8.8 C
London
Tuesday, December 10, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatia UCAS, mediile din liceu si capacitatea

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ioana241, Jul 3, 2008.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Mary,

Pe link-ul de mai jos ai ultimile informatii legate de Student Finance. Loan=imprumut (cca 5.000 lire) care sa te ajute lu living cost, Special Support Grant (cca 3.000 lire) Parent Learning Allowance (1.500 lire) Housing Benefits (o cota de 40-50 % sau un pic mai mult - ajutor de la Consiliul Local la plata chiriei) Childcare Grant (parca -dar nu stiu sigur- in jur de 7.000 lire) pentru gradinita copilului... Bursa de 1.000+ de la universitate Exemption from Council Tax pe durata studentiei si un posibil ajutor de la ALF - Access to Learning Funds tot de la universitate in functie de necesitati poti primi de la cateva sute de lire pana la 3.500 lire, si bineinteles Tuition Fees (taxa cursurilor).

ca sa primesti toti acesti bani trebuie fie sa ai mai mult de 3 ani de rezidenta in UK, fie sa indeplinesti statut de "migrant worker" la data cand faci aplicatia trebuie sa fii angajata legal SAU se poate si daca esti Self-Employed, Rebecca_uk ar putea da mai multe detalii aici...cand apare pe forum.

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_065322

Daca aplici din RO prin Student Finance EU Team nu stiu daca esti indreptatita sa primesti mai mult de Tuition Fees, Parent Learning Allowance si bursa de la universitate... Nu cunosc foarte multe detalii...de aceea ma abtin sa fac presupuneri.

INSA ai putea afla trimitand un e-mail la Student Finance Team sau sunand acolo...si poate ai bunavointa sa revii pe forum cu informatii concrete... caz in care ITI MULTUMESC ANTICIPAT -hipno-

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Regret sa dezamagesc, dar am abandonat lupta cu sistemul de invatamant superior din Uk.
    Tot ce am putut afla este ca in anumite conditii, pe care nimeni nu a vrut sa le divulge, poti fi migrant worker si cu statut de self-employed.
    Mai mult, multumim celor care afla si spun si celorlanti.
    Sanatate!

3. marimar25

marimar25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Multumesc mult pentru informatii.

Am gasit acest site: http://www.studentparents.org/student-finance.aspx unde am si trimis un email cu intrebarea la ce facilitati mai exact ma incadrez. Am vazut ca sunt mai multe beneficii.

Daca nu ma insel azi cand intrat pe site-ul guvernului scria ca trebuie sa ai 12 luni lucrate ca sa aplici la migrant worker. Nu vreau sa scriu prostii, o sa mai verific cum e cu migrant worker.

Vreau sa mai intreb trei chestiuni si anume:
    1. cum e concret cu cele doua referinte?
    2. pasaportul valid trebuie in momentul completarii aplicatiei sau e suficienta c.i. ?
    3. din facilitatile pe care statul britanic le pune la dispozitie parintilor singuri studenti cu un copil in intretinere, ma pot descurca lunar (pana sa zicem ca am si un job part-time stabil)?

Multumesc mult de tot.

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Mary,

Ca sa dobandesti statut de migrant worker trebuie doar sa muncesti legal (cu contract de munca) ajunge doar si 2-3 luni, dupa 12 luni neintrerupte obtii Blue Card (sa nu faci confuzie intre cele doua).

Ca LONE PARENT fata de tot ce ti-am spus, mai ai in plus niste banuti Lone Parent Allowance parca se cheama (asta se obtine si fara sa fii studenta) iti dau link-ul sa citesti cu atentie:

http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Mon ... DG_4003043

si link-ul de la Student Finance England cu ultimile reglementari:

http://unifees2012.com/

Ia cititi ce scriu mai jos chiar aia de la Student finance zic asa : daca dupa ce termini nu castigi suficient (acum e 21.000 lire / an) vei plati foarte putin sau DELOC... Unii nu platesc niciun banut inapoi !!!

http://unifees2012.com/you-can-afford-t ... rType=text

Referintele se refera la aspectul academic sau profesional. Una se recomanda a fi de la un fost profesor / diriginte, una de la un actual / fost sef de unde lucrezi / ai lucrat.

