16 C
London
Tuesday, August 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aplicatie posta blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by marian80, Jan 4, 2012.

1. draguta27

draguta27 New Member

Trophy Points:
    0
    salut,
    eu am aplicat prin posta sapt asta pt blue card si am pus asigurarea veche si cea noua - in Octombrie 2012 mi-a expirat si am reinoit. Ca dovada am pus statmenturile bancare din care reiese ca am platit luna de luna pt asigurare.
    bafta[/quote]
    Buna,

Multumesc mult pentru raspuns. Insa nu mi e clar daca tr sa pun statement urile pt tot anul sau ultimele 3? Asta inseamna mai mult de 13....

2. draguta27

draguta27 New Member

Trophy Points:
    0
    Si daca nu iti cer prea mult fa o lista clara cu toate documentele necesare aplicatiei BC pt noi toti astia dezorientati care citim peste tot si tot nu ni se pare clar.

Iti sunt recunoscatoare!

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    cel mai bine e sa aplice fiecare pt el! asa nu va fi in baza lor de date ca dependent de tine! bafta multa

4. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0

Buna Alina,

Sunt si eu curioasa la ce data in August ai aplicat pentru blue card?Poti sa imi spui si mie(scrie)?

Multumesc.

5. leruacoca

leruacoca New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Dupa citeva luni de incercare,prin telefon si online,de a prinde o programare la Croydon ne-am hotarit sa trimitem actele prin posta,caci timpul trece in defavoarea noastra.Dar inainte de a le trimite am o intrebare:Aplicam cu forma BR1 si vreau sa includ trei dependenti(sotia si 2 copii minori),este bine ca aplic si pentru copii sau nu?

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu conteaza daca e bine sa aplici pt copii, conteaza ca nu e rau. Majoritatea aplica. Umbla barfa ca cica trebuie pt inscriere la scoli. Minciuni. Al meu e inscris si fara. Oricum ieri le-am primit Blue-urile. Aplicat postal in 15 Iunie dupa yellow de student si sotie dependent cu Blue, acu suntem invers. Eu am primit BLue dupa anul de munca al ei. Spor la decis si asteptat.
    A fost adevarat ca a fost ocupati cu Olimpiada. Incet, s-a redus timpul deja. Tot mai multi posteaza ca au primit in limita a 6 luni.
    Si au reaparut si programari Online...mai cu bucatele dar sunt.
    Spor inca odata.

D.P. 074

7. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    Stai linistit Adi ca noi inca nu le-am primit ( aplicatie dupa 12 luni de munca legala ale sotiei si eu cu cel mic dependenti) si au trecut deja 10 luni jumate de cand le-am trimis. La ultimul mail trimis catre UKBA mi-au raspuns ca se lucreaza la dosar si ar trebui sa avem un raspuns curand. Asa ca pe mine ma depaseste total situatia si imi este scarba de ei si de modul lor de lucru. PUNCT

8. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar mai? Nu v-au dat inca? Stiam ca tot astepti din Februarie parca, dar am crezut ca ai primit deja, ca nu te-am mai vazut postand recent. Credeam ca a dat bucuria in tine si nu mai vii pe aici prin forum.
    Auzi, o fi vreo legatura cu mutatul vostru in Norwich? ..sau erati deja acolo cand ati trimis?
    Da, multe ciudatenii SF se petrec la UKBA ....oricum iti tin pumnii sa le primiti curand si fara alte SF-uri ...gen postale...ai citit pe celalalt topic ce emotii am tras cu plicul lor rupt, acte atarnand, trimis ordinar, cand eu le-am dat special delivery...
    Sa ne povestesti totusi, ok. Succes si spor la strans din dinti. :-D :-(

D.P. 074

9. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    Eram deja mutati in Norwich si oricum pe BR1 este trecuta adresa de aici ... asa ca nu cred sa aiba vreo legatura cu chestia asta. Ehhh nu plec eu de pe forumul nostru drag, dar am fost si sunt foarte obosit si nici nu prea mai am timp.
    Oricum inca astept ....

10. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

A mai primit cineva Blue Cardul in ultima vreme?Si daca la primit va rog frumos sa imi spuneti si mie data la care ati aplicat.Eu am aplicat in Decembrie anul trecut si vroiam si eu sa imi fac o parere cam cat as avea de asteptat.

Multumesc. -hipno-

11. hazegrl

hazegrl New Member

Trophy Points:
    0
    Nu are precizie 100%, dar ar trebui sa te ajute sa-ti faci o idee cam pe unde au ajuns cu procesatul aplicatiilor.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/bulgaria-romania/work-permits/waitingtimes1/

12. InaHot

InaHot New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

Si ca sa va lamuresc putin in legatura cu schimbatul lunilor! In primul rand cei de la UKBA sunt foarte mult ramasi in urma cu aplicatiile romanilor si nu numai, motiv, au fost dati afara multi din birouri si pe deasupra aglomerarea olimpiadei din 2012, va inchiputi cati au intrat in tara lor de peste tot si cate vize au avut de eliberat..! La afiramtia facuta mai sus legat de faptul ca ei au schimbat aplicatiile din februarie pe cele din iulie! faceti un calcul din iunie 2012 pana in ianuarie 2013 cate luni sunt intre cele doua dati, exact 6 luni....oare de ce au schimbat asa datile stiind ca mai sunt multi care inca au aplicat pe martie, april, iunie etc.! Intebare...oare de ce...logic de ce ca sa nu vada cei de la conducere cat de greu isi fac treaba si ca sa masceze totul ei shimba datile si bineanteles ca sa se vada ca ei lucreaza cu aplicatiile trimise acum 6 luni in urma, ca doar asta e termenul legal de asteptare a unei aplicati! Si in concluzie nu ramane altceva de facut decat de a va incarca de rabdare si cu rabdarea inainte!

Ps: Au si ei legile lor....dar nu sant atat de stricte pe cat se pare!

13. alina76

alina76 New Member

Trophy Points:
    0
    am primit in sfarsit mult asteptatele carduri eu si fetita blue card si sotul pe cel galben....am depus actele pe 15 august si am primit cardurile in 16 ianuarie....far asigurare medicala la dosar(nu am stiut daca este necesara la momentul acela).bafta tuturor si multa rabdare.

14. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Sotul tau cum a aplicat pt Yellow? Ca student sau ca self employed?

15. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    -ras4- In sfarsit .... Dupa aproape 11 luni am primit Blue Card-urile -limba-
    Aplicatie trimisa pe 6 Martie 2012, formular BR1, aplicant principal sotia mea dupa 12 luni de munca legala ( yellow card student ), eu si baietelul membrii de familie.
    La dosar au muncit pe rupte membrii echipei 27, care, probabil, vor cere concediu de odihna dupa aceste 11 luni de sudoare si efort supraomenesc.
    Bafta multa tuturor si multa rabdare!!!

16. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari - In sfarsit. Ca erai deja negru de nervi si satul de asteptat. Echipa aia 27 sa isi ia concediu pe viata la polul sud si sa prelucreze aplicatii doar pt pinguini ....
    Doamne ajuta in continuare.

D.P. 074

17. Alina.C

Alina.C New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am primit si eu, azi dimineata, mult asteptatul Blue Card. Am aplicat in data de 13 August, cu formularul BR1, ca si dependent de prietenul meu care are Purple Card.
    In total am avut de asteptat 5 luni si jumatate.
    De dosarul meu s-a ocupat echipa 5.
    Vreau sa va multumesc tuturor care ati postat informatii utile pe acest forum si va doresc mult succes celor care mai aveti de asteptat!

18. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salutare,

Pe 24 ianuarie am primit si eu mult doritul Blue Card.
    Scrisoarea atasata de ei are data de 21 ian 2013,si actele le-am trimis pe 21 aug 2012,ei primindu-le pe 22. A 'lucrat' la dosar echipa 5.

Am aplicat pentru BC,dupa 12 luni de YC,in calitate de student.Am trimis si dovada de asigurare medicala,impreuna cu o scrisoare de introducere.Asigurarea medicala am avut-o pe toata durata scolii,si am anulat-o chiar in august 2012,in acelasi timp cu aplicatul pt BC

Mentionez ca pe toata durata YC-ului am lucrat in paralel si ca self employed in acelasi loc unde eram si angajat part time(20h/sapt),adaugand cativa clienti in plus (cu facturile si incasarile aferente-ca legal nu poti fi self doar pt un client).;Iar ca self am depus declaratia de venit pe anul precedent,am platit taxele,etc.fara nici o problema.

Iar de cand am facut un an de YC si pana cand mi-a venit BC,am lucrat in acelasi loc ,in calitate de angajat,full time,fara nici un fel de probleme.

PS: Tot ce am relatat mai sus s-a desfasurat in limitele legale,fara nici un fel de 'ocolisuri'.

Mult succes la toti .

19. mameca

mameca New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,am urmatoarea situatie:detin yellow card din martie 2012 si sotia a obtinut blyecard ca de pendent in apeilie 2013 va avea 12 fluturasi vrem sa aplicam de data aceasta eu dependent.din februarie si pana in iulie am terminat un esol iar din septembrie am inceput un alt curs tot engleza dar un alt nivel pe care nu l am finalizat.in paralel din iulie 2012 am urmat un alt curs pana in noiembrie pe care l am terminat si am inceput un altul in ianuarie care se va termina in aprilie.putin cam multe detalii dar sper sa fi fost inteles.intrebarea era perioada in care am fost la scoala se contorizeaza ca am fost student chiar daca nu am terminat cursul asta in ideea in care sotia sa fi muncit legal adica sa acopar toata perioadamultumesc anticipat

20. bogdan2012

bogdan2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Ieri am primit si eu Blue Cardul. Am aplicat din data de 6 Iulie 2012 si nu am fost deloc surprins sa vad ca la dosarul meu a lucrat tot echipa 5. Succes si rabdare celor ce asteapta.

Share This Page