16.6 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Da Schumi, poti sa aplici daca ai muncit la familie 12 luni.
    Parerea mea este sa aplici mai intai, ca ce-i in mana nu-i minciuna, si apoi sa pleci de la familie, sa iti gasesti job si camera undeva.

Multa bafta! -sunny-

2. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Din pacate nu am 1 an am doar 5 luni asta e mai stau cuminte si fac cursuri vroiam sa plec si sa imi caut un Job oricum ms mult

3. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

o sa incep mai intai cu situatia mea trecuta si prezenta in uk si mai apoi cu intrebari...
    am fost au pair 1 an si 10 luni la aceasi familie(2004-2006)...dupa ce mi-a expirat viza(4 aug 2006) am venit cu viza de student pe un an(mai am viza pana in oct 2007) si bineinteles ca am si NIN...as vrea sa va intreb despre acest 'blue certificate',iti da dreptul de munca full-time?...ce acte trebuie pentru el...trebuie acum sa am un job sau se pune acel 1 an si 10 luni stati ca au pair? si inca ceva si am terminat cu intrebarile :p cand ar fi bine sa aplic?...acum sau dupa ce termin cursul?
    sper ca intrebarile mele sa nu para stupide :-?? si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
    10x

4. Anonymous

Anonymous Guest

Draga mea OLIDI84 o pers poate aplica pt blue card doar daca are 12 luni lucrate pana la 31 dec 2006, indiferent daca sunt part-time sau full-time.Si inca ceva trebuie sa aduci dovada a celor 12 luni lucrate legal. Ani pe care i-ai lucrat deja ca ap nu te ajuta cu nimic deoarece tu ai terminat mult inainte de 31 dec 2006. Singura solutie ar fi sa te angajezi part-time undeva sa lucrezi in baza prevederilor vizei tale si daca faci 12 luni aplici pt blue card. Acest blue card iti da drept nelimitat pe piata munci adica poti lucra unde vrei si cum vrei. Sper ca am reusit sa iti expic unele chestiuni. pa pa

5. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0

am inteles...iti multumesc mult pentru raspuns...tay tay

6. Anonymous

Anonymous Guest

Pentru putin si alta data pa pa

7. Anonymous

Anonymous Guest

Ma scuzati ca tot insist dar vreau si eu sa stiu mai e cineva care a primit refuz pt aplicatia de blue card? Va rog impartasiti-va cu noi necazul poate ne ajuta sa stim la ce sa ne asteptam.

8. Anonymous

Anonymous Guest

Felicitari celor care au obtinut deja cardul! Si va rugam ...nu ne parasiti, inca mai avem nevoie de suportul vostru. Tb sa tinem subiectul activ!

Am vazut ca au fost pb cu inregistrarea la Inland Revenue.
    Ca sa ma asigur, azi am sunat si am verificat daca angajatorul meu a trimis la timp P45 si e totul in regula.
    Maine daca primesc ultimul payslip, pot aplica.

As vrea sa intreb daca in cazul unui refuz, se face vreo insemnare in pasaport.
    Intreb pt un prieten....
    Multumesc!

T

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Nu au dreptul sa faca nici o insemnare in pasaport! Chiar daca poate nu intrunesti conditiile necesare, ai aplicat si ai fost refuzat, este dreptul tau sa aplici din nou in momentul cand situatia se va fi schimbat!

10. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0

Va inchipuiti ca nu sunt happy, probabil sunt primul roman care posteaza si a fost refuzat...tocmai fac o noua aplicatie.
    Situatia mea: am fost student, am lucrat part time in timpul scolii, full time in timpul vacantei, am primit refuz care suna cam asa:
    You have breached your conditions by working over the 20 hours in term time limit and full time during holidays as your payslips show you have worked over 28 hours.
    Mi-au trimis si un formulat de apel. Azia m sunat la ei am explicat ca pot sa demonstrez ca au luat o decizie proasta pt ca eu am lucrat full time doar in vacante si i-am intrebat dc sa fac apel sau o noua aplicatie, sau amindoua.
    Au zis nu amidoua dar pot sa optez pt o noua aplicatie sau formularul acela de apel.
    Voi ce parere aveti?
    Ce vreau eu sa fac este sa trimit scrisorile de la scoala originale cu perioadele de vacanta cu payslipurile aferente...separat payslipurile din timpul scolii...
    Ceea ce vreau sa spun este ca chiar se verifica actele la singe deci dc sunt studenti cu mai mult de 20 ore platite in payslip pe sapt ar tb sa astepte sa aiba numai payslipuri cu cite 20 ore lucrate sau sa trimita si scrisorile cu vacantele...