5. marimar25

marimar25 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru informatii. Imi sunt extrem de folositoare.

Daca nu am lucrat, ramane atunci optiunea cu o singura referinta sau pot fi doua de la doi profesori?

O alta nelamurire, te rog, cum se face verificarea pt a obtine ajutorul financiar? Pe baza a ce? Ma gandesc ca banii care vor fi transferati de guvernul britanic vor fi pe un cont UK, nu? Deci imi trebuie un cont UK ca ei sa pot sa verifice background-ul meu? Daca ei cer un cont bancar, trebuie un cont de UK, corect?

Cum e cel mai bine, sa termin prima data cu aplicatia prin UCAS si apoi sa aplic pentru finantare? Sau invers? Am citit pe undeva ca este recomandabil sa se aplice pentru finantare cat mai repede chiar si daca nu ai inceput aplicatia. Mi se pare cam aiurea.

Multumesc.

6. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Da, pot fi doua referinte de la profesori.

Recomandarea sa faci aplicatia cat mai repede... Tu, din Romania, nu ai cum sa aplici decat la Student Finance EU team, iar neavand statut de "migrant worker" pierzi mai bine din jumatete din beneficiile mentionate de mine mai sus... Tu atat timp cat esti in RO nu primesti nicio lira, in niciun cont. Dupa ce faci enrollment-ul la universitate, mai dureaza 2-3 zile pana universitatea confirma la Student Finance ca tu ai inceput deja cursurile...si apoi primesti banii in cont. Cel mai potrivit este sa te adresezi direct lor, cu restul intrebarilor la care doresti raspuns...ca este posibil sa apara anumite reglementari (de ultima ora) asa ca trimite-le e-mail si asteapta raspunsul lor.

Multa bafta! -hipno-

7. marimar25

marimar25 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Ellaws pentru informatii.

8. Nicholas_bigben

Nicholas_bigben New Member

Trophy Points:
    1
    Va salut din nou, vreau sa spun ca prin UCAS mau respins 4 universitati(unsucessful), si a mai ramas una UEL( withdrawn) o sa ma duk marti acum sa le duc actele care le am la astia de la admission (OCR NIVEL 2 LA MATE,ENGLEZA SI IT SI FOAIA MATRICOLA DE 10 CLASE TRADUSA LEGALIZAZTA )c are sigur o sa ma repinga si astia cred, la aplicatia ucas imi mai apare jos akoloa EXTRA adika sa bag alta universitatea cred,
    1. cate universitati mai pot sa bag la extra akolo
    2. mai am sanse sa intru la vreo universitatea? vreau sa ma bag undeva nu conteaza, poate sa fie si cea mai varza universitatea , eu stau in estu londrei stratford , sa nu raman afara aiurea, sa ma bag pe partea asta de electronica,informatii, comunication, inginerie , poate stiti pe undeva sa ma bag cu ce am la mana acum
    3 ce pot sa fac in situatia, sa ma insncriu la un colegiu un an asa daca mai am timp sa iau o calificare ai mare sa ma inscriu la universitatea?
    4 . trebuie sami platec colegiu sau ma ajuta statu aici, unde as putea sa ma duc?
    nu stiu ce sa fac acun, pur si simplu -nu-stiu-

9. Nicholas_bigben

Trophy Points:
    1
    chiar asa nimeni aici sami explici si mie ce si cum? de ce o mai fii siteu asta aiurea

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nick, o parere si un sfat iti dau eu.
    Din cate stiu ai 5 optiuni de universitate
    Ca sa nu fii respins, cauta un centru si da GCSE aici.
    Nu ai bacalaureatul? De ce nu a fost acceptat? Daca nu, e cam nasol.
    Trebuie sa dai GCSE la mate, engleza (unii vor si stiinte), sa-l treci cu cel putin C si apoi sa incerci sa aplici din nou.
    Foaia matricola nu-ti ajuta mare lucru, deoarece nu dai examene in cl. a 10-a in tara.
    Ca starting point google 'GCSE tuition centres' si te ajuta ei mai departe.
    Succes!

