8.5 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatie rezidenta permanenta pt fosti studenti

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by b0gd4n, Jul 1, 2016.

1. b0gd4n

b0gd4n New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare.

TL;DR:
    Doresc, impreuna cu prietena mea, sa aplicam pentru card de rezidenta permanenta si avem o nelamurire in legatura cu necesitatea asigurarii de sanatate pe perioada studentiei in UK.

Detalii:
    Am ajuns in Londra in 2010 si am inceput cursurile deindata. Taxele universitare au fost asigurate de Student Loan Company.
    Am obtinut amadoi registration certificates (eu blue, prietena mea yellow) dupa aproximativ un an.

In cazul meu, am lucrat timp de un an, full time, in perioada de placement (intre anul 2 si 3 al facultatii), timp in care am continuat sa platesc taxele scolare (reduse pt acel an). Fiind full time employee, taxele au fost oprite din salariu automat.
    Dupa asta, am continuat facultatea, si imediat dupa graduation am inceput sa lucrez full time la angajator, si continui sa lucrez in prezent (> 2 ani).

In cazul prietenii mele, ea a terminate facultatea in 3 ani si apoi masterul (1 an). A inceput sa lucreze part time, ca self employed, si are taxele platite individual.

Avem amandoi >6 ani de cand suntem in Londra. Acum dorim sa obtinem cardul de rezidenta permanenta (si pe urma cetatenie britanica), dar avem o nelamurire in privinta cu necesitatea asigurarii de sanatate pe perioada studentiei.

Folosim formularul EEA(PR) - version 03/2016 - pt aplicatie, iar in sectionea 9 - A - 7 (Study or self-sufficiency – comprehensive sickness insurance) specifica ca ar fi trebuit sa fi avut asigurare in timpul studentiei.
    Evident, nu am avut asa ceva, deoarece nu ne-a fost ceruta si nimeni nu a specificat acest lucru. Am inceput studiile in 2010, cand taxa era de approximativ £3300/an (nu ~8000 ca acum) si am obitnut fondurile de la SLC fara probleme, fara nicio precizare de asigurare.

Dorim sa stim ce sanse avem acum sa optinem cardul, daca aplicam si nu scriem nimic in aceea sectiune? Recomandati sa incercam sa explicam intr-o anexa de ce nu am avut asigurare?

Va multimum anticipat!

2. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Daca explicati ca nu ati avut asigurare in perioada aceea e ca si cum va taiati craca de sub picioare. Ca student nu merge, daca ati fost angajati/self employed in acceasi perioada, spuneti asta in schimb. Eu si nevasta mea abia am primit PR dupa o serie de probleme, dar au venit. Succes!

Share This Page