10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii HO in persoana

Discussion in 'ARHIVA' started by cien_my, Jan 10, 2008.

1. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Noi nu mai trebuie sa platim nici o taxa pentru Work Permmit.angajatorul completeaza formularulsi impreuna cu alte acte ale societatii le trimite la HO.Apoi asteptati scrisoarea de aprobare a HO dupa care o trimiti impreuna cu BR3 inapoi la HO care iti va elibera permisul.Teoretic pare foarte simplu dar sa te inarmezi cu multa rabdare si nervi de otel pentru ca va dura ceva timp pana vei obtine permisul.
    Mult succes si sa auzim numai de bine!

2. izaletiza

izaletiza New Member

Trophy Points:
    0
    Hello, tocmai am venit din Croydon, mare dezamagire. Cand m-am programat am vb cu o tampita la care i-am explicat frumos ca vreau sa aplic pt blue pt ca sunt family member of a self employed person. Dumneai imi spune ca-i ok da sa imi aduc si sotul cu mine, desi i-am spus ca el are deja yellow. Buuuuuuuun. Mergem azi la Croydon, asteptam la cozi peste cozi, pe la 12.20 imi trimit mesaj ca au avut o pana de curent si au anulat toate programarile pe azi si sa sunam sa reprogramam. Binenteles ca nu am plecat ca eram deja acolo,aveam programare la 1 si ne-au luat la 2.30. La ghiseu un arogant si jumatate. Pe toti romanii ii trimiteau la etajul 2 la ghiseul 15, unde domnul ne-a spus frumos ' we dont deal these cases'. Degeaba am inceput eu sa-l intreb pai bine nene de ce mi-ati facut appoitment daca nu va ocupati de astfel de cazuri, si ca nu-i posibil asa ceva ca pe site am vazut ca se ocupa si de BR1 si chiar cunosc persoane care si-au luat blue in aceeasi situatie . Mi-a dat frumusel actele si mi-a spus sa mi le trimit prin posta la Sheffield unde vor cerceta cazul. Niste tampiti. Inaintea mea cineva, tot romanca, venise tot pt blue in baza a 12 luni lucrate ca aupair. A primit acelasi raspuns, ca a lucrat pt 2 familii in decurs de un an si ca ei nu se ocupa de asa ceva. Eu am totusi impresia ca era trecut de ora 2 si isi facuse deja norma pe ziua de azi. Am scris asta pt cei ce vor sa aplice la Croydon, nu ca sa ii descurajez ci ca sa stie ce-i asteapta. Eu am ramas cu un gust amar. Nu inteleg de ce se poarta asa. Numai bine

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    de ce nu ai incercat sa faci reclamatie, sau sa ceri sa vorbesti cu 'sefu' ?
    Complaint poti sa faci si acum de fapt!

4. izaletiza

izaletiza New Member

Trophy Points:
    0
    Voi face complain, dupa 3 ore de stat la cozi, si dupa atatia nervi nu m-am mai gandit numai dupa ce am iesit de acolo ca as fi putut sa cer sa vb cu altcineva. Nu stiu daca as fi rezolvat ceva, oricum. Am trimis actele prin posta.

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost si eu pe 19 martie in Croydon...aceeasi dezamagire...eu am aplicat cu BR3 pt Worker Accesion Card as au pair...toate bune si frumoase , ba chiar am avut programare la 9 fix...jos la ghiseu un mos , vai de mama lui...mi-a facut un check up al documentelor si a inceput sa comenteze ca de ce am numai scrisoare de invitatie de la familie ?! pai ...m-am tiganit cu el acolo , pai bai nene in BR3 zice clar pt a sustine aplicatia trebuie sa prezinti scrisoarea de la familie in care se descrie activitatea ta...el nu si nu ca vrea acte aditionale gen 2 bill-uri ale familiei sa vada adresa , copie dupa pasaport al unui membru al familiei , si 2 bank statement-uri sa vada ca isi pot permite sa ma intretina si pe mine in UK :)) iar m-am tiganit , dupa ce frig am tras in dimineata aia de frica sa nu intarzii...i-am zis ca are 3 nr de tel in scrisoare poate sa sune etc...s-au pus rau ca au prins au pari cu magarii si cica asa o scrisoare cu adresa si nr de tel o face oricine folosind adresa unui prieten de exemplu cu celelate acte aditionale dai incredere...si un nenorocit sa ma trimita la plimbare...imi venea sa ii bag formularul pe gat , formular creeat tocmai de Home Office...aceeasi poveste ca sa trimit prin posta...in fine am trimis prin posta tot ce mi-a zis nebunul ala , sa se sature nenorocitii de acte...ne trateaza cu superficialitate , nu-si bat capul cu noi ca doar suntem europenii de mana a doua in ochii lor...Toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

6. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua la toata lumea!!

Off, ca ma apuca un dor de duca cand citesc tot ce se intampla la HO, in Croydon....Mai ales ca am si eu programare pe 30 sep...pt yellow si blue, cu BR1 cu dependent..
    A mai fost cineva acolo de curand?

Poate mai sunt si vesti bune... -shamed2- hamed2-

7. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Stefania82,

Am fost la Croydon pe 01.08.2008 (am aplicat ptr blue dupa un an de studentie) si pe 18.08.2008 (sotul a aplicat dupa 12 luni de munca). Ambele aplicatii au reusit ... insa la a mea nu au lipsit peripetiile.
    Am dat mai multe detalii pe thread-ul "blue card: intrebari si raspunsuri" si pe "yellow card".
    Numai bine,
    Irina

8. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Mutumesc, Irina...Am cautat postarile tale si m am mai lamurit...speram sa fie macar asa si la noi, dc nu mai bine...Eu si sotul meu mergem pe 30 sept, eu pt yellow ca SE si el blue ca dependent...
    Doamne ajuta!! -eyebrows2- yebrows2-

Multa bafta !!

9. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Sa auzim numai de bine si va tin pumnii,
    Irina

10. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    M-am programat si eu in 3 octombrie in Croydon pt a obtine blue cardul dupa 12 luni de munca,poate cineva sa imi spuna ce trebuie sa contina concret scrisoarea de la angajator?
    Multumesc anticipat!
    O seara buna tuturor!

11. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Model de scrisoare (ce am avut eu), tiparita pe hartie cu antet, obligatoriu semnata si poate si stampilata - a mea nu a avut stampila (doar semnatura):

Data:

To whom it may concern:

Dear Sir/Madam,

This letter is to certify that Miss/Mrs NELLY is currently employed at NUMELE FIRMEI, part of NUMELE COMPANIEI, as a POZITIA OCUPATA, on a FELUL CONTRACTULUI contract of NUMARUL DE ORE hours per week.

Miss/Mrs NELLY started work with us on the DATA ANGAJARII and her contract is permanent.

If you require any further information please do not hesitate to contact me.

Yours sincerely,

- semnatura -

NUMELE MANAGERULUI
    POZITIA MANAGERULUI (de preferinta HR Manager, Deputy General sau General)

Succes!!

12. Anonymous

Anonymous Guest

scrisorica mea a fost una oficiala cu antetul firmei la care lucrez (cu datele de contact respective: adresa, telef, email) ..semnata de directorul financiar (probabil e la fel de bine daca e semnata de cineva de la HR), scria ca sunt angajata la compania ...din data de...(vezi BR1 punctul 9.5-scrioarea trebuie sa confirme ca ai fost angajata in ultimile 12 luni) ....si ca fac parte din personalul permanent al companie (acest detaliu, banuiesc ca nu este obligatoriu) ....nimic mai mult...2 fraze.
    multa bafta

13. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata!
    Va multumesc mult pt raspunsuri,m-am elucidat si cu scrisoarea ce trebuie sa contina! -hi5- i5- -hi5- i5-
    Bafta la toti!

Share This Page