11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatie Blue Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by krissnis, Apr 27, 2009.

1. krissnis

krissnis New Member

Trophy Points:
    0
    Blue card-nelamuriri

Stie cineva daca trebuie trimis si contractul de munca (pe langa pay-slipuri) atunci cand aplici cu BR1 pt blue card dupa 12 luni de munca consecutiv?

Va multumesc!

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. bulearca_suzana

bulearca_suzana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!

Dupa ce am sunat de 4 ori la Home Office si am primit numai raspunsuri contradictorii, ma aflu intr-o mare dilema si sper ca poate cineva care cunoaste subiectul mai bine ca mine ma poate lamuri. Am venit in UK in 2007, in 2009 am absolvit o facultate din UK, acum sunt la master in Bournemouth. Timp de 12 luni am si lucrat part-time combinat cu full-time la McDonalds, nu am avut pauze decat in timpul concediilor neplatite, dar niciodata mai mult de 3-4 saptamani. Acum as vrea sa aplic pentru Blue Card si am inteles ca sunt doua modalitati - fie prin BR1, pe baza faptului ca am lucrat cel putin 12 luni in UK, fie prin BR2, pe baza faptului ca am terminat o facultate in Anglia. Prima data, cei de la Home Office mi-au sugerat ca BR2 ar fi calea cea mai usoara si ca mi-ar trebui doar pasportul si diploma de absolvire, spunandu-mi ca sistemul de puncte nu se aplica pentru romani si bulgari. A doua oara mi s-a spus ca de fapt sistemul de puncte se aplica si ca ar fi trebuit sa fi muncit inainte de a incepe facultatea, lucru pe care din pacate nu il indeplinesc. As vrea sa stiu care varianta este corecta. M-am hotarat deci sa aplic prin BR1 dar nu inteleg exact care sunt documentele de care am nevoie. Pana acum am urmatoarea lista:
    - 12 fluturasi de salariu
    - pasaport
    - 2 poze
    - yellow card
    - scrisoare de la angajator care sa ateste ca am lucrat 12 luni acolo
    - contract de munca (la mine este unul pe o perioada nedeterminata, in care scrie ca initial este un contract temporar pe 3 luni, dar care in functie de necesitati, poate fi transformat intr-unul permanent. e ok? sau imi trebuie altceva?)
    - bank statements care sa dovedeasca faptul ca am fonduri pentru urmatoarele 2-3 luni, eventual si o scrisoare de la parinti, in cazul in care ei imi trimit bani
    - un document care sa ateste ca am fost studenta in timpul in care am lucrat (diploma de absolvire ar fi ok?).
    Este corecta lista? Mai este nevoie si de altceva?
    Si mai am inca o intrebare: exista vreo perioada in care trebuie aplicat pentru Blue Card dupa ce am terminat cele 12 luni de munca (eu am lucrat din 28/05/2008 pana in 21/06/2009)? Pentru ca din cate imi amintesc am vazut in BR1 o formulare de genul "letter of employment for the last 12 months" si nu inteleg daca "the last 12 months" este o exprimare gresita sau trebuia sa aplic pentru Blue Card imediat ce am lucrat 12 luni.

Multumesc foarte mult!

4. Anonymous

Anonymous Guest

PT BR1:
    Daca ai putea sa obtii de la angajator un contract in care sa nu scrie perioada sau o scrisoare prin care sa ateste ca ai fost pe o perioada neterminata sau esti ar fi bine.
    Statements nu trebuie ca nu esti self employ,dar daca tu vrei dale informatii cat mai multe.
    scrisoare de la colegiu .
    ==================================
    Ia uite ce zic astia in Guidance for romanian and bulgarian:

7. You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in the United Kingdom if:
    • you have been working with permission, and without interruption, in the United
    Kingdom for a period of 12 months ending on or after 31 December 2006. For instance, you are already present in the United Kingdom as a work permit holder or in some other category that confers permission to take employment (for example as a student and you have been in part-time employment continuously for 12 months); or
    • you are providing services in the United Kingdom on behalf of an employer established elsewhere in the European Union (EU); or
    • you are also a citizen of the United Kingdom, Switzerland or an EEA state, other than Bulgaria or Romania;
    =========================================
    Asta asa in mica parte dar ei tot ne cer sa aplicam pt BC.

Normal noi dupa ce am muncit legal aici 12 luni ca student ne-am obtinut deja dreptul de a lucra in UK fara restrictii pe mine nu ma intrebat nimeni de BC astea sunt doar formalitati.Poate suna angajatorul meu la HO si sa intrebe daca am dreptu de munca in acest stat sau nu.

