6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #2

Discussion in 'ARHIVA' started by plictis, Feb 27, 2007.

1. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    din pacate subiectul asta a ajuns prea lung si am fost fortati de moderatori sa il redeschidem

iata prima parte de 30 de pagini, cu cel mai mare numar de vizitatori si cu cel mai mare numar de publicatii... de pe acest site ... cred

http://www.romani-online.co.uk/componen ... c,622.435/

tree succes in aplicatia ta, dar sa stii ca cei de la HO nu au de unde sa stie ca fratele tau nu e aici in uk!

am sunat la HO si astia sunt tare prosti, imi zice ala de WP .... :)| in final l-am lamurit ca e vorba de un family member, s-a convins ca pot avea familia aici (adica asa zisul frate (tree)) acum s-a dus sa vb cu managerul, si m-a pus in hold, eu cred ca si managerul s-a dus la managerul lui la fel, in acest moment am convorbirea de 15 min.

mda s-a intors si mi-a confirmat ca e br1 fara oferta de munca, se copleteaza reference number de la paragraf 2.1 cu numarul pe care il ai pe blue certif, poza, si certificatele de nastere ale amandurora netraduse. se trimite o copie dupa blue certif, cu o covering letter in care sa specifici ce acte ai trimis.

recunosc ca daca vb frumos cu ei la telefon, iti vor rasounde ca atare, si chiar a fost amabil!

pentru tree: sory love... nu am inregistrat covorbirea, windows ma lasa un rec de 60 de secunde, iar de un program de DJ nu am timp acum sa stau sa setez un milion de codecuri si biltrate-uri...
    nu in ultimul rand tree eu cred ca publici b...-uri, nu m-au timis la alt numar, nu mi-au zis ca se ocupa alt departament sau asa ceva... m-au ajutat foarte bine!
    succes la aplicatie!

2. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #2

Plictis,

Iti multumesc ca te-ai zbatut sa aduci lumina acestui subiect.
    Se pare ca ai fost norocos sa obtii inf de la nr respectiv.O sa sun maine din nou sa vad poate a 2a oara am mai mult noroc.
    Imi pare rau ca pui la indoiala sinceritatea si diplomatia mea ref la discutia cu cei de la HO.
    Din pacate am vb f frumos (eram in sfarsit bucuroasa ca am nr de tel corect) dar mi s-a sugerat al fel de elegant sa contactez un alt nr de tel. Am multumit si asta a fost tot.
    Probabil ti-ai facut o imagine gresita despre mine, datorita relatarii unei discutii de exceptie cu un reprez HO.Nu trage concluzii pana nu au dovezi suficiente!
    Sunt f diplomata si tocmai de aceea nu avea rost sa insist atat timp cat mi-a spus omul clar ca nu se ocupa ei de asa ceva. Sau trebuia sa ii spun ca mi-a zis Plictis ca sigur ei se ocupa de asta?!

Sa auzim de bine!
    T

3. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Aplicatii trimise la HO pentru Community Rights as a worker BR1 BR2... BR7 #2

tree,

se pare ca nu ai inteles, eu nu am nici un frate care vrea sa vina in uk, tot ce am vrut sa fac este sa te ajut sa aplici. aici nu conteaza parerea mea, nici a ta, doar faptul ca ne putem ajuta unii pe altii. si mie mi-a zis ala ca nu se ocupa ei in prima faza dar dupa ce s-a uitat in comp a observat ca family member au drept sa vin aici, s-a scuzat si a mers sa vb cu un manager ca sa nu imi spuna prostii, iar intrebarea mea era: cu ce formular trebuie sa aplic, adica stiam sigur ca pot aplica pentru el dar nu stiam cu ce formular. e br1. nu mai suna doar aplica ... e simplu.

succes...

