15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aplicatie posta blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by marian80, Jan 4, 2012.

1. draguta27

draguta27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dragilor,

Astazi 24/6/2013 am primit BC pt care am aplikt pe data de 28 Ian. 2013. A fost emis pe data de 17 Mai 2013 cind a fost si expediat prima oara, dar pt k am fost plekta in concediu, plicul s a intors la ei si astazi in sifrsit am intrat in posesia cardului.
    Deci cam 3 luni jum de asteptare. Si bineinteles k am anulat automat asigurarea Aviva.

Mult succes!

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, draguta!
    Sa nu uiti sa-l 'uzi' cu cei dragi!

3. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am primit si noi cardurile albastre :) Am aplicat trimis actele pe 10 Febr, acum 2 saptamani am primit scrisoare de la ei prin care ne cereau mai multe documente(dovada cum ca s-a platit asigurarea, fluturasi de salariu etc) si la o saptamana dupa ce le-am trimis tot ce mi-au cerut am primit cardurile :D Multa bafta tuturor!

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari si la cat mai mari realizari plecand de la existenta lor!

5. laurica21

laurica21 New Member

Trophy Points:
    0
    acum va plangeti ca dureaza 4 luni...duceti-va mai in urma pe la pagina 10 sa vedeti cat sa asteptat anul trecut.....

6. Corydalis82

Corydalis82 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Eu am asteptat 10 jumate pana am primit cardul galben pt studenti.

Prietena mea a trimis dosarul pe 15Feb si pe 6 Iunie a primit o scrisoare de la Echipa 27 in care ii mai cerea sa mai trimita niste acte , pe 26 Iunie a primit cardul albastru(am astept la usa posta, precum catelul stapanul de la munca in ultima saptamana).

Am si eu nevoie de o informatie si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat sau un link, ceva.
    Dosarele (3 la numar 2 pt cardul galben ca si student si unul pt cardul albastru) le-am completat noi insa acum as dori sa aplic ca si dependent de prietena mea (suntem impreuna de 5 ani) , numa ca nu stiu ce sectiune sa completez.
    Am inteles ca trebuie sa facem dovada (avem facturi pe numele noastre de la fostele adresa din Marea Britanie , un cont comun la banca iar pe buletinul ei e trecuta mutatia de la adresa mea din Bucuresti, bilete de avion pe numele nostru , etc ).
    Poate ca trebuiea sa aplic cu ea odata cand a depus dosarul dar nu facusem 2 ani de cand eram in Anglia si am zis ca macar unu sa primeasca cardul albastru sa nu incurc cu ceva.

Mult noroc in gasirea unei slujbe bine platite celor ce au primit cardul si nervi puternici celor ce astepta raspuns

7. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu nevoie de informatii pls.eu am yelllow de student si lucrez in uk si as vrea sa imi aduc si iubitul in uk.1.noi dorim sa ne casatorim acum cum e mai bine in uk sau in romania?mai trebuie sa schimba actele dupa casatorie?si 2 dupa casatorie as vrea sa ii aplic pt blue ca dependent de mine.ce acte imi trebuiesc va rog sa ma ajutati urgent

8. ramona_ela@yahoo.com

ramona_ela@yahoo.com New Member

Trophy Points:
    0
    Vineri am primit blue cardurile. Aplicatia am trimis-o pe 1 martie. Actele au fost prelucrate de echipa 27, iar cardurile au fost emise pe data de 3 iulie.

-dans- -dans- -dans-

9. alex85

alex85 New Member

Trophy Points:
    0
    A mai primit cineva de curand blue, yellow card?

10. alex85

alex85 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu a mai primit nimeni nimic? -plans2-

11. Mirelutza

Mirelutza New Member

Trophy Points:
    0
    Credeti ca se poate obtine BC daca nu ai avut asisgurare medicala?

12. timezoneBucuresti

timezoneBucuresti New Member

Trophy Points:
    0
    Sa mai astept ?

Am depus actele BR2 pe 15 aprilie (au ajuns la ei pe 15 aprilie). Partea proasta este ca in 2 saptamani imi trebuie aici diploma in original ca sa pot termina masterul. Daca nu am diploma de facultate , nu pot da examenul de dizeratie la master.

Ce ma sfatuiti , sa astept in speranta ca imi vor da blue card pana peste doua saptamani sau sa le trimit o scrisoare/mail/telefon acum sa imi inapoieze actele ?

Am asteptat deja multe luni , si am speranta ca imi vor da blue card pentru highly skilled. Am nevoie de un sfat.

13. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Scrie-le repede pe email sa iti inapoieze diploma urgent (explica-le de ce iti trebuie, ca fara ea nu poti da examenul de master). Daca nu iti raspund, streseaza-i cu email-uri, pentru ca se misca greu, banuiesc ca sunt supra-aglomerati. Eu anul trecut am avut nevoie de buletin, dupa vreo 4 luni dupa ce il trimisesem, si a durat inca o luna sa mi-l trimita inapoi. Deci daca ai nevoie de diploma urgent, da-le email, orice zi conteaza.
    Alternativ, nu poate facultatea sa iti elibereze alta diploma daca le explici situatia?

14. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    @timezone: asta e adresa la care le scrii sa le ceri diploma: BaRCUrgentReturns@UKBA.gsi.gov.uk si include datele tale: nume, data nasterii, faptul ca esti cetatean roman, data la care ai aplicat, data la care ai nevoie de diploma, si tracking number al curierului cu care ai trimis aplicatia. Nu mai astepta daca ai nevoie de diploma.

ps. E posibil sa iti proceseze si aplicatia cu ocazia asta, daca ai aplicat in aprilie.

15. timezoneBucuresti

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru raspunsuri , insa m-am decis ca BC e mai important pt mine decat diploma de master (o pot lua si alta data).

Mai mult , am auzit ca se lucreaza la cererile depuse pe 1 - 10 aprilie. Stie cineva unde pot trimtie mail/suna ca sa intreb la ce zi au ajuns cu prelucrarea cererilor ?

16. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca le ceri sa iti returneze diploma nu iti anuleaza aplicatia pentru BC. Scrie-le mai sa ti-o dea inapoi si cu ocazia asta poate se ocupa si de cazul tau.

17. timezoneBucuresti

Trophy Points:
    0
    A mai primit cineva BC recent ?

18. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0
    Da. Am aplicat prin aprilie , nu stiu exact data , si numai ce l-am primit .. Emis pe 10.Sept :)

19. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    Mai nou puteti cere sa vi se returneze actele originale (pasaport, carte id, diploma, ce aveti nevoie) la linkul asta de mai jos, fara a vi se intarzia sau opri aplicatia. Aveti grija sa nu bifati butonul 'withdraw my application' though :)

https://eforms.homeoffice.gov.uk/outrea ... ments.ofml

Eu am aplicat pentru BC pentru un dependent in 28 august si in 2 septembrie am completat formularul de mai sus cerand pasapoartele inapoi in ideea ca vrem sa calatorim. Ne-au trimis saptamana asta pasapoartele acum 2 zile impreuna cu BC-ul meu si o scrisorica in care ne spun ca vor procesa aplicatia cand ii vine randul.

20. timezoneBucuresti

Trophy Points:
    0
    @Zirex: felicitari Zirex pentru BC -bravo- . Poate poti sa iti amintesti data cand ai depus actele.

In rest , a mai primit cineva BC ?

Share This Page