6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatie pentru Blue Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by nepotu23, Nov 26, 2009.

1. nepotu23

nepotu23 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare
    Doresc sa aplic pentru Blue Card ( am cand galben de student )dar nu prin posta ( vreau sa ma duc personal la HM )dar nu stiu care sunt modalitatile.
    Am incercat sa fac o programare prin telefon 0114 207 4074 / dar am fost trimis online .m-am inregistrat online ( for applying in person) dar nu stiu ce sectiune sa aleg
    Please select the type of application you require:
    EEA1 ,FLR ,NTL,PBS T1 ...PBS T2 ,SET ,TOC...ETC
    Am lucrat ca employed part time la o companie. Am inceput in oct 2008 am si fluturasii exceptand feb ,martie ,apr,iunie, .in tot acest timp am lucrat si ca self-employed
    poate sa ma ajute cineva ?
    multumesc!

2. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Aplicatie Blue Card

nepotu23 a scris:
    Trebuie sa folosesti formularul BR1.

3. szabo_sonia

szabo_sonia New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Aplicatie Blue Card

Buna tuturor

Sunt noua pe site asa ca scuze daca pun intrebarea unde nu trebuie.Intrebarea mea este daca se poate aplica pentru permis de munca din Romania?M-am informat pe site-ul HOME OFFICE de toate documentele si formularul respectiv dar nu am gasit nicaieri nimic in acest sens.Si acolo scria ca actele trebuie trimise original( mie mi-e putin cam teama sa trimit actele, daca nu le mai primesc inapoi)?Ideea este ca as vrea sa plec cat mai repede in UK si sa-mi gasesc un loc de munca pt.ca sunt satula de Romania.Si daca imi puteti spune cam in ce domenii sunt joburi pentru mine( femeie, 22 ani, studii superioare, certificat lingvistic engleza)?

Multumesc

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Nu, aplicatiile se fac din tara de aici, UK adica, cu exceptia Highly Skilled.

5. szabo_sonia

szabo_sonia New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc.Intrebare: cand aplic trebuie sa am adresa de UK stabila? sau pot sa dau o fuga, depun actele, vin inapoi in Romania si ma intorc dupa ele cand sunt gata?

6. prestigio

prestigio New Member

Trophy Points:
    0

Buna

Poti sa imi dai mai multe detalii privind aplicarea pentru blue card- highly skilled din Romania. Eu am vazut in formularul de aplicare ca este necesar sa te afli in UK. Ma intereseaza sa aplic pentru blue card- highly skilled din Romania. De asemenea sunt interesat ce se intampla cu blue-card-ul in cazul in care nu lucrez in UK.

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0

Buna prestigio,

Poti sa aplici pentru Highly Skilled Migrant Programme direct din Romania, nu e necesar sa te afli in UK. O cunostinta de-a mea a aplicat recent si a primit blue-cardul si toate documentele inapoi, prin posta. Daca nu lucrezi in UK poti sa pastrezi blue-cardul - e doar dovada ca daca vrei sa lucrezi in UK ai dreptul. O singura chestie as recomanda, cand trimiti documentele din Romania trimite-le printr-o firma gen DHL nu prin posta romana chiar daca e un pic mai scump, ca sa fii sigur ca ajung la timp si intregi. Bafta

Share This Page