13.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii HO in persoana

Discussion in 'ARHIVA' started by cien_my, Jan 10, 2008.

1. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand FELICITARI onutza pt card...s-a lasat ceva asteptat. Dar e bine si acum decat deloc. Daca vrei sa aplici pt blue card, cred ca o sa trebuiasca sa te mai inscrii la niste cursuri dupa ce le termini pe astea. Daca tu ai primit azi cardul asta inseamna ca incepand cu data de zi ai avea cam un an drept de munca...cu tot cu alea 4 luni de dupa terminarea cursului(daca am socotit eu bine).Termini cursul in sept., nu? Cum tu nu ti-ai gasit inca un job, se pare ca o sa mai ai nevoie de inca un yelow... -sad4- ad4-
    Nick77, nu trebuie neaparat sa te inscrii la un curs de un an de zile. Poate fi si de 10 luni, de exemplu, pt ca dupa terminarea cursului ai dreptul la inca 4 luni de munca(si astea full time).Deci poti folosi acel yellow card pe toata durata cursului+4 luni pt a munci. Toata lumea prefera sa se inscrie la un curs de cel putin un an pt ca in aceste 12+4 luni, sa fie siguri ca au timp sa obtina yellow cardul si isi gaseasca un loc de munca, pt a aduna cele 12 luni de munca continua necesare pt blue card. Tu daca pe 1 ianuarie ,de exemplu, ai inceput si cursul, ai luat si yellow si ti-ai gasit si job...toate in aceeasi zi...te poti inscrie si la un curs de 8 luni. -handlaugh- andlaugh-

Multa bafta tuturor -kiss- iss-

2. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Adrian Davidescu,

Si eu am aplicat pe 13 dec 2007 pt Accesion Worker Card si nimic de atunci...asta e ...se stie doar ca cei de la HO se misca cu viteza melcului...plus ca sunt incompetenti...Toate cele bune ! Bivo , -staycool- taycool-

3. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    ma oftic ca nu am aplicat in persoana.ar fi fost mult mai bine!
    totul pe loc!!
    ei sunt ocupati cu cei care fac aplicatiile in persoana...si de aplicatiile trimise prin posta nu se ocupa nimeni
    poate va veni si ziua aia...

4. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Pt Onutza, again. Pai de data asta ai invatat lectia cu aplicatul actelor in persoana, in Croydon, deci n-o sa intri in ilegalitate pt ca o sa-ti faci programare pt al doilea yellow din timp si o sa ai tot ce-ti trebuie la tine...ai experienta.
    Te poti inscrie la un alt curs din sept, si poti continua sa muncesti chiar daca nu ti-ai obtinut al doilea yellow pt ca tu tot mai ai cele 4 luni drept de munca de dupa terminarea actualului curs. Si oricum daca iti faci programare la Croydon,ti-l iei pe loc, n-o sa mai dureze iar luni de zile ca acum. Bafta si spor la cautat de joburi(si eu sunt in stadiul asta acum)
    -kiss- iss-

5. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru sfaturi,ITSJUSTME.Ai mare dreptate ,a doua oara voi aplica personal,nu voi mai face acceasi greseala ca cea pe care tocmai am facut-o acum!Cursul meu se termina in iunie,deci nu am foarte mult timp la dispozitie din septembrie cand voi incepe un nou curs.
    nu am fost foarte sigura ca voi primi cardul si de aceea nu mi-am cautat inca un loc de munca.sper sa gasesc ceva ca sa pot sta pentru un an de zile.Iti urez si tie multa bafta!
    -staycool- taycool-

6. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Merci, sa fie -eyebrows- yebrows-
    Nici eu nu am cautat pana nu am avut cardul in mana...am putin de Toma Necredinciosul in mine -handlaugh2- andlaugh2-

-kiss- iss-

7. sradu

sradu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am incercat sa aplic cu BR2 in Croydon si nu se poate. Desi in "Guidance..." scrie ca se poate aplica cu toate BR-urile, cu BR2 nu se poate decat prin posta, la Sheffield.

8. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva, please ceva linkuri de niste cursuri mai lungi...am gasit numai de 3, 5 saptamani de english sau IT
    Multam...

9. laura22ana

laura22ana New Member

Trophy Points:
    0
  10. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e raspunsul pe care l-am primit eu pe mail de la HO, cand am intrebat daca trebuie sa mai aplic o data cand ma inscriu la un nou curs:

You are able to continue studying and working without obtaining a new yellow registration certificate.

Voi de unde ati scos-o pe asta cu al doilea yellow? Stiti sigur ca e normal asa? offf, nu poti sa ai nici o incredere in HO

11. diaconu

diaconu New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu niste nelamuriri si sper din tot sufletul sa fie cineva care sa stie raspunsul pe acest forum.Cei de la H.O., cand vrei sa aplici pentru yellow card,de student iti vor cere dovada cum ca poti sa te intretii.Eu nu am cont in banca dar voi cere de la sora mea din romania un extras de cont.Ea nu primeste regulat bani in acel cont sunt doar niste economii acolo.Cei de la H.O, vor putea sa ma refuze din aceasta cauza?Si stie cineva cam ce suma le este lor de ajuns sa vada ca se afla in cont?
    Va rog daca stie cineva sa imi raspunda si mie!! -kiss- iss-

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Diaconu,

Este de ajuns o scrisoare de la parintii tai, sau de la sora precum ca o sa te sponsorizeze, o sa te sustina financiar pe perioada studiilor. O legalizeaza, o traduce, ca sa fie mai sigur si gata ... esti pe "cai mari" !

Succes !

-staycool- taycool-

13. danam

danam New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Am vazut scris pe forum , de foarte multe ori, cum ca dupa ce termini un curs , poti sa mai lucrezi legal pana la patru luni de zile. Unde exact se specifica acest lucru? Puteti sa imi dati un link, o adresa unde este scris? O lege? Ca eu am tot cautat si nu am gasit nimic( decat ca registration certificate is valid only until the course finishes). As vrea sa stiu , pentru ca de asta depinde daca ma mai inscriu sau nu la un al doilea curs ( cel pe care il fac acum, este de 10 luni si evident ca asa vrea sa stiu daca mai pot munci inca 4 ca sa implinesc anul...sa aplic pentru blue card:))
    Multumesc mult de tot.

14. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    buna danam,
    am incercat sa gasesc si eu acel citat dspre cele 4 luni in care ai dreptul sa muncesti dupa terminarea cursului, dar nu-l mai gasesc. Cand il gasesc, o sa-l postez. Sau daca cineva il are, sa il scrie.
    Totusi, eu cand am primit yellow card, HO mi-a dat si o scrisoare in care este specificat:
    "Furthermore, you will have permission to work for a period of up to four months from the end date of your course"
    asta pe langa faptul ca am dreptul la 20 ore/sapt de munca in timpul semestrului si full-time in timpul vacantei ,sau daca sunt inscrisa la un curs vocational, am dreptul sa muncesc unrestricted(as part of the vocational training course)
    Tu chiar daca nu ai primit aceasta scrisoare de la ei, regulile sunt aceleasi pt toti.
    Deci eu cred ca poti ,cu siguranta, lucra asa in continuare si nu trebuie sa te mai inscrii la alt curs. Si poti aplica pt blue card dupa ce faci cele 12 luni de munca.
    Multa bafta si cand gasesti citatul, eu zic sa il iei la tine sa il arati,daca e nevoie, pt mai multa siguranta. Eu o sa am scrisoarea aia la mine.
    -kiss- iss-

15. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, am gasit citatul:

(10B) A national of Bulgaria or Romania who ceases to be a student at the end of his course of study is not an accession State national subject to worker authorisation during the period of four months beginning with the date on which his course ends provided he holds a registration certificate that was issued to him before the end of the course that includes a statement that he may work during that period.”;

L-am luat de aici: http://www.opsi.gov.uk/si/si2007/uksi_20070475_en_1

Iti poti printa pagina aia si lua la tine cand aplici pt blue card, daca nu esti chiar sigur ca aia de la HO stiu de regula asta. Dar nu cred ca o sa ai probleme.

Bafta si sper ca informatiile astea sa fie folositoare pt mai multi.
    -kiss- iss-

16. danam

danam New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru citat si pentu link; cred ca informatia va fi utile pentru mult mai multe persoane; Eu nu am primit nici o scrisoare de acest fel de la HO impreuna cu registration certificate; oare sa dau numai pentru anumite tipuri de cursuri? (Eu sunt intr-un snadwich-course).

Dar parca mai am o intrebare....acolo scrie ..." provided he holds a registration certificate that was issued to him before the end of the course that includes a statement that he may work diring that period" . Acest statemnt ca se poate lucra in perioada respectiva...se refera la perioada cursului sau la perioada de 4 luni de dupa? Adica mie trebuieu sa-mi dea si o scrisoare care sa zica ca am dreptul sa muncesc inca 4 luni? Si daca nu mi-au dat-o ..gata; sau that statement se refera la pagina a 5-a din registration certificate unde spune ca ai voie sa muncest 20 de ore /sapt sau full-time daca esti intyr-un curs vocational?

Sper ca nu am incurcat lucrurile si mai tare, dar sper ca imi intelegi nevoia de a sti totul sigur 100% inainte de a aplica pt blue card.

Multumesc mult inca o data

17. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere, danam. Da, se refera la ceea ce scrie pe registration certificate unde spune ca ai dreptul de a munci part-time pe durata cursului. Ei s-au referit la faptul ca regula asta cu cele 4 luni se aplica pt cei care au obtinut un registration certificate inainte de data de terminare a cursului, iar ca pe acel certificat sa fie specificat ca tu ai drept de munca. Deci tu te incadrezi aici, pt ca tu ai yellow card cu drept de munca.
    Si in legatura cu acea scrisoare, nu cred ca are importanta ca nu o ai. Poate tu ai aplicat in alta perioada decat a mea si stii cum se mai schimba astia de la HO... sau poate doar pt ca era alta persoana care mi-a evaluat dosarul si de asta am primit scrisoarea aia(care de fapt arata ca o foaie xeroxata).Dar legea ramane lege, asa ca nu iti face griji. Tu ia-ti pagina aia printata cu tine, si gata.
    Daca cineva are alte pareri ,va rog postati-le.
    -kiss- iss-

18. danam

danam New Member

Trophy Points:
    0
    Itsjustme, multumesc foarte mult pentru informatii si pentru...promtitudine.Probabil ca asta e cea mai buna varianta sa imi printez pagina cu amendamentele respective ( merci de link) si sa merg cu ea cand aplic pt blue card. Tu ce fel de curs ai urmat? Sadwich-course sau alt tip? Poate sa fie o diferenta si aicea...
    Daca este cineva care a aplicat pt blue card intr-o situatie asemanatoare cu a mea ( sandwich-course de 10 luni, plus inca alte doua luni muncite in dupa, cu registration certificate, dara fara scrisoare de le HO cum ca mai poate munci 4 luni dupa)...daca alte opinii sau lamuriri sa-mi dati...Ati avur probleme la HO? Sau a fost ok, doar cu registration certificate si evident cu dovada ca ati muncit 12 luni?

Multumesc

19. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Danam, eu urmez un curs full-time(nu este sandwich course)
    dar uite, scrisoarea aia care mi-au dat-o ei in care scrie de cele 4 luni, nu se refera specific doar la cazul meu, acesta fiind un curs normal, full-time. Ei se refera la toate categoriile de cursuri, amintindu-i si pe cei care sunt inscrisi la un curs vocational(cazul tau). Deci este o scrisoare generala.
    Dar daca nu esti sigura de faza asta, suna-i si intreaba-i specific la situatia ta, adica de sandwich course. Bine ca cel mai bine ar fi daca ar fi aici pe forum cineva care a mai aplicat la fel cum vrei tu sa aplici si sa-ti dea raspunsul...ca in raspunsurile de la tel eu nu ma prea bazez.
    Dar parerea mea, citind scrisoarea aia care o am eu, este ca poti aplica asa cum vrei tu pt blue card si nu vei avea nici o problema.
    Multa bafta -kiss- iss-

20. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua, am si eu o intrebare de nu e cu suparare :)
    de 4 zile citesc in disperare acest forum pentru a obtine cat mai multe informatii si tot am multe neclaritati.
    Eu vin in 2 februarie in Leeds printr-o agentie Craegmoor Healthcare cu care am semnat un contract de care assistant, acceptand a face curs de un an, pentru a lucra in diferite centre. Pentru asta trebuie sa aplic pentru yellow card (BR1). Acest HO cum se cheama de fapt? care e denumirea intreaga pentru ca nu gasesc nicaieri pe google unde trebuie sa merg exact. Acest HO este doar in Croydon sau este unul si in Leeds?
    Vorbiti cumva despre Public enquiry offices???
    The four offices are at:

* Birmingham;
    * Croydon, south of London;
    * Glasgow; and
    * Liverpool.
    ????
    va multumesc anticipat

Share This Page