12.8 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. motanu

motanu New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Salutaredupa cum spunea al meu unchi mai sus(necrutatorul),sunt intr-o situatie mai delicata...intradevar nu pot acoperii acele 6 luni in care am fost in romania dar ma gandeam ca poate e vorba de un altfel d permis de munca....cei d la aceea agentie au fost foarte secretosi in ceea ce priveste acest pemis de munca(ei cerand un comision de peste 500 de lire si banuiaesc ca autoritatile engleze nu primesc nici un penny deci sigur nu vor ca cei care pot obtine acest pemis gratis sa o faca).Nu mi-au spus nici macar ce acte trebuie spunand ca se vor ocupa ei de tot prin agentia care m-a trimis aici de la inceput si nu mi-au dat numele acestui permis.Ma gandeam ca atat timp cat sustin ca ei o fac trebuie sa mai fie vreo portita in lege care da totusi acest dreptin ideea aceasta rog pe cei care au apelat la aceasta firma sau care stiu mai multe sa imi dea si mie o idee....Va multumesc mult!

2. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Metoda cum verifica orele e dupa parerea mea simpla... se uita pe payslipuri... eu asa as face. Dar in cazul meu si payslipurile sunt destul de complicate cu nspe categorii si e cam greu de dibuit... cel mai indicativ e gross payul... daca faci peste £500-550 pe luna e deja putin suspect...

Deci daca verifica cu Inland Revenue si observa ca tu castigi constant peste 500-600 inseamna ca sau esti "bine" platit sau lucrezi overtime... apoi se uita pe contract cu cat esti platit pe ora si isi fac o idee...

Daca la trimiti payslipurile au toate informatiile mura in gura...

3. Anonymous

Anonymous Guest

Deci voi credeti ca ei adica HO colaboreaza indeaproape cu IR, sau sunt doar banuieli de ale noastre?

4. Anonymous

Anonymous Guest

Honey te rog spunemi cam in cate zile ai primit raspunsul adica refuzul, deoarece vreau sa-mi fac o idee daca primesc refuz cam cat de repede imi ajung actele inapoi.Multumesc

5. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0

in 20 zile am primit refuzul.
    Acum am vazut ca dureaza putin, din a doua lovitura sper sa imi vina mai repede

6. Anonymous

Anonymous Guest

Cam mult pt un refuz, nemernici.Mai aplica nu te lasa.

7. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0

Nu stiu dc se colaboreaza nu Inland Revenue, la mine au zmotocit bine payslipurile, eu taxele le am platite

8. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0

Aplic pt ca chiar am lucrat 100% legal. Acum scriu o scrisoare cu explicatii suplimentare si miine aplic din nou

9. Anonymous

Anonymous Guest

Si eu am lucrat legal cu work permit doar ca banditi de la mine de la firma au uitat sa ma declare la IR, si eu am platit ca prostul de ani de zile.Cam de asta sunt stresata daca nu suna la IR scap, oricum si daca primesc refuz nu e vina mea firma la care lucrez nu e serioasa, am sa aplic din nou.

10. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

In concluzie oare cum e mai bine... cat mai multe acte sau cat mai putine. Este cineva care a aplicat doar prin scrisoare de la employer... sau doar contract?

11. Anonymous

Anonymous Guest

Sa sti ca am mai citit postari pe forum de la fratiori de ai nostri de suferinta care spuneau ca au trimis doar scrisoarea.Eu am trimis toate trei si inca nu am primit rasp am trimis doar in data de 29 ian.

12. Anonymous

Anonymous Guest

Tre sunt eu curioasa dupa ce criteri cerceteaza ei actele si cam ce fac cu ele acolo si cum de dau asa de usor refuzuri, ce naiba noi am lucrat din greu si pedeasupra si legal.

13. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

honey eu cred ca in situatia ta, nu trebuie sa faci altceva decat sa le demonstrezi celor de la HO ca tu ai lucrat legal in baza actelor care confirma vacantele tale de la scoala

eu cred ca nu trebuia sa trimiti nici un payslip, neffind obligatoriu...
    retrimite aplicatia cu BR1 si SUCCES

14. Anonymous

Anonymous Guest

Ca sa mentin traditia infiripata de la inceputul lui ianuarie cand fiecare a spus ce a avut se spus....as vrea sa spun, caci mi-a venit si mie randul si..

MI-AU VENIT CERTIFICATELE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BLUE!!!!!!
    -ww- -ww-

Nici nu stiti cat imi place culoarea asta!!!!!!!!! -dance- ance- -dance- ance- -dance- ance-
    Am aplicat pe 12, le-au primit pe 15 si au issued certificatele pe 19 ianuarie. Ce-i drept le-au trimis tocmai pe 1 februarie, dar au pe ele data de 19 ianuarie. Ciudat, dar nu ne mai mira nimic, nu-i asa?

-party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty- -party- arty-

15. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0

am si eu o intrebare.Daca am lucrat ca aupair mai mult de 12 luni ,as cum cer,dar am fost acasa in vara,2 saptamani,este considerat ca am intrerupt cele 12 luni de lucru ?pot avea probleme din cauza asta ?

16. Anonymous

Anonymous Guest

Nu, in nici un caz nu.
    Se considera holiday ca doar ai dreptul, nu-i asa?
    Si doar nu vrei sa scrie familia la care lucrezi ca ai plecat doua saptamani in holiday?

bafta!

17. Anonymous

Anonymous Guest

Nicole24 felicitari si ma bucur pt tine din tot sufletul, din pacat eu inca sunt cu inima stransa deoarece am sunat la IR in urma sfatului tau si am aceiasi situatie ca si amicul tau , adica firma la care lucrez nu au platit taxele pt mine nici urma la IR de mine. Nasol ce pot sa fac decat sa sper ca mai pot aplica dupa ce rezolv cu history-ul la IR. sa speram ca reusesc.

18. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

MCMC nu ai probleme in final ... chiar daca aia nu si-au platit taxele, tu ai WP deci nu vad care e problema, e normal ca ai muncit ca de aia ai venit aici.

NICOLE24 felicitari pentru blue certif, tre sa dai berici...

AnnaLeo pai nu ai nici o problema, trebuie sa completezi un br1 si sa aplici ASAP, si iti mai trebuie o scrisoare de la familie. dupa aia esti libera sa lucrezi unde vrei.

honney nu ai zis daca ai RE-aplicat... sper ca da.. tu nu ai motive sa pici pentru niste ore lucrate mai mult in vacanta.

19. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc de incurajare , nu uita sa-mi dai de veste ce mai e cu actele prietenei tale.Sper ca te distrezi pe acasa! pa pa

20. Anonymous

Anonymous Guest

plictis, multumim de felicitari!
    O sa dam si berici! Speram insa ca voi sunteti ok.

Multa bafta tuturor!

MCMC, ce sa zic, sa speram ca plictis are dreptate, si poate maine sau luni va zic de prietenii mei care au reaplicat in urma refuzului si au blue certificate!

Nu dispera, ca exista solutii si noi de asta suntem aici, sa ne ajutam unii pe altii!

Share This Page