24.6 C
London
Sunday, August 09, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

APPRENTICESHIP - CURSURI DE CALIFICARE LA LOCUL DE MUNCA - (14 - 26 ANI)

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ELLAWS, Oct 9, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Apprenticeship sunt niste cursuri / programe de calificare la locul de munca finantate de guvern, pentru a veni in sprijinul tinerilor intre 14 si 26 ani.

In timp ce invatati 10 - 12 ore pe saptamana faceti PRACTICA LA LOCUL DE MUNCA.

Practica este platita minim 2.60 lire / ora si in functie de varsta si numarul de ore lucrate saptamanal puteti obtine in jur de 95+ lire / saptamana.

Recomand acest tip de cursuri tinerilor romani care vor sa vina in UK fara parinti (daca au norocul sa-si gaseasca o gazda / tutore) cei care sunt minori.

Recomand acete cursuri elevilor romani care au terminat sau vor termina Secondary School in Anglia.

Recomand aceste cursuri tuturor tinerilor care vor sa obtina o calificare + uk work experience

http://www.apprenticeships.org.uk/Types ... ships.aspx

Restul cautati si singuri pe Google, in functie de orasul / zona in care locuiti cursuri de APPRENTICESHIP sunt peste tot in UK...

GOOD LUCK !! -hipno-

2. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Ellaws,ce-mi faci tu mie!
    Fetita mea tocmai a inceput colegiul si,la sfatul meu,si-a ales cursuri grele si care o tin ocupata in fiecare zi de la 9.15 la 16.15 sau 17.15...m-a batut la cap pe vremea cand se afceau inscrierile sa inceapa si ea un apprenticeship,mai ales ca cea mai buna prietena a ei a inceput unul de dental nurse...eu nu si nu,du-te la colegiu sa ai mai multe optiuni,sa poti urma o facultate...
    Aseara a citit cu mine pe forum si a vazut ce ai scris tu...iti dai seama ce am patit de la ea:ca numai eu am dat-o unde e greu,ca prietena ei va avea o calificare si e si platita in timpul scolii,ma rog.Ideea era,in ce parte inclina balanta din punctul tau de vedere:colegiu sau apprenticeship?

3. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ellaws,

Intrebarea mea este, eu din Romnia daca vin in UK , am 27 ani, pot urma astfel de cursuri. Din cate am vazut trebuie sa ai deja job, ca sa ai job trebuie sa ai acte... ca sa am acte trebuie sa ma inscriu inainte la curs merg la UKBA,primesc acte si ma duc la job. Deci e total invers, am inteles eu aiurea?

Merci

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Maria,

Ca parinte educat in RO sub egida “Invatati, invatati si iar invatati!...” numai ca noi am fost indoctrinati spre comunism si materialism dialectic…fortati sa invatam…TOT ce ni se baga pe gat… (inca se mai poarta asta in RO!!) mi-am “directionat” copilul pe aceeasi ruta (ca si tine) Secondary School  Sixth Form College / sau normal College  Universitate. Eu mi-am impartasit pe forum experienta mea (personala) si a copilului meu, DAR am prezentat mai multe variante / rute. La acea data nu stiam foarte multe despre APPRENTICESHIP… dar, pe masura ce captez informatia o aduc imediat pe forum! Acestea sunt niste cursuri pe care le urmeaza MAJORITATEA COPIILOR NATIV BRITANICI care de obicei provin din familii numeroase 3-4-5 copiii… si nu numai… Sunt si familii cu 1-2 copii care desi isi permit sa-si tina copii in continuare la colegiu / facultate nu o fac, directionandu-I spre apprenticeship CA SA SCAPE MAI REPEDE DE EI… “Ce eu la varsta ta munceam… asa trebuie sa faci si tu!” Chiar daca au posibilitati materiale, majoritatea britanicilor nu-si tin odrasla sub acelasi acoperis mai mult de cateva zile, dupa terminarea Secondary School (liceul englezesc) deci de la varsta de 16-17 ani copiii englezi SUNT FORTATI (majoritatea) sa se descurce SINGURI… si foarte multi urmeaza ruta APPRENTICESHIP ca sa scape mai repede la bani. IN CONTRAST cu parintii britanici, noi, parintii romani, suntem capabili de sacrificii extreme / supreme numai sa ne fie copilul cu O TREAPTA MAI SUS decat am fost noi… Noi le spunem asa : “Ehei...pe timpul meu era mai greu…eu la varsta ta, nu am avut posibilitate sa invat… de aia muncesc acum… si ma sacrific… PENTRU TINE (“le scoatem ochii mereu”!!) TU NU AI ALTCEVA DE FACUT, DECAT SA INVETI!!” Astia suntem noi… PARINTII ROMANI !!

De ce mi-a fost frica, de aia n-am scapat…

In ultimul an, fata mea a intrat intr-o relatie cu un baiat englez (care provine dintr-o familie cu 5 copii) iar acum locuiesc impreuna…. Peter (O MINUNE DE BAIAT) care a terminat acelasi Sixth Form College – Cadbury din Birmingham cu grade de A* (A- STAR) pe linie, un fel de magna cum laude in RO, iar fata mea a terminat cu A la engleza, A la mate, B la Computing, Law si Media, grade suficient de bune sa intre la Top 10 universities in England… Peter decide ruta APPRENTICESHIP (presupun ca-i sfatul parintilor…influenta societatii britanice, a sistemului de invatamant britanic sau traditia??) si eu ma dadeam de ceasul mortii cu universitate si universitate, cel putin pentru fata mea… Peter a ales Apprenticeship in business administration, calificarea e agent de vanzari pentru o firma din Birmingham care are ca obiect de activitate vanzari auto si castiga 500 lire/ luna pentru acea PRACTICA LA LOCUL DE MUCA. A cazut cerul pe mine cand Eliza, fata mea, vine si-mi spune ca s-a inscris si ea la Apprenticeship, tot business administration, tot la o firma de vanzari din Birmigham, cu 450 lire/luna pentru practica la locul de munca. Eram NEAGRA DE SUPARARE… le-am spus… bine mai mama… ce joburi sunt astea de agenti de vanzari, cand voi sunteti copii atat de capabili… nu-i pacat sa nu mergeti mai departe??... Voi alegeti pentru cati bani pe luna “va rupeti oasele” Puteti castiga 1000-1500 pe luna pentru un program de 8 ore, dar foarte bine, PUTETI CASTIGA DUBLU pentru acelasi program de lucru 3000-3500 sau mai mult… AM RAMAS IN SCHIMB cu sfaturile mele… Nu pot sa spun daca eu, ca parinte, am judecat correct sau gresit… Cert este ca ei au amandoi 19 ani… sunt majori… CUM ISI ASTERN… ASA DORM… si mai mult… nu pot sa ma bag… peste hotararea lor.

SURPRISE – SURPRISE!!

Acum doua saptamani imi vine fata acasa (in vizita bineinteles) ca nu mai face acel APPRENTICESHIP. De ce? Ce patise fata?… niste “jmecheri” de angajatori, in loc sa-i ofere pregatirea prevazuta in apprenticeship agreement , i-au pus in fata un telefon si-o lista cu numere timp de 4 zile la rand de la ora 9,00 – la 5,00 (platita doar cu 2,60 lire/la ora!!!) pentru tele-selling… ineinteles ca i-a amortit mana de n-o mai putea misca… A patra zi nu mai putea de durere… si firma, stiind ca poate fi actionata in justitie pentru “REPETITIVE TASC INJURY” au lasat-o sa plece acasa spunandu-I ca o va plati si in acea zi si in ziua urmatoare, ca sa se recupereze… In schimb, fata a realizat ca nu-i tocmai jobul mult visat… si salariul, dupa obtinerea “faimoasei calificari” n-ar fi mai mare de 1200-1500 pe luna… a venit cu coada-ntre picioare… si privirea caine-batut… cum ca ii pare rau ca n-a aplicat pentru universitate… Acum s-a inscris la un colegiu, la un curs de Level 3 – Business Law… (unde abia au primit-o deoarece era “over qualified” ea avand deja A- Levels in Law (cu grad B dar dar A Level = NIVEL AVANSAT) In fata ei… m-am comportat ENGLEZESTE… “Ohhh…I’m so sorry Eliza!...” “Ohhh… You’ll be fine!...” Dupa ce a plecat… de atunci si pana acum nu ma mai opresc din chiuit prin casa (m-or fi auzit si politistii de-alaturi… cu care impart o semi-detached house) da ce-mi pasa mie de ei?... Fata mea la anul aplica pentru universitate… IUUUUU- HUUUU!!..... -ura-

Parerea mea (SUGESTIE si NU SFAT pentru NIMENI!!)

E bine sa ne evaluam cu MAXIA ATENTIE siruatia si posibilitatile… tinand cont in primul rand de capacitatea / abilitatile copilului… de ceea CE POATE / CE VREA copilul sa faca SI NU CE VREM NOI… E adevaran ii putem “influenta usor”… ii putem sfatui… DAR NU-I PUTEM FORTA… Este foarte important ca ei SA FACA CEEA CE SE PRICEP MAI BINE SI CEEA CE-SI DORESC…

Maria,

Daca fetei I se pare prea greu… parerea mea (NU SFAT!) sa o lasi sa decida…sa aleaga singura… nu-i tarziu nici acum sa aplice pentru APPRENTICESHP…

Va urez MULTA BAFTA toturor indiferent ce decideti sa faceti…
    -hipno-

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Gabutzel,

Esti simpatic foc!... Tu intrebi - tu raspunzi!... si esti destul de bine documentat -da-da-

Aceste cursuri se adreseaza intr-adevar si acelor MATURE STUDENTS pentru care insa, plateste firma / angajatorul... Am un prieten foarte bun aici pe forum... care de vreo 10 luni aplica din RO pentru astfel de programe... si dupa atata timp NU A PRIMIT NICIO OFERTA CONCRETA!... Concluzia la care am ajuns impreuna, e ca APPRENTICESHIP pentru MATURE STUDENTS se adreseaza mai mult BRITANICILOR, va amintiti sloganul ala "BRITISH JOBS - FOR BRITISH PEOPLE" ?? Ei...o fi poate ca o intelegere mutuala... dar... E IN VIGOARE... (trust me!!) -sssst-

Probabil ca ar trebui sa fii aici ca sa aplici pentru MATURE APPRENTICESHIP, cu siguranta ai avea poate MAI MULTE SANSE!...

Intrebarea ta E EXCELENTA!! si profit de aceasta ocazie... sa fac apel la cei care ati auzit de persoane care au fost acceptati sau poate voi in persoana (maturi fiind) ati obtinut in vreun domeniu sau altul un APPRENTICESHIP... va rog insistent sa postati aici detalii... poate ajutati si alti romani... sa urmeze aceiasi pasi ca si voi...

VA MULTUMESC ANTICIPAT!!... -hipno-

6. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna din nou Ellaws,

Merci pentru raspuns. Sa vin in uk ca sa aplik nu e o problema. Problema e in felul urmator chiar si in UK fiind tot ramane in viguare restirctia de munca/nu am acte. Deci ca sa urmez apprenticeship trebuie sa am deja jobul.. sau lucrez sau doar sa am oferta de lucru , incep cursurile, obtin yellow de la ukba si incep munca.... so cine are mai multe info sau a trecut prin asa ceva la fel ca si Ellaws ii rugam sa revina cu ceva informatii.

Multumim anticipat -dans-

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Mai Gabitzuel, sa nu incurcam borcanele... jobul e job, YC e Yellow Card, iar noi, pe acest topic vorbim doar despre apprenticeship (vezi titlul?)

APPRENTICESHIP inseamna CURS DE CALIFICARE cu PRACTICA LA LOCUL DE MUNCA (practica platita) si nu JOB -nu-nu-

8. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    asa tare m-am bucurat cand am vazut aceasta informatie, dar cu cat citeam mai mult, cu cat vedeam ca nu ma mai incadrez nicaieri.
    asa ca, de aceea scriu aici, ca eu cred ca are legatura:

ma tot gandesc la o schimbare de cariera de mult timp, insa eu consider ca sunt atatea variabile la mijloc, incat la 5 minute, iar ma razgandesc, cand de fapt cred ca mai mult frica ma opreste in a face ceva.

ma simt efectiv impotmolita. si ca sa ies din cercul asta vicios, trebuie sa indeplinesc cate si mai cate conditii, gen: ca sa gasesc alt job, trebuie deja sa am casa => ca sa iau casa inainte, trebie sa am bani seriosi pana oi gasi job => ca sa gasesc job, nu am calificare in uk, nu vorbesc fluent engleza, nu am permis de conducere. multe cifre fara o valoare baneasca exacta.

apoi mi-a venit ideea sa ma inscriu la facultate (desi am deja una, absolvita in Ro in 2009- nu am inteles care ar fi avantajele banesti in situatia mea cu varianta Master- desi am ceva pus deoparte, nu e cine stie ce. de aceea am ignorat varianta Master). dar pentru asta(facultate noua) trebie sa dau admitere, din cate am inteles, si revenim la nivelul meu de engleza si la faptul ca nu am atestat de limba, plus ca nu am exercitiu in a compune esee/sustine examen in engleza (mereu la scoala examenele erau te tip 'completati spatiile punctate', sau 'realizati o scurta compunere max 100 cuvinte')...

fiind studenta, as primi ajutorul ala de la stat/imprumut pt studenti si asa as putea sa imi permit si o casa, si as avea niste banuti si as putea si gasi alt job.

chiar as avea nevoie de cineva sa imi puna ordine in ganduri(nu sa ma ironizeze pt ca vorbesc foarte serios si destula critica imi fac singura), ca deja vorbesc singura de ceva vreme, iar gandul sa ma intorc in Ro ma infioara, pentru ca nu este optiune pentru mine.

aaa, plus ca nu sunt singura.
    prietenul meu este la fel de entuziast ca si mine.

multumesc!

ps. Diana, cu tine vb la telefon, sa nu te prind ca-mi scrii si aici. asa ca -nu-zic-
    (ai inteles tonul prietenesc -ras4- )

9. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca voi fi putin off-topic, raspunzandu-i Liviei, dar nu stiu unde altundeva sa-i raspund.Sper ca Ella ma va scuza pentru asta.
    @Livia,
    Cu sfaturi practice nu prea pot sa te ajut pentru ca nu stiu nimic despre imprumutul pentru studenti, cum se obtine sau care e cuantumul lui.
    Pot doar sa-ti spun cum am vazut eu lucrurile cand am fost pusa (aproape) in fata aceleasi dileme ca si tine.

1. O facultate dureaza minim 3 ani, dupa care, desigur in functie de ceea ce faci, nu esti foarte calificat, deci probabil joburile la care ai acces initial sunt "entry level". (repet, e important si ceea ce faci, pentru ca unele cursuri universitare ofera o calificare valida).

2.De anul viitor, taxa pentru studenti se tripleaza, din cate am inteles de la colegii mei. Am inteles ca legea a trecut de una din camerele parlamentului (nu sunt foarte sigura de asta) si ca suma datorata pentru un an de studiu va fii undeva la 9000 £. Cu tot imprumutul/ajutorul pe care ti-l poate da statul(chiar da statul englez ajutoare???); esti sigura ca esti dispusa sa platesti 27.000 £ pentru o noua diploma?

3.Un master la o universitate bunicica costa pana in 10000 £ pentru studentii UE, la una de top 10, poate ajunge suma pe care tu ai plati-o pe 3 ani de universitate. Cu avantajul ca:
    -masterul dureaza in general, 1 an
    -din punctul meu de vedere, un master e o specializare, care ofera cu siguranta mai multe perspective.

asa am vazut eu lucrurile, dar sincer mie mi-a luat 2 ani sa ma hotarasc sa fac ceva. Teama de schimbare si de necunoscut, ideea ca trebuie sa o iau iar de la capat si multe altele m-au facut sa ma intreb luni de zile daca e cazul s-o fac sau nu...deci cred ca pot intelege putin din dilema ta. -asa-asa-

Despre faptul ca nu ai experienta sa scrii esee, nu e asa complicat cum pare. Gasesti foarte multe materiale pe net, in plus daca hotarasti sa dai IELTS-ul,vei invata sa o faci.

Succes!!!

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Merci Adelaide si Lili trebuia sa-i raspundem lui Livia care dupa parerea mea e o alintatura... care asteapta mereu incurajari, ca nu prea are incredere in forttele proprii... Nu-ti vei imbunatati communications skills decat daca deschizi gura... exersand, practicand.... -hipno-

Livia,

Ti-am mai spus pe alt topic, ca tu detii o calificare in English OCR - Level 2 - ADULT LITERACY echivalenta cu GCSE (liceul englezesc), suficient pentru a fi admisa si la Master si la Universitate.

Masterul NU TE AJUTA decat daca ai deja un loc de munca in subiectul / domeniul studiat, masterul te ajuta intr-adevar sa promovezi in cariera... fara UK WORK EXPERIENCE insa, nu te ia nimeni in seama, angajator sau recruitment agent.

Daca detii deja o diploma de licenta de la o facultate acreditata in RO nu poti obtine nici granturi de la guvern, nici tuition fees de la Student Finance....

Revizuieste-ti CV-ul si Cover Letter

http://www.romani-online.co.uk/cum-sa-s ... in-engleza

si incearca sa aplici pentru programe de Apprenticeship unde ai mai multe sanse sa fii admisa... Dar tot asa, pregateste / practica / simuleaza un interviu, cu posibile intrebari si raspunsuri... si astfel vei capata mai multa incredere cand mergi face-to-face cu vreun agent / angajator.

12. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    pe Ella o asteptam -da-da- -ma-iubesc-

multumesc, acum sunt si alintatura -ras2-

nu stiu cum e cu increderea in fortele proprii, insa se pare ca m-am blocat in tara asta, mai mult decat mi-am propus, si trebuie sa fac ceva sa ma trezesc cu drag sa ma duc la serviciu;

cand ma trezesc dimineata, cu gandul la sefi.... -nervos- -nervos-

nu gasesc formula magica..

13. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0

14. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ros,

Raspunsul tau se afla pe link-ul de mai jos... ca si alte informatii legate de invatamantul universitar in UK. Daca mai ai si alte intrebari, care nu au fost puse pe forum, esti binevenita sa le pui acolo, pe topicul de mai jos -hipno-

http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... ge-6#93695

15. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Sal,

Intrebare mai puerila. Am vazut ca banii nu sunt multzi in perioada cursurilor de calificare, si daca ai mai mult de 125/w te incadrezi laa platitor de taxe sau respectivii cursantzi nu mai platesc deloc taxe din banii primitzi, fie si peste 125£/w...? :)

Ms

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Dania,

Raspund aici si pentru mesajul tau privat in care mi-ai cerut un sfat si o vorba potrivita.. fara sa-mi spui nici 3 cuvinte despre tine si ce vrei sa faci...(deci, cu ce as putea sa te ajut?) Insa, din cele ce urmeaza, ai putea sa tragi unele concluzii...

Haideti sa incercam impreuna, sa privim lucrurile si din alt unghi...

Venim din RO, suntem restrictionati, unii dintre noi habar n-avem de engleza, chiar daca intelegem cu greu ce ni se spune, nu ne putem exprima... vorbi cursiv sau nu avem suficient curaj sau incredere in noi sa deschidem gura (de rusine ca rade lumea) nu avem calificari de UK sau UK work experience, etc... lista poate continua... DAR pretentiile ne sunt pe primul loc... vorbesc in general si nu ma refer sub nicio forma la tine Dania sau situatia ta (pe care nici n-o cunosc!)

Pot in schimb sa dau chiar exemplul meu... Personal, mi-a venit foarte greu la inceput... pana am inteles care-i mersul aici... m-am adaptat foarte greu si stiti de ce? La plecarea din RO, nu mi-a spus nimeni sa-mi las mentalitatea romaneasca... pretentiile si ifosele...la granita!

Cursurile de Apprenticeship, se adreseaza in special elevilor / studentilor / tinerilor care sunt inca dependenti de parinti (sau un tutore / partener)Foarte multi romani s-ar bucura / multumi cu faptul ca ar gasi inca in UK, cursuri gratuite Unde mai ai in RO o astfel de sansa calificare pe banii guvernului?? si daca mai sunt programe cum erau odata prin Fortele de Munca (cursuri de recalificare) spre deosebire de acelea, aici in UK nu numai ca sunt FREE... dar SUNTETI PLATITI !... intrebarea care imi vine acum in minte este "Da' muieti... is posmagii?..."

Dania, ca sa pot sa te-ajut, da-mi cateva detalii pe MP, despre tine si ce vrei sa faci -hipno-

17. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Ellaws, multumesc ..pt putzin..

18. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Pt nursing/dental nursing am inteles ca trebuie mai intai sa gasesti un spital sau o clinica care sa te angajeze ca apprentice si apoi te inscrii la curs, asa este sau ma insel, stie cineva?
    Totodata ca sa te angajeze un spital trebuie sa dovedesti ca ai facut totusi ceva in domeniul asta gen voluntariat, etc?
    As vrea tare mult sa ma indrept catre acest domeniu dar nu prea stiu exact care sunt pasii...

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Banana,

Pentru Apprenticeship in domeniul medical, trebuie sa urmaresti periodic NHS - Jobs / Career si sa aplici prin NHS, apar mereu anunturi cu apprenticeship in domeniu...

Ai putea sa incepi cu link-urile de mai jos, dar si resesrch pe google (cursul care te intereseaza + localitatea / zona in care locuiesti)

http://www.nhscareers.nhs.uk/

http://www.nhscareers.nhs.uk/details/De ... spx?Id=501

GOOD LUCK !!... -hipno-

Share This Page