14.7 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aqua cars in portsmouth

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by ienko, Dec 22, 2009.

1. ienko

ienko New Member

Trophy Points:
    0
    bine v-am gasit.:)

ma numesc helga, si am deschis subiectul acesta pentru ca am nevoie de cateva informatii.

am lucrat acum o saptamana la danbar si am scapat ca prin urechile acului de ei acum o saptamana (adica fara sa fim fraieriti. postarile voastre de pe forum ne-au fost mai mult decat folositoare pentru a ne face sa ne trezim la timp) dar asta face parte din alt subiect. idee e ca acum suflu si in iaurt, si as vrea sa va rog sa ma mai ajutati o data cu informatii. daca le detineti, bineinteles.:)

pe cand lucram la danbar si ne batea gandul sa plecam de acolo, ne-am intalnit cu un roman, care lucreaza de vreun an ca taximetrist la aquacars, in portsmouth (cica sunt doua firme mari, dar am uitat numele celei de-a doua firme). el spune ca e bine, ca i-au asigurat cazare, training pe care il plateste in multe rate din fiecare salar, na, totul pare ok, inclusiv romanul de care v-am zis. si acum, sotul meu ar vrea sa se angajeze la ei.

ati auzit de firma asta? stiti ceva despre ei? e ceva in neregula? nici nu stiu ce ar trebui sa va intreb... in principiu ma intereseaza daca mai lucreaza cineva acolo si daca eterna poveste a tepelor luate in strainatate "a trebuit sa cer bani ca sa am cu ce sa ma intorc acasa pentru ca nu m-au platit" e valabila si aici, sau nu.

am mai vazut uzeri pe forumul acesta care s-au angajat la diverse firme de taximetrie. am citit pe net si anunturile acestor firme (ce cer, si ce ofera ei), si sunt asemanatoare cu cele de la firma despre care va vorbesc, dar nu am gasit plangeri. inca. poate e vorba despre aceeasi firma, si nu mi-am dat eu seama... oricum, sunt destule asemanari in relatarile voastre ca sa stau pe ganduri.

eh, astept raspunsurile voastre.:)

a. edit. singura diferenta e ca nu e vorba despre nici un training in praga. training-ul se face in portsmouth, vreme de doua sau trei saptamani. ce sa va mai spun? sotul meu nu pleaca cu nici un contract de aici ci a vorbit cu cineva de la firma, care i-a spus ce acte ii trebuie. oricum, asta nu ma incalzeste prea tare pentru ca si pe cei de la danbar acolo i-am gasit, n-a trebuit s plec cu contract din tara ca sa lucrez la ei. adica daca nu vine mahomed la munte, merge muntele la mahomed.:)

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Foarte bine face sotul tau ca se duce direct acolo. Trainingul de la Praga e o mare vrajala la care, culmea, pun botul o gramada. O sa vezi ca va fi bine. O singura nedumerire am: in ce consta trainingul acela care il va face si, mai ales, de ce trebuie sa il plateasca?

3. ienko

ienko New Member

Trophy Points:
    0
    pai vreme de doua saptamani se plimba cu un trainer prin portsmouth cu una dintre masinile firmei, pe benzina firmei si invata strazile. ii asigura cazare si 30 de lire pe saptamana. atat stiu... apoi da un examen la primarie unde trebuie sa descrie cel mai scurt traseu de la punctul x la punctul y.

pe cei de la aquacars nu i-am gasit pe net, ci printr-un roman care lucreaza la ei de un an. el l-a si dus pe fratele sotului meu la firma sa intrebe daca au posturi libere si de ce acte are nevoie. a fost la cei de la firma, care i-au spus ca are nevoie de cazier, o serie de analize medicale si niste formulare de completat pare-mi-se.

nu mai tin minte cat costa training-ul, trebuie sa intreb, dar romanul de care v-am spus, a zis ca in 6 luni si-a amortizat cheltuielile, s-a mutat din casa pe care i-au pus-o la dispozitie cei de la firma, si-a adus si familia acolo, si inca lucreaza la ei. el l-a dus pe cumnatul meu la firma si au vorbit despre job.

sincer, am nedumeriri in legatura cu aceasta firma, cum ar fi, pe ce se bazeaza ei ca sotul meu ar ramane la firma suficient de mult cat sa le plateasca training-ul si astfel, sa nu iasa ei in pierdere? de ce ii dau cazare gratuita in training, ca poate nu ia examenul din prima?

stii ceva despre un astfel de training? asa se face in mod normal? ma gandeam ca cei de la firma sunt atestati si pot face cursuri de calificare, dar de ce sa iti plateasca 30 de lie pe saptamana si de ce sa-ti asigure cazare?

4. anca223

anca223 New Member

Trophy Points:
    0
    De ce se plateste repaymen-tul de 1500 lire? in rate a cate 55 lire pe saptamana? Pt urmatorul fapt. Vi in anglia roman fiind, nu ai drept sa inchirieze nimic, eventual sa stai la hotel, poate ai drept de inchiriat dar nu accepta nimeni. Nu ai dovada de adresa. Nu ai cont in banca. Odata ce te duci la primarie sa dai examenul iti trebuie dovada de adresa care ti-o da firma.

Nu trebuie sa platesti nimic daca: vi aici, inveti singur orasul, ai masina, te descurci, iti iei singur ex, iti faci singur "drug testul" (in jur de 100 lire), aplici singur pt CRB(50 lire), si normal te intreti. Daca (te tine, esti tare) bravo! Nu trebuie sa dai nimic. De la ei inchiriezi doar masina. Simplu.

Trebuie inteles urmatorul fapt.
    1. Fast Truck este firma care inchiriaza masini pentru ca nu cred ca vi aici iti cumperi masina de private hire si ii faci licenta la primarie si gata incepiEi iti dau si cazare si iti fac trainingul, te ajuta cu totul. Iti iei licenta si intri la treaba. Nu au nici o garantie ca tu vei plati sau nu, asta e riscul. Daca pleci pleci asta e. Ei au investit si au pierdut. Daca pleci pierzi si tu ca nu faci bani. Sunt multi care au plecat chiar si romani. Nu le-a placut, asta e. E de munca nu de intins mana cum sunt invatati multi.

2. Aquacars e firma de taxi care nu e taxi e private hire. Ei incaseaza o suma de 100 lire pe sapt pt fiecare sofer care vrea ca conduca sub numele lor, si in schimbul acestei sume ofera joburi pe unitate.

3. Tu nu ai nici un salar, esti self employed si ifi faci singur banii. masina costa 176 lire pe saptamana si aqua 100 in total trebuie platit 276 lire. Nu intereseaza pe nimeni daca muncesti 1 zi sau 7. Sau cati bani faci. Daca faci 1000 foarte bine scazi 276 si ce ramane sunt ai tai. Bravo.

Mi-am promis un lucru, cu romanii nu trebuie sa ma mai incurc niciodata, imi pare rau ca am vrut sa ajut, sa fiu om bun dar mai mult ajutor merita un animal care iti va fi recunoscator de 1000 mai mult fata de un om.

www.aquacars.co.uk

5. ienko

ienko New Member

Trophy Points:
    0
    anca223 a scris:
    e, eu am incercat sa inchiriez un apartament, si il puteam inchiria, chiar fara depozitul pe care il cere orice proprietar, doar ca nu mi-au convenit conditiile. daca ai suficienti bani (asa cum ai spus si tu) sa te intretii pana iti gasesti o chirie convenabila si, pe urma, sa rezolvi problemele legate de dovada de adresa si de cont, nu e chiar asa de grav. dar, asa cum se intampla adesea pentru cei care vor sa lucreze in strainatate, suma pe care o am la dispozitie pentru intretinere pana as rezolva totul e cam mica, asa ca as avea nevoie de aceasta firma. asta si era una dintre problemele mele. nu imi convine sa depind asa de mult de ei, dar trebuie sa decid daca merita sa incerc sau nu. asa am ajuns sa va cer toate informatiile pe care mi le-ati putea oferi.

eu oricum iti sunt recunoscatoare ca ti-ai mai calcat o data pe inima si ai ajutat inca un roman cu informatii. multumesc mult.:)

6. anca223

anca223 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa traiesti, Gabi parea cel mai hotarat, pacat ca are doar 22 de ani si nu are minimul de 25. . .Din start va spun cine e nehotarat nu are rost sa vina. Daca sti ce vrei si ce ai in cap ok dar daca stai in cumpana mai bine in tara la mama si la tata. Sarbatori Fericite si un An Nou Plin de bucurii. Se pare ca ati ajuns cu bine, chiar m-am gandit la voi cu buburuza.

7. ienko

ienko New Member

Trophy Points:
    0
    :)

da, am ajuns cu bine. Bine v-am regasit. Sarbatori fericite si voua si sa ne revedem sanatosi.

8. justinteixeiravaz

justinteixeiravaz New Member

Trophy Points:
    0
    Hi, I am responsible for Eastern European recruitment for xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    Thanks.
    Justin Teixeira-Vaz

Mesaj editat de ValiB - moderator - conform pct. 3.3 din regulamentul forumului.
    Please keep this kind of advertise away from the RO forum. If you're interested in advertising your business on www.romani-online.co.uk feel free to contact the site administrator: adrian@romani-online.co.uk

9. justinteixeiravaz

Trophy Points:
    0
    Hi, sorry, I didn't mean to contravene the site rules - I only mentioned the same company that has been mentioned four or five times in this conversation.

Thanks.
    Justin M Teixeira-Vaz

10. justinteixeiravaz

Trophy Points:
    0
    95% of my comments are in response to the unfounded negative (and sometimes very personal) comments made by just one person who has never had anything to do with me. Look back over the comments and try to find one piece of actual evidence supporting what is being said. Now imagine that those unsupported comments are being made about you. Horrible, isn't it?

I have worked very hard to build up my business from nothing. I am always honest and completely open with people. When comments made by other people (and one person in particular) imply negative things about us then I should surely be allowed to respond to that?

But yes, I agree that I should not have mentioned company names and I think that I have already apologized for that.

Thanks.
    Justin

11. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Despre trainingul din Cehia nu se mai vorbeste de ceva vreme, curand va uita lumea si de cel din Polonia, cel putin cei care se vor documenta putin inainte sa aplice prin intermediari.

Share This Page