19.5 C
London
Monday, July 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Jan 8, 2007.

1. r_b_l

r_b_l New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

In sfirsit a venit azi si cardul ala nenorocit pt nevasta-mea -beer-, cu o scrisore care ii reaminteste ca are viza de dependent iar daca isi schimba statutul, sa anunte HO. Aluzie usoara probabil ca tre sa nu divorteze si atunci poate sa obtina si ILR. Nu le doresc decit numai cele 'bune' -finger- celor de la HO.
    Eu nu am aplicat pe BR1. In noiembrie se numara bobocii! Sa vad atunci pt ce m-am chinuit cu nenorocitu' asta de selfemployed 5 ani de zile, si am pierdut oportunitati de angajare ca employee, care mi-ar fi adus cel putin de 3 ori mai multi bani+o siguranta mai buna a zilei de maine!
    Bafta tuturor care asteptati cardurile, or o viata mai buna in UK! -wave-

2. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

da eu sunt, am aplicat cu BR1 dupa o studentie cu "20" de ore pe saptamana... si mi-a venit in 11 zile raspunsul exact cu ti-a zis parteneru...

3. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

iancuflorian93 nevasta ta cat mai avea vechea viza in pasaport? dar tu?

ma gandesc ca dau raspunsuri in functie de cat de urgent e nevoie de acel certificat... de exemplu viza mea se termina pe 30 luna asta si am primit un raspuns rapid .. dar prietena mea cu viza care expira in noiembrie 2007 nu ii vine raspunsul... poate fi asta un motiv???

4. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

la amandoi se expira viza in DEC 2008 ,
    PS certificatul albastru tine loc de act de indentitate la intrarea in uk(in loc de pasaport sau buletin??)

5. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

nu inteleg dupa ce ordine opereaza astia de la HO

nu nu chiar, specifica pe blue certificate ca ar fi indcat sa o prezinti la vama, nu ca e act de identintate...

6. necrutatorul

necrutatorul New Member

Trophy Points:
    0

Oricum ne scoate din mizerie rahatul ala de cartonash albastru.Pot in sfarsit sa aplic pentru un job pentru care am studiat ani grei in tara....

7. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

mda ne scoate din kkt cartonasul, si pentru mine e exact aceeasi situatie, anii din ro petrecuti in scoli nu au fost fructificati pana in prezent, ramane sa vedem de acum incolo... deocamdata incep cu zicala: "pauzele lungi si dese e cheia marilor succese" asa ca imi iau o vacanta "scurta" de vreo 3 saptamani sa ma "recuperez" ... iar cand vin trec la "fructificare" :)

8. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0

[[/quote]
    da eu sunt, am aplicat cu BR1 dupa o studentie cu "20" de ore pe saptamana... si mi-a venit in 11 zile raspunsul exact cu ti-a zis parteneru...
    [/quote]

Deci banuiesc ca tu ai aplicat ca "individual who is exempt from Accession State worker authorisation on the basis that [...] you have been working with permision, and without interruption, in the UK for a period of 12 months ending on or after 31 December 2006 [...]".

Multumesc!

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Intr-adevar Deni, dupa cum ai sesizat, Plictis se incadreaza in categoria celor care au lucrat 12 luni. Nu se face nici o mentiune referitoare la part-time sau full time, deoarece aceasta chestiune este explicata in legile referitoare la employment si nu era cazul sa fie mentionata si aici, ca doar nu e intentia HO sa deschida ochii oamenilor! :)

10. Anonymous

Anonymous Guest

"you have been working with permission, and without interruption, in the
    United Kingdom for a period of 12 months ending on or after 31 December
    2006. For example, you are already present in the United Kingdom as a work
    permit holder or in some other category that confers permission to take
    employment (for example as a student and you have been in part-time
    employment continuously for 12 months)"

Daca asta cautai, asta e linkul:
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... ulgar1.pdf

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Multumim Nicole! Totul e clar! Negru pe alb!

-ww-

12. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

nici astazi nu a venit certificatul sotiei ,cred ca a intrat pe mana vreunui care sta cu gandul unde se mai duce diseara sa se distreze 3s -beer-

13. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

stai linistit ... stay cool ... asa raspund la telefon.... nici prietenei mele nu i-a venit certif....

14. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

mersi, asteptam ca oricum nu cred ca o fi alta solutie mimi este ca daca tot sunam sa nu cumva sa le puna tot mereu in spate la coada sa ne sature -lurk-

15. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

in sfarsit mi-a venit si mie ala yellow, am facut un scan, desi din pacate scanner-ul meu e cam obosit :), daca nu se vede prea bine pe el de fapt scrie "No restrictions on employement in the UK up to 20 hours per week". Ce mi se pare ciudat e ca nu e scris pe el cat e valabil, in mod normal 12 luni, ca atat dureaza cursul, deci ar fi posibil jonglarea celor cateva sapt care se pierd in mod normal de cand incepi cursul si aplici la ho pana vine reg certificate si incepi job-ul, pareri?

16. johnny23ro

johnny23ro New Member

Trophy Points:
    0

Salut!
    Am 26 de ani si sunt in UK din 15 ian. Mama are ILR din noiembrie 2006 (a fost self-employed 5 ani). In data de 23.01.2007 am trimis plicul la Home Office (prin Special Delivery - ajunge in 24.01) cu BR1 completat pe numele mamei shi eu trecut la Family Members, pashapoartul ei shi al meu shi certificatul meu de nashtere. Credetzi ca voi avea vreo sansa sa primesc shi eu a Blue Certificate? Eu nu mai shtiu ce sa cred shi ce sa zic shi abia ashtept sa treca cele 20 de zile lucratoare shi sa stau cu sufletul la gura intre 09 shi 11 sa ashtept poshtashul.
    Va multzumesc shi astept raspunsurile voastre!
    Cred ca sunt primul in acest caz, adica eu nu am mai auzit vorbindu-se despre family memeber copii peste 21 de ani!
    Promit ca o sa va tzin la curent!

17. andycraze

andycraze New Member

Trophy Points:
    0

ROG AJUTOR!

AM URMATOAREA PROBLEMA...AM INCERCAT SI PE CALCULATOARE TOTAL DIFERITE!

BR1 LA SECTIA 1.3 DATE OF BIRTH...LA MONTH CE SCRIU IN PRIMA CASUTA IESE ALB SI NU SE VEDE CAND SCOT LA IMPRIMANTA!
    DUPA CUM STITI DOCUMENTUL ESTE BLOCAT SI NU POT MODIFICA NIMIC DIN EL!

EXISTA VREO ALTA POSIBILITATE DE A COMPLETA BR1? MANUAL?

MULTUMIRI

18. ana dolby

ana dolby New Member

Trophy Points:
    0

Si mie mi s-a intamplat la fel in 2 locuri, asa ca am printat si dupa am scris cu pix negru si l-am trimis.

Asa ca nu cred ca este nici o problema.
    Oricum documentul nu e obligatoriu sa-l completezi pe computer, il poti face si de mana.

19. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

muahdib tu deschizi alte oportunitati ale romanilor pe aici, ma refer la faptul ca un student inrolat la un curs de 3 luni full time, isi ia certificatul galben lucreaza un an part time si dupa aplica cu BR1 din nou pentru blue certificate...

eu cred ca astia de la HO sunt cu pluta pe tamisa.... pai dupa un an de studentie daca aplici cu BR1 ei nici nu cer sa afle unde ai fost student si iti dau blue certif...

in traducere cu alte cuvinte, nu conteaza unde si cat studiezi ci conteaza cat ai muncit ca valoare de timp.... te inrolezi oriunde pentru orice curs fie el si de 3 luni full time....

poti sa mai scanezi o data ca nu se vede textul... pls???

20. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

E unul nu as risca cu un curs de 3 luni. E adevarat ca pe certificat nu e trecuta nici o valabilitate, dar sa nu uitam ca atunci cand aplici pentru el, pe certificatul de inrolare este trecuta durata cursului!! Deci HO stie cand incepi cursul si cand ar trebui sa-l termini.

N-are rost sa risti cand te poti inscrie la un curs de un an si mergi la sigur!

Share This Page