1.3 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

partenerule nu te contrazic, nici eu nu as aplica cu un curs de 3 luni, daca te cauta in baza de date, nu se stue niciodata, dar, teoretic se poate nu? astia de la HO or IND daca erau baieti isteti ii dadeau o data de expirare si ne faceau pe marea majoritate sa mai platim un curs ca sa se atinga cele 12 luni....
    pai eu am fost inmatriculat la un colegiu in Londra si locuiesc la 260 de mile distanta... si am aplicat cu BR1 pentru blue certif si nu trebuie specificat unde ai fost student sau sa iti ceara certif de inamtriculare.... nu vor nimic... asa ca probabil sunt prea ocupati cu party si vodca ....

2. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

nu cred ca e posibil cu cursul ala de 3 luni, aia spun clar ca tre sa fii inscris la un curs full time de one year, faza ca nu are data de expirare e benefica doar ca sa poti avea lucrate cele 12 luni fara intrerupere,plicitis degeaba il mai scanez ca asa iese, insa zi-mi ce parte te intereseaza, ti-am zis e cam la fel cu ala blue pe prima parte, iar pe partea cu foto scrie exact ce am scris...

3. roxana37

roxana37 New Member

Trophy Points:
    0

Am primit si eu certificatul; trimis pe 16 seara si primit pe 26 dimineata.Se misca repede. Noroc tuturor celor care spera sa fie posesorul unui certificat albastru!

4. giorgio

giorgio New Member

Trophy Points:
    0

FELICITARI. -ww- -ww- -ww- -ww- -ww- -ww- -ww-

5. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Deci, sa inteleg ca nu mai sunt necesare stresul si grijile legate de faptul ca ti se termina cursul inainte sa fi implinit 12 luni de munca continua? Cu alte cuvinte, poti continua sa muncesti pe baza acestui certificat fara data de expirare inca un timp dupa incheierea cursului (ma gandesc la cateva saptamani, o luna), astfel incat sa implinesti 12 luni de munca?

6. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

da spin ai inteles bine nu mai exista stresul ca ti se termina cursul si nu mai poti munci .. dor muncesti 12 luni, aplici dupa aia cu BR1 si ai iesit la mal... chiar simplu, mult mai simplu ca inainte...

7. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

jonny23ro cred ca nu ai sa primesti blue certif in schimb ai sa primesti drept de sedere. Sper sa ma insel!!! ce te sfatuiesc e sa suni la HO numarul il gasesti pe topicul asta, iar ei o sa-ti dea detalii mai exacte. sa nu uiti sa ne tii la curent cu ce se intampla...
    referitor la raspuns cred ca nu ar trebui sa astepti certif asa de tarziu, avem cazuri in care a venit in mai putin de o saptamana, avem si cazuri la care nu au raspuns de 3 saptamani... deci HO nu lucreaza dupa o anumita logica...

8. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0

A aplicat cineva pentru BR7? Ceva mai multe detalii...despre cum a fost in situatia asta sau ceva sfaturi? See u...

9. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2...

Virusss,

Felicitari sotiei tale. Inca sunt uimita ca poti aplica pt blue card daca ai fost au pair. Abia astept sa vina si radul meu (in iulie....) dar pana atunci mai am rabdare.

Felicitari tutror si multa bafta pt cei care vor aplica de acum inainte.

10. Anonymous

Anonymous Guest

ATENTIE CAND TRIMITETI BR1!!!!!!!!!

PENTRU CEI CARE APLICA IN BAZA CELOR 12 LUNI LUCRATE LEGAL IN UK

In ideea de a ajuta viitorii aplicanti pentru registration certificate(blue), un prieten m-a rugat sa postez pe forum un avertisment tuturor celor ce vor sa aplice in baza celor 12 luni lucrate in UK.

• Cand includeti wage slipuri si scrisori de la angajatori care atesta ca ati muncit legal in ulimele 12 luni, nu strica sa dati un telefon la Inland Revenue, sa le dati NI Number si sa verificati daca apareti inregistrati pe toata perioada de 12 luni, asa cum reiese din wage slipuri si scrisori.Asta in special daca ati schimbat jobul sau sunteti de mai putini ani in UK.
      Ideea este ca unii angajatori, companii mai mici, trimit recordurile la Inland Revenue destul de tarziu, sau au firme de contabili angajate care mai ratacesc hartiile si din greseala nu apare pe lista lor(Inland revenue) ca ai muncit 12 luni. S-A DEMONTART CA INLAND REVENUE VERIFICA VERIDICITATEA ACTELOR TRIMISE(CONTRACT, WAGE SLIPURI SI SCRISORI). Verificarea se face doar cu Inland Revenue.
    DECAT SA RISCATI UN REFUZ, MAI BINE DATI UN TELEFON DE VERIFICARE.

Multa bafta!

11. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0

OK, eu sunt Au Pair (in mai fac un an). Problema e ca mi-am schimbat familia la care am venit prima data, din motive obiective (erau niste ticalosi!!!) iar acum am o alta familie. In momentul cand imi va veni si mie randul sa trimit BR1 are ceva daca am 2 scrisori de la 2 familii diferite care puse cap la cap atesta ca am lucrat 1 an ca Au Pair? Sau daca prima familie nu e de acord sa-mi dea o scrisoare ce pot face?
    Credeti ca aceasta scrisoare conteaza foarte mult, sau sa ma bazez pe viza din pasaport?
    Chestia e ca atunci cand am intrat in UK, ofiterul de imigrari stia deja stia la ce familie vin - deci eram inregistrat intr-o baza de date. Atunci cand am plecat de la prima fam. nu m-am mai inregistrat nicaieri pt ca speram la mai bine dupa 1 ianuarie.
    Ce sanse imi dati pt Blue Card

12. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0

Nicole24 stii pe cineva care a fost refuzat din cauza ca nu a platit NI pentru 12 luni?

13. Anonymous

Anonymous Guest

Marius
    ar fi mai sigur sa te asiguri ca ai si a doua scrisoare.

Pana acum nu stim cum e chestia cu doua scrisori la au-pair. S-au dat doua blue certificate pentru au-pair cu o singura familie din cate stiu.

14. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Spuneti-mi si mie ce e blue card am tot citit forum am vazut de el blue card dar sincer nu stiu ce e si la ce ma ajuta nu am vrut initial sa intreb de el sa nu ma fac de rusine dar chiar nu stiu la ce e si la ce e bun nu ma trimiteti sa recitesc forumu si sa caut pe link pls pls :):):)
    Thanks

15. Anonymous

Anonymous Guest

schumi,
    blue card, este de fapt Registration Certificate care iti da dreptul sa muncesti in UK fara restrictii. Il poti avea daca aplici la Home office cu un forular BR1, sau alte BR, depinde de categoria in care te afli:
    • daca muncesti legal, si demonstrezi asta, de 12 luni , air astea 12 luni sau mai mult de 12 luni s-au implinit pe 31 dec sau dupa 31 dec 2006. Ideea este sa fi muncit la 31 decembrie 12 luni sau mai mult
      mai pot avea studentii(dar este galben)
      membrii de familie a celor care au dreptul in Uk
      sunt mai multe categorii

Lasa prostiile si citeste linkurile ca altfel nu pricepi o iota.
      cauta pe google, BR1 form si o sa ai in fata ta formularul. In el scrie cne poate aplica, ce conditii si cu ce acte. Totul e sa intelegi. Daca nuai forumul.
      Apoi, mai este pe workingintheuk, guidance pentru romania si bulgaria, unde se explica cine are dreptul, cine nu trebuie sa aplice, caci nu e obligatoriu, dar e necesar.

Pe forum, in topicul asta parca sunt si imagini de-ale lui blue si yellow certificates.

Bafta si citeste ca nimeni nu are timp sa iti spuna detaliat.S-a mai spus doar.

16. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

stie cineva vreun refuz de aplicatie cu BR1 sau o cerere venita de la HO de completare a dosarului? sau ceva legat de NI number???

17. Anonymous

Anonymous Guest

DA. S-A PRIMIT UN REFUZ DE AIA AM SCRIS MAI SUS ATENTIE LA ACTE.

18. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

pai nicoleta24 poti sa ne dai si noua niste detalii??

19. fluffy

fluffy New Member

Trophy Points:
    0

Am si eu o mica mare intrebare. Am inteles ca unui aupair care a venit in UK si demonstreaza ca locuieste la o familie de cel putin 12 luni i se permite sa munceasca 'unlimited'!!!
    Deci va avea practic drept de munca sa munceasca unde vrea muschiul lui!
    Intrebarea mea era "cine mai e prost sa stea la o familie pe £50 saptamana si sa slugareasca ca un sclav toata ziua????" ( sa nu se arunce tari de cur unii ca ei castiga de fapt 70 si nici nu prea se omoara cu munca :) )
    Sa ai drept de munca si sa te si duca capul o idee, sa vorbesti engleza cat de cat cursiv, si tu sa fii in continuare aupair mi se pare de-a dreptul prostie!!! ( si iara sa nu-mi vina altii cu fraze de genul: 'dar eu tin la familia la care sunt si ei la mine, si nu i-as schimba pt independenta, libertate si vreo £300 pe sapt!!!')

20. Anonymous

Anonymous Guest

Daca poti face rost de cele 2 scrisori de la familii ii PERFECT...poti sa trimiti cu toata increderea...
    Daca te uiti pe BR1 la Sectiunea 9 unde trebuie sa bifezi ca trimiti scrisoare(i)...o sa vezi Letter(s)...deci poti trimite mai multe scrisori care cumulate au 12 luni...si in general la Au-Pairi ii greu de Verificat...oricum ii bine sa faci "pe bune"...

...pana o sa trimiti tu in mai o sa dau eu un raspuns aici daca am avut castig de cauza sau nu cu un Au-Pair care deja o trimis asa : 2 scrisori de la familii (cu perioada de este 12 luni si viza ce depaseste 1 ian 2007)diferite + pasaport...
    ...acum asteptam raspuns...dupa ce o sa vina normal ca o sa il fac public...deci rabdarica...:)))

...mam reprofilat...mai nou fac "trafic" de Au-Pairi...:)

Share This Page