4. iulya_b

iulya_b New Member

Trophy Points:
    0

Salutare tuturor si un 1Martie fericit! Azi la prima ora am primit si eu blue certificate...sunt foarte bucuroasa si vreau sa multumesc celor care au participat la acest topic si au adus informatii utile...Multa bafta

5. darky

darky New Member

Trophy Points:
    0

Cadoul de 1Martie [:)] Blue card-ul.Dupa 18 zile a ajuns.Am aplicat fiind au-pair.
    Cei care au fost in vacante acasa sa nu-si faca probleme(am fost in fiecare vacanta de-a copiilor in tara) ,daca familia/familiile precizeaza in scrisoare ca ati lucrat la ei cel putin 12 luni totul e ok.
    Bafta au-pair-ilor si tuturor care depun actele!!
    -ww-

6. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

am primit si eu blue card, se pare ca faza cu membrii de familie ai celor ce au ILR merge fara probleme, asa ca cei in cauza aplicati fara ezitare si cereti-va drepturile -dance- ance-

7. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

FELICITARI
    muahdib
    darky
    iulya_b

muahdib merci de stiri, deci sa inteleg ca ai aplicat ca family member a cuiva cu ILR, si ai luat blue certificate. asta e foarte bine de auzit!

merci, ai mai rezolvat ceva romani sa fie legali prin uk.... -sunny-

8. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

faza amuzanta e ca acum o luna primisem si yellow ca student, dar apoi am zis sa profit si de faza asta cu ILR si uite ca a mers, da parintii mei au ILR si am trimis doar pasaportul unuia + CI si certif de nastere al meu.

9. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6

Salutare tuturor!

Imi scriu si eu offf-ul, desi nu este vorba despre mine ci despre o cunostrinta, dar m-am enervat tare cat de dusi cu pluta pot fi astia de la HO! Absolut incompetenti, unii dintre ei! 8|8 Respectiva cunostinta a trimis un formular BR4 (ca dependenta de self-employed) pe 17 februarie, in care a pus scrisoare si cu oferta de munca pe care o are, certificat de casatorie, invoice-uri si exstrase bancare de-ale sotului ei, o scrisoare de la Inland Revenue care confirma ca sotul ei se inregistrase ca self-employed, buletinele la amandoi. Azi a primit scrisoare de la HO in care ii multumeau ca a a plicat pt certificat de inregistrare ca self-employed si ca sa trimita dovezi de self-employed!!! -scratch- Va dati seama ce incompetenti?? Pt ce a aplicat si ce au inteles ei!!!! Am sunat in numele ei sa le explic situatia, si au si gasit pretextul: ii trebuie NI card al sotului (pt care ai ce astepta pana iti vine randul si il obtii! Daca nu il primeste pana pe 14 martie, ii va fi refuzata aplicatia! Deci pt ce a aplicat, ce au inteles ei, ce spuneau in scrisoare si ce zic la telefon! Dupa ce isi dau seama ca ei gresesc, fac in asa fel tot ca sa nu iesi tu bine! Din cate stiu eu trebuie sa aduci ca dovada unul dintre documentele pe care le cer ei, nu? NI card era ultimul in lista aia, d=de pe BR4. Si nu este asta discriminare? Sau cum o poti numi? E adevarat ca depinde pe mana caruia iti ajunge aplicatia, dar de cate ori am sunat in datile anterioare la Home Office, tot altceva iti spun... Acum, eu am sunat pt aceasta prietena la un numar care aparea in antetul lor, ma intreb, daca sun inca o data, tot de aceeasi persoana dau? Sau sa le scrie prietena mea o scrisoare in care sa explice ca este o neintelegere, si pt ce statut a aplicat ea, sau ce sa faca? Sotul ei o sa incerece sa obtina NI number, dar slabe sanse sa il aiba pana pe 14 martie.... Offf, offf...
    Are careva vreo sugestie?
    Multumesc dragilor...
    Numai succes, ca avem toti nevoie! -salut-

10. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

avem un caz in care au dat un refuz nefondat, honey despre ea este vorba, a sunat la HO si le-a zis care e baiu, si au zis sa revina cu dovezi suplimentare.

mai avem un caz in care s-au certat la telefon si i-a facut pe aia sa-si noteze cand trimit din nou aplicatia sa fie luata in considerare ca atare.

din punctul meu de vedere e o greseala facuta de cei de la HO si ca ar fi bine sa timiti dosarul din nou inapoi.. exact cum l-ai trimis prima data. dar in prealabil baga o cearta cu ei la telefon, precum ca te intarzie din munca si asa mai departe, si o sa iti ia dosaru in considerare asa cum trebuie. poti sa atasezi o scrisoare precum ca nu ai aplicat de self ai aplicat de self dependant.. si ca sunt ei prosti... asa a facut tree... si acum are certif...

eu personal cred ca a fost procesat de cineva in training si ca nu e mare scofala deci stiu ca acel cuplu sa intr-un stres major...

succes

11. Anonymous

Anonymous Guest

Luana_m

plictis are dreptate. Spune-i prietenei tale sa mai aplice o data, exact ca prima data. Dar sa scrie o un cover letter, in care explice ca aplica ca si dependent de self empl ca are oferta de munca sa cum cere legea, ca are bank statement sau ce mai vrea legea. Exact ca la prosti trebuie scris in scrisoare.

