0.9 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aplicatie posta blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by marian80, Jan 4, 2012.

1. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0

nu cred ca e legal sa lucrezi ca self in acelasi loc unde esti angajat :)

2. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Daca sunt angajat intr-un service auto ,in calitate de mecanic auto,iar acel service nu are un electrician auto,si din cand in cand apeleaza la serviciile unui self employed pe acest domeniu,e ilegal ca sa-l prestez tot eu,in timpul meu liber??? zici tu cu alte cuvinte ?

3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    E legal daca dovedesti ca esti self cu mai mult decat 1 client si activitatea este in timpul liber

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Daca esti inregistrat ca SE si dai factura nu-i ilegal.

5. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Factura bineinteles si mai multi clienti.

6. cif2000

cif2000 New Member

Trophy Points:
    1
    Dupa 7 luni de asteptare am primit mult asteptatele(dark) blue card-uri.Aplicatie in data de 09 Iulie 2012.
    In cea mai mare parte, succesul il datoram d-lui avocat Marian Dragut , prin servicile deosebite oferite .Recomand tuturor celor care au nevoie , sa apeleze cu incredere la biroul dumnealui de avocatura pentru a beneficia de profesionalism si promptitudine.
    Multumim celor care au impartasit experientele lor pe acest site shi domnului avocat care ne-a sprijinit !!!

7. fcucuiet

fcucuiet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Pentru mine a durat mai putin de 5 luni. Am primit cardul astazi cu data de emitere in 30 ianuarie.
    Actele au ajuns la ei in 9 sep 2012.
    Cazul meu a fost cu AWC la o companie in telecom. Inca lucrez pe acelasi job, probabil asta fiind unul din motivele pentru care procesul a mers mai repede.

Sper ca informatia sa ajute pe cei care astepta blue-cardul.

Spor! ;)

8. draguta27

draguta27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Cine poate sa mi spuna daca pot sa mi schimb jobul in perioada in care sunt in asteptarea BC-ului aplicat prin posta.

Si daca da ce trebuie sa fac?

Cine a experimentat o situatie similara va rog sa o impartaseasca.

Va multumesc!

9. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Gasit ca raspuns in alt topic, daca esti caz de Purple card, citez pe dl avocat
    "
    In primele 12 luni va puteti schimba angajatorul numai dupa obtinerea unui alt Purple Card. Dupa 12 luni de contract legal, dobanditi drept de munca fara restrictii si va puteti schimba angajatorul.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 07895763482 01935472686
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: www.dragutlawoffice.com
    www.divortuk.co.uk
    "
    Singur alt caz in care UKBA trebuie anuntat despre schimbare loc munca e daca esti la mai putin de 1 an muncit sub Yellow pt NVQ.
    In orice alt caz, dupa un an de munca legal (exclusiv Self) ai drept full de munca.
    Plus, in afara de cele doua cazuri sus spuse, UKBA nu trebuie anuntat despre locul de munca.

D.P. 074

10. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    azi am primit cardurile , uraaaaaaaa!!! blue permanent dupa un an de munca legal .am trim pe 15sept si azi le-am primit.echipa 27 .

11. draguta27

draguta27 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns. Sper sa fie asa cum spui sau mai ales daca spune avocatul tind sa l cred. desi am emotii sa schimb.

Nush in baza a ce te angajeaza urmatorul employer daca YC e trimis la Home Office. Eu am 12 luni cu contract si NVQ inca nu l am terminat.
    As vrea mai multe pareri.

Cit despre trimisul actelor prin posta cine poate sa mi spuna cit timp dureaza sa primesti confirmare de la ei ca au primit documetele. Eu am aplicat pe 28 Ian. si pina acu nici un semn. Poate dura mai mult de 2 saptamini? Am emotii ca mi s a ratacit plicul sau o fi doar vina lor ca s lenti si prea ocupati?

Va multumesc!

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    teoretic poti , insa practic nu prea: ca nu ai nici un act sa arati!
    Plus dk e vre-o problema nu ai cum sa o 'repari', eu te-as sfatui sa ramai pe loc pana iti vine cardul, apoi poti pleca mai departe.

13. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Te rog sa vorbesti cu avocatul Dragut. Poti si pe email si sau telefon si ai sa vezi mai linistita lucrurile.
    Well, cu Yellowul trimis la UKBA, e si mai greu de convins angajatorii dar, cu o copie si cu scrisoare angajatori ca ai peste un an lucrat, plus extrasul de lege (sau scrisoare semnata de avocat) te poate ajuta (ti-am zis, eu eram in caz si am gasit hotel care a stiut/crezut trraba asta si sunt angajat) (plus o femeie cu care am stat in share house, fosta Yellow de student, e angajata full, in alt loc decat perioada studentiei, cu scrisoare avocat, fara nici un Blue).
    Confirmare de la UKBA pt acte nici nu astepta. 0,1% sunt oamenii care pot spune ca au primit. Daca ai trimis cu Special delivery (aia de next day cu semnatura si tracking number)-....99,9% ca a ajuns.
    Timpii de lucru sunt pana la 6 luni. Anul trecut, cazuri au fost peste 6 luni, deja s-au mai reglat lucrurile.
    Noi nu am trimis Yelow si BLue cu aplicatia, avand nevoie tocmai pt angajarea mea...si stiam ca inainte de emitere acte noi, te anunta sa le trimiti alea vechi....si asa a si fost la noi, acu in 16 ianuarie.
    Succes

D.P. 074

14. draguta27

draguta27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Deci sa nu astept o scrisoare de confrmare de la Sheffield? Mi se pare foarte ciudat..Bineinteles ca am trimis cu special delivery si de aia m aingrijoram ca nu primesc raspunsin conditiile in care e firesc sa ai unul,

Cit despre schimbarea locului de munca incerc sa scap de un angajator abuziv si de un colectiv mizer. Acu regret suficient ca nu am facut o programare sa mi cistig drepturile si libertatea mai repede insa nervii ma lasa cind vine vb de UKBA.

Multumesc celor care mi au raspuns si daca mai sunt pareri ar fi bine sa le impartasim.

Toate bune!

15. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Confirmarea + semnatura o gasesti accesand site-ul Royal Mail, sectiunea de track and trace:

http://track2.royalmail.com/portal/rm/t ... gear=track

16. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Mai este cineva pe aici care a aplicat pentru blue card in Septembrie si a primit raspunsul sau a primit ceva.Daca da.....atunci cu multe multumiri se ne spuneti si noua si mai ales si data la care a-ti aplicat ca ....si eu astept si pana imi vine randul simt ca o iau razna si e foarte grea asteptarea intr-un loc in care nu-ti face placere sa stai si sa lucrezi si esti umilit zi de zi.Ma mai alin si eu cand intru pe forum si citesc ca totusi se inainteaza mai repede cu actele anul acesta decat anul trecut.

Multumesc frumos. -hipno-

17. nick25

nick25 New Member

Trophy Points:
    0
    pai am vazut ca este cineva mai sus care a aplicat pe 15 sep si a primit si au mai fost persoane care au postat prin alte topicuri si au primit din sept, deci eu cred ca esti aproape. si sa ne spui cand primesti ca urmam si noi din octombrie :).

18. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,nu as vrea sa te dezamagesc dar eu am aplicat pe 27 Decembrie si doar urmaresc situl ca sa mai ma alin si eu de supararea si teroarea asteptarii ca poate se vor misca ceva mai repede decat anul trecut.Pentru ca la sotul meu am asteptat 9 luni pentru o bucata de hartie albastra anul trecut,el fiind dependent de mine.

19. nick25

nick25 New Member

Trophy Points:
    0
    offff.....stiu dar sper si eu sa se miste mai repede anul asta....poate cu putin noroc....

20. BGU

BGU New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Eu trimis actele prin posta pe 27 septembrie din UK. Sambata trecuta, pe 9 februarie, am primit o scrisoare in care imi cereau un act care lipsea de la dosar si care trebuie sa ajunga la ei cel tarziu pe 25 februarie sau vor lua o decizie in absenta lui.

Vestea buna e ca au preluat deja cazul : "assigned to Team 27", desi pe site spun ca lucreaza la cazuri din august.

Am trimis actul luni dimineata, sa vedem acum cat o sa mai dureze

Share This Page