4.5 C
London
Monday, January 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatia UCAS, mediile din liceu si capacitatea

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ioana241, Jul 3, 2008.

1. valicrm

valicrm New Member

Trophy Points:
    0
    Azi am primit raspunsul de la QMUL si am inteles de pe UCAS ca 5 May este deadline`ul pt. aplicatie.
    Cand completez formularul "student loan" imi cer sa scriu o singura universitate. Iar eu pe ucas am 2 optiuni. Asta inseamna ca daca eu intru la a 2`a optiune(insurance) si pe formular am scris universitatea la care imi doream sa intru si nu am reusit ei vor redirectiona automat banii catre univ.mea(INSURANCE)?Sau treb sa anunt eu pe cnv? Thanks.

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Vali,

Ei vor trimite banii (tuition fees) acelei universitati, care iti va confirma la Student Finance enrolment-ul (inscrierea) la cursul respectiv...

Felicitari pentru oferte, succes la scoala si sper sa revii pe forum cu noi informatii/experiente... in systemul britanic, mereu apar noi legi / regulamente / reglementari.

Multa bafta !

3. valicrm

valicrm New Member

Trophy Points:
    0
  4. Zoom

Zoom New Member

Trophy Points:
    0
    Daca cumva se intampla sa nu intrii la facultatea trecuta pe formularul Student Finance, da un telefon si spune-le ca trebuie sa trimita banii la alta facultate, avand in vedere ca e o schimbare destul de semnificativa.

5. valicrm

valicrm New Member

Trophy Points:
    0
    Thanks.

6. Ilovelove

Ilovelove New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! As vrea sa imi fac studiile universitare in Uk , de dorit intr-o universitate de top( fingers crossed). In prezent locuiesc in Chisinau insa in august ma mut cu familia in Bucuresti, unde voi studia dupa programul britanic intr-o scoala internationala. Media mea din liceu anul acesta(clasa a 10a) este 8,90 iar examenele de absolvire a gimnaziului( din clasa a 9a) le-am sustinut pe 7,8 si 9( nu le-am sustinut mai bine din motive personale :( ). Ma intereseaza, voi trebui sa includ in aplicatia UCAS notele de la examen si media din liceu pe linga notele de la AS ( 4 As sper) sau nu? -nu-stiu-

7. Tony93

Tony93 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ilovelove , si bine ai venit pe forum ! De regula mediile din anii de liceu nu sunt importante pentru procesul de aplicatie , asta numai in cazul in care universitatea precizeaza acest aspect ( oricum nu se completeaza in formularul ucas );universitatile sunt in general interesate de notele de la AS in cazul tau.Trebuie sa te decizi ce facultate vrei sa faci pentru a consulta sit-eul oficial in vederea aflarii cerintelor la aceste examene . Mai multe informatii despre procesul de aplicatie gasesti pe acest topic si evident pe www.ucas.ac.uk .Bafta in continuare ! -da-da- -da-da-

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Student Finance England - ELIGIBILITY CRITERIA

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_171574

Ros,

Iti raspund aici, la intrebarea pusa de tine pe topicul destinat Apprenticeship courses, aici pe acest topic, aceasta informatie ar putea sa ajute si alti tineri sau mature students, care doresc sa aplice pentru student finance, loans sau grant-uri de la guvern.

Deci e valabil si pentru englezii / britanicii nativi (nu neaparat cei care vin din afara sau care au studiat in alta tara) cei care detin deja o diploma de licenta, de oriunde ar fi ea, nu se mai califica pentru student finance loans / grants... -nu-nu-

9. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,
    in primul rand bine v am gasit pe acest forum, este de un real folos cu informatii critice, va multumesc ca existati si sa o tineti tot asa.

Locuiesc in bucuresti si vreau sa urmez orice forma de invatamant acreditata de HO in UK (pentru a obtine YC si a lucra part-time), avand in vedere ca detin deja licenta si master pot sa beneficiez de vreo forma de finantare? si pentru care forma de invatamant as putea sa obtin, am gsit aici dar as vrea sa ma lamuriti:

''You’ll usually only be able to get student finance if you’re doing a first higher education qualification. In some cases, you can also get student finance if you’re ‘topping up’ a lower-level higher education qualification. For example, if you have a foundation degree, HNC or HND you may still qualify for student finance to study for an honours degree.''

multam'

10. gg007

gg007 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Am terminat un master in Londra si momentan caut de munca. In multe aplicatii online se cere numarul de puncte UCAS... ma poate ajuta cineva sa inteleg cum se calculeaza aceste puncte?

As aprecia enorm un raspuns intrucat pe site-ul UCAS nu gasesc nimic referitor la sistemul romanesc de invatamant... Va multumesc.

George

11. Mizu

Mizu New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.naric.org.uk/
    Aici se face echivalarea intre sist romanesc si cel britanic.

Poti daca e sa precizezi ceva de genul 9/10 Mate etc. Poate le convine si asa.

12. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Buna seara dragilor, -ma-iubesc-

am nevoie de cateva sfaturi:

-O diploma de bