11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Numarul la care sun si eu fiind in asteptarea unui raspuns e 01142074074.
    Sper sa fim si noi fericiti curind!
    Felicitari tuturor celor cu blue in mina already!

2. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

Buna, aveti idee daca aplicatia pt BR poate afecta in vreun fel viitoarea aplicatie pt rezidenta sau cetatenie? (ma refer la inceperea numaratorii in ani!! )
    A fost atins subiectul la un moment dat , dar acum nu gasesc nici o info' ! Eu cred ca n-ar trebuie sa aibe legatura una cu alta, dar daca cineva are informatii sigure...poate le impartiti cu noi. Multzam !

3. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

« R?spunde #133 : Ianuarie 21, 2007, 03:33:07 » Citat

--------------------------------------------------------------------------------
    Pai am trimis o scrisoare de la familie care confirma ca am fost au pair la ei 12 luni inainte de 31 decembrie 2006 dar parerea mea e ca ei nu pun accent pe scrisoarea aia ci pe viza din pasaport .De fapt pe viza pe care am prelungit-o in oct 2005 scrie clar employment as an au pair. ..deci tot employment e considerat si nicidecum schimb cultural cum afirma altii aici pe site. Iar pe blue-certificate scrie la remarks :no restrictions on employme

Acum cateva sapt. am pus si eu o intrebare pe site(daca pot sa aplic de blue certificat pt ca am lucrat ca au pair 2 ani. Pe data de 4 august mi-a expirat viza de au pair si m-am dus acasa,de unde am venit inapoi cu viza de student de pe data de 18 sept. )si mi s-a raspuns pe site, ca nu pot caci trebuia pana in data de 31 dec cel putin sa fi fost au pair. Eu ce sa cred acum?!...pot sau nu pot?!...caci mai sus am copiat un citat de la 'pis pis' care a aplicat de acest certificat...daca cineva stie mai multe ar fi super sa-mi dea niste sfaturi si un nr de telefon unde pot suna sa ma interesez mai bine.
    multumesc

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Nu poti aplica pentru blue card! Nu ai 12 luni de munca care sa contina maxim 30 de zile de unemployment si care sa se termine dupa 31 dec. 2006!
    Asadar, nu indeplinesti conditiile necesare!!

5. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0

iti multumesc pentru raspunsurile tale 'parteneru' si imi cer scuze daca intrebarile mele ti sau parut prostesti!!!

6. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

In schimb olidi poti munci cu viza de student 20 de ore in term-time si nelimitat in vacante. Ai grija sa nu aplici pentru BR ca student pentru ca iti vor da certificat galben care restrictioneaza viza la 20 de ore si in timpul vacantelor. Dupa ce muncesti part-time ca student pentru o perioada de 1 an vei putea aplica pt blue cert cu drept de munca nelimitat.

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Olidi84, eu te inteleg, stiu cum te simti. Vrei sa te asiguri ca ai inteles bine si ca nu exista cumva vreo portita deschisa. Dupa cum spunea si pali_p, ar fi o idee buna sa lucrezi part-time timp de 12 luni si apoi sa aplici pt un blue card!

Succes in continuare!
    -ww-

8. gtigan73

gtigan73 New Member

Trophy Points:
    0

Am un prieten care are visa de lucru (HSMP) inainte de 1 ianuarie dar nu a lucrat. Stie cineva daca poate aplica pt blue card in acest caz?
    Parca scria pe undeva ca daca ai "leave to remain" cu drept de munca la 1 ianuarie iti da blue cardul. ????

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Intrebarea este daca pe viza lui scrie ca poate munci oriunde sau este restrictionat pe un anumit domeniu sau employer?

Personal cred ca are restrictii pe acea viza si atunci nu intruneste conditiile pentru un blue card.

10. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Interesanta problema gtigan. Eu cred ca viza HSMP e limitata doar in timp dar nu impune "restrictions on taking employment". Situatia e similara dar nu identica cu cei care au work permit dar nu au lucrat ultimele 12 luni. Dupa parerea mea cei cu HSMP sunt eligibili pentru blue cert... Oricum nu are alta optiune.

Daca nu primeste in baza faptului ca HO considera limitarea in timp ca "restriction on employment" atunci va trebui sa isi gaseasca de lucru sa lucreze 12 luni in baza vizei curente sau sa aplice din nou pt HSMP prin BR2. Sistemul s-a schimbat in Decembrie si trebuie sa dovedeasca earning power la un nivel de aprox £23-24k p.a

Totusi eu cred ca o sa primeasca blue cert. din prima

11. Anonymous

Anonymous Guest

Am zis ca revin cu Rezultatul Ptr. un Au - Pair care o lucrat la mai multe familii si deci o trimis mai multe scrisori ptr. a obtine Blue Cardul. Rezultat Pozitiv.

A obtinut Blue Card pe baza a 2 scrisori de la familii diferite + normal Pasaportul cu Viza...

...In concluzie...cine se incadreaza in reguli (nu mai ii nevoie sa le explic din nou)...poate sa trimita si scrisori de la diferite familii...Daca scrisorile adunate de pe la familii dau un rezultat incadrat in reguli atunci totul ii OK...dupa cum era si de asteptat...dar ii bine ca avem si o confirmare...

...cine nu intelege...please citeste posturile anterioare ptr. a prinde o idee...

Bafta

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Nu trebuie sa-ti faci griji pentru acel act din 1971. Fiecare tara are o lege care reglementeaza imigratia, iar in UK aceasta lege este Immigration Act 1971.
    Toate vizele s-au dat pe baza acelei legi si de asta se mentioneaza mereu "if you have leave to enter under the Immigration Act 1971".

13. gtigan73

gtigan73 New Member

Trophy Points:
    0

Da, probabil ca e vreun act de emigratie. Thanks

14. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc ca ne-ai informat. Mi-ai dat o veste ff buna pentru ca si eu v-a trebui sa aplic cu 2 scrisori pentru ca mi-am schimbat familia.

Thanks again si sa auzim numai de bine

15. funkybuddha

funkybuddha New Member

Trophy Points:
    0

a aplicat cineva pt.br1 cu un avocat,si cat a costat.

16. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0

funkybuddha la ce e bun avocatu' ala doar sa iti ia bani? pai nu poti sa completezi un BR1? hai ca ti-l completez eu si mai vedem... cu banii... nu e mare scofala verifica din ce categorie faci parte, vezi ce sectiuni tre sa completezi, completezi si la posta cu ele.... SUCCES

17. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0

-ww-
    Mi-a venit si mie certificatul blue...
    -ww- -ww-
    Din a doua incercare dupa un refuz. Fusesem acuzata ca am lucrat mai mult de 20 ore in timpul scolii, dar i-am convins ca au gresit...
    Si acum merg in holiday in Ro si dupa aia la munca...unrestricted...
    -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty-

18. Anonymous

Anonymous Guest

Am si eu o intrebare. Am primit certificatul albastru 'fara restrictii la angajare'. Daca vreau sa si lucrez dar sa ma inregistrez si ca self-employed mai e nevoie sa mai aplic pentru un certificat de self-employed? Sau certificatul de worker include si dreptul de a fi self-employed. Stiu ca trebuie sa ma inregistrez la Inland Revenue ca self-employed dar ma intereseaza din punct de vedere al Home Office daca imi mai trebuie ceva.

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Daca vrei sa lucrezi ca self employed o poti face fara a avea nevoie de vreun certificat de la HO. Certificatul albastru pe care l-ai obtinut confirma faptul ca nu ai restrictii la angajare. Daca doresti sa lucrezi ca self employed, dupa ce vei rezolva partea care tine de Inland Revenue esti liber sa aplici pentru un certificat galben care va confirma statutul tau de self employed. Acest certificat insa, nu este obligatoriu!
    Dupa cum vezi cele doua certificate nu se acopera unul pe celalalt, ci fiecare are rolul lui.

20. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0

Salutare oameni buni!Eu sunt bine mersi dar am o ruda care abia a venit din tara ,l-am inscris la inland rev,i-am facut si Cis card din ala pentru constructii ,si a avut deja si interviu pentru NI number.Vreau sa ii trimit la HO pentru carnetul galben pt self-employed,a aplicat cineva pentru el si daca da ce acte a trimis?mersi anticipat

Share This Page