9.6 C
London
Saturday, February 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatie rezidenta permanenta pt fosti studenti

Discussion in 'EMIGRARE' started by b0gd4n, Jun 29, 2016.

1. b0gd4n

b0gd4n New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare.

TL;DR:
    Doresc, impreuna cu prietena mea, sa aplicam pentru card de rezidenta permanenta si avem o nelamurire in legatura cu necesitatea asigurarii de sanatate pe perioada studentiei in UK.

Detalii:
    Am ajuns in Londra in 2010 si am inceput cursurile deindata. Taxele universitare au fost asigurate de Student Loan Company.
    Am obtinut amadoi registration certificates (eu blue, prietena mea yellow) dupa aproximativ un an.

In cazul meu, am lucrat timp de un an, full time, in perioada de placement (intre anul 2 si 3 al facultatii), timp in care am continuat sa platesc taxele scolare (reduse pt acel an). Fiind full time employee, taxele au fost oprite din salariu automat.
    Dupa asta, am continuat facultatea, si imediat dupa graduation am inceput sa lucrez full time la angajator, si continui sa lucrez in prezent (> 2 ani).

In cazul prietenii mele, ea a terminate facultatea in 3 ani si apoi masterul (1 an). A inceput sa lucreze part time, ca self employed, si are taxele platite individual.

Avem amandoi >6 ani de cand suntem in Londra. Acum dorim sa obtinem cardul de rezidenta permanenta (si pe urma cetatenie britanica), dar avem o nelamurire in privinta cu necesitatea asigurarii de sanatate pe perioada studentiei.

Folosim formularul EEA(PR) - version 03/2016 - pt aplicatie, iar in sectionea 9 - A - 7 (Study or self-sufficiency – comprehensive sickness insurance) specifica ca ar fi trebuit sa fi avut asigurare in timpul studentiei.
    Evident, nu am avut asa ceva, deoarece nu ne-a fost ceruta si nimeni nu a specificat acest lucru. Am inceput studiile in 2010, cand taxa era de approximativ £3300/an (nu ~8000 ca acum) si am obitnut fondurile de la SLC fara probleme, fara nicio precizare de asigurare.

Dorim sa stim ce sanse avem acum sa optinem cardul, daca aplicam si nu scriem nimic in aceea sectiune? Recomandati sa incercam sa explicam intr-o anexa de ce nu am avut asigurare?

Va multimum anticipat!

2. daniel sandu

daniel sandu New Member

Trophy Points:
    1
    exista o prevedere de tranzitie Annex B – Comprehensive sickness insurance – Transitional
    arrangements for students dar care cu timpul nu a mai fost preluata in editiile de text actualizate: https://www.whatdotheyknow.com/request/ ... sponse.pdf
    respectiv Capitolul 6 la final : http://webarchive.nationalarchives.gov. ... structions
    te mai poti documenta si aici: http://www.romani-online.co.uk/forum/82 ... rmal-15059
    sau aici : https://www.whatdotheyknow.com/request/ ... t?unfold=1
    succes si sa ne tii la curent cum te-ai descurcat
    (am mai intrebat in trecut de problema asta http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... 2?start=30 dar nu a mai postat din pacate nimeni - ma refer la cei care s-au lovit de aceasta problema/cerinta din formular si solutia pe care au gasit-o)

3. daniel sandu

daniel sandu New Member

Trophy Points:
    1
    ceva noutati, cum ai rezolvat?

4. cat2017

cat2017 New Member

Trophy Points:
    1
    Nu as lasa necompletat ca sa nu aiba motiv de respingere. Nici eu nu am avut nici o asigurare pe perioada studentiei insa in formular am trecut 'private health insurance'. E de complezenta anyway, un detaliu nenecesar insa cerut. Eu am aplicat pe 18 Nov 2016 si am primit rezidenta permanenta intr-o luna. Succes! ;)

5. Vlady

Vlady New Member

Trophy Points:
    1
    cat2017: Felicitari! Si eu am o problema similara pentru perioada studentiei, nu am avut aceasta asigurare privata. Pana la urma ce document ai trimis ca sa dovedesti private health insurance? Sau a fost acceptata aplicatia fara sa fie nevoie sa dovevesti aceasta sectiune? Multumesc anticipat!

6. Dorian88

Dorian88 New Member

Trophy Points:
    1
    Am selectat "private health insurance", iar pe lista de documente cerute mai tarziu apare

" Evidence that ... has comprehensive sickness insurance, such as a European Health Insurance Card not issued by the UK, form S1, S2 or S3, or evidence of comprehensive private medical insurance"

Mi-ar fi foarte util daca mi-ar zice unul din voi cum a rezolvat problema.
    Va multumesc!

7. cat2017

cat2017 New Member

Trophy Points:
    1
    Nu a fost nevoie sa dovedesc private health insurance :)

8. cat2017

cat2017 New Member

Trophy Points:
    1
    Nu stiu daca vorbim despre acelasi formular. In formularul meu pt permanent residence intr-un singur loc mi s-a cerut, ca student sa mentionez daca am avut health insurance pe perioada studiilor, la punctul 9.11:

9.11 For any period in which you were, or your sponsor was, a student or self-sufficient person, indicate below how you/they met the requirement to hold comprehensive sickness insurance cover (the insurance must also cover family members in the UK.)

Aici, la punctul 9.11 am trecut in caseta din dreapta sectiunii private health insurance data presupusa in care am 'avut' insurance.

9. Vlady

Vlady New Member

Trophy Points:
    1
    Buna Cat2017, cred ca marea intrebare (atat a mea cat si a lui Dorian88 din cate vad) apare in sectiunea 18 "Documents & evidences", in checklist unde trebuie sa markezi completat ce documente submiti odata cu aplicatia:

"Evidence of comprehensive sickness insurance for students and self-sufficient persons (sections 8-9) – European Health Insurance Card (not issued by the UK); form S1, S2, or S3; or evidence of comprehensive private medical insurance. Note: The definition of comprehensive sickness insurance does not include cash back health schemes, travel insurance policies or access to the UK’s National Health Service (NHS)"

In aceasta sectiunea nu ai dat tick, si nu ai trimis nimic supporting pentru private insurance?

Multumesc de ajutor!

10. cat2017

cat2017 New Member

Trophy Points:
    1
    Nu, nu am dat tick si nici nu am trimis nimic supporting pentru private insurance.

Sotul meu (el a avut o aplicatie separata de a mea) a procedat la fel si nu a fost nici o problema.

On a different note, la un moment dat in formular esti intrebat daca in cei 5 ani ai fost plecat din UK si daca da, intre ce date. Eu personal nu mi-am pastrat vreo evidenta a vacantelor (eu nu pastrez nici emailuri cu bilete de avion recente, daramite de acum 5 ani) asa ca in formular am spus ca nu am parasit deloc UK in cei 5 ani. Si a fost ok sa bend the truth. Idem in aplicatia sotului.

Dupa parerea mea Home Office proceseaza aplicatiile ca jocul la loto. Cerinte exagerante si exces de zel. Banuiesc ca tine de noroc ce fel de persoana iti proceseaza aplicatia.

11. Vlady

Vlady New Member

Trophy Points:
    1
    Am inteles, multumesc mult de informatie! Am sa incerc si eu si am sa postez un update. Sa speram ca prind pe cineva in toane bune, vorba ta :).

12. Dorian88

Dorian88 New Member

Trophy Points:
    1
    Mersi Vlady de clarificare si cat2017 de raspuns.
    Eu momentan ma gandesc la posibilitatea de a plati retroactiv o asigurare. Daca nu se poate sau e prea scump, risc sa o trimit asa - am sunat la Home Office si mi-au zis clar ca se respinge daca nu ai dovada de asigurare. Deci probabil e acceptata daca ai noroc.

13. daniel sandu

daniel sandu New Member

Trophy Points:
    1
  14. Dorian88

Dorian88 New Member

Trophy Points:
    1

Conditia acolo este ca "UKBA issued a registration certificate to the applicant on the basis of their residence in the UK as a student before 20th June 2011". Ai obtinut registration certificate inainte de 20 June 2011? Daca da, poti sa folosesti asta. Eu am inceput sa studiez in Octombrie 2011.

15. daniel sandu

daniel sandu New Member

Trophy Points:
    1
    Intradevar la aceasta situatie "student before 20th June 2011" ma refeream/interesa in mod particular, multumesc.

16. Anna Maria

Anna Maria New Member

Trophy Points:
    1
    Dorian la ce numar de telefon ai sunat Home officeul?

A încercare cineva sa optina formularul S1 ca dovada pt comprehensive health insurance?http://europa.eu/youreurope/citizens/work/social-security-forms/index_en.htm
    Nu îmi e încă clar daca se eliberează retrospectiv de la casa de asigurări?
    Eu am fost studenta in UK 5 ani si am fost asigurata in Ro pe perioada asta dar nu stiu daca adeverința de la CNAS e suficientă. Am avut EHIC de doua ori dar cum cardurile eliberate din Ro expirau dupa câteva luni, EHIC-ul nu îmi acoperă întreaga perioada de 5 ani.

17. Dorian88

Dorian88 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna Anna, am sunat la 0300 123 2253, apoi am selectat optiunile 2, 1, 2. Trebuie asteptat, si uneori e ocupat.
    Legat de S1, nu am incercat. Totusi am gasit surprinzator de putine cazuri pe net de romani care au incercat sa aplice pentru PR card pe baza anilor de studentie. De-a dreptul ciudat.

18. Dorian88

Dorian88 New Member

Trophy Points:
    1
    cat2017, ai studiat cumva inainte de 2011? Caz in care poate ai fost acceptata datorita faptului ca ai satisfacut criteriul mentionat mai inainte.
    (toti pe care i-am intrebat mi-au zis ca se respinge, tu - si cu sotul tau - sunteti singurele cazuri fericite din cat am vazut)

19. Anna Maria

Anna Maria New Member

Trophy Points:
    1
    Un update! am primit certificatul si ca dovada am folosit adeverința ca am avut asigurare de sănătate in Ro. Deci adeverința de la CNAS (+ traducere legalizata) ar trebui sa fie suficientă!

formularul S1 de care întrebam mai sus nu see eliberează pt studenți!

mult succes tuturor!

Share This Page