Iar daca are de scris NIN, sa-l scrie pe cel temporar, daca nu are unul definitiv. In formular, sa scrie TNddmmyy M, unde:
    dd-ziua de nastere
    mm-luna nasterii
    yy anul nasterii
    iar M(F)- sexul

Pentru ca daca sotul ei nu are un NIN permanent, toate taxele sau datele referitoare la el ca persoana, sunt trecuta cu NIN temporary. Asa spun cei d ela Inland Revenue.

bafta multa
    -sunny-

12. annaleo

annaleo New Member

Trophy Points:
    0

Mda, si eu am trimis aplicatia ptr blue certificate ca aupair si nu au fost probleme. A venit in trei saptamani,dar a venit.
    Si asta datorita voua [​IMG] .Asa ca va multumesc ...si multa bafta tuturor ![​IMG]

See ya ! cya

13. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

felicitari ANA, ce deja te-ai englezit "see ya".. :)
    felicitari inca o data, sa-l folosesti sanatoasa...

14. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6

Va multumesc plictis si Nicole pt raspunsuri, si mai ales pt ajutorul din culise (adica pe mess). Mai sun o data luni, sa vad poate nu s-a trezit trainee-za cu fatza la cearceaf,daca nu, o sa ii spun prietenei ca nu are ce face, decat sa mai aplice inca o data, dar vedeti si cu ofertele astea de munca, e putin enervant pt angajator sa te astepte pe tine atata, dar cred ca al ei va fi intelegator...

Multumesc inca o data pt sugestii... -salut-

Luana_m

15. Anonymous

Anonymous Guest

Luana_m

nu-ti face griji in privinta angajatorului.
    Angajatorii sunt obisnuiti cu sistemul lor si mai ales cu viteza cu care functioneaza.
    Spune-i prietenei tale sa nu faca valuri , ca i-a refuzat aplicatia, ca au inteles gresit si etc.
    Cum ei se acopera unii pe altii, nu or s-o creada pe ea, ci pe cei de la H.O.
    Sa spuna ca inca asteapta aplicatia si imediat cum o primeste, o sa il anunte.

numai bine!
    -sunny-

16. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0

Please...mai ajutati inca un roman debusolat. Sunt majora si ma aflu in UK (la mama) din februarie a.c. M-am inscris la cursuri de lb.engleza pt specializare(eu=terapeut medicina complementara) dorind sa aplic BR1 pt student...yellow card...aplicatie... TEAPA!Nu am minim 15ore pe saptamana (nu am stiut conditia asta) DAR : mama are cetatenie dubla, romana si britanica,venind aici prin casatorie cu englez. Acum are toate drepturile (este de 14ani in Uk),este pensionara,sotul ei a decedat. Vis-a-vis de cele mentionate, CE MA SFATUITI?! Vreau sa ma stabilesc aici si in Iulie vine si restul familiei (sot+fiica) Eu sunt "antemergatorul" lor.Ajutati-ma va rog,orice sfat este binevenit. PS- Casa noastra va fi deschisa pt oricare dintre voi (prov.Cheshire) Suntem romani si nu ne place singuratatea,dar cred ca voi cunoasteti deja mai bine decat mine sentimentul...Multumesc oricum,anticipat. -time-

17. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Sigbebe, tu esti fiica unei persoane cu cetatenie britanica. Trebuie sa aplici cu BR1 si vei primi un Blue Card.
    Te-ai complicat degeaba cu studentia!

18. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

este posibil sa poti obtine cetatenia britanica prin mama ta. suna la HO si vezi ce zic

19. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0

Sperantele mele sunt acum proportionale cu confuzia : pt ce categorie bifez BR1? ar trebui completat de mine sau de mama? Eu unde ma incadrez? :-?? Va multumesc ca ma suportati totusi .. dar vreau sa fiu in totala legalitate.. -salut-

20. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Ti-am prezentat exemplul lui Johnny pentru ca singura diferenta intre voi ar fi faptul ca mama ta are chiar cetatenie britanica! Sper ca intelegi mai multe acum!

Share This Page