24.1 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aplicatie posta blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by marian80, Jan 4, 2012.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, Alice Andreea! -dans-

2. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0
  3. nustiunimica

nustiunimica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Eu am trimis aplicatia ptr BC ptr mine si sotul meu, eu avand YC de student iar el BC ca dependent, pe data de 6 martie. Din pacate, dupa un an am incetat sa mai platesc asigurarea privata de sanatate iar acum mi-au cerut sa dovedesc faptul ca inca o mai am, dar nu am putut demonstra. Drept urmare, aplicatia a fost respinsa si acum nu stiu cum trebuie sa procedez in continuare. Asigurarea nu o pot plati retroactiv, asta e clar, ma poate sfatui cineva cum as putea sa procedez? Nu vreau sa astept 2014 sa se scoata permisele ptr ca nu prea am incredere ca asta se va intampla, sau chiar daca se va intampla, nu cred ca va fi simplu deloc ptr cei care nu au avut BC. Multumesc anticipat ptr parerile voastre!

4. roxyka2013

roxyka2013 New Member

Trophy Points:
    0
    E cineva din Leeds pe aici? Cu informatii despre URB, Universal Resources Bureau Ltd din LEEDS ma poate ajuta cineva,sunt ok ca si firma de recrutare ptr UK? Am primit o oferta de contract de la ei si nu stiu ce sa fac. Multumesc.

5. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Puteti sa imi spuneti actele se trimit inapoi prin Royal mail sau printr-o firma de curierat?

6. cristinelle

cristinelle New Member

Trophy Points:
    0
    Trimit cu Royal Mail, in cazul in care nu ai solicitat sa fii anuntat cand sunt gata actele ca sa poti trimite tu un curier sa le ridice. Oricum, si asa e posibil sa le primesti tot prin posta, pt ca mai uita sa te anunte (cum a fost cazul meu)... :)

7. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    Au modificat pagina Waiting times pe site ul UKBA. Nu mai afiseaza perioada dosarelor care se lucreaza :| Eu am aplicat pe 10 decembrie 2012 si nu am primit niciun raspuns. Ce pana mea fac nebunii astia??!?!

8. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    @dana

exact acum 30 de minute am vorbit cu un amic caruia i-a venit azi blue cardu-ul.
    A trimis actele in Februarie 2013 si acum , dupa 4 luni , lui i-a venit YC iar nevestei BC.
    Deci depinde de noroc cred..

9. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit am aflat si eu de soarta blue cardului meu :) Am aplicat pe 10 decembrie si desi alte persoane care au aplicat in februarie si au primit actele deja, eu nu am primit niciun raspuns. S-a rezolvat totul dupa ce am solicitat sa mi se trimita pasaportul inapoi. Cei de la HO au spus in email ca actele mele au fost trimise de pe 30 aprilie la fosta adresa, adresa care eu totusi mi am actualizat-o la ei pe site prin formular exact cum trebuia. Colac peste pupaza, nici familia la care am muncit si am locuit inainte nu a binevoit sa ma instiinteze de faptul ca sunt in posesia unui plic trimis de catre HO pe numele meu! Au englezii intr adevar un sistem "extraordinar" si un bun simt ce "da pe dinafara"!!!

10. Gabitza&cata

Gabitza&cata New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare. Si eu am trimis actele pe data de 7 martie 2013 si din cate am citit daca am noroc ar trebui sa mai astept doar vreo 3 sapt pana imi vine BC. Specific ca eu miam trimis actele ptr blue card direct avandul ca sponsor pe Fratele meu care e de 4 Ani in Anglia.
    Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un rasp. Buletinul de Italia te poate ajuta in tara asta? Ajuta cu ceva daca depun actele ptr iubit il meu ptr YC sau am inteles de la unii ca daca are buletin de Ita Nu mai are nevoie de YC? Ajutatima cu un rasp ca Nu prea am idee ce tre sa fac in continuare.
    Multumesc

11. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o intrebare pe 25 am programare la croydon o sa iau yellow.trebuie sa lucrez neaparat la aceelasi angajator un an?o sa fac si un curs de nvq...pot pleca in alta parte sa lucrez

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    poti sa pleci, dar sa nu faci pauza mai mult de 30 de zile intre ele, si sa nu renunti la colegiu. iar munca trebuie sa fie asemanatoare daca e NVQ (adica in acelasi domeniu)

13. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    mersi mult

14. Isabela_bv

Isabela_bv New Member

Trophy Points:
    0
    Doresc sa va intreb daca dupa ce se trimite dosarul pentru blue card, actele originale cum ar fi cartea de identitate se trimit inapoi mai repede sau sunt tinute pe toata perioada procesarii? Mentionez faptul ca in iulie voi aplica si eu pentru blue card insa in luna august trebuie sa plec pana in tara sa-mi aduc copilul aici si am nevoie de cartea de identitate. Va multumesc anticipat pentru raspuns!

15. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt tinute la ei pana proceseaza dosarul....si iti vin deodata cu BC ( asta daca iei BC bineinteles)

16. Gabitza&cata

Gabitza&cata New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Mary poate ajuta cineva cu Un raspuns? Daca am buletin de italia am ajuta sa imi rezolv mai repede cu actele? Multumesc

17. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Răspuns: NU. Conteaza cetăţenia, nu tara care a emis buletinul. Esti cetăţean român, te supui regulilor valabile pt cetăţenii români.

18. draguta27

draguta27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dragilor,

Am aplicat pt BC pe data de 28 Ian. 2013 si pina astazi nu am primit nici un semn de la HO, desi sunt mai bine de 4 luni jumate de asteptare. Vad ca multi care au aplikt in Februarie inclusiv au primit actele. As vrea sa stiu daca au adresa la care as putea sa i contactez sa i intreb care este procesul aplicatiei mele.
    Sau!!! Doresc neaparat sa mi schimbi jobul in perioada aceasta de asteptare si consider k risc prea mult, pt k din cite stiu ei ar trebui informati despre schimbul facut. Si A SCHIMBAT CINEVA job ul intr o situatie similara? Este un risc prea mare s ao faci? Pt k pe mine asteptarea asta ma face la psihic!!!!
    Nu inteleg dc atita birocratie cind de la anu toate restrictiile se ridica.

Astept mult un raspuns!

Va multumesc,

l.c.

19. Gabitza&cata

Gabitza&cata New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns. Unde pot intra sa vad in ce stagiu sunt prelucrarea actelor pentru BC? Eu am depus pe 7 martie. Multumesc

20. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu consider ca risti prea mult. Doar nu iti dai demisia inainte sa ai oferta de dincolo. Ai scrisoarea pe care ai primit-o cu blue cardul, eu mi-am scanat si cardul inainte sa il dau la UKBA in caz ca am nevoie pentru asa ceva.
    Daca te descurci sa le explici clar noilor angajatori ce si cum, si sa le arati ce hartii ai, de ce sa nu reusesti?

Share This Page