14.1 C
London
Thursday, June 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatie EEA1 a unui cetatean EU cu dependent roman

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by saptica777, Jun 25, 2012.

1. saptica777

saptica777 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare experti!

Apreciez staturile sau orice alte invataminte pentru urmatorul caz, va rog:

Eu, ca si cetatean roman voi fi trecuta ca si dependent in aplicatia EEA1 a unui cetatean austriac, nefiind casatoriti, asadar trebuind sa demonstram ca suntem intr-o relatie durabila (pe langa alte cerinte).
    Intentionam sa facem programare la Croydon pt interviu, nu sa aplicam prin posta.
    Scopul acestei aplicatii este de a obtine si eu drept de munca, cred ca blue card, din cate inteleg.

Am gasit toate detaliile pe siteul UKBA despre cum sa aplicam, insa ar fi foarte de folos sa stiu cum a decurs procesul pt alte persoane.

Cel mai important e cum sa demonstram relatia durabila avand in vedere ca am locuit impreuna in Egipt, unde nu exista contract de inchiriere sau cont bancar in comun. Va merge oare sa demonstram relatia durabila prin metode "neconventionale", cum ar fi poze comune, stampile in pasapoartele noastre precum ca am calatorit impreuna de nenumarate ori, contractul meu de munca e pe adresa noastra precum si contul meu bancar, etc ...

Orice alte sfaturi sunt binevenite ...

Lavinia

2. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca pozele si biletele de avion vor fi suficiente si nu trebuie neaparat sa dovediti ca aveti cont bancar comun.

Dovezi de conturi bancare separate, facturi de apa, curent, telefon fix, taxe platite, orice alta corespondenta oficiala, etc - astea sa arate aca ati locuit la aceeasi adresa pe perioada ultimilor 2 ani.

Succes!

Share This Page