6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #3

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, May 11, 2007.

1. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK cu tot respectul ,

Ai dreptate in toate cele zise de tine, numai ca doresc sa te contrazic la o remarca a ta ... nu cred ca cineva care a fost au pair 1 an de zile ... doreste sa o i-a de la capat tot cu au pair`ul ... stiu .. pare usor cand zici au pair ... sa ai grija de copii ... etc .. numai ca este o vorba ... socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ ... nu vreau sa intru in amanunte, dar cine a fost sau este au pair stie despre ce este vorba ...

Oricum, mai sunt si alte alternative ... cum ar fi un student ... Eugen este deja student, si cred ca va aplica pentru Yellow si apoi ... inca 1 an de asteptare .. este dureros dar ce sa facem ... capul sus si mergem mai departe !

-ahaa- haa-

2. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Shumi, imi pare sincer rau de situatia in care te afli. Cand am citit ce ti s-a intamplat m-am pus in situatia ta si cred ca si eu as fi fost la fel de disperata, dezamagita de sistemul de aici. Important e sa treci peste socul refuzului si sa mergi mai departe cu optimism si speranta ca totul se va rezolva in final. Pana la urma dreptatea va fi de partea ta.
    Multa bafta!

3. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

sorry...usor spun unii au pair? mie imi vine sa o bat pe mama fetelor astea de care avem noi grija (eu si prietena mea) , dar sa o bat rau de tot : e venita cu valul de p...sti daca nu ma credeti sa va spun eu ceva : cica ea cumpara mancare : pentru noi e ok, pentru ea e ok numai organic mananca , dar pentru fete nu le cumpara nimic ...ce sa le fac eu ...daca maica'sa e pr...sta dar cand am facut lista pentru shopping am pus prietena mea si pentru ele ...ca de noi suntem parintii lor !!!! taicas'o e o persoana foarte de treaba ce sa spun e un tip ok din toate punctele de vedere , nevasta'sa e terminata cu capu canta la saxofon de te inebuneste .
    nu e greu sa ai grija de copii deci nu e usor sa fii au pair
    Shumi sper din toata inima mea sa rezolvi aceasta problema ca si eu am 3 luni pierdute ..ca acum am aplicat pentru card-ul de au pair ...deci tresa mai stau pe la nebuna asta ceva vreme mai mult dar asta e
    Sper sa ai un raspuns pozitiv in legatura cu problema ta ...arata'le ca esti un om cinstit si totul se va rezolva ...
    sa auzim de bine
    bye-bye -staycool- taycool-

4. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. Am si eu o intrebare legata de noul formular BR1 pe care trebuie sa-l folosim pt aplicatiile facute dupa 19 Noiembrie 2007.
    Eu m-am inscris la un curs care incepe pe 7 ianuarie si vreau sa aplic pt. registration certificate.
    Pe acest nou BR1 la sectiunea studenti scrie :
    "Please note - you must have started your course before applying for a Registration Certificate"
    Deci nu pot aplica inainte de a incepe cursul ca eu as fi vrut sa trimit actele la HO acum(cat mai repede)
    E cumva chestia asta scrisa doar pe noul BR1 sau era si pe vechiul(eu nu stiu cum arata asta), ca din cate am inteles multa lume a trimis actele la HO inainte de a incepe cursul.
    Daca aveti vreo idee cum as putea sa procedez, ar fi binevenita. As vrea totusi sa trimit anul asta...

Va multumesc si va urez sarbatori fericite si sa va aduca Mosu' tot ce va doriti -kiss- iss-

5. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7

Nu era asa pe vechiul formular.
    Eu am primit certificatul in iunie si cursul l-am inceput in septembrie ... deci dupa 3 luni.
    Am observat si eu schimbarea in formular "date course of study starts/started" a ramas numai "started".
    Probabil ca s-au prins ca iti dadea posibilitatea sa te incri la curs la anu' dar tu sa incepi sa muncesti de acum .... ptr ca din moment ce ai certificatul esti recunoscut ca si student, poti munci part-time ... si poti implimi cele 12 luni mai repede ( si poate fiind nevoie sa te duci la un curs de numai 6 luni).
    Bafta!!

6. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Intr-adevar, pe vechiul formular nu exista aceasta mentiune.