11. Nicholas_bigben

Trophy Points:
    1
    Da stiu ca am 5 optiuni de universitatea,dar mau respins toate, ca nu am destule acte, unele cereau sa am peste 8 cum ar veni doar ca eu am doar foaia matricola tradusa si unde sa ma duc la gcse tution centers aveti niste linkuri si plus ca eu fac curand 24 ani si cand sa mai aplic la anu? ce fac pana atunci, am pus si eu niste intrebari mai sus, daca puteti sami raspundeti si mie, ms mult

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

@ Lili,

Nu are ce sa caute la GCSE uite raspunsul lor... OCR Level 2 Adult Numeracy si Adult Literacy este echivalentul GCSE-urilor si deci, el intruneste conditiile admiterii la universitate... Lui ii lipsesc calificarile Level 1, 2, 3 in domeniul electric / electronic...

drept pentru care i-am sugestionat sa incerce pe ruta Foundation Year la o universitate sau colegiu care ofera Foundation Year in domeniul electronic... (Foundation = Level 0) iar raspunsul lui a fost ca el n-are timp de pierdut AIUREA... cu un foundation year...

@ Nicholas

De aplicat poti aplica inca la 10-15 universitati (de aplicat poate sa aplice oricine... n-are altceva mai bun de facut) dar nu-ti ofera NIMENI loc sa continui cu Level 4 (orice domeniu ti-ai alege) daca tu nu ai Level 1,2 si 3!!! Nu-i destul de logic???

Acest an de fundatie (care nu-i mai mult de 7-8 luni!!) iti ofera posibilitatea sa fentezi cei 2 ani de liceu care trebuia sa-i faci in RO (a 11a si-a 12 a) sau 2 ani la un colegiu britanic Level 2 si Level 3...

Multa bafta! -hipno-

14. Nicholas_bigben

Trophy Points:
    1
    totu imi merge pe dos, toate universitatile la care am aplicat mau respins, ca nu am nivel 3 , sa inteleg ca nici la cea mai proasta universitate nu pot sa intru cu ce am eu ocr mate engleza si it nivel 2 si diploma de 10 clase tradusa?
    daca ma duk la accesstohe sau colegiu etc , trebuie sami platesc eu cursurile sau ma ajuta guvernu prin studentfinace? ca nam alte venituri
    unde pot sa ma duc sa fac un curs de electronica sau ceva din zona asta sa fiea gratis sa iau o diploma nivel 3 sau 4 sa intru la universitate? ms

15. Nicholas_bigben

Trophy Points:
    1
    imi raspunde si mie cineva aici, hellooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo -nervos-

16. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D

Sal,

La facultate poti intra si fara nici un fel de calificare ca si mature student. La UEL se intra foarte usor (daca iti apare withdrawn inseamna ca tu ai retras aplicatia, nu?)

Ce conteaza cel mai mult in aplicatie e Personal Statementul. Cat ai lucrat la el?

Ai IELTS ?

Vrei sa studiezi full-time Undergraduate?

UEL'ul e f. flexibil... in cel mai rau caz te poti duce in persoana sa cauti Module Leaderul la modulul la care vrei sa studiezi... Mai poti intra.. Vezi daca poti aplica pe siteul lor direct in cel mai rau caz... Follow it up cu phone calls / emails catre admissions department...

17. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Daca studiezi Full-time undergraduate, poti obtine imprumut pentru tuition fees ( bani care se duc direct la universitate - £9,000 / an ), imprumut ca sa te poti intretine (maintenance loan - £6,000 / an) si maintenance grant (neramburasbil) - £3,000

18. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    tie iti cereau foaia matricola din liceu sa vada mediile la fiecare materie individual...

19. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim @crash ca te implici in subiecte mai putin cunoscute si nu foarte usor de "dat de cap".

Cred ca sunt multi romani studenti in UK (la un cursuri mai lungi de cateva luni), dar activitate nu prea avem pe forum din partea lor.

“Judgements prevent us from seeing the good that lies beyond appearances.” sau “When you judge another, you do not define them, you define yourself.” acelasi autor WD

20. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    hehe, true :)

Share This Page