4.1 C
London
Saturday, December 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

aplicatie posta blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by marian80, Jan 4, 2012.

1. marian80

marian80 New Member

Trophy Points:
    0
    bna .am trimi actele in noiembrieprin posta pentru blue card . cam cat dureaza obtinerea cardului please?
    multumiri ,

2. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Era o perioada de asteptare de 6 luni -ceeee?- . Acum vreo luna, doua cu aproximatie cei de la UKBA afisase pe situl lor ca au injumatatit perioada de prelucrare a actelor . Acum nu stiu cum o fi ...o membra a forumului,nu-i retin numele( scuze) -nu-stiu- scrisese mai ieri ca a durat 3 luni aplicatia si a primit cardurile. -thumbsup-

Mult noroc!! -asa-asa-

3. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Suntem trei pe forum aici care am trimis actele in octombrie si deja am primit BC-urile in decembrie. S-a trecut deja de data de 17 octombrie pe la mijlocul lui decembrie desi pe site-ul UKBA scrie ca acum se proceseaza dosarele primite pe 7 octombrie. La mine a durat 9 saptamani. Daca ai trimis actele in noiembrie ar trebui sa primesti cardul pana la sfarsitul lui ianuarie.

4. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,
    imi poate spune cineva toatye actele necesare aplicatiei pentru yellow card si blue card ? Pot trimite actele prin posta - fara sa fac vreo programare in prealabil ? Formularul BR1 se poate descarca de pe site sau gtrebuie cerut telefonic de la ei ? va rog s ama ajutati cu informatii . multumesc anticipat . Un an nou asa cum vi-l doriti !
    iulia

5. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

Actele necesare aplicatiei YC si BC le gasesti aici http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... card#65291.

Poti trimite actele prin posta la Sheffield si da formularul il poti descarca de pe situl UKBA, gratuit.

6. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru ras;puns ! O zi buna ! Iulia

7. iryna

iryna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Am si eu nevoie d cateva informatii va rog.eu si sotul meu vrem sa aplicam d yelow card(sotul)eu d blue card ca dependent d el.mentionez k nu suntem ca nu suntem casatoriti legal.sotul lucreaza ca self employed si eu la fel.intrebarea mea este:trebuie si payslipurile mele dak eu sunt dependenta de el?multumesc

8. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Buna ziua @iryna,

Pai nu poti spune ca partenerul tau iti este sot de vreme ce nu sunteti casatoriti. Spun asta pt. ca aplicatia ca dependent pt BC difera de la caz la caz. De ex. ca dependent de sot/ sotie , dependenta se dovedeste foarte usoar cu certificatul de casatorie, pe cand dependentii celorlalte categorii de parteneri de viata, dependenta se demonstreaza cu: billuri comune, sau billuri sau alte documente oficiale a amandurora la aceasi adresa etc.

Iar tu ca self employed ai payslipuri? cred ca faci referire la invoice-uri. Nu, invoice-urile nu iti sunt necesare.

Iata un topic foarte bine organizat si explicit, pus la punct de ValiB, http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... card#65291 ; citeste-l cu atentie si vei gasi toate raspunsurile la intrebarile tale.

Mult noroc !

9. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    In cazul partenerilor necasatoriti - pentru ca partenerul sa primeasca blue card ca dependent de cel care aplica pentru yellow card ca SE - e suficient sa demonstreze ca au locuit in ultimii 2 ani impreuna. Dovada se poate face cu facturi, extrase de cont la aceeasi adresa, contract de chirie pe ambele nume, council tax bill in ambele nume, etc.

10. VinceDoug

VinceDoug New Member

Trophy Points:
    0
    Scuzati-ma ca indraznesc, a mai sunat careva de curand sa intrebe la ce luna au ajuns cu analizatul de dosare? Mi-am depus si eu aplicatia pt BC chiar pe 1 dec anul trecut si...tot sper ca poate am noroc si vine mai repede.
    Va multumesc mult.

11. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    dureaza intre 3 si 6 luni

12. VinceDoug

VinceDoug New Member

Trophy Points:
    0
    Da, stiu ca asta e termenul, eu ma refeream daca stie cineva la ce luna au ajuns cu analizatul de dosare. Am vazut ca pe website scrie ca analizeaza dosarele din 7 octombrie si astazi cand am sunat mi-au zis ca sa ma uit pe website, dar tot analizeaza 7 octombrie de vreo 2 saptamani.
    La asta ma refeream, ce luna analizeaza acuma?daca cineva stie mai bine?

13. mami

mami New Member

Trophy Points:
    0
    azi am primit blue cardurile, my boyfriend and me lol -dans- -castigator-
    a durat 12 saptamani tot procesul
    ne-au cerut sa dovedim ca suntem un cuplu stabil in ultimii 2 ani( asta din cauza ca nu suntem casatoriti); le-am trimis o juma de kil de hartzoage, sa se sature
    in urma cu un an aplicasem pt BC de dependent si le-a fost de ajuns certificatul de nastere al copilului nostru
    pot sa confirm ca pe data de 20 jan 2012 ajunsesera sa proceseze doc primite pe 24 oct 2011 desi pe site-ul lor era 10 oct 2011

hope this helps x

14. VinceDoug

VinceDoug New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari copilasi! Mult noroc si un viitor mai bucuros!

15. finutu

finutu New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,pt yelow card tot pana la 6 luni dureaza,am depus pe 16 noiembrie,poate sa imi explice cineva,multumesc

16. alinuta26

alinuta26 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,am si eu o intrebare,daca sotul meu are Y.C de 5 ani (in oct. mai exact),eu de asemenea dfe 5 ani(in august),pot sa aplic pt permanent resident permit sau sa aplic pt B.C mai intai iar apoi pt permanent,si inca ceva cum schimb numele pe Y.C pt ca ne-am casatorit intre timp si mi-am schimbat numele?va multumesc si va rog ajutati-ma -nu-stiu-

17. VinceDoug

VinceDoug New Member

Trophy Points:
    0
    A mai primit careva BC-ul si din ce luna ati aplicat?

18. VinceDoug

VinceDoug New Member

Trophy Points:
    0
    Repet intrebarea de mai sus.

19. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Intrebarea corecta era:
    "A mai primit cineva BC?
    Motiv pentru care asteptarea ta s-ar putea sa mai dureze...

20. VinceDoug

VinceDoug New Member

Trophy Points:
    0
    Tot pronume nehotarat e chiar daca e careva sau cineva. Stii cum e cu zicala daca taceai filozof te faceai.
    Singurul motiv pt care intreb asa insistent este pt ca am asteptat deja 14 saptamani si pe forum majoritatea au asteptat 3 luni si ma ingrijorez ca s-a intamplat ceva si am asteptat ca proasta 14 saptamani de pomana.

Share This Page