Si eu am primit certificatul cu mult inainte de inceperea cursului, dar se pare ca acum nu mai este posibil. HO a mai inchis din portite. -cool- ool-

7. camila

camila New Member

Trophy Points:
    0
    -santa- anta-

8. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau sa va intreb ceva eu acum daca completez formularu BR3 cu scrisoare de la familia la care am stat precum incep un nou an de au pair de pe data de 1 nov merge asa?
    Familia va scrie in scrisoare ca vor sa fiu au pairu lor de pe 1 nov 2007 pana pe 1 nov 2008 si dupai aplic cu BR1 bine acum tre sa vb si cu familia daca vrea sa ma sustina ca sa imi acoper alea 5 zile

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Eugen,

Eu zic ca merita sa incerci, ca nu ai nimic de pierdut ... numai ca din cate stiu eu, cand faci aplicatia pt BR3, ei iti elibereaza cardul de au pair si iti imprima data pe el,
    indiferent ce scrie pe scrisoarea de la familie. De exemplu, cum a fost la viza ... eu aveam contrat de pe 24 octombrie, dar am fost la ambasada in luna septembrie, 10 sept mai exact si viza mi-a fost valabila de pe data de 10 sept. Asa si cu worker accesion card like an au pair. Se imprima pe el data cand se elibereaza, netinandu`se cont de ce scrie in scrisoarea de la familie. Si apoi, cand tu o sa faci aplicatia cu BR1, o sa trimiti pasaportul, ca sa demonstrezi iar perioada din urma, si o sa trebuiasca sa trimiti si worker accesion card like an au pair ca sa demonstrezi perioada asta. Si tot o sa iasa acest GAP de cam ... 50-60 de zile de acum, dat fiind ca tu deja ai 40-45 de zile + inca 15 - 20 de zile pana o sa iti vina raspunsul de la BR3.
    Iar cand ai sa faci aplicatia cu BR1, indiferent ca familia va scrie ca in aceasta perioada de 60 de zile ai lucrat la ei, cei de la HO nu vor lua in considerare, pe tine neacoperindu-te viza de au pair sau worker accesion card like an au pair, si depasind acel gap de 30 de zile.

Parerea mea este sa incerci, repet, nu ai nimic de pierdut, dar sa nu iti pui prea mari sperante ... dar ... niciodata nu se stie !

Mult SUCCES ! ! !

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Eugen !
    Imi pare tare rau ca s-a intamplat asa,trebuie sa fii foarte atent cu totul cand e vorba de HO ca astia te sucesc de nu-ti vine sa crezi si cand crezi ca ai dreptate te dezamagesc ei....Eu vreau sa-ti spun doar atat : sa ai mare atentie cu aplicatiile pt ca daca declari ca ai fost au-pair 2 luni fara sa ai o aprobare de la ei sa nu cumva sa ai probleme de genul ca ai lucrat ilegal.E doar o parere,un sfat,pentru ca eu cred ca poti sa te astepti la orice din partea lor.In mod normal in lege scrie ca trebuie sa trimiti aplicatia ptr Accesion Worker Card INAINTE de a incepe treaba ca si au-pair,nu dupa.Doar in momentul in care ai cardul in mana poti sa incepi.Eu asa stiu si sincer iti doresc tot binele din lume ,ai mare grija sa nu dai de alte probleme !

11. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Camila, nu cred ca ai facut cunostinta cu Regulametul Forumului inca, asa ca am sa te directinez catre o lectura scurta si foarte utila: http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1624.0/
    2.11. Fiecare postare noua trebuie sa contribuie cu ceva la subiectul topicului sau sa faca referire la un post anterior. Nu sunt acceptate postarile fara continut, compuse numai din emoticoane sau cu un continut irelevant pentru subiectul respectiv si pentru discutia de pana atunci. -staycool- taycool-
    moderator goddess

12. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa clarificam ceva, eu nu am spus nicaieri ca a fi au-pair este usor sau nimica toata sa mai faca inca un an. Eu am spus ca macar e bine daca ar avea posibilitatea....o mica mare diferenta! Si eu as prferea sa am posibilitatea de a face ceva - chiar ceva greu sau neplacut - decit sa NU MAI AM NICI O POSIBILITATE.

