7.5 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Arhitect in UK

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by roxana2206, May 26, 2013.

1. roxana2206

roxana2206 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara si bine v-am gasit! In primul rand doresc sa le multumesc celor care au facut acest site pentru ca mi-a fost de ajutor de multe ori. Acum imi permit sa va pun o intrebare. Eu sunt studenta in UK si am Yellow card-ul si NINO iar de curand prietenul meu tocmai a terminat facultatea de arhitectura in Romania. Mi-ar placea sa vina aici sa lucreze in domenul lui insa nu am nici cea mai mica idee de unde sa incep cu actele. Stiu ca din ianuarie nu va mai fi nevoie dar noi am avea nevoie mai devreme pentru ca el poate veni de luna viitoare. Va rog, daca stiti, sa ma ajutati cu o informatie, ceva, in legatura cu actele. Sa aplicam pentru Blue card, din cate am inteles trebuie sa fi lucrat deja aici 12 luni, ceea ce nu este cazul, sa aplicam pentru ACCESSION WORKER CARDS? Din cate am inteles asta este pentru necalificati, iar pe site-ul UKBA scrie ca pentru highly skilled acum este inchisa inscrierea. Please help? Multumesc :) -ras4-

2. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    Buna Roxana,
    Ca si ARHITECT in UK e nitel mai complicat, dar nu imposibil...
    Programul HSMP nu este inchis si e in continuare activ, nu stiu unde ai vazut ca e inchis pe sit-ul UKBA...
    Ma rog...Uite eu iti dau spre studiu, in primul rand link-ul pt HSMP si apoi un link pentru arhitecti.
    Incerc sa-ti atasez si un PDF pt arhitecti, iar daca nu merge te rog sa-mi trimiti un PM.
    link-uri:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... -card-3565
    http://www.romani-online.co.uk/forum/bi ... ct#p136329
    O seara buna,
    D

3. roxana2206

roxana2206 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Multumes pentru raspuns. Ma apuc acum de citit topicurile. Eu am intrat pe acest site http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... ier1/hsmp/ si acolo scrie closed category. In plus, la HSMP trebuie neaparat fluturasi de salariu? Pentru ca el din pacate nu a lucrat pana acum deci nu are asa ceva. Multumesc. :)

4. roxana2206

roxana2206 New Member

Trophy Points:
    0
    P.S.: nu pot vedea documentul PDF despre care ati mentionat. As fi foarte recunoscatoare daca mi l-ati trimite la adresa oh_woow@yahoo.com . Va multumesc anticipat.

5. lorey

lorey New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, ati putea sa ma ajutati cu niste informatii va rog? Am citit mai multe sectiuni pe acest forum insa nu sunt inca pe deplin lamurita.
    Am absolvit de curand Universitatea de Arhitectura si Urbanism 'Ion Mincu' din Bucuresti si am fost acceptata la un job intr-un birou de arhitectura din UK pe post de Architectural Designer.
    Angajatorii sunt dispusi sa aplice pentru Purple Card pentru mine si as vrea sa stiu daca in acea aplicatie diploma de arhitect pe care tocmai am obtinut-o trebuie sa mai fie insotita de alte documente gen atestare RIBA, sau un document de la NARIC care sa autentifice diploma?
    Sunt putin dezorientata pentru ca in procedeul de aplicare pentru purple card nu sunt specificate aceste documente.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns.

6. tutington

tutington New Member

Trophy Points:
    0
    NARIC nu, atestare RIBA da. Felicitari si succes!

7. lorey

lorey New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de raspuns si ma scuzati ca intreb inca o data dar inca nu am inteles foarte bine. Am nevoie de atestare riba cand aplic la UKBA, sau cand incep sa practic profesia?
    Eu deocamdata vreau sa obtin autorizatia de munca pentru ca angajatorii (ca de obicei) se grabesc foarte tare si sunt in pericol sa pierd job-ul. Se poate sa obtin permisul de munca fara sa prezint la UKBA dovada ca facultatea mea e recunoscuta de RIBa? Si apoi dupa obtinerea permisului de munca va urma sa ma inscriu la RIBA. Se poate asa oare? Nu gasesc nicaieri informatii mai specifice.
    Va multumesc mult si scuzati-ma ca va tot bat la cap.

8. tutington

tutington New Member

Trophy Points:
    0
    Daca pentru postul de Architectural designer una dintre cerinte este sa fii RIBA-registered, atunci da, UKBA iti va cere dovada ca esti registered. Cei de la firma pot trimite dosarul fara acea atestare RIBA, vor fi contactati de UKBA daca e nevoie de documente in plus.

9. lorey

lorey New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de raspuns!

10. lorey

lorey New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Astazi am primit purple card-ul, dupa aprox 4 saptamani de cand angajatorul meu a trimis aplicatia. Nu a fost asa de greu cm scrie lumea pe aici, nu m-a intrebat imeni dc sunt part 1 part 2 sau part 3 sau daca sunt inscrisa in RIBA; diploma de la MIncu a fost suficienta, iar acum lucrez ca arhitect cu acte in regula in UK. Multa bafta tuturor celor care se afla intr-o situatie similara! :)

Share This Page