0.9 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aplicatie posta blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by marian80, Jan 4, 2012.

1. iulius999

iulius999 New Member

Trophy Points:
    0
    Wooow pe 23 mai si ai primit BC felicitari :)

2. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc !

3. Irina80

Irina80 New Member

Trophy Points:
    0

salut, scuze pt raspunsul intarziat . eu am scris la adresa BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk .
    te inteleg perfect, cand am trimis actele se luat permisele in maxim 4 luni , si de atunci perioada s-a extins la 6 luni, apoi la 9 luni si uite asa eu stau de aproape 10 luni (in data de 01.12 am exact 10 luni). prietenul meu a depus in aceiasi zi cu mine si e in aceiasi situatie, a scris la ho si a primit acelasi raspuns. nu stiu ce sa mai cred -trist- -nervos-

4. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    In concluzie dragilor, daca tot nu mai tine faza cu urgentarea aplicatiei pt BC pe motiv de 'urgent employment start date', o alta solutie e sa trimiti actele pentru blue inainte de a aplica pt Nino si poate asa se misca si ei un pic mai repede. -asa-asa-

5. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

Vreau sa te intreb ceva ca sunt nedumerita.Ai avut AWC(purple card) si ai lucrat 12 luni iar acum tu aplicasesi pentru BC?

MULTUMESC

6. Iuliana Lavinia

Trophy Points:
    0
    Da,asa e.Am avut purple card si am aplicat ca au pair.

7. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc de raspuns

8. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0

Si eu am 12 luni lucrate si AWC dar mi-am luat NINO inca din prima luna de cand am inceput sa lucrez ca sa imi platesc taxele,in plus ca mi-l cerea si angajatorul.

9. Iuliana Lavinia

Trophy Points:
    0
    E bine ca ai NINO .Eu nu am avut nevoie de NINO cat am lucrat ca au pair ,era culmea ca din 'banii de buzunar' sa mai platesc si taxe.

10. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    pe site-ul UKBA scrie ca s-a ajuns cu rezolvarea aplicatiilor primite in luna februarie,
    poate se misca mai repede si mai dau drumu si la programari online/telefon, ca slava Domnului suntem destui care avem nevoie

11. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-as dori sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu tine dar, din pacate, optimismul meu este putin la pamant. Azi - maine avem 9 luni de cand avem actele trimise (sunt compatrioti de-ai nostri care vor avea 10 luni de asteptare) la HO (aplicatie trimisa pe 6 Martie) si nu prea vad vreo imbunatatire a vitezei de procesare a dosarelor. In ceea ce priveste programarile online sau telefonic eu, personal, am renuntat prin februarie din lipsa efectiva a timpului. Eu urez bafta tuturor si mi-a mai ramas optimismul ca aceste lucruri sa se schimbe in viitor.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Aoleu, blizard, ma disperi!!! De cate ori te vad la "last post" pe topicul asta imi sare inima, zic ca gata ... ti-au venit cardurile. Cand colo....

13. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    Aoleu Albea ... de cate ori postez pe topicul asta cu aceeasi problema ma disper pe mine insumi -nu-zic- ... nu mai zic de ceilalti. Cred ca am lasat impresia ca ma plang tot timpul dar chiar nu ma plang ... postez constatarile pe care le fac si de asemenea disperarea mea are legatura cu dorinta de a merge pana acasa de sarbatori; familia ar fi tare bucuroasa si fericita daca ne-am putea reuni de Craciun. La urma urmei asta este; asteptam si iar asteptam; cel putin pe mine nu ma afecteaza, deocamdata, lipsa cardurilor colorate ... ma afecteaza lipsa actelor celui mic.
    Duminica faina si ne mai citim

14. Irina80

Irina80 New Member

Trophy Points:
    0
    salutari. scrie pe site ca se lucreaza la februarie. a primit careva blue cardul dintre cei care ati aplicat direct pt blue card, prin br2, in februarie ?? concluzia mea, dupa lecturarea forumului, este aceiasi cu a ta, blizzard. au obtinut doar cei care au aplicat pt blue dupa 12 luni de yellow sau purple. cand va fi oare randul dosarelor noastre? deja incep sa am emotii ...ne dau/nu ne dau bc .... sambata viitoare se fac 10 luni de cand am aplicat...
    app am si eu o intrebare : cei de la HO contacteaza persoana data ca referinta? am citit diferite forumuri si am inteles ca doar in cazul yellow card-lui. am inteles bine? voi ce ziceti?

15. lucita

lucita New Member

Trophy Points:
    0
    Sigur se lucreaza inca la actele din februarie. Noi am aplicat pe 10 februarie, sotul si copiii ptr blue card, dependenti de mine, eu fiind self employed. Pe 8 noiembrie am primit o scrisoare de la ei, ca mai cer dovezi ca inca sunt self, echipa 5 lucreaza dosarul. Am trimis actele imediat si inca nici un raspuns. Scriau ca o sa ia o decizie pana pe 22 noiembrie. Fiecare zi ce trece e asteptarea plicului... speram sa nu mai fie mult.
    Bafta multa tuturor!

16. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    de lucrat sigur se lucreaza la acte dar cu vitez melcului pe uscat. singurul lucru de facut decat acela de a devenii disperati e cel de a incerca sa fii calm, intr-un final vor apare si actele

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Poate pana-n sarbatori ... Sa speram!

18. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    prietenii mei au aplicat pe 5 martie si au primit cardurile sapt trecuta. ea yellow de student el blue dependent.

19. Claudefield

Claudefield New Member

Trophy Points:
    0
    eu am trimis actele prin posta in 8 martie pt blue card dupa un an de purple si tot astept de atunci.... la un moment dat in august am fost sfatuit sa scriu MP ului local drept urmare in cateva zile am primit din partea biroului un raspuns, o scrisoare care era de fapt era de la HO ce facea referire la cazul procesarii dosarului meu, caci MP-ul scrisese in numele meu la HO avand nr de referinta al meu si datele mele personale.. in scrisoare era precizat faptul ca la dosarul meu se lucrase pt prima data in 9 iulie ca sunt toate actele necesare la dansii pt procesare si ca am un alt nr de referinta acum doar ca nu pot sa dea un termen in care vor trimite actele la mine decat ca va fi curand! deci acest timp cat de curand se extinde deja la cateva luni in plus, acest "in curand" devine un an imediat si nimic inca...vorba romanul La anul si la mai multi asteapta :p ....de sarbatori sunt convins ca nu se lucreaza deci in decembrie activitatea va fi in primele doua saptamani si se va lucra in ianuarie doar dupa dezamortire, iarasi va fi lent, imaginati-va cum ar fi daca mai si ninge! ..deci rabdare se zice ca trebuie sa avem.....daca primesc voi lasa o nota aici..ar fi timpul insa nu inteleg de ce tin actele in sistem atat de mult, de altfel teoria conspiratiei e foarte dezvoltata insa nu are sens sa continui lamentarile aici... suntem niste voci separate si aici

20. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari si sa le stapaneasca sanatosi. Inca un succes care ma bucura si in acelasi timp imi intareste convingerea ca, prioritar, sunt YC-urile insotite sau nu de BC-uri.
    Incepe o noua saptamana, incep alte 5 zile de sperante pentru noi toti asa ca mult noroc tuturor. Daca am ceva noutati butonez p'aci.

Share This Page