Acuma ca am lamurit asta, shumi, scenariul construit de tine este valabil cu o mica modificare: datele mentionate trebuie schimbate.
    Ei trebuie sa spuna ca au nevoie de tine de la 10 Ianuarie 2008 sa zicem pina in Martie sau Aprilie 2009. In acest mod, vei avea timp sa indeplinesti 12 luni de la primirea porcariei lor de Accession Card, care s-ar putea sa nu vina pina in Februarie (daca tu trimiti in Ianuarie, ca exemplu). Sper ca ma intelegi unde bat cu asta. Tu trebuie sa-ti asiguri o perioada cu cel putin 2-3 luni mai mare decit cele 12 luni pentru a evita sa ajungi in aceiasi situatie la anul.

Daca ai posibilitatea sa fii student cum mentiona altcineva....atunci fa-te student, dupa aia ia-ti yellow certificate, dupa aia angajeaza-te part-time, si dupa 12 de la data angajarii aplica pentru blue certificate.
    Succes garantat.
    Bafta!

13. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0

Andrei.... Sunt atat de dobitoc! Nu am citit bine ce era in emailul primit de tine!!! I-am sunat pe idiotii de la HO de i-am inebunit! Toti imi spun acelasi lucru:aplicatia asteapta sa fie procesata!! Da, dar cat??? Nimeni nu stie! A trecut o luna deja. Si una imi zice: Dureaza pana la 14 saptamani! -pullhair- ullhair-
    Pe 31 decembrie plecam in concediu in Romania pentru o luna, nu avem nici buletinele cu noi, cred o sa le primesc maine de acasa. Nici nu vreau sa ma mai gandesc la actele astea tampite! Toata lumea primeste BR-ul in doua -trei saptamani, eu sunt mai. cica pana la 14 sapt. Sunt asa de nervos de imi vine sa sparg laptopul -shout- hout- Mersi mult inca odata si sper sa ne auzim cu bine!!!!!

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Timy,

Imi pare rau pentru problema ta, dar ce sa facem ... oricum eu nu am auzit pe nimeni care sa astepte chiar 14 saptamani ... totusi perioada de asteptare variaza de la persoana la persoana ... ajungand pana la 40 de zile, cel putin asta este cea mai lunga perioada de care am auzit eu .

Am sunat azi la Home Office ca sa ma informez direct de la sursa, si mi s-a zis ca case work`erii au inceput sa analizeze aplicatiile trimise acum 5 saptamani, deci pe la sfarsitul lui Noiembrie. Acum, cat le-or lua sa analizeze, nu ma intreba ca cel de la caputul celalalt al firului mi-a zis ca difera de la caz la caz ... vorba aia ... au fost si vor veni in continuare Sarbatorile si la ei, si mai trag Domniile lor putin chiulul.

Oricum, sa ma tii la curent, si ma sa te rog sa postezi cand primesti raspuns de la ei.
    Sper sa va ajunga buletinele de acasa si drum bun si Sarbatori fericite in continuare, alaturi de cei dragi !

Sanatate ! -staycool- taycool-

15. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e viata! Credeam ca o sa stau linistit de sarbatori. Speram ca daca am BR sa imi pot cauta de munca direct de acasa, pentru ca vreau sa ne mutam un pic mai in nord.
    Oricum e cineva aici care imi va lua corespondenta si i-am spus ca daca apare ceva de HO sa ma sune in Romania. Cum aflu ceva o sa postez.
    Mersi pentru tot! Sarbatori fericite

16. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt student si pot sa aplic ptr yelow card problema e ca deja am 1 luna de munca intr-un pub iar ei imi platesc mie in fiecare saptamana temporar nin deci mie imi intra bani ilegal si muncesc 24 de ore nu 20 eu mi-am pus mult baza in bleu acum daca aplic ptr yellow cand am sa ma duc la interviu ptr permanent nin ei or sa vada ca am 2 luni de munca ilegala ca la interviu te intreaba tot si ei vad ca me mi-au intrat bani pe temporar fara sa am drept de munca aici e problema mare si nu pot sa ma las de munca ca nu am cu ce sa ma intretin nu imi vine sa cred ca am ajuns in situatia asta sa muncesc ilegal sa risc o amenda de 1000 £ cand trebuia sa am drept de munca asta e acum nu am ce sa fac eu am facut apel am primit scrisoare de la tribunal pe data de 16 ian o sa aiba loc procesu meu am un avocat care nu ma apara nu ma acuza doar prezinta cazu la judecator pot sa ma prezint daca vreau dar nu am nici un cuvant de spus acum sincer nu stiu nici ce sa fac sa trimit aplicatia ptr yellow sau sa astept ce sa va intampla dupa 16 ma gandesc ca daca am sa castig in instanta si deja am yellow nu o sa mai imi dea bleu ca am yellow voi ce parere aveti dati-mi un sfat ca nu ma prinde somnu cand ma gandesc ca pot sa iau amenda de 1000 £ si nici bani nu am sa o platesc adevaru cu cat trag de timp cu atat mai rau fac eu deja muncesc la negru si astia de la pub habar nu au ca eu nu am permit work, nu trebuia sa ajung aici.
    Multumesc

