14.4 C
London
Wednesday, June 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

arestat pe nedrept

Discussion in 'Imagine negativa' started by Anonim12, May 17, 2008.

1. Anonim12

Anonim12 New Member

Trophy Points:
    0
    In urma cu cateva zile am fost arestat de politia britanica ptr simplu fapt ca a fost o coincidenta si nu s-au facut cercetari amanuntite inainte.am fost luat de acasa cu catusile, tratat ca pe un infractor si tinut aproape 20 de ore in arestul politiei, deoarece s-a dovedit a fi nevinovat am fost eliberat, ptr ei a fost ceva ca si cand nu s-a intamplat nimic dar ptr mine a fost un soc spunandu-mi ca sunt suspectul nr 1.
    Sunt in UK de aproape un an de zile am toate actele in regula, lucrez la o companie englezeasc, in ziua cand spun ei ca sa intamplat am toate dovezile k nu am nici o legatura cu cazul ...
    Asa ceva nu se face, am ramas traumatizat, am pierdut bani in ziua aceia puteam sa fiu dat si afara de la locul de munk ..
    Sper sa imi gasesc un avocat bun sa merg mai deprte ptr ca am tot dreptul si sunt in regula.mereu am fost in legalitate atat in Romania cat si aici.
    Dar va intreb pe voi este cu putinta sa fim tratati asa doar ptr simplu fapt ca suntem imigranti si ne aflam aici, dak ma puteti ajuat cu ceva va rog sa imi trimiteti un mail ______________

2. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
    Hi Gabi

Imi pare rau pt ce ti s-a intimplat....
    Chiar te rog..sa mergi mai departe si dai in judecata pentru ca poti obtine multe si im primul rand le poti dovedii ca nu e asa cum vor ei tot timpul...

3. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    wow, ce nasol! Imi pare rau de ceea ce ti s-a intimplat! Saracul de tine, nimeni n-ar trebui sa treaca prin ce-ai trecut tu!
    In primul rind e trist ca tu gindesti ca "ne trateaza asa ptr ca sintem emigranti"!
    Stiu ca poate suna dur ceea ce spun, dar chestia e ca, este foarte improbabil sa poti sa -i dai in judecata (pe oricine vrei tu) ptr ca sistemul lor este foarte puternic, bine pus la punct, si isi justifica faptele! Spre exemplu, isi vor justifica prin documente si autorizatii motivul ptr care ai fost arestat, si, cred ca, numai daca stii tu clar ca a fost " mistaken identity" si ti-au confirmat lucrul asta cerindu-ti scuze, as incepe demersul de plingere.
    In al doilea rind, a plati un avocat este o treaba foarte scumpa si daca e sa pierzi cazul, banii iti vor fi nereturnabili.
    Si nu uita Gabi, proceudra lor cu " catusele" si " amprentele" si " pozele" sint standard- asa procedeaza ei cu toata lumea care " intra" in custodia lor! Este called " procedure"! Este foarte tentant sa crezi ca te discrimineaza si te trateaza ca pe un criminal, dar din pacate este imposibil sa nu te simti criminal! Si eu m-as simti daca as fi luata in catuse de-acasa!

Eu m-as gindii bine, nu m-as grabi, si as cere tot felul de informatii. Vezi care-ti sint optinuile si sansele de a cistiga, inainte sa-ti iei un avocat pe care sa " dai banii".
    Nu te descurajez sa nu incepi demersul de plingere, din contra, dar te avertizez ca vei putea fii dezamagit!
    Ai grija de tine.

4. southerner

southerner New Member

Trophy Points:
    0
    si mie imi pare rau ptr stresul prin care ai trecut cu politia. Oricum, pe o nota mai pozitiva gindeste-te ca se putea sa totul sa dureze saptamini sau luni intregi - ca si discharged on bail - . Se intimpla mereu cazuri de astea si nu neaparat cu emigranti ci cu oricine care traieste pe pamint englezesc.
    Deci, subscriu la parerea si sfatul lui AGNB : nu te lua de piept cu Politia ca pierzi inainte chiar de a gasi avocatul.
    Cel mai simplu mod in a te informa daca ai cistig de cauza e sa te duci la Cityzen Advice bureau. Acolo esti tratat ca oricine si in primul rind in mod impartial.
    Parca simt ce amarit si frustrat esti dar mai bine pune totul deoparte decit sa continui cu situatia asta neplacuta ca nu-ti ajuta dpdv psihologic.
    Oricum, succes!-takecare-

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa-i dai in judecata...Nu...n-as merge pana acolo, dar putina "reclama" ar merita, asa... ca sa le mai treaca cheful de abuz...asta numai daca au avut 0 (zero) motive sa se comporte asa. It's not right...