salutari si sper sa am si eu blue certificate din a doua lovitura ca asa sunt eu..norocoasa

11. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

HOneyyyyy
    auleuuuu
    si eu care ma intrebam dac sa trimit ayslipurile sau nu
    mai bine nu le trimit
    :(
    Eu am lucrat 22 ore in oct si 23 h in noi in timpul scolii si 32 , max 40 in timpul vacntelor.Restul lunilor is toate sub 20
    Tu ai trimis payslipuri sau ti-au verificat ei la Inland Revenue?

O veste mai proasta ca asta nu puteam primi

Sper sa fie bine totusi si sa reusim
    T

12. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0

Tree nu trimite payslipurile..eu am facut prostia sa trimit acte 100% complete, scrisoare de la employer, payslipuri, contracte de munca

13. Anonymous

Anonymous Guest

Mersi!

Ma mai gandesc sa trimit restul payslipurilor fara oct si noi, dar poate mai bine nu le mai trimit.Pun numai contractul si scrisoarea.
    Sper sa reusesti! Doamne ajuta!
    Is imbecili :(

da-ne de stire ce ai rezolvat.

T

14. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0

Mersi pt suport, tree
    Eu chiar am mai mult de 20 ore lucrate doar in vacante. O sa trimit din nou miine o noua aplicatie, astept o scrisoare originala dintr-o vacanta care e la Head office-ul companiei .
    sper sa ii conving

va tin la curent

15. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0

Buna din nou celor in suferinta.Iata problema mea:domnule Partener poate imi dai iarasi o mina de ajutor.Nepotul meu a revenit in Uk dupa ce a lucrat ca si au-pair pentru 2 ani sfarsitul celor 2 ani fiind in iulie 2006.A plecat acasa inainte de expirarea ei si s-a intors acum dupa 1 ianuarie.Am aflat ca o agentie de servicii in Turpike Lane contra unei sume marisoare de bani se lauda ca il poate ajuta sa obtina un asa-zis Permis general de munca-probabil se refera la ala albastru.E posibil ca el sa obtina pe cale legala dreptul la munca nelimitat?Va multumesc mult la toti si astept raspuns!Si nu uitati sa zambiti:miine e VINERI!!!!!!!!

16. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0

nu sunt experta dar din cate am auzit astia din Turpike Lane sunt niste sharlatani -lurk-,repet....din ceea ce am auzit -no-.

17. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

In mod normal, in situatia data nepotul tau nu poate obtine un blue card!

Nu cred si nu stiu cum ar putea acoperi acea perioada de 6 luni in care el n-a avut nici viza, nici nu a fost si nici nu a lucrat in UK! Daca viza lui ar fi fost valabila pana in ian.2007, atunci as putea presupune ca se poate incerca o aplicatie pe baza unei scrisori de la o familie care sa acopere cele 6 luni!

Sincer insa, ma indoiesc ca se poate face ceva!

18. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Mersi pt post honey... si eu sunt intr-o situatie similara... poate si mai complicata. Am lucrat full time prof. placement, break 2 sapt, part-time cu overtime 20 ore in vacanta de Craciun.

Oare ce inseamna vacation? Doar vacanta de vara sau si cea de Pasti si de Craciun? De exemplu cea de Craciun se incadreaza in timpul Sem 1 dar e intre Autumn term si Spring term...!?

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Ma bucur ca cineva a atins problema studentilor care au depasit numarul orelor de munca permise si in continuare cred ca va trebui sa dezlegam urmatoarea dilema:

Care este procedura prin care HO descopera acest lucru?
    Oare descopera acest lucru doar prin verificarea payslip-urilor sau intr-o varianta mai pesimista, afla direct de la Revenue despre aceasta depasire a orelor?

Daca e vorba doar de payslip-uri, atunci solutia e simpla! Sper sa fie asa!

20. honey

honey New Member

Trophy Points:
    0

pali-p nu stiu ce considera ei vacante. Eu am scrisori de la scoala din fiecare vacanta pt ca fara angajatorul meu nu imi platea mai mult de 20 ore. Sunt mai multe vacante intr-un an...La mine a fost mai ciudat ca am avut vacanta in decembrie si intre aprilie si iulie

Share This Page