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Stai ca acum mi-a picat fisa. Cum adica, poti sa te prezinti, dar nu ai nimic de spus? Ce, ai omorat, furat, violat sau alte delicte grave?... Poate ma insel, dar nu cumva aceasta decizie e o incalcare a Drepturilor Omului?
    Oricine are drept la opinie, e un drept fundamental...Nu-i asa Mr. Skull?
    Dumneata sau altcineva care este in domeniu ar putea fi de ajutor.
    Nu mi se pare corect sa se stie numai "one side of the story"...
    Sunt din ce in ce mai convinsa ca exista o solutie, desi nu vreau sa dau sperante false...Doamne ajuta! -saint- aint-

18. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    shumi,
    sper sa ai succes la tribunal, dar tu ai un mod de a face ce te taie capul dupa care vrei sa afli cum sa repari greselile facute care e uimitor.
    Nu ar fi mai simplu invers? Mai intii sa afli ce ar trebuii sa faci, SA ASCULTI CE TI SE SPUNE, si dup-aia sa faci ceva?
    Imi pare sincer rau pentru situatia ta, dar acuma esti cu totul la mina HO si a judecatorului.
    Eu ti-am spus ce trebuie facut si EXACT ORDINEA in care trebuie facute aici:
    Bafta!

19. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Eu stiu ca nu am facut bine dar eu cand m-am angajat aveam 2 saptamani dupa ce am trimis aplicatia ptr bleu am zis ca mai stau 1 saptamana si imi vine bleu card care imi rezolva problemele de unde sa stiu ca am sa fiu refuzat de HO si nu aveam cum sa stau fara sa muncesc ptr ca familia la care am muncit au pair ma dat afara mi-a zis pe data de 5 nov cand fac anu sa las camera curata, exact asa mi-au zis eu acum daca am fost au pair la salariu de 60 £ pe saptamana nu aveam multi bani sa ma intretin pana acum de unu singur am luat jobu cu siguranta de 100% ca o sa am bleu card acum eu unde am gresit ca totusi am muncit un an de zile ptr dreptu meu o sa trimit aplicatia ptr yellow ca nu au cum sa ma refuze ptr asta pana imi vine sa sper ca nu se va face nici un control.
    De trimis acasa nu au cum sa ma trimita acasa universitatea ma sustine am fost la universitate ei au zis ca ca ma vor sustine dar sa imi iau gandu de la bleu si aplic ptr yellow la anu cand am sa aplic ptr bleu iar am sa fiu refuzat ptr ca eu muncesc aici 24 de ore si nu vreau sa imi caut alceva ptr ca programu care il am e lejer, e aproape de mine pot sa fac scoala si cu bani care ii castig ma pot intretine decent nu foarte bine dar nu imi lipseste nimic.
    Cat despre tribunal nu trebuie sa ma prezint eu in apel am dat declaratie mi-au pus tot felu de intrebari si cu declaratia pe care am facuto si scrisoarea de la HO in care am fost refuzat o sa se ia o decizie, in scrisoare de la HO specifica ca am muncit 12 luni ca au pair dar viza nu ma acoperit 4 zile si acum ramane la decizia judecatorului pana atunci o sa aplic ptr yellow, intrebarea mea este daca iau yellow si castig in instanta mai pot sa iau si bleu ? Sa nu primesc alt refuz de la HO in care sa zica ca sunt student si am drept de munca numai 20 ore eu deaia stau si astept ca ma gandesc ca am sa castig in instanta.
    Bafta!

20. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Shumi, daca tu vei obtine o decizie favorabila la tribunal nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza yellow cardului. Aceste carduri, albastre, galbene sau mov, nu fac decat sa certifice un anumit statut.
    Asadar, daca tu azi esti student ai dreptul la yellow card, iar daca maine vei intruni conditiile pt blue card (e.g. decizie favorabila la tribunal) vei primi acest card.
    -shout- hout-

Share This Page