5 C
London
Wednesday, November 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatia UCAS, mediile din liceu si capacitatea

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ioana241, Jul 3, 2008.

1. Nicholas_bigben

Nicholas_bigben New Member

Trophy Points:
    1
    ms prietenas, eu am vrut sa aplic pentru Electrical and Electronic Engineering (Communications) pe partea asta de electronica etc,am fost deja
    la astia in campus la iei si am vorbit akolo cu o retardata mi-a zis ca imi trebuie aia de bac si nivelul 3 ceva de genu, eu am foaia matricola de 10 clase am un 7 akolo nota generala , plus ca am mai sunat azi dimineata am vorbit cu o proasta de la addmision a zis ca nu conteaza ca aplic pentru mature student ca tot imi trebuie aia de bacalureat sa intru la universitate, nam aia de IETLS , dar am luat prin learndirect gratis am facut cursurile alea am luat OCR nivelul 2 la mate, engleza si it ecdel ceva de genu,

acum in situatia asta nu stiu ce sa fac, ca toate alea 5 universitati la care am aplicat miau dat ignore si daca aplic la o alta universitatea prin extra option prin ucas tot cu jet o sami dea si aia, si nu cred ca pot sa intru la nici-o universitatea momentant cu ce am eu acum la mana
    cred ca trebuie sa ma bag la un colegiu un an sa iau nivelul 3 pe parte de electronica
    poate stiti voi niste cursuri ieftine la un colegiu nu conteza sau chiar gratis sa ma duk?
    ms

Edited by Admin:
    O sa te rog sa folosesti un limbaj civilizat, adica sa eviti cuvinte ca "retardata" si "proasta".
    Nota generala a forumului este diferita si ar trebui sa te adaptezi.
    Multumesc pentru intelegere.

2. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    Eu stiu pe cineva care e la UEL fara nici o calificare formala, nici 10 clase nu a gatat. Chestia e ca pustiu vorbeste engleza f. bine si avea si habar de programul care il urmeaza.. si a si dat de un module leader calumea...

Poti aplica direct pe uel.ac.uk daca vrei - ca si mature student, teoretic, nu ai nevoie de nici o calificare formala... in practica cam depinde de personal statement... daca cine il citeste ramane impresionat de pasiunea ta pt subiect si de interesul tau, e posibil sa obti un interviu si subsequently un loc... - aplica si tu la ceva cu foundation - poti obtine loan pe intreaga perioada de 4 ani.

Daca vrei sa te bagi la un colegiu, eu habar nu am de NVQ'uri (banuiesc ca la asta te referi cand zici level 3), dar poti face access to Higher Education diploma - care iti asigura oarecum intrarea la facultate... ai mai multe variante.. din cate stiu eu toate sunt gratis...

citeste pe forumuri si fa putin research si gasesti toate informatiile de care ai nevoie...

http://www.direct.gov.uk/en/educationan ... dg_4017026

http://www.accesstohe.ac.uk/

un IELTS ar da bine sa sti.. - multe facultati au si february start, inclusiv UEL'ul... bafta

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    LOL LOL LOL

Mai Nicholas mai... nu-mi vine sa cred ca dupa cat mi-am batut gura pentru tine pe vreo 3-4 topicuri tu tot mai bantui pe forum cautand raspuns la aceleasi intrebari... -ceeee?-

Da si tu 2-3 pagini inapoi pe acest topic si vezi de cand ti-am zis ca poti intra la facultate in UK CHIAR DACA AI NUMAI 10 CLASE (deci fara diploma de bac) pe ruta unui FOUNDATION YEAR - LEVEL 0 in domeniul cursului pentru care aplici... Tu mi-ai zis atunci ca n-ai timp de pierdut cu an de fundatie -nu-ma-uit- No, ca daca ma ascultai....pana acu' il terminai (o poezie pentru tine) -ras2- -ras2- -ras2-

4. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    @Nicholas
    Frate, lasa facultatile ca nu-s pentru tine. Mai bine incearca altceva, o scoala de ucenici sau ceva asemanator.

5. Sanmir

Sanmir New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    multumesc moderatorilor si tuturor celor ce posteaza pentru acest forum.Este foarte util celor interesati in a munci,studia sau emigra in UK. Am si eu citeva intrebari referitor la studiile in Marea Britanie. Este considerat student EU sau non-EU aplicantul la o universitate din UK ce detine cetatenie romana, dar a absolvit liceul in Republica Moldova? Este aceeasi procedura de aplicare ca si in cazul studentilor cu bac romanesc? Poate un elev (cetatean roman) care studiaza la liceu in R.Moldova sa se inscrie la foundation year la o facultate din Anglia dupa absolvirea clasei 10?
    Multumesc.

6. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    depinde unde localizezi tu Moldova .....face Moldova parte din Europa? ....

7. Sanmir

Sanmir New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru amabilitate... mi-a fost foarte de folos raspunsul D-stra...

8. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    Foaaaarteee informational acest topic !!!
    Am sa trec direct la subiect cu nelamuririle si problemele pe care le am.
    Sunt over 30, am aplicat prin UCAS Undergraduate fara Fundation Year ptr a invata engleza or so ...
    Mi-am dat seama citind postarile voastre ca la levels trebuia sa pun notele de la BAC, iar eu am trecut media /nota generala de la Postliceala (de secretariat), fiind ultima scoala absolvita. Asta si pentru ca in momentul in care am introdus datele liceului, nu mi-a aparut linkul acela pt introdus qualifications, pe care l-am vazut, in schimb, la postliceala. Nu inteleg de ce, m-am uitat cu atentie, zic eu. In fine.
    Venim dupa 7 ani de italia, engleza o inteleg, o traduc, dar stiti si voi ca, nevorbind o limba, nu se poate spune ca esti fluent.
    Am aplicat la University of Aberdeen, la trei cursuri - antropologie, franceza&sociologie si relatii internationale&sociologie. BAC-ul l-am dat la franceza (9,50), rusa ( i know... , cu 8,50), romana (9,75 la scris si 9 la oral).. si biologie (6,68, optional, na.. asta e) Am terminat la profil limbi straine. Sa zicem ca personal statement-ul e bunicel, adica sunt sanse sa le placa, asa cum sunt si sanse sa nu le placa, depinde pe ce parte se dau jos din pat in ziua in care mi-l citesc.
    Intrebarea e ... Unde ma situez cu sansele sa fiu admisa? De la 1-10 :)) Shoot.

9. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    Nici o parere ???

10. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    Damn !!! This is bad luck ...

11. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    Category 5: Non-UK European Economic Area and Swiss workers and family

You are eligible for Student Support if you meet the following criteria:

you must be an EEA national (but not a UK national) or a Swiss national, and resident in the UK as a worker OR you must be the spouse or civil partner or child or other relevant family member of such a worker AND
    you must be ordinarily resident in Scotland on the relevant date unless you are an EEA or Swiss frontier worker or relevant family member of a frontier worker AND
    you must have been ordinarily resident in the UK or elsewhere in the EEA and/or Switzerland for three years before the relevant date.
    http://www.ukcisa.org.uk/student/info_s ... nt_workers

Deci.
    Daca eu + familia mea am fost "elsewhere" - Italia, residenti in ultimii 3 ani sunt eligible for Student Support ?

In orice caz nu pentru "full-support package"in Scotland ,vezi :http://www.saas.gov.uk/student_support/eu_students/2001_or_later/eligibility.htm

12. rosi

rosi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,as avea o rugaminte pt rebecca_uk
    ati putea sa-mi spuneti daca diploma de bac (si celelalte primite la terminarea liceului)trebuie doar tradusa nu si apostilata
    Baiatul meu a intrat la University of Sussex
    multumesc mult,rosi

13. vmadalinarom

vmadalinarom New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie doar tradusa de un traducator autorizat. Nu trebuie nici legalizata, nici apostilata.

14. RaresS

RaresS New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am tradus nimic. Am scanat diploma de BAC asa cum era si le-am trimis-o. Nicio problema din partea lor. Aici, totusi, depinde daca ii intereseaza si notele / materii sau doar media, dar ma gandesc ca daca o vor tradusa, iti specifica.

15. Tzukha

Tzukha New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Stie cineva daca exista vreo facultate in Londra care accepta cu bacul sub 8? Adica cu 7.40? Va rog frumos, daca stie cineva sa mi zica si mie. Multam

16. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    Tot ce trebuie sa faci e sa te candidezi la toate Facultatile,asa ai sa vezi cine te accepta si cine nu (e cel mai usor asa ,parerea mea).

17. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Mama ce mesaje p'acolo printre randuri... -ras2-

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Tzukha

Daca n-ai note prea mari la bac... nu poti avea nici pretentii prea mari... adica sa fii acceptat(a) de una din Top 10 universities...

Da, vei gasi o groaza de universitati care sa te accepte, in fond si la urma urmei... tu platesti cursurile alea... NU DAI EXAMEN CA SA INTRI... deci esti privit ca pe "clientul nostru...stapanul nostru" sau cum zice englezul "customer come first"!!

So, good luck!! -hipno-

19. Anca L.

Anca L. New Member

Trophy Points:
    0
    depinde foarte mult si ce curs vrei sa faci, Nottingham Trent mi;a cerut 7 pentru Economics, Si univeristy of Nottingham a cerut tot 7 pentru cursuri gen chimie/inginerie/fizica

20. symyo23

symyo23 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    As dori sa intreb daca este cineva student la Solent universty Southampton la Business Management?Care au fost conditiile de admitere?
    Eu am terminat liceul economic in 2008 dar media de bac a fost 7.85 am si este prea mica media pt a intra la aceasta universitate?
    Multumesc

Share This Page