5. grand mother

grand mother New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! Cei care ati absolvit NVQ Level 3 si ati lucrat pe perioada cursurilor 12 luni, cum ati aplicat pentru Blue Card ? -plasture- Thanks !

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    grand mother a scris:
    eu am pus mana pe pix si am completat formularul BR1.Incearca sa folosesti functia search a forumului- yellow card, BR1 si vezi ce iese.Studiaza, caci ai acolo absolut toate detaliile necesare, inclusiv linkuri ajutatoare

7. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Suzana, e foarte usor cu BR2 si nu ti se aplica treaba cu punctele. Eu asa mi-am luat certificatul albastru - fara restrictii - dupa absolvirea unui masterat in UK. Te incadrezi la 'International Graduate Scheme'.

Succes, orice optiune ai alege!

8. reperu

reperu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca cineva stie va rog sa mi spuneti cum as putea aplica pentru blue card daca sunt casatorit cu o persoana care face parte din categoria celor care nu au nevoie de work permit. Sotia mea lucreaza ca dentist in UK de 2 ani de zile, are contract de munca si este inregistrata ca self-employed.

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    reperu, i-a raspuns anouka cu doua postari mai sus. Parca stia c-o sa intrebi asta. -ras2-

Pix, formular (e tot BR1) si timbre. Si site-ul UKBA. Iar functia search de pe site-ul asta face minuni sa stii.

Bafta!

10. reperu

reperu New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult, dar inca mai fac cercetari. Exista si formularul BR4, pentru ca Dentist e o meserie sub incidenta Accession Worker Card dar din pacate nu are cardul respectiv. Inca ceva, ea nu are contract de munca si nici un fel de card dar nici nu are nevoie pentru ca legal trebuie sa fie doar inregistrata ca Self Emplyoed. Despre ce timbre te referi ?

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ma refeream la timbrele postale. Ca self nu are nevoie, inr-adevar, de card, dar daca tu vrei blue card va trebui sa aplicati amandoi, ea pt ellow card ca self, tu pt blue card ca dependent. Ma intreb insa daca sotia ta e intr-adevar self sau angajata... Are sau n-are contract de munca?

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    silverfern a scris:
    alba-neagra -nu-zic-

13. reperu

reperu New Member

Trophy Points:
    0
    Este sigur self pt ca m-am ocupat eu de taxe. Are un fel de contract de colaborare. Dau 2 beri daca gasesti un dentist salariat (in UK)

14. reperu

reperu New Member

Trophy Points:
    0
    Inca ceva, daca le trimit prin posta stie cineva cam cat dureaza pana primesc un raspuns? Dar actele inapoi, multumesc

15. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    reperu, cred ca se poate verifica si online, nu gasesc linkul... mai incerc pe google -wow-

16. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    reperu a scris:
    Pe pagina urmatoare gasesti toate informatiile (oficiale) necesare: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/

17. reperu

reperu New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, m-am lamurit, am deja programare pentru blue card la Croydon in martie. Vreau sa intreb pe cei care au aplicat deja, certificatul meu de casatorie este din Romania, e nevoie de traducere legalizata apostile etc. ? Alte acte ca certificatulk de nastere, diplome trebuiesc traduse ? merci

18. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    reperu a scris:
    certificatele sunt tip nou?caci dak sunt tip nou,nu ai dc sa iti faci probleme caci sunt deja traduse.Daca ai sa te uiti bine ai sa vezi...asta in cazul in care asa le ai

19. reperu

reperu New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt de tip nou, dar cine stie poate gasesc astia vreo problema, m-am casatorit in august 2009

20. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Blue card ca si dependent

A mai trecut un an si intre timp am facut si noi 12 fluturasi de salariu.
    Acum cei care au mai trecut prin asta sau au idee sa ma ajute si pe mine cu niste informatii:

Eu SE , sotia angajata de 1 an.Acum vreau sa aplice pentru blue card dark (sau cum ii zice,cel care nu e dependenta de nimeni)

11 luni a lucrat la un angajator apoi fara pauza de 30 de zile(mai precis pauza a fost de 5 zile) a schimbat jobul avand o oferta mai buna.deci 11 payslip uri de la vechiul angajator si unul de la noul angajator

acum care ar fi actele care trebuuie sa le trimitem pe langa BR1?
    eu ca si self employer ce acte trebuie sa atasez la aplicatia ei(stiu ca trebuie sa fac dovada ca in acest an am ramas SE) E vreo problema ca nu am facut inca inchiderea de an financiar (am neglijat)

si o mica intrebare offtopic: cu taranul(pt cei care il cunsosc) ce s-a intamplat,el fiind pe aici unul din vechea echipa cand am inceput eu drumul nostru prin UK

Share This Page