15.8 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aplicatie posta blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by marian80, Jan 4, 2012.

1. evil_fulga

evil_fulga New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc din suflet Iuliana Lavinia, m-am mai linistit putin acum. Sper sa se rezolve situatia si o sa te anunt cand il voi primi, sper sa nu mai dureze mult din moment ce sunt unii care au aplicat in martie si deja l-au primit. Multumesc inca o data -dans-

2. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    Eu mi-am luat blue cardul dupa 12 luni de au pair, am avut programare la Croydon, dar nu asta conteaza. Eu personal stiu ca nu vei fi refuzata daca nu mai stai la ei, tu ai stat 12 luni asa cum cere legea, pentru a aplica apoi pentru blue. Cel mai important e ca in momentul in care suna ei sa spuna familia ca tu ai stat din aprilie 2011-aprilie 2012, asta e tot ce conteaza. Daca ei neaga, atunci da ai probleme, dar faptul ca nu ai stat in continuare cu ei si dupa cele 12 luni de zile nu ar trebui sa te afecteze. Ai vazut si emailul postat de Iuliana, ii spune clar ca nu o va afecta.
    Bafta!

3. ur42ne

ur42ne New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Desi citesc acest forum de mai bine de 1 an, acum e prima data cand postez ceva si anume ca astazi ne-au venit actele(mie yellow ca student si sotului blue card ca si dependent). Scriu asta pentru a-i incuraja pe cei care inca asteapta. Am depus actele pe 5 martie, iar acum o saptamana am primit o scrisoare prin care ne cereau o noua adeverinta de la scoala si dovada asigurarii. Le-am trimis ce au cerut si astazi am primit mult asteptatele carduri.
    Mult succes tuturor!

4. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari !!

5. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    'neata. Felicitari tuturor care au primit mult asteptatele carduri multicolore si tineti-ne si noua pumnii sa le primim la randul nostru. Din cate am observat, se lucreaza mult mai intens si mai rapid la yellow card sau yellow + blue. Deci noi, care avem aplicatii doar pentru BC, mai avem de asteptat. Oricum este imbucurator sa vedem ca se lucreaza deja si la luna Martie. Sunt sigur ca cei care au aplicat in Februarie nu mai au mult de asteptat asa ca baaaafta tuturor si veniti cu vesti bune.

6. Irina80

Irina80 New Member

Trophy Points:
    0
    salut, si eu sunt printre cei care au aplicat pentru blue card prin BR2 in 01 februarie si inca nu am primit nimic. le-am scris saptamana trecuta sa ii intreb de stadiul aplicatiei mele si mi-au raspuns ca dosarul meu asteapta sa fie alocat unui caseworker. acum astept si astept.... mai sunt cateva zile si astept de 10 luni. :((((

7. joke4HO

joke4HO New Member

Trophy Points:
    0
    pff,salutare ...as dori sa stiu si eu adresa de mail la care ai trimis si ai primit ras o_O!pt ca eu de fiecare data cad trimit primesc numai mailuri BOT -nervos- !deja sunt la pamant vad aici ca se ast la greu!daca tu ai 10 luni eu nu mai zic nimic ca am 7 luni si mi se pare un infern!aveam sansa sa ma duc de 'n' ori in alta parte dar de fiecare data imi cere blue..iar cand le explic cum sta treaba cu cardul meu stramba din nas!am inceput sa urasc sistemul asta ineficient!iar ca sa nu se mai planga lumea acum nu mai stiu data ci numai luna pe forum!este o prostie!soramea a luat blue in 4 luni,prieteni mei anul trecut la fel 3-4 luni!numai eu stau de 7 luni si nimic!sper sa se regleze treaba si poate incep si eu anul in alta parte cu blue cardul in buzunar!si tot odata vad pe toata lumea ca vb de programare,la ce numar se fac programarile ca eu sun la un numar si mereu imi spune ca linia nu mai e valabila de pe 6 iunie!multumesc si inca o data BAFTA la cei ce sunt in situatia mea

8. bogdan alexe

bogdan alexe New Member

Trophy Points:
    0
    cid ai aplicat pentru blue card

9. bogdan alexe

bogdan alexe New Member

Trophy Points:
    0
    eu am aplicat pe 5 aprilie si astept inca am terminat nvq

10. kathy2000

kathy2000 New Member

Trophy Points:
    0
    buna am aplicat pe 17 martie pt blue card nu am primit nici un raspuns cand am aplicat eram insarcinata totul a decurs bine pana la 8 jum ,pe 3 sept am pierdut copilasul mai exact fetita am nascut-o moarta ,nu mai rezist le am cerut sa mi trimita actele inapoi pt ca nu mai vreau nimik de la ei ,imi vreau doar actele ce pot face va rog frumos sa mi dati un sfat ,credeti ca o sa mi trimita actele si a mai cerut cineva actele ?si daca da in cat timp le a primit ?va multumesc

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Kathy,

Imi pare sincer rau pentru ce ti se intampla si stresul prin care treci.
    De trimis ti se vor trimite actele inapoi, dar incearca sa mai rezisti un picut. Stiu ca e cumplit, de aia si va indemn sa faceti plangere colectiva, pentru ca este inuman modul in care suntem tratati. -plans2-

Multa sanatate! -ma-iubesc- -ingeras-

12. Iuliana Lavinia

Trophy Points:
    0
    Kathy ,imi pare rau pentru pierderea suferita -plans-
    Eu mi-am cerut actele inapoi pe 11 noiembrie (dar o sa reaplic pentru blue card in scurt timp).Inca nu le-am primit .Cand o sa le primesc o sa postez aici.Tu cand ti-ai cerut actele inapoi ?

13. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    Este cineva care si-a urgentat aplicatia pentru YC sau BC si poate da cateva detalii despre cum a procedat? Multumesc!

14. Iuliana Lavinia

Trophy Points:
    0
    Am incercat eu (pe motiv de urgent employment),dar din pacate nu au urgentat nimic .Am primit e-mail de la ei in care imi zic ca nu mai pot urgenta ptr cei care au aplicat cu BR1 form pe motiv de urgent employment pentru ca ei sunt foarte ocupati,au foarte multe aplicatii . . . si daca ai muncit deja 12 luni legal ai drept de munca .

15. kathy2000

kathy2000 New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc pt mesaje si pt incurajari .nu vreau sa ma intelegeti gresit dar nu vreau mila nimanui doar vroaiam sa va povestesc ce mi s-a intamplat ,nu are importanta cand mi am cerut actele ca oricum nu se deranjeaza sa mi raspunda ca sunt foarte "ocupati" cu aplicatiile ...doar ca imi pare rau ca mi am trimis actele la ei si mi vroaiam doar actele pentru ca e prea mult stres sa astepti in fiecare zi actele .. dar nu ai cu cine sa vb ..va multumesc inca o data.

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  17. Iuliana Lavinia

Trophy Points:
    0
    Acum o ora am avut parte de o mare surpriza -da-da-
    Am fost la posta sa imi iau plicul primit de la Home Office (trebuia sa il primesc ieri dar nu am fost acasa).In loc sa gasesc in plic purple cardul ,pe care il cerusem ca aveam nevoie de el pentru NINO ,am gasit mult asteptatul blue card -ras4- -petrecere-

18. carpcezar

carpcezar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si felicitari! Pe ce data ai aplicat? Multumesc!

19. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari,in sfarsit ti-ai luat BC dar te rog zine si noua data la care ai aplicat.
    Multumesc. -hipno-

20. Iuliana Lavinia

Trophy Points:
    0
    Multumesc ! Am aplicat pe 23 mai.Oricum daca nu imi ceream actele inapoi ,nu cred ca l-as fi primit acum.Poate la anul . .
    Dar am insistat cu e-mailuri la ei ,pentru ca nu am job din sept si am o oferta de munca .Dar nu puteam incepe fara Nino.

Share This Page