14.3 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aplicatie posta blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by marian80, Jan 4, 2012.

1. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
  2. nedelcuandy

nedelcuandy New Member

Trophy Points:
    0
    Observ ca au avansat la 17 ianuarie. Eu unul am aplicat pe 18 aprilie, sper sa-l primesc pana in februarie anul viitor, ma mir ca au inceput iar sa accepte aplicatii pentru Croydon, cand incercam eu sa ii sun (intre februarie si aprilie) nu prindeam niciun loc, si nici nu aveau vreo explicatie pentru asta... noroc cu voi pe forum fiindca acum trec 6 luni si incepusem sa o iau putin razna

3. nedelcuandy

nedelcuandy New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo, dragilor, am o intrebare, in BR1 zice ca trebuie sa fii in lista universitatilor autorizate de ei, bineinteles, cred ca ati auzit de scandalul London Metropolitan University unde sunt student. Bine, eu am trimis actele in aprilie cand universitatea inca avea acreditarea deci legile nu se aplica retroactiv? Stie cineva ceva despre asta? Acum aplic pentru Blue card deci presupun ca nu ar trebui sa se ia in considerare?

4. leruacoca

leruacoca New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,sunt si eu noua pe acest forum.Am si eu o intrebare celor ce au aplicat pentru blue card ca dependent de self- employed.Cite scrisori de recomandare ati depus la dosar,caci sotul meu de cind a inceput activitatea sa de self-employed a lucrat doar pentru o singura persoana?Ce acte ati depus(nu pentru ca nu am citit ce acte trebuie incluse in plic ,doar pentru ca am ceva nelamuriri:contractul de inchiriere(undeva am gasit ca trebuie inclus si el),evidence of tax payment under the Construction Industry Scheme(ce este aceasta).Multumesc anticipat.

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    daca in aprilie aveai deja facut 1 an cu ei, si ti-ai luat si diploma de studii de la ei, raspunsul are toate sansele sa fie favorabil.

Sau din aprilie eu nu am sunt acreditati si tu acum aplici?

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

El are card de self?
    Ar trebui sa aiba cel putin 3 recomandari, deci 3 clienti. Actele sunt trecute in formular, esti indrumat acolo cam ce ar trebui sa trimiti!

7. GReal

GReal New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Eu am blue card si as vrea sa plic si pentru sotia mea ca dependenta de mine. Am completat BR1 dar acum nu sunt prea sigur de actele pe care trebuie sa le trimit impreuna cu formularul ca din ce e specificat acolo, inafara de pasapoartele noastre, cert. De casatorie, blue cardul meu si poze nu vad nimic altceva.

Am cotrobait prin topicul asta dar nu am gasit nimic decat linkuri care un alt topic de aici dp forum, care din pacate nu mai e valid.

Dintre cei care au mai trimis aplicatii ati putea sa imi ziceti cam ce acte sa trimit. Multam.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu mai cauta linkuri aiurea. Scrie negru pe alb in BR1 ce acte trebuie sa pui.

9. GReal

GReal New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai ce am scris mai sus. Pe formular nu zice decat despre poze, pasapoarte si certificatul de casatorie, si blue cardul meu am dedus eu ca ar trebui. Mi se pare cam putin si nu as vrea sa trimit aplicatia incompleta si sa ma trezesc dupa luni de zile de asteptare cu refuz.

10. Matusch

Matusch New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

Stiu ca tu ai aplicat pt blue card prin Februarie si ma intrebam daca l-ai primit sau daca ai primit vreun raspuns,te rog mult spunene si noua.

Multumesc frumos. -ras4-

11. nedelcuandy

nedelcuandy New Member

Trophy Points:
    0
    daca in aprilie aveai deja facut 1 an cu ei, si ti-ai luat si diploma de studii de la ei, raspunsul are toate sansele sa fie favorabil.

Sau din aprilie eu nu am sunt acreditati si tu acum aplici?

Pentru mai sus, eu am aplicat in aprilie, dar acum sunt in ultimul an, lor li s-a suspendat in iulie dreptul de a lua studenti internationali, deci sa cred ca legile nu se aplica retroactiv? In plus nu zice ca trebuie sa studiezi la o universitate acreditata de ei cand lucrezi ci doar cand iti iei permisul, desi era totusi acreditata cand am aplicat eu, nu e vina mea ca merg asa greu.

12. aniutza21

aniutza21 New Member

Trophy Points:
    0
    Da am aplicat in februarie pe 3 matusch dar nu am nici un raspuns tot ma uit pe acest topic in fiecare zi si astept si eu sa mai vad ca poate a mai primit careva dar vad ca din feb nimeni nu a primit sau dupa ce a primit cardu nu mai da pe aici sa ne mai ridice si noua moralul.

13. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Eu am aplicat pe 7 februarie pentru BC de dependent de self si ieri 24 octombrie, dupa aproape 9 luni, am primit eu BC si sotul, care este self, YC.Cu o saptamana in urma am primit de la UKBA un plic in care ni se mai cereau acte, sotul fiind sofer de taxi: copii dupa talonul masinii, asigurarea masinii, licenta de taxi a masinii, contractul de inchiriere al masinii dintre sotul meu si firma de taxi, statementuri bancare pe ultimele trei luni si permisul de conducere al sotului.Le-am trimis vineri prin special delivery, luni la 1pm au ajuns la ei si miercuri am avut permisele.
    Am scris acum despre acestea pentru ca stiu ce inseamna sa astepti si sa astepti ceva ce pare asa de departe .
    Sper sa fie o gura de oxigen pentru toti cei care asteapta!

14. aniutza21

aniutza21 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari""vere vasile"" spune,mi si mie te rog scrie ceva de ce echipa au fost prelucrate actele tale ca am mai vazut niste postari care scria ca actele lor au fost prelucrate ba de echipa 2 ba de echipa 5 si sa le stapaniti sanatosi cardurile felicitari inca o data,.

15. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    Felicitari si sa le folositi sanatosi -bravo-
    Doar o intrebare am: cat timp v-a dat la dispozitie sa trimiteti documentele cerute?
    Multumesc

16. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, aniutza21!Cu BC-ul am primit si o scrisoare in care mi se explica cum pot folosi cardul si ce valabilitate are, iar la sfarsit este semnat asa: Samina Khan, Temporary Migration Team 25.

17. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru urari!Am avut la dispozitie 2 saptamani sa trimit actele.

18. IRISEBI

IRISEBI New Member

Trophy Points:
    0
    Aceasi Samina Khan s-a ocupat si de cazul meu.Eu self si sotul dependent...O singura intrebare am si eu ,sunt putin confuza de fapt cat timp este valabil blue cardul de dependent????12 luni fix?? sau atata timp cat eu raman self? Intreb pt ca din clipa in care primesti cardul si pana obti si nino mai dureaza o luna apoi inca ceva timp pana gasesti un job...........eu din ce am citit in scrisoare am inteles ca atata timp cat imi pastrez statutul de self el (dependentul) are voie sa munceasca fara restrictii ...gresesc cumva ???

19. tanassy

tanassy New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit pot si eu sa imi impartas marea bucurie -limba- -limba- -limba- -dans- -dans- -dans-
    dupa aproape 9 luni de asteptare am luat azi cardurile: eu BC de dependent, sotul de YC de self-employed

Am depus pe 7 februarie 2012 prin agentie;
    Exact 2 saptamini in urma au sunat de la HO si au verificat 1 dintre cele 3 referinte ale sotului. Imi cam faceam griji, pentru ca citisem ca in alte cazuri au sunat 2 dintre cele 3 referinte... tot incercam sa imi interpretez ce o fi insemnind asta...

Cardurile au fost eliberate pe data de 23 Octombrie, deci, din momentul cand au verificat referintele si pina le-am primit au trecut exact 12 zile.

Succese tuturor!

20. crys39

crys39 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: aplicatie posta blue card-raspuns

Pai nu stiu de ce se spune ca a ajuns pe 17 ianuarien 2012- cum se spune si pe site-ul lor, dar eu am primit raspuns pe 15 octombrie2012 ( pentru ca le astept deja de 6 luni) :
    Thank you for your enquiry.
    Whilst I can confirm receipt of a package bearing the recorded/special delivery reference number on 13 April, I cannot confirm the type of application or the contents of the package until the details have been input onto our system. We are currently inputting applications received on 20 March 2012.
    Once your application has been input onto our system it will be returned to the work queue to await allocation to a caseworker, who will contact you in due course if any further information is needed to process your application.
    I hope this is helpful, but if you need any further information, please contact us again, using the details at the bottom of this page.
    Kind regards
    Mrs S Chambers
    Correspondence Officer
    North East, Yorkshire & the Humber Region
    UK Border Agency
    PO Box 3468 SHEFFIELD S3 8WA
    Fax: 0114 2072886

Acum spuneti-mi dumneavoastra ce sa mai inteleg.... au ajuns pe 17 ianuarie sau pe 20 martie ???

Vreau sa plec in tara si nu am documente...

Oare sa le cer CI ale sotului sau sa mai astept????

Share This Page