Aici sugerez un complaint la sediul central al Metropolitan Police, primarie, local MP...

6. goul

goul New Member

Trophy Points:
    0
    da.i in judecata gabi.! nu e drept ce ti sa intamplat.banuiesc ca nici in romanica nu ai patit asa ceva...cu totii am venit aici pentru o viata mai buna .intr.o tara in care se sustine sus si tare ca drepturile omului sunt respectate si ca discriminarea aproape ca nu exista nu ar trebui sa s intample asa ceva.poate au gresit,dar aici cine greseste trebuie sa plateasca,mai ales ca nici macar nu si.au cerut scuze.trebuie sa faci ceva.gandeste.te ca ce ti sa intamplat tie se poate intampla si altora.
    numai bine!

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt socat sa aud ca asa ceva i s-a intamplat unui roman,dar sfatul meu e sa te multumesti cu scuzele lor.
    Si pot doar sa-ti dau un singur exemplu-Mendez parca,brazilianul pe care L-AU IMPUSCAT din greseala dupa atentatele de la metrou,a patit v-un politist ceva? nimic.
    Dupa cum mai zicea cineva,se acopera din toate punctele de vedere.
    Dar asta e ceva comun in UK,nu doar in politie.

8. Anonim12

Anonim12 New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc pt sfaturi si pt ca sunteti alaturi de mine.imi este f greu sa uit toata aceasta intamplare neplacuta.fiind un cetatean corect e greu sa uit tot..nu si-au cerut nici macar scuze. chiar daca am pierdut o zi de munca si era cat pe ce sa-mi pierd chiar si job-ul..prietena a trecut si ea tot prin momente grele,avand chiar si o criza de astm in acea zi.NU VOM UITA ACEA ZI!tot ce vreau e sa-mi curete macar cazierul,pt ca-l aveam nepatat pana acum.asta e tot ce vreau.cand m-au eliberat i-am intrebat daca se va face ceva in privinta asta si cei de la politia metropolitana mi-au rasp in 'greata'...ca nu se poate face nimic...pt ca am fost arestat..nu pot sa ma opresc aici.voi face tot ce voi putea sa-mi recuperez identitatea asa cum o aveam inainte-CURATA.am scris si la ambasada si astept raspuns deoarece ambasada a stiut de arestarea mea pt ca eu am ales ca sa stie de la bun inceput printr-un fax de la politie.inca nu am primit niciun rasp..dar sper ca ma vor ajuta.cu toate ca nu stiu de unde sa incep..stiu ca se voi reusi.noi sfaturi si indrumari sunt binevenite.va multumesc tuturor!

9. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, dar nu iti sugerez sa-i dai in judecata, in fond astia l-au omorat pe in 2005 din gresala...si nici pana azi nu a fost nimeni pedepsit, daca crezi ca cineva v-a fi tras la raspundere in cazul tau ... - remember Jean Charles de Menezes 22.07.05. Omorat din gresala. Tot in categoria "omorati din greseala" intra un tip (surd) care nu a auzit cand politia i-a cerut Hands up! -era surd doar -s i a fost omorat pt ca piciorul de scaun pe care-l avea in geanta si pe care vroia sa-l repare saracu om...ar fi adus cu teava unei pusti...

Si lista poate continua....

Bucura-te ca nu ai patit mai rau. put everything behind you, sau iti mai pierzi cateva saptamani cu asta!

10. southerner

southerner New Member

Trophy Points:
    0
    Din cite spui in ultimul mesaj, e putin ambiguu daca ai "scapat" sau nu de politie. Deci:
    Daca ti-au spus ca esti nevinovat si ca nu o sa faca "pressing chargess" atunci nu ai cazier. Deci nu trebuie sa fii ingrijorat sa-ti cureti imaginea ca nu ai de ce.

Daca te-au arestet, si te-au invinovatit de ceva si acum esti liber on bail ( pe cautiune) atunci e alta situatie. Trebuie sa gasesti un avocat ca oricit ai fi tu de nevinovat si oricit ai vrea sa mergi in instanta de unul singur sa te aperi- ca nu ai nimic de ascuns- politia cam totdeauna invinge.
    Oricum ai facut bine ca ai anuntat Ambasada ca trebuie sa te ajute. Avind in vedere ceea ce s-a intimplat cu tinarul acela care a murit prin Polonia ambasadele sint puse putin pe jar.
    Deci, daca ai probleme, mergi la Cityzen advice bureau. Ei ajuta enorm.

11. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    acelasi lucru voiam sa spun si eu, dar "southener" a zis inaintea mea. De ce te temi de cazier? Cazier este numai atunci cind te gaseste vinovat de o fapta, sau, ai savirsit o sentinta! Nu inseamna cind se face " arest preventive" si " release" ! Asta nu-ti da cazier.

Share This Page