14.3 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aplicatie posta blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by marian80, Jan 4, 2012.

1. CATYNCA

CATYNCA New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Andrei , daca trimiti prin posta trimiti cum ai spus si tu :pasapoarte , payslip , poze , etc... daca citesti pe site la ukba printre altele poti sa vezi si timpii de asteptare ptr procesarea dosarului si implicit returnarea actelor ,cum ar fi pasaportul ,id ,certificat de casatorie sau mai stiu eu ce , dar trebuie sa le trimiti un mail prin care sa le demonstrezi de ce ai nevoie de documente ...http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... tingtimes/ sper ca-ti sunt de folos informatiile

2. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    @catynca mersi pt raspuns, din cate vad daca vrei sa iti returneze actele se anuleaza cererea si pe urma daca le retrimiti te pun din nou in coada, asa ca nu prea merita.

3. aniutza21

aniutza21 New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer eu am sunat la ei joi si mi a zis tipa ca nu dureaza mai mult de 6 luni ci ca doar au fff multe aplicatii si incearca sa le faca si am intrebato dc nu schimba data d p site k acolo e mai mult d 6 luni si a zis k e blokt site acu sper sa nu fie mai mult de 6 luni k inebunesc

4. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Tu chiar crezi ca blocat situl de aproape 2 luni de zile,atunci cum de le deschizi situl si citesti stiri despre ei si cum poti face aplicatii online s.a.m.d.Un site blocat nu il poti deschide sub nici o forma.Eu una asa am patit cand am dat pe net de cate un site blocat,nu am putu citi nimic pe acel site ca nu l-am putut deschide. -nu-nu- -nu-nu- -nu-nu- -nu-nu-

5. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

Poti da mai multe informatii despre acel telefon de joi.Nu ti-a spus macar pe la ce data sunt acum cu aplicatiile,daca este asa cum spun ei ca au situl blocat de 2 luni de zile,dar ma mir pentru ca sunt oamenii din intreaga lume care sunt aici si de toate nationalitatile si totusi este UK BA si au situl blocat de 2 luni?Poate ca vrea cineva de mai sus sa-l tina blocat cu adevarat,voi ce ziceti?

6. aniutza21

aniutza21 New Member

Trophy Points:
    0
    Mai nu stiu mie asa mi au zis si ca n au voie sa spuna la ce data au ajuns ci doar ca au multe aplicatii dar data de pe site nu e buna si mai multe informatii nu pot sa imi dea. Am alta intrebare eu am trimis cu special delivery da nu am pus plic ca sa imi poata trimite si inapoi si am o frica pentru asta c ma sfatuiti?

7. Seven_of_Nine

Seven_of_Nine New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Eu si sotul meu am aplicat si noi pt blue card pe 13 Aprilie.Am trimis mail pentru a verifica daca pachetul cu acte a ajuns cu bine. In email mi s-a spus ca ia 12 saptamani de la primire pentru a fi introdus in sistem si pentru a fi preluat apoi de un caseworker.A specificat deasemenea "This week we are working on cases that were received on 22 November 2011."(asta era pe 29 mai)

Pentru a.andrei, noi am trimis cartile de identitate si am pastrat pasapoartele ca intre timp de ceva sa ne putem misca, fara probleme.

8. carpediem32

carpediem32 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Incerc de mult timp sa fac o programare la Croydon sa aplic pt. BC dar mi se spune de fiecare data sa aplic prin posta, ceea ce cred ca o sa fac. Abia la sfarsitul lui iulie o sa am 12 payslipuri de la angajator. Am facut un curs NVQ si l-am terminat in 8 luni iar acum sunt in perioada de 4 luni "de gratie" (care expira in iulie) timp in care lucrez full-time la acelasi angajator.

Intrebarea mea este, am drept de munca in perioada de asteptare pana imi vine BC?

Va multumesc!

9. micheline

micheline New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am trimis si eu impreuna cu sotul meu actele la Sheffield in 25 ian. Inca nu am primit niciun raspuns.

10. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

Chiar nu stiu cum de ai facut asa ceva,cum de ai uitat?Poate mai astepti o perioada sa mai treaca timpul ca sa fii sigura cati l-au trecut la procesat si le trimiti un e-mail in care le explici frumos si foarte diplomat si cu parere de rau ce sa intamplat si le ceri sfatul. -trist- -trist-

11. georgi27

georgi27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, din cate am citit eu pe site-ul UKBA despre acest subiect tu ar trebui sa fi in regula si sa poti munci legal dupa ce iti expira yelow cardul daca ai lucrat pana la acea perioada 12 luni fara intrerupere in UK (adica ai 12 pay-slipuri). Ei scriu pe site ca nu ai nevoie de BC daca ai lucrat in Uk 12 luni de zile si ca BC este optional, insa, pe de alta parte am citit pe acest forum ca au fost cateva persoane care au vrut sa se angajeze fara BC si care lucrasera in prealabil 1 an in UK si au avut probleme cu angajatorii pentru ca ei nu cunosc legislatia in vigoare: ei stiu doar ca daca esti roman trebuie sa ai BC si atunci nu mai stau la discutii ca sa le explici tu care e situatia. In concluzie, daca vrei sa ramai la acelasi angajator la care esti acum nu va fi nici o problema, poti munci legal din iulie pana iti vine BC, dar daca vrei in alta parte e posibil sa intampini unele greutati la angajare daca nu ai BC.

12. iryna

iryna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.am si eu o intrebare :p 26 ianuarie am trimis actele prin posta eu si sotul meu(in cazul nostru partener) el pt yelow eu ca si dependent pt blue card ca si parteneri.in iulie vrem sa plecam akasa sa ne casatorim si am nevoie d cartea de identitate pt k pasaportul meu e expirat.ce ar trebui sa fac sa mi trimita actele sau sa mi grabeasca procesarea? sa i sun sau sa mai adt pana p la inceputul lunii iulie ?poate imi trimit ei un radpuns?multumesc mult o zi buna

13. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    buna, Irina. eu as zice ca cel mai simplu ar fi sati reinnoiesti pasaportul si sa nu te bazezi pe carte de identitate, ca cine stie cand tio trimit astea, da de grabit nu accepta ei asa simplu, ca am incercat si noi. ei iti spun ca ai acceptat conditiile lor, care spun ca daca ai trimis la ei actele, 6 luni sa nui deranjezi, dar mai apoi nu se stie, ei gasesc o scuza, ca au jocuri olimpice sis suprasolicitati sau altele.
    eu am promis ca o sa scriu cand primim noi actele, dar socoate si tu, daca noi leam trimis in 20-21 decembrie si inca nimic, dar iata cai juma de iunie, ap respectiv... si eu am vrut in iulie acasa, dar nu prea cred ca am sanse, ca avem inca de reinnoit pasaportele dupa ce ne vin, ca au expirat si la noi...bafta oricum! daca aveti noutati, careva, scrieti aici, asteptam -sssst-

14. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    si eu tot prin posta o sa aplic ca nu am timp sa fac programare la tel.

ce sectziuni trebuie sa complectez in br1? sotzul are yellow_student eu blue dependent, o sa aplicam amandoi pe acelasi formular ,de data aceasta eu sunt aplicantul principal si el dependentul.nu stim exact ce sectiuni trebuie sa complectam in br1.
    avem un an de munca legal (el cu 20 de ore eu full time dar nu o sa aplicam individual).astept un raspuns !multzumesc!

15. clauclaudiax

clauclaudiax New Member

Trophy Points:
    0
    -nuuu- Salut. Ma numesc Claudia si locuiesc in Scotia de aprox 2 ani. Am terminat colegiul anul trecut avand calificarea SVQ Multiskilled Cookery. Imediat dupa ce am terminat colegiul mi-am gasit de munca ca chef intr-un lant hotelier numit Premier Inn.Am obtinut yellow card si national insurance pe parcursul anului scolar nestiind ca pentru a continua sa lucrez trebuia sa continui inca un an de colegiu vocational sau non.Asadar in luna decembrie am fost suspendata de la locul de munca pt 2 saptamani,timp in care trebuia sa aduc scrisoare dovedind ca inca sunt studenta.Am facut-o si pe asta si m-am inscris, fapt pentru care m-au primit inapoi la munca schimbandu-mi contractul in part time deoarece am ales colegiu non-vocational.Acum am facut un an consecutiv la acelasi angajator si ma gandesc sa aplic pt blue card..dar am anumite temeri ca ma vor refuza.Tin sa spun ca m-am inscris iar in colegiu vocational urmand sa incep din septembrie. Am sanse sa primesc blue card sau nu? Am lucrat ilegal vreo 4 luni(pt ca nu eram studenta)..lucru care l-am reglementat ulterior. Am tot ce trebuie..payslipuri(unele din perioada full-time)..scrisori ..etc. Astept cu nerabdare...un raspuns ,o parere orice m-ar putea ajuta. Multumesc frumos. -trist-

16. Andrei30P

Andrei30P New Member

Trophy Points:
    0
    aniutza si eu am aplicat cam pe aceiasi data ca si tine pt yellow card(inceputul lui ianuarie 2012).Astazi la ora 12 ora Romaniei am fost sunat de acest nr de telefon 1142636900 care este de Sheffield.Nu a sunat mult telefonul deoarece era exact langa mine,am raspuns dar mi-a inchis dupa 2 secunde.Am zis ca daca era ceva important mai suna inca o data dar nu a mai sunat si m-am uitat pe google la prefixuri si astfel am aflat ca era de Sheffield.Acum nu stiu ce sa fac...sa sun inapoi Luni? Eu sunt momentan in ROmania dar am activat roamingul si am credit pe cartela de UK special pt astfel de cazuri!

17. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    si noi azi am primit un email de la Shifield, raspuns la emailul care lam trimis vreo luna in urma, in care scriau sorry, dar santem suprasolicitati acuma si termenul de 6 luni se poate prelungi, la 7 sau mai mult. noi facem tot posibilul, dar nu ne mai deranjati...

18. Andrei30P

Andrei30P New Member

Trophy Points:
    0
    S-a dovedit a fi o firma de asigurari private...imi facusem speranta ca primesc mai repede yellowul -asa-asa-

19. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    din luna martie de cate ori am sunat mi s-a spus ca sunt cu inregistrarile la data de 22 noiembrie . are cineva alte informatii ? ...deja de 3 luni sa stea cu inregistrarile la o singura zi ..mi se pare bataie de joc....

20. tanassy

tanassy New Member

Trophy Points:
    0
    Si noi am depus actele pentry YC (sotul) si BC (eu) la inceputul lui februarie 2012 si nu avem nici un raspuns....

Share This Page