19.2 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aplicatie posta blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by marian80, Jan 4, 2012.

1. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    Salut IC3, da am trimis actele pentru ca sotia a facut anult de YC, 15 payslip-uri si tot ceea ce era necesar pentru BC.

2. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16

Bun şi în timpul asta până o să.i vină BC soţia ta lucrează full time ca şi cum ar avea BC şi mai e o chestie...până îi vine BC îi expira deja şi YC...deci cum se procedează în situaţia asta?

3. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Teoretic si legal, potrivit site-ului UKBA, dupa 12 luni de munca legala pe teritoriul UK ai drept de munca nerestrictionat, solicitarea unui BC fiind practic optionala. In practica, angajatorii nu se prea obosesc sa citeasca chestiile astea si iti vor cere BC-ul. Daca tu continui munca la acelasi angajator la care ai lucrat in ultimul an (cel cu cele 12 payslips-uri) nu va fi nici o problema.
    Bafta.

4. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    m ai exista o posibilitate te duci la un avocat autorizat exista o lista( sunt si cei de la ukba) iti da o scrisoare de recomandare si nu m ai ai nevoie de bc
    aceea scrisoare tine loc de bc................adik persoana autorizata nu face decat sa confirme faptul k tu poti munci fara restrictii

5. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @blizzard multumesc pt raspunsuri. Am citit legile UKBA de aproape le-am invatat pe dinafara deci stiu ca ei zic ca dupa 12 luni de munca legala si fara intreruperi e optional daca vrei sa mai aplici pt BC. Dar din ce spui tu asta e doar in teorie caci in practica angajatorii cer BC...voi v-ati lovit de chestia asta? Eu mai am cateva luni si fac anul si deja mi-am cam gasit de pe acum ceva mai bun de munca dar problema e ca nu am cum sa le demonstrez cand fac un an ca am drept de munca fara restrictii neavand acel BC in mana...ce sa fac? Sa-i pun sa citeasca legea pe site-ul UKBA? Si problema cea mai mare ca e ca nici nu pot sa le zic sa ma mai astepte pe mine inca 7 luni pana imi vine BC acasa asa ca s-ar putea sa pierd un loc bun de munca din cauza duratei absurde extrem de lungi de asteptare a acelui BC.
    Dar daca continui sa lucrez la acelasi angajator cred ca nu mai trebuie sa respect restrictia cu nr de ore dupa ce trec de 12 luni...la sotia ta cum e? Acum poate sa lucreze cate ore vrea?
    E interesanta treaba cu scrisoarea aia de la avocat cum zicea @valentinrobe ...a incercat cineva varianta asta si poate sa ne spuna daca chiar functioneaza in practica?

6. dany_ingeras

dany_ingeras New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor,
    Eu am blue card iar sotia yellow card de student. In curand implinesc 1 an lucrat legal in uk si vreau sa aplic pentru BC permanent.
    Intrebare :
    Voi putea sa o includ pe sotie pe aplicatia mea ca si dependent?
    Ea are nevoie de o programare separata?????????
    Sau am nevoie doar eu de programare?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

7. dany_ingeras

dany_ingeras New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva unde srie pe site ul ukba data la care au ajuns cu procesarea dosarelor trimise prin posta?
    Thank you.

8. monel

monel New Member

Trophy Points:
    0
  9. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Pune te rog ceva link cu lista respectiva, daca poti.
    Nu stii cam cat costa o scrisoare din aia?

Tapatalk / Galaxy S2

10. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Dar mai stie cineva ceva legat de programari?Se mai pot face pentru aplicatia BC sau nu?
    Despre scrisoarea de la avocat cum zicea @valentinrobe a incercat cineva varianta asta si poate sa ne spuna cum functioneaza ?
    Multumesc

11. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    e undeva pe subforumul cu avocatul raspunde, nu sunt asa de multe topice acolo.

12. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Bine, bine.....aia cu lista nu e greu....dar nimeni nu se ambaleaza a spune un pret aproximativ....intre cat si cat .....ca habar nu am .....1 lira, 10, 50, 100, 200, 1000?

Tapatalk / Galaxy S2

13. lenuska

lenuska New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, ma puteti ajuta cu lista de acte necesare pt a aplica pentru BLuecard prin posta? Mersi mult

14. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Blue card de care? Dupa anu de munca, de dependent?
    Oricum, scrie in BR1 ce acte trebuie. E in continut, per capitol, in functie de pt ce aplici, o lista unde trebuie sa bifezi daca le-ai pus.
    Nu este BR1 diferit pt Croydon fata de Sheffield. Tot aceleasi acte treb si daca mergi la Croydon, sau si daca aplici prin posta.
    Engleza bat-o vina....cum de nu s-au gandit sa faca astia actele doar in romana...ei..ei.....discriminaree.... :mrgreen:

Tapatalk / Galaxy S2

15. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    pai, no, tu ai intrebat de lista, eu am incercat doar sa te ajut .

Cat despre pret, de ce nu-i trimiti un e-mail avocatului sa afli un raspuns? Nu cred ca este multa lume care a apelat la metoda asta, noi romanii in general suntem mai "toma necredinciosu" si vrem sa vedem docomentu' -asa-asa- (BC adica).
    Iar avocati care sa-si expuna preturile pe forum mai rar...

16. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    E cineva pe aici care a luat YC după 1 iunie 2011 şi a obţinut BC recent?

17. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    noi in 2 saptamani facem 8 luni de asteptari. neavand cartea de identitate, am deppus pasapoartele si acum stam inchisi aici, fara vacanta, fara nimic, si copiii plictisiti... mare prostie!

18. lenuska

lenuska New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi de raspuns, era vorba de aplicare de blue dupa 1an de munca ca student.

19. Moadi

Moadi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Va rog, am o intrebare (poate putin stupida, imi cer scuze), nu am reusit sa gasesc aceasta informatie: pentru a aplica pentru BC, pe programul highly skilled, e nevoie sa fii deja in UK?
    Multumesc.

20. Moadi

Moadi New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit raspunsul pe un alt topic, multumesc.

Share This Page