9.8 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

NICOLE24 pana in prietenilor tai ar trebui sa le vina repede, daca nu vine in 7 zile iar sunt probleme. honey e in situatia asta a reaplicat ieri... acum sa speram ca in ambele cazuri va fi bine. am mai aflat din acest caz se poate reaplica la nesfarsit...

2. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

nu,asta in nici un caz.dar apare pe pasaport :)
    doar daca le trimit buletinul si cu asta basta .

3. ina3

ina3 New Member

Trophy Points:
    0

salutare tuturor!
    Am si eu o nelamurire in legatura cu acest BR1..deoarece am lucrat timp de 24 de luni ca aupair la o familie britanica..
    Mi sa terminat viza in oct 2006..timp in care am ramas ilegal.Cert este ca am nu 12 luni ci 24 de luni lucrate..Este cazul sa incerc sa trimit BR1?Am sunat la homeoffice..prima data au zis ca nu ma incadrez apoi a doua oara ca ar fi ok.Da ti mi va rog un sfat,chiar m au bagat in ceata!Mai este cineva in situatia mea?
    Multumesc si va doresc un weekend placut!

4. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

te incadrai pentru aplicatia cu BR1 daca ai fi fost in UK in 31 dec 2006. e cam ghinionista situatia ta.
    banuiesc ca trebuie sa si argumentez in cazul tau, asa ca te invit sa cauti pe topicul asta legislatia britanica, trebuie sa gasesti niste linkuri spre lege. daca nu gasesti nimic sa revii cu neclaritati si voi incerca sa te ajut, in asa fel incat sa fii pe deplin lamurita.
    imi pare rau dar cei 2 ani ai tai aici nu conteaza...

5. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0

Ina3!

Si eu sunt in aceasi situatia,dupa 2 ani de aupair in 2006 oct. viza sa terminat,am dus in Buc.si am primit un refuz:/ dar viza era valabil inca 2 zile si am incercat sa vin inapoi,dar la Heatrow they didnt let me  in,pasaportul am primit inapor numai in bucuresti.
    I was deported,pt. ca i applyed 4 a new visa and cause of this the old one wasnt valid anymore.
    So, sa astept inca un an :/ ... soarta asta :( , daca sti ceva concret,pls let me know.

6. ina3

ina3 New Member

Trophy Points:
    0

Sigur ca da!Am sa te tin la curent cu tot ceea ce se intampla..Eu am sunat la home office si cineva azis ca sunt ok,alta tipa ca nu ..asa ca m am hotarat sa incerc..voi trimite documentele.Nu stiu cum as putea justifica sederea mea in uk..astea 3 luni ilegale..dar merita sa incerc!Momentan am vb cu familia care de altfel imi sunt buni prieteni si luni imi vor face ..mareata scrisoare..Acum sa vedem ce si cum!
    Rog daca mai este cineva in situatia noastra si a primit Blue registration certificate..sa dea un semn!
    Multumesc anticipat!

7. cressida

cressida New Member

Trophy Points:
    0

Am si eu o mare nedumerire. -help-Sunt si eu aupair aici din noiembrie 2005 teoretic am 12 luni aici insa am vaut unele vacante.Intrebarea e se uita oare astia la stampilele din pasaport sau numai la scrisoarea familiei -scratch- cratch- .Si mai o intrebare ca aupair se poate sa trimit si CI sau doar pasaportul in care sa se vada viza aupair???Sunt putin nedumerita..multumesc de ajutor 3s Si felicitari albastrilor!!!! -ww-

8. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

A trimis cineva la Home Office CI in loc de pasaport pt registration certificate?

9. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Ina3

Eu asa stiu ca legea zice pana 2006 dec.31 or after .... dar hope  wll be change,inca n-am sunat HO.  -wave-

10. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0

Dupa 2006 noiembrie ce ai facut? ai ramas legal? daca,da atunci trimite pasaportul ,cu asta dovedesti ca ai fost aici 12 luni si o sa primesti blue card.Daca,nu ...sorry:(,trebuie sa astepti one more year, cred :/

11. Anonymous

Anonymous Guest

Ore chiar se uita la stampilele din pasaport, nu prea cred, am impresia ca ne facem noi prea multe ganduri rele.Hai sa gandim mai pozitiv deoarece se stie foarte bine ca putem aplica la nesfarsit, ne refuza mai aplica si tot asa. Eu nu am primit nici un raspuns dar daca e negatim "NUI BAI" mai incerc. Multa bafta tuturor.

12. cressida

cressida New Member

Trophy Points:
    0

Sunt inca in viza deoarece am avut viza ca aupair pe 2 ani deci am inca viza valida pana in noiembrie anul asta.Problema mea era ca daca scad vacantele nu stiu daca imi ies 12 luni neintrerupte , in vara am fost 2 luni in tara si cateva saptamani de craciun....de asta am intrebat daca iau la purecat pasaportul -scratch- cratch- .
    Va multumesc de toate informatiile pe care le-ati pus aici si mai ales celui cu ideea de a deschide discutii cu subiectul asta, ne-am lamurit multi despre ce e vorba.Inca o data multumesc -ww-

13. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

cressida sincer nu stiu daca se uita la stampile, dar tu poti sa incerci sa faci stampilele alea mai invizibile. sa aplici neaparat, cu BR1 si sa iei o scrisoare de la familie precum ca ai luacrat la ei din 2005 fara intrerupere...
    MCMC ai sa primesti raspuns soon, iar de stampile.... se rezolva

personal nu recomand CI pentru ca nu pot sa vada viza, dar merita incercat in cazul in care sunt ceva probleme cu pasaportul, iar pentru un aupair nu clar ca o scrioare ... se rezolva fara ca sa fi fost aupair... :)

succes celor care aplica maine..

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Normal, legea permite sa ai concediu in cele 12 luni de munca. Acum tu ai stat 2 luni in concediu si e cam mult, dar totusi legea nu prevede vreo limita. Daca familia a vrut sa-ti dea 2 luni concediu nu vad care ar fi problema.
    Eu zic sa trimiti BR1 cu scrisoarea care acopera cele 12 luni, direct cu pasaportul si vezi ce iese!

N-ai nimic de pierdut!

Bafta!

15. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

...cand ma uit la unele intrebari (ma refer doar la threadul asta)...ma umfla si rasul si plansul...intreabri fara pic de studiu In the Back...doar asa de florile marului...

...ma bucur ca eu am deschis subiectul asta despre Au - Pari (cel putin eu am fost initiatorul si optimistul in acest caz)...dar am facut ceva Studiu de Caz inainte...nu mam aruncat cu capul inainte...si dupa am postat ce am facut...si apoi rezultatele...

Blue Card De SUCCES!!!:

...ca sa FIE CLAR(ptr. Au-Pairi): PENTRU O REUSITA de obtinere a Blue-Cardului

...1)Trebuie sa ai MINIM 12 luni lucrate intro familie cu MAX. 30 zile nelucrate
    2) VIZA de AU PAIR trebuie sa includa ziua 31.12.2006

la 1)...ca sa demonstrezi cele 12 luni NORMAL ca iti trebuie UN PASAPORT CU VIZA DE AU PAIR PE EL...si o scrisoare de la Familie(aceasta scrisoare poate fi "fabricata" de prieteni de incredere)...DECI NU POTI SA TRIMITI BULETINUL!!!...cel putin nu ai cum sa demonstrezi cu buletinul ca ai VIZA care ii necesara...doar pe scrisoare si buletin nu te crede...dupa cum spuneam scrisoare iti poate trimite Oricine...

2) VIZA DE AU PAIR TREBUIE!!! sa fie ori pana la 31.12.2006 ori DUPA aceasta data...Aceasta CONDITIE trebuie sa fie CLARA!!!...

...de ex. daca viza ti so terminat pe 20.12.2006 si dupa ai stat ilegal NU TE INCADREZI LA Blue Card De Succes....deci nu intri in lege.

...Tot ce am scris aici ii ptr. a Obtine LEGAL un Blue Card in cazul Au -Pairilor

...CINE NU SE INCADREAZA AICI..atunci sa trimita pe pielea lor sa faca studiu de caz si sa nu mai intrebe doar de florile marului...ex:Eu daca am stat ilegal o luna dupa ce mio expirat viza de au pair ma incadrez??? rapunsul o sa fie NUUU...ptr. ca noi de aici de pe forum nu avem puterea de a decide...doar de a informa...deci...sfatul meu ii sa va expuneti situatia dar fara intreberi stupide!!!

...poti foarte simplu sa spui: Eu am stat ilegal dupa ce viza o expirat and vreau sa ma risc si trimit actele...o sa public rezultatul si atat!!!...nu trebuie sa mai pui si semnul intrebarii...ptr. ca dupa cum spuneam aici pe forum nu avem puterea de decizie ptr. Blue-Cardul Tau...si RASPUNSULO SA FIE NORMAL NUUUUUU!!!

DECI DACA NU VA INCADRATI IN CELE DE MAI SUS SPUSE DE MINE RASPUNSUL ESTE NUUUUUUUUUUUUUU!!!

...dar Fiecare are decizia in mana de a trimite sau nu actele...EU VA SFATUIESC sa le trimiteti!!! sa munceasca si cei de la H.O + ca nu se stie NICIODATA de unde sare iepurele...& ptr. ca asta este dreptul fiecarui cetatean...Dar le trimiteti pe pielea voastra...mai ales cei care au stat ilegal dupa expirarea vizei...!!!

...si cine crede ca Pasaportul nu va fi studiat ori ii....ori ii....

...Pai la un AU -PAIR ce mama zmeului sa studieze???...despre scrisoare stiu si ei ca se poate "fabrica" de aceea nu fac verificari...dar Pasaportul se Verifica...cu stampile cu tot...
    ...daca cineva care pune intrebarile astea stupide citeste si BR1 o sa vada ca trebuie specificat ultima data de intrare in UK...care NORMAL ca trebuie sa CORESPUNDA cu STAMPILA de pe PASAPORT...cine nu ma crede sa scrie o data diferita de cea de pe STAMPILA (asta se aplica si la ceilalti aplicanti)...

..acum or fi cei de la H.O mai tantalai...dar nici chiar asa...

...A SE CITI CU ATENTIE POSTUL ACESTA...si poate si celelalte POSTURI ale mele DESPRE Au -Pairi ...si de unde o plecat totul

Bafta!!!

Modificare: trebuie max. 30 de zile nelucrate...inafara de concedii...dar la Au-Pairi nu asta ii pb. ptr. ca ei pot prelungi oarecum concediile...nu au cum sa fie verificati...Mersi Parteneru de specificatie...

...si inca ceva specificat...Eu zic sa trimiteti PASAPORTUL si nu Buletinul...Trebuie verificate si ceva stampile...mai ales data care ai completato pe BR1 ca si ultima oara intrata in UK...Nu inteleg de ce trebuie lucrurile complicate...

16. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Chiar daca trimiteti CI... nu uitati ca CI si viza au CNP-ul pe ele... Deci le este usor sa verifice detaliile pe acest principiu. Din cate am inteles eu ultimele norme de aplicare de pe siteul IND ei cauta viza in baza de date chiar daca trimiteti doar CI.

17. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Virusss am o singura observatie!

Legea permite 30 de zile de unemployment + zilele de concediu platit!

18. Anonymous

Anonymous Guest

A mai venit barza cu vreun blue card?

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

CNP si ceea ce scrie jos pe viza nu sunt unul si acelasi lucru.

Este posibil ca vizele sa fie in baza de date si sa fie verificate astfel in cazul aplicarii pe baza CI, dar nu pe baza faptului ca ar avea acelasi CNP!

20. cressida

cressida New Member

Trophy Points:
    0

Viruss pana la urma nu am inteles de ce te-ai ofticat.Nu am zis nici o clipa ca voi hotarati ce si cum iar daca am intrebat normal ca nu am intrebat "de florile marului" ci pt ca am sperat ca ar putea exista cineva si in situatia mea.Iar daca te deranjeaza pe tie anumite intrebari nu ai decat sa le ignori si sa nu te chinui sa raspunzi.Multumesc oricum de sfaturile date acolo si de informatii.Va mai anunt eu ce am facut si daca mi s-a dat sau nu cardul ala asa de mult ravnit de noi toti.Insa va trece ceva vreme, 20 zile parca...asa ca noul cuvant de pe buzele noastre ar trebui sa fie rabdare...

Share This Page