6.8 C
London
Friday, November 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatii HO in persoana

Discussion in 'ARHIVA' started by cien_my, Jan 10, 2008.

1. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    aaaaaaaa, bravo! pentru tine e simplu.

2. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    sa serpam

3. kiki

kiki New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! sunt noua pe acest site,am citit toate mesajele trimise de voi sa vad daca cineva este in aceeasi situatie cu mine
    Am aplicat personal la HO din Romania ceea ce nu stiu daca este corect dar am completat form BR1 si am pus pasaportul cu visa care am avut-o si a expirat in oct 2007 si a fost ptr trei ani,permisul de munca pe doi ani ,poze si nimic altceva ptr ca am considerat ca ei vor verifica dupa viza si permisul de munca cat am lucrat acolo fiind inregistrata la HO din 2004 cand am obtinut contractul de munca.
    Problema e ca am trimis actele pe 26 noiembrie si inca nu am primit nimic.
    Credeti ca ar tebui sa sun sau sa mai astept?
    Daca cineva imi poate da un sfat m-as mai linisti un pic -dance- ance-
    Multumesc si sunt fericita ca exista acest site

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Nu puteai sa aplici personal din Romania!!!
    A aplica in persoana inseamna a-ti face appointment si a te duce in persoana la Croydon!
    Ai omis niste informatii esentiale:
    -de cind pina cind ai lucrat fara intrerupere mai mare de 30 de zile?
    -pentru ce ai aplicat, Blue Certificate?
    -ai trimis payslips sau scrisoare de la employer care sa ateste perioada pe care ai lucrat la ei?
    Si in final de ce nu ai aplicat de aici inainte de a te intoarce in RO?
    Uitindu-te prin ochii celor de la Home Office nu ti s-ar parea ciudat ca cineva sa-ti ceara dreptul de munca in UK dintr-o alta tara (Romania in cazul tau)?

5. kiki

kiki New Member

Trophy Points:
    0
    in informatiile date de cei de la HO nimeni nu are dreptul sa inceapa munca in UK fara a detine dreptul de munca in cazul romanilor si bulgarilor acesta insemnand cardul galben s-au albastru.
    tot ei spun ca este mai bine sa obtii cardul inainte de a veni in UK,deci nu stiu daca ai dreptate plus ca in formular este specificat sa treci adresa din UK daca esti acolo s-au aresa unde vrei sa primesti posta.
    IN ce priveste payslips s-au scrisoare de la employer am spus ca sunt inregistrata la HO si ei pot vedea asta ca am lucrat in cadrul unei companii de hoteluri si restaurante

6. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Buna kiki,
    o sa-ti spun si eu parerea mea. Chiar daca tu ai avut permis de munca pt a lucra la acea companie, tu tot trebuia sa pui si niste payslips sau scrisoare de la employer cum ca ai lucrat pe o perioda de cel putin un an de zile(fara pauza de mai mult de 30 zile), pt ca tu puteai, de exemplu, ca dupa ce ti-ai luat permisul de munca in 2004, sa fi lucrat doar cateva luni si quit the job... Ei au nevoie de dovezi ca ai lucrat legal si ca ai lucrat pe o perioada de cel putin un an de zile. Dar poate o sa-ti ceara mai multe acte si dovezi daca o sa aiba nevoie.
    Intrebare: ti-au trimis pasaportul inapoi?

Multa bafta -kiss- iss-

PS. Eu as fi sunat pana acum de 10 ori. Nu sta si astepta asa.

7. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    cum ai plaicat tu din romania cand pe formulare scris alb / negru ca in momentul aplicarii trebuie sa fii rezindent aici ? -pullhair- ullhair-

8. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Uite, am dat o cautare despre cum poti aplica pt registration certificate. Tu pt asta ai aplicat, nu? Blue card.
    Si uite ce am gasit:

"We can only consider an application for a registration certificate if you are already in the United Kingdom. If you require an accession worker card and have obtained an offer of employment before you come to the United Kingdom, you can apply for the document from outside the United Kingdom."

"To apply for a registration certificate you should use application form BR1, which you can download from the right side of this page.

We can only consider an application for a registration certificate if you are already in the United Kingdom."

Deci nu cred ca poti aplica pt acest card din Romania. Doar pt Accession Worker Card poti din Romania.
    Suna neaparat la HO si intreaba de actele tale.

Sfat: Informati-va foarte bine inainte de a trimite acte la HO. Aflati toate regulile si conditiile de aplicare posibile...INFORMATIA POATE DESCHIDE MULTE USI

-kiss- iss-

PS. Pt a cauta si posta acele citate am "pierdut" 3-4 minute din timpul meu. Presupun ca pt interesul vostru ati putea dedica chiar mai multe...ca nu aveti decat de castigat.

9. veroniqlaw

veroniqlaw New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    este adevarat ca trebuie sa fii bine informat inainte de a aplica deoarece astfel poti sa il pui in tema pe angajator privind conditiile de indeplinit si de catre el! Eu am primit o scrisoare de respingere -handlaugh- andlaugh- dupa mult stres si multa asteptare si dupa ce in final gasisem o fabrica de condimente- am zis ca asta trebuie sa fie food processing dar nu s-a intamplat sa fie asa pentru ca ei nu citisera conditiile de indepl. pt a angaja un roman si anume sa indepl. conditiile de publicitate!!! Deci ma astept la orice de la ei si eu una nu mai incerc pe varianta asta . -sad4- ad4-

10. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    kiki,
    ne-ai ametit de tot!
    In primul rind nu ai raspuns la intrebari! Daca nu raspunzi concret, punct cu punct, noi nu avem toate informatiile si nu-ti putem da raspunsuri corecte.
    Tu ai lucrat sau nu ai lucrat in UK si pe ce prioada?
    Daca ai lucrat legal in baza unui work permit ce tot vorbesti de a obtine un "card" inainte de a incepe lucrul? Cit despre
    . Eu cred ca tu nu intelegi ce scrie in lege si faci o greseala comuna multor Romani si anume aceea de a folosi cuvinte alandala! Asta nu e mare problema in viata de zi cu zi, dar cind vorbim de LEGE este extrem de important.
    CARD se refera la ACCESSION WORKER CARD si nu are nimic de a face cu BR1 sau cu cazul tau!
    REGISTRATION CERTIFICATE este cu totul alta brinza. Pentru asta banuiesc ca ai aplicat tu cu BR1, pentru un BLUE REGISTRATION CERTIFICATE.
    Poate ca nu ti se pare mare diferenta dar in aplicarea legii diferenta dintre cele doua este enorma.
    Asa ca daca vrei raspunsuri corecte la intrebarea ta trebuie sa raspunzi la intrebarile de mai sus.

11. diaconu

diaconu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,eu nu am inteles daca in Croydon se poate face programare pentru ORCE FEL de aplicatie sau doar pentru a obtine yellow (pentru studenti)...in Sheffield la HO se pot face programari sau nu am ce sa caut acolo? -shamed- hamed-

12. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    pt ce vrei tu sa aplici ?

13. diaconu

diaconu New Member

Trophy Points:
    0
    Pai doar pentru cardul acela roz de au pair...pentru care nu ar fi o asa problema dar....la mine e mai complicat pentru ca primul meu card a fost pierdut de ei cu tot cu pasaportul meu,eu intre timp mi-am schimbat familia iar de la fam.noua nu am avut cum sa aplic pt alt card pentru ca nu aveam pasaport.Ei mi-au trimis de curand o scrisoare cu scuze si mi-au spus ca atunci cand o sa am un nou pasaport sa aplic din nou de la noua familie(ei stiind ca mi-am schimbat-o).Si acum de ce vreau eu sa alic personal :ca sa pot sa le arat scrisoarea care mi-au trimis-o ei si poate pe noul card imi vor trece data de la care am inceput sa fiu au pair nu de la data cand ii vor face si sa reincep numaratul lunilor din vina lor.Sper si eu ca daca ma duc in fata lor ma vor lua in seama -sad- ad- Dar nu stiu unde -cry- ry-

14. kitilici

kitilici New Member

Trophy Points:
    0
    eu am fost marti in croydon si am aplicat pt au pair accession card,si nu am avut nevoie de pasaport,am aplicat cu buletinul...nu au fost probleme,doar ca am pierdut cateva ore pe acolo ca madmoazela facea pt prima oara o kestie de genul si nu prea stia ce sa faca...tu nu ai putea sa faci asta cu buletinul?ca e tot id pana la urma...si nu e vina ta ca ti-au pierdut ei pasaportul...

15. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatii HO in persoana

o persoana are nevoie de toate informatiile ajutatoare pentru a da un raspuns ...la acest post ce sa raspunzi sau ce sa intelegi?????....
    "Buna,eu nu am inteles daca in Croydon se poate face programare pentru ORCE FEL de aplicatie sau doar pentru a obtine yellow (pentru studenti)...in Sheffield la HO se pot face programari sau nu am ce sa caut acolo? Shamed"-postat de diaconu

De pe data de 13 dec 07( o zi frumoasa ...totusi sper sa nu fie cu ghinion ) am trimis la HO aplicatia pentru Accession Worker Card ...azi 18.01.2008 si niciun raspuns de la HO .Am sunat si mi s-a spus "aplicatia dumeavoastra este corecta ..." la intrtebarea : nu va suparati cat mai dureaza ca familia ma suna si intreaba mereu cand pot incepe munca? raspuns de la incompetenta functioanara: " domne' asta nu stiu ...asteptati ..." ce sa mai zic: ca nu ii mai supor ... -shout- hout- -pullhair- ullhair-

16. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    itsjust me

Sunt putin confuz,se stie faptul ca ptr. a obtine yellow card trebuie sa fi inceput deja cursurile la un colegiu ,university,etc,si nelamurirea mea consta in faptul ca daca urmezi un colegiu cu durata de 1 an de zile ,neputand lucra pana nu obtii yellow card in felul acesta nu se poate totaliza cele 12 luni de munca legal ptr. a obtine yellow card.Spre exemplu cineva incepe cursurile pe 1 ianuarie si se prezinta sa obtina yellow card pe 10 ianuarie,si numai dupa 10 ianuarie putand sa lucreze.
    Dac facem un calcul de pe 1ianuarie pana pe 10 ianuarie sunt aproape 9 zile ,si cursul la colegiu se finalizeaza pe 1 ianuarie la data la care te-ai inscris,si facand un bilant la sfarsit nu ai lucrat decat 11luni si 20 de zile.

Astept pe cineva sa ma lamureasca daca ma insel sau daca are o solutie la cele mentionate ,mai sus

Cu multumiri
    Nick-Bournmouth

17. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    nu este o data a expirarii pe cardul galben, deci poti lucra inca 10 zile (sau n zile) chiar daca ai terminat cursul, pana implinesti 1 an de muncit legal -takecare- akecare-

18. diaconu

diaconu New Member

Trophy Points:
    0
    eu din cate am citit pe aici cardul este valabil doar atat timp cat esti student dar am mai citit undeva ca ai dreptul la inca patru luni de munca cu acel card dupa terminarea cursului,eu nu pot sa iti raspund din experienta mea, eu iti spun doar ce am citit pe aici -takecare- akecare- si sa stii ca multi iti vor da raspunsuri diferite

19. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    in Lege scrie foarte clar ca un student are dreptul sa lucreze pina la 20ore/saptamina in timpul cursului, nelimitat in vacante si nelimitat pina la 4 luni dupa terminarea cursului.

20. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am aceeasi problema ca cea a lui Nick.Am inceput cursul in septembrie,am aflat de posibilitatea de a obtine yellow card chiar daca este un curs part time,am trimis actele pe 19 oct.2007 si abia azi,am primit yellow card-ul.Pana imi gasesc ceva de munca o sa ma apuce februarie.cum fac sa pot lucra pe o perioada neintrerupta de 1 an de zile legal?sa mai incep un curs in septembrie si sa trimit imediat actele la Home Offfice?dar,daca ar dura iar cateva luni bune si intre timp as intra in ilegalitate?
    Ar mai fi si alta solutie la care eu nu m-am gandit?
    P.S.
    Multumesc din suflet celor ce exista pe acest forum si-i ajuta pe cei nou-veniti sa se descurce aici.Nu stiu ce ne-am face fara ajutorul vostru!MII DE MULTUMIRI
    -applause- pplause-

Share This Page