

2. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    verisoara mea mi-a facut asigurare prin Activequote. A|sigurarea este la Aviva, cu 3 luni gratis si a costat 367 lire.. Am platit integral. Asta este conditia celor de la activequote.. Pentru mine a fost singura solutie. Eu sunt in RO acum, ajung la Londra abia sambata... merge cineva la Croydon luni?????

3. emage

emage New Member

Trophy Points:
    0
    Spune-ne si noua cum este, ce intrebari iti pun, se uita prin documente etc! Te intreb din curiozitate, pentru ca am sa vreau sa imi fac si eu o programare cu ei, sa imi mearga actele mai repede.

Mersi frumos!

4. pomelocopt

pomelocopt New Member

Trophy Points:
    0
    A facut cineva asigurare la siplyhealth si al luat cu ea YC ? stie cineva ceva de firma asta ? am facut o asigurare la ei si am urmatoarele pe ea , credeti ca o fi buna ?
    In-Patient and day -patient treatment
    Out patient treatment
    Out patient aftercare
    Parent acomadatoin
    NHS CASH BENEFIT TILL 91 DAYS
    ORAL SURGICAL PROCEDURES
    NU AM CEA PENTRU DINTI INIMA SI CANCER , SI BOLI DE CAPULET:D , RESTUL CE ESTE SUS SCRIS CU TOATE RAMIFICATIILE CARE LE AU CA AU CEVA SI NU AM SCRIS SUBCAPITOLE FIECARUIA SUNT IN FULL COVER

5. pomelocopt

pomelocopt New Member

Trophy Points:
    0
    Ma scuzati, este Simplyhealth -hipno- -nas- -dans-

6. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0
    refuz yc student

Buna tuturor,
    Am aplicat pt vestitul yc student pe 5 oct, ora 10 in persoana la Croydon. Dupa o zi de stat acolo pe la ora 4.30 mi-au spus ca e o problema cu dosarul meu pt ca colegiul nu raspunde la telefon sau fax (greu de crezut). M-au trimis acasa si am asteptat 2 sapt ultra-extra-super stresante un raspuns cara a venit a venit ieri :"Refusal".
    Reason: Upon checking your Pru health insurance policy we noticed that you do not have dental cover or psychiatric cover. Therefore the UKBA does not consider you have fully Comprehensive sickness insurance.You have therefore failed to provide evidence that you are a qualified person.

Asig mea costa £44.14/luna
    no claim discount 65%
    moratorium underwriting
    excess type - per claim
    excess amount £250
    hospital choice - local list
    core cover- included
    cancer cover - full cover
    out-patient cover - full cover
    out-patient diagnostics - full cover
    therapies cover - full cover
    private gp line - included
    psychiatric cover - not included
    dental cover - not included
    world wide travel cover - not included

O sa fac appeal dar avand in vedere ca nu exista o definitie a ceea ce trebuie sa cuprinde CSI pe site-ul lor, cum pot eu sa demonstrez ca e ridicol motivul refuzului? La £44/luna pt un student care va a vea dreptul decat la 20h/sapt e oricum ABERANT.
    Multumesc

7. alex.i.

alex.i. New Member

Trophy Points:
    0
    Re: refuz yc student

Da, pare aberant refuzul.

1.Legat de appeal, nu stiu exact ce inseamna, la ce foruri ajungi, daca te insotesti un avocat, sau? Dar cred ca ar fi 2 argumente pe care le-ai putea dezvolta.

a) In primul rand, faptul ca amanarea ta initiala (motivul) a fost legat de faptul ca nu a raspuns colegiul. Ceea ce poate insemna ca restul actelor erau in regula (inclusiv asigurarea la acel moment). Practic, tu ai primit un refuz pe o alta chestiune fata de ce ti s-a spus initial ca ar putea fi o problema (colegiul)

b) Nu se specifica foarte clar ce inseamna CSI, dar cred ca in ghidul BR1 apare ceva de genul "trebuie sa acopere majoritatea" sau ceva de genul asta. Ai putea insista si pe faptul ca la tine se acopera majoritatea sectiunilor in asigurare. Again, nu stiu ce inseamna appeal, dar cred ca acestea ar putea fi argumente logice in orice situatie.

Succes

8. Vali R

Vali R New Member

Trophy Points:
    0

Salut grattzie 1,

Si eu am aplicat pe 5 Oct, ora 10 Croydon, tot pentru Student YC cu sotia dependent pt BC.

Si pe noi ne-a amanat pe acelasi motiv... nu a raspuns scoala la tel!!!!!!!! Tipa ne-a zis ca vom primi vesti de la ei in 2 saptamani, dar nimic deocamdata. -nu-stiu-

Din ce am citit pe forum, sunt persoane care au luat pemisul pe loc si fara dental si psychiatric... deci se poate!

Bafta multa si nervii tari! Vei reusi in cele din urma!

9. grigoresteluta

grigoresteluta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am si eu programare pt yellow card pe 1 noiembrie . Problema este ca nici eu nu am "dental cover si psychiatric cover". Si eu stiam ca se acorda yellow si fara acestea dar se pare ca nu ne vor sub nici o forma in UK!!!!!!!!!!!!
    Daca sunt persoane care au luat yellow fara dental si psychiatric in ultimele 2 sapt, sa ne scrie aici ca poate ne mai linistim!! Si asa suntem cu "stresul pe noi -nervos- "! Banuiesc ca nu sunt singura in aceasta postura. -nuuu-
    Multumesc

10. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    ady-azzuro: eu am programare la home office luni.. ajung la londra sambata si sunt putin cam stresata. verisoara mea mi-a facut asigurare la aviva prin activequote si a primit plicul de la ei ieri..nu imi este foarte clar ce este in acel plic..mi-a trimis pe mail un pdf cu prima foaie, welcome to healthier solutions from aviva, apoi financial statement, policy schedule (2 foi), underwriting endorsement, membership card.. Si tu ai primit pdful asta?? nu scrie pe nici o foaie ce anume acopera, nu stiu daca asigurarea mea acopera si dental...care este polita de asigurare??????
    In plicul pe cate l-ai primit era si vreo hartie in care scrie ce anume acopera polita?? Te rog mult daca ai timp raspunde-mi la intrebare..

11. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit de cateva ori foile din pdf-ul primit pe email.. Pe toate exista urmatorul antet in partea de jos:"your application, policy terms and conditions, policy schedule, financial statement and endorsements (if applicable) comprise your contract of insurance and must be read together"..
    Din cate am inteles eu acesta este contractul pentru asigurare.. teoretic, polita de asigurare trebuie sa fie si ea in plic, nu-i asa??? Incurajati-ma!!!!
    Ii rog pe cei care au facut asigurare la aviva sa imi raspunda la intrebare..

12. grigoresteluta

grigoresteluta New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit de cateva ori foile din pdf-ul primit pe email.. Pe toate exista urmatorul antet in partea de jos:"your application, policy terms and conditions, policy schedule, financial statement and endorsements (if applicable) comprise your contract of insurance and must be read together"..
    Din cate am inteles eu acesta este contractul pentru asigurare.. teoretic, polita de asigurare trebuie sa fie si ea in plic, nu-i asa??? Incurajati-ma!!!!
    Ii rog pe cei care au facut asigurare la aviva sa imi raspunda la intrebare..

Nu stiu daca te ajut cu ceva dar o sa iti prezint situatia mea!
    Si eu am primit " policy terms and conditions, policy schedule, financial statement" etc.
    Nu eram sigura daca asta era tot si am sunat la AVIVA sa intreb. Mi-a raspuns probabil secretara si nu mi-a putut face legatura cu persoana cu care mi-am facut asigurarea dar m-a intrebat ce problema am, i-am explicat ce am primit de la ei si mi-a spus sa merg fara probleme la home office.
    Ca sa fiu sigura am postat aici situatia in care eram si mi s-a spus ca o sa am probleme la home office!!!!!
    Am sunat din nou la AVIVA de data aceasta am vrut sa vorbesc cu persoana cu care am incheiat asigurarea si evident ca mi-a trimis un alt formular pe care a trebuit sa il completez.
    Acum astept sa vad ce o sa imi trimita. O sa sun din nou la ei luni sa vad ce se intampla ca eu am programare pe 1 noiembrie si nu vreau sa am probleme.
    Dar cred ca depinde de noroc si de persoana pe care o intalnesti la ghiseu cand dai actele!!!!!!!!!!
    Mai nou am vazut ca sunt persoane care au fost respinse din cauza ca nu aveau dental si psyhiatric incluse in asigurare( nici eu nu am -plans2- )!!!!!!!!!!
    Sa ne impartasesti experienta ta de la Croydon si sa speram ca o sa fie bine -da-da- !!!!!1
    BAFTA!!!!!

13. gabitzatoader

gabitzatoader New Member

Trophy Points:
    0
    am citit pana acum despre asigurari..si initial am vrut sa aplic cu AVIVA..cineva spunea ca totul vine complet in maxim 5 zile lucratoare..acum vad..ca altii au alte experiente..pan la urma care ar fi cea mai indicata companie aviva sau pruhealth.?multumesc

14. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0

Printre actele primite inapoi ( mi-au oprit scrisoarea de la scoala, pozele, scrisoarea de sponsorizare si copie de pe pasaportul sponsorului si yc lui) mi-au trimis si un formular care se numeste: Form IAFT-1,Appeal to the first-tier tribunal(imigration and asylum chamber) pe care il pot completa si trimite la o adresa din Leicester in max 10 zile lucratoare daca vreau sa contestez refuzul lor.
    Cat despre asig, cand am sunt la Pru Health unul dintre operatori mi-a zic ca psychiatric cover este pentru cei ce au copii iar eu nu intru in aceasta categorie. Dar am zis sa imi trimita negru pe alb ca sa il cred. Iar daca vreau sa adaug dental cover asig va ajunge la £48 pt level 1(nu am idee ce inseaman asta,dar nu conteaza) sau £70 pt level 3. Acum problema nu e 5 lire dar se stie ca e imposibil sa-ti faci o programare si pe de asta ma gandeam ca cea mai buna solutie ar fi contestatia. Multumesc pt raspuns Alex :)

15. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0

@ VAli R
    da, e adevarat. Am vorbit si eu cu persoane in timp ce asteptam raspunsul si aveau asig identica ( 2 tipi care aplicau pt yellow student) si ei au primit pe loc actele. Deci efectiv nu au vrut sa-mi dea. Nu le-a placut fata mea :D
    Bafta in continuare, sper sa fie un raspuns pozitiv pt voi :)

16. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    Linisteste-te ca e buna asigurarea, nu e obligatoriu sa ai dental sau vision. Si eu am primit PDFul acela pe email, iar apoi plicul de la AVIVA. Ai primit prin posta membership card? Eu m-am dus la Home Office si cu PDFul printat si cu pachetul trimis de la aviva si a fost OK. Nu te mai stresa degeaba ca totul o sa fie OK daca o sa ai restul dosarului in ordine. Asigurarea atat timp cat o ai, mai e si de la AVIVA, e suficient.

17. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    N-au cum sa te respinga daca n-ai dental, vision sau psychiatric. Nu sunt obligatorii, mi-au acceptat asigurarea fara cele 3 criterii. Probabil ca persoanele care le sti tu au fost respinse pe alte probleme.

18. chris01r

chris01r New Member

Trophy Points:
    0
    Salut....
    Imi pare rau sa vad astfel de situatii...care se pare sunt din ce in ce mai dese !
    Noi am fost printre norocosii care au reusit sa ia YC si BC pe 12 octombrie ora 8,30. Am fost la primul ghiseu din stanga(62 cred) si actele ni le-a primit un indian super de treaba si zambitor, care a ramas uimit cand a vazut ce asigurare avem ( 47 Lire de la Pruehealth) mi-a spus ca in banii aia puteam sa imi asigur si sotia...de ce platim asa de mult...etc. Vreau sa precizez tuturor ca NU am avut dental si psihiatric. Deci se poate. Cred ca pana la urma depinde de persoana la care nimeresti....
    Mult succes tuturor si nu disperati....ca greul incepe abia apoi...cand stai cu cardurile in buzunar...aplici de dimineatat pana seara si nu primesti nici un raspuns.... -trist-

19. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    ady-azzuro, iti multumesc pentru incurajari..maine plec la Londra si luni dimineata merg la home office...daca nu mor pana atunci, luni seara o sa va povestesc cum a decurs "vizita" mea la croydon...

20. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca te ajut cu ceva dar o sa iti prezint situatia mea!
    Si eu am primit " policy terms and conditions, policy schedule, financial statement" etc.
    Nu eram sigura daca asta era tot si am sunat la AVIVA sa intreb. Mi-a raspuns probabil secretara si nu mi-a putut face legatura cu persoana cu care mi-am facut asigurarea dar m-a intrebat ce problema am, i-am explicat ce am primit de la ei si mi-a spus sa merg fara probleme la home office.
    Ca sa fiu sigura am postat aici situatia in care eram si mi s-a spus ca o sa am probleme la home office!!!!!
    Am sunat din nou la AVIVA de data aceasta am vrut sa vorbesc cu persoana cu care am incheiat asigurarea si evident ca mi-a trimis un alt formular pe care a trebuit sa il completez.
    Acum astept sa vad ce o sa imi trimita. O sa sun din nou la ei luni sa vad ce se intampla ca eu am programare pe 1 noiembrie si nu vreau sa am probleme.
    Dar cred ca depinde de noroc si de persoana pe care o intalnesti la ghiseu cand dai actele!!!!!!!!!!
    Mai nou am vazut ca sunt persoane care au fost respinse din cauza ca nu aveau dental si psyhiatric incluse in asigurare( nici eu nu am -plans2- )!!!!!!!!!!
    Sa ne impartasesti experienta ta de la Croydon si sa speram ca o sa fie bine -da-da- !!!!!1
    BAFTA!!!!![/quote]

Si ce alte acte iti mai trimit cei de la Aviva??

Share This Page