19.5 C
London
Monday, July 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

stii cum stau treburile, nu ai deranjat pe nimeni, nici pe viruss dar voua va e pur si simplu lene sa cititi topicul asta, se pare ca l-am deschis doar ca sa stau in fiecare zi sa va raspund personalizat la fiecare desi cazul vostru a fost deja expus pe forum. voi doriti sa vina cineva sa va spuna ce aveti de facut, sau chiar sa faca pentru voi... daca se poate.. ce e ciudat pana in prezent e faptul ca numai cativa au vrut si sa citesca legea, ceilalti ne-au crezut pe cuvant...

viruss ti-am zis si la party tot respectul pentru actiunea ta, ai dat lovitura cu viza de aupair... ai demonstrat contrariul..

azi a fost duminica... nu a lucrat HO :)

2. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

asta vroiam sa zic si eu plictis...nu ii ceva de care nu mai pot eu sa dorm noaptea...dar pur si simplu "ma doare in..." cand vad cum se inmulteste prostia si indolenta...

...acum nu putem nici sa ii aratam cu degetul pe cei care intreaba aiurea...dar asa putin urecheatzi merita :)...mai ales ca majoritatea INFORMATIILOR cu adevarat INTERESANTE despre Blue Card si restul...se afla DOAR in Acest Thread...+ ca mai exista si Google...

..plictis...ma bucur ...ca in sfarsit cineva apreciaza ca am dat lovitura...:D...eu stiu ca pis-pis o fost prima persoana (public pe forum)...care o luat blue-cardul...dar eu am fost Initiatorul acestei "Revolutii Auperiene"...:)

...cressida...pai cine crezi ca poate la un Au-Pair sa verifice daca intradevar nu o lucrat o perioada de timp atata timp cat el are viza pe pasaport si + ca prezinta o scrisoare cu specificatia ca o lucrat de la data x la data y...
    ...nu trebuie sa dai specificatii la H.O...
    ...ca sa fie si mai clari...

...sunt Au -Pairi care au calatorit in vacante cu Familile lor...si au lucrat ptr. ei...deci nu se pune problema asta...
    ...chiar daca ai fost in Romania se putea ca familia ta sa viziteze Romania iar tu sa fi acolo sa lucrezi ptr. ei...ce ii interzis sa se viziteze Romania???...:)

...sa nu zica acum careva...pai da dar nu o lucrat in UK..o lucrat ptr. familia respectiva in vacantele lor deci in alte tari...bla bla bla...sa inteleg ca cei care pleaca la munca in alte tari trimisi de o companie din UK nu se incadreaza ca muncitor in UK...???...ba da se incadreaza...

...dar dar dar dar dar...sa nu ne mai tot complicam atat...daca AI VIZA cum am spus eu mai sus...NU trebuie sa dai alte Informatii....Doar Viza si o scrisoare cu doua randuri acolo in care sa spuna ca ai lucrat din perioada x pana in perioada y(cu conditiile spuse de mine)...sau si mai bine ar fi sa spuna ca esti si in prezent Au-Pairul lor...asta in cazul care VIZA mai ii valabila...
    ...mai pe scurt NU VORBI NEINTREBAT la H.O :)...trimite Necesarul fara prea multe explicatii...doar daca esti intrebat atunci vezi tu cum te descurci...

...scrisoare trimisa de familie in baza caruia sa obtinut Blue Cardul era de 2 randuri exact asa cum am spus...+ adresa si telefonul Familiei...ATAT...deci nu trebuie ROMANE!!!...

...cressida...uite vezi de asta am zis eu ca ai intrebat fara sa gandesti inainte si sa faci studiu de caz...macar pe forum(respectiv threadul asta)...dar in cazul tau ii OK...sunt altii si mai si...:) :) :)...

3. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

virus tata te complici prea tare, toate informatiile sunt aici, nu trebuie sa faci nimic.. lasa-i sa caute si sa vina cu intrebari reale si provocatoare nu le mai da mura in gura ca sunt majori vacinati.

pai mai sus i-am zis uneia sa uite de aplicatie ca nu se incadreaza si exact urmatorul pune exact aceeasi intrebare plus ca ma vrea sa si aplice... si i-a expirat viza in oct 2006.... a mai stat si ilegal... eu nu mai inteleg...

eu sunt deacord, vrem sa ajutam dar nu pot sa tot repet acelasi lucru, care a mai fost scris de 10 ori... ca nu e decat pierdere de timp...

marea majoriate nici macar nu stiu sa zica merci... dar nici macar asta nu mai conteaza... ii ajutam neconditionat... eu cred ca pe viitor am sa incep sa vin cu link-uri ajutatoare si sa nu mai zic nimic pentru ca daca ei sunt prea lenesi sa citeasca de ce am fi noi ready sa scriem???

iti amintesti ukok la party? cand zicea ca vor sa le dai si job si casa si masa... daca se poate...

VA ROG CITITI POSTURILE ANTERIOARE!!! SUNT ACOPERITE APROAPE TOATE CAZURILE

4. Anonymous

Anonymous Guest

Da plictis ai tu dreptate, mare dreptate dar am pierdut sirul zilelor. Si inca ceva lasa nu te mai necaji pt toti nedumeriti, eu una iti multumesc pt ajutor si info.Cu drag si respect

5. cressida

cressida New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc de specificatii.Vedeti de asta ot intreb eu, am tot sunat la HO si aia mai tampiti ca mine, dar ...no...Iar de citit am citit cu atentie tot ce ati scris.Oricum va anunt eu daca a fost sau nu bine.Viruss ms de raspuns sincer azi am vb cu fam mea si ei au zis ca vor specifica ca am luat o vacanta, le voi zice in nici un caz sa nu zica asta....Va multumesc din suflet si bafta celor care inca mai asteaptaIar celui care a deschis subiectil multumesc din inima in numele tuturor...ne-a fost de folos sincerO saptamana buna la toti.... 3s

6. Anonymous

Anonymous Guest

salutare la toata lumea!
    azi mi-a venit si mie 'certificatul albastru' -beer-. Am plicat pe 23 ianuarie si a venit pe 5 Februarie. Vreau sa va intreb, cei care sunt in posesia acestui certificat pot aplica pt ILR dupa 5 ani, chiar daca isi gasesc de munca cu intermitenta?
    Bafta tuturor.

-ww-

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Cetatenii Uniunii obtin dreptul de rezidenta permanenta pe teritoriul statului membru gazda dupa o perioada de 5 ani de rezidenta legala neintrerupta, dovedind ca nu s-a luat nici o decizie de expulzare impotriva lor. Acest drept de rezidenta nu este supus nici unei conditii, se precizeaza in documentul MAI. Aceeasi regula se aplica si membrilor de familie,care nu au cetatenia Uniunii si care au locuit cu un cetatean al Uniunii timp de 5 ani. Dreptul de rezidenta permanenta este pierdut in cazul unei absente de pe teritoriul statului membru gazda pentru o perioada mai mare de 2 ani.

Peste 5 ani vei putea aplica pentru rezidenta permanenta! Nu se mai numeste ILR pentru ca de la 1 ian. 2007 romanii sunt cetateni europeni. Obtinerea rezidentei nu presupune ca in acesti 5 ani trebuie sa fii angajat.

8. Anonymous

Anonymous Guest

salut, pai ca sa arat ca mi-am exercitat un "treaty right" trebuie sa fiue ori angajat, ori self-emplyed, ori student (exclus) ori self-sufficient. Deci blue cardul per se nu ma ajuta la asta.

thx,
    m

9. simonas28

simonas28 New Member

Trophy Points:
    0

Hello

Pt toti cei care au fost au-pair inainte de 31 dec 2006,adica cu vize ce au expirat in aug,oct,nov 2006...o veste proasta nu se da blue certificate.
    Viza mea a expirat in iul 2006, dupa care am aplicat pt viza de turist aici si am primit pe 6 luni( expira maine chiar).
    Am aplicat si eu ( asa sa vad dc pica vreun blue..) pe 22 ian si azi am primit plicul cu refuz si un formular in caz ca vreau sa fac appeal.

Multa bafta celor care se incadreaza si aplicati ca nu aveti ce pierde.

10. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Asa este! Aplicati ca nu aveti ce pierde!
    Pe de alta parte Simonas28, daca tu ai visat ca ai putea obtine un blue certificate desi viza care iti permitea sa muncesti iti expirase in 2006, te-ai inselat amarnic. La HO sunt multi prosti, dar sa nu-i subestimam chiar in halul asta pentru ca nu sunt chiar retardati.

Asadar, ca sa revin la prima fraza: aplicati ca nu aveti ce pierde, dar nu exagerati aiurea!

11. Anonymous

Anonymous Guest

Astazi am trimit si eu plicul minune.
    Am pus doar scrisoarea de la angajator si sper sa fie ok.
    Daca vor mai multe acte , pot sa ceara sau pot verifica ei cu Inlad Revenue.
    Maine dimineata ar tb sa ajunga ca l-am trimis special delivery +plic ca sa mi le trimita tot sp delivery inapoi.
    Doamne ajuta!
    Va multumesc tuturor pt sfaturi si suport!

T

12. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

Dupa o tiparire gresita a certificatului albastru(sotiei) a ajuns si cel bun dupa o asteptare de 26 zile , -dance- ance- -ww-
    acum astept sa vina fiul nostru in august si sa depun si pentru el, incerc sa obtin certificatul albastru in numele lui 3s

13. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0

Saluter din nou!MI-a venit un nepot din tara si vreau sa il rezolv si pe el cu un card din ala pentru self-emp.stiu ca nu e obligatoriu dar e mai bine sa il aiba in buzunar in caz ca e oprit pe undeva,peste toate am inteles de nijte flacai care lucreaza pe santier ca unele firme intreaba de acel card inainte de a da ceva de munca pe santier.revin cu intrebarea idioata pentru unii:poate sa imi zica nenea parteneru sau viruss ce sa bage in plicul pentru Ho impreuna cu Br1 pentru self?Stiu ca sa mai zis dar am cautat peste tot si nu mai dau de acel topic.mersi si ramin dator.

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Necrutatorul, e vorba de aceleasi acte ca si in cazul tau, doar ca fiind self employed nu va trimite dovezi ca a muncit 12 luni, ci va trimite dovezi ca e self employed.
    Pe formularul BR1 sunt scrise dovezile acceptate. Trebuie doar sa aleaga una!
    Bafta!

-wave-

15. andycraze

andycraze New Member

Trophy Points:
    0

salutari din nou,

am o intrebare pentru cine ar putea sami raspunda

sa spunem k sunt student si aplic cu BR1 pentru certificatul galben k student si trec k membru al familiei pe sotia mea?
    ea ce fel de certificat ar putea obtine in acest caz? drepy de munca? ce fel...cat...perioade limite etc.
    mam uitat pe BR1 si e cam ambiguu in legatura cu asta! nu sunt inca lamurit

multumesc

16. Anonymous

Anonymous Guest

Ea obtine certificat albastru, cu "no restriction on employment"

17. Anonymous

Anonymous Guest

De ce Albastru???...Tot Galben o sa obtina...

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Suna bine! Un vot pentru albastru si unul pentru galben!

In realitate insa sotia studentului se incadreaza in categoria membrilor de familie autorizati si pentru a intelege mai bine aceasta situatia va rog sa cititi urmatorul citat:

Asadar, no blue and no yellow, but purple! :)
    -ww-

19. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0

Am vazut ca s-a mai pus intrebarea, dar acesta este singurul raspuns mai clar.TOTUSI...nu sunt sigura.
    Eu sunt self-employed din 2003, in sept 2006 am primit viza de 3 ani,daca sotul(bulgar) aplica cu BR4 primeste BLUE ???

20. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0

SCUZE DIN 2004 SUNT SELF, ORICUM NU MAI CONTEAZA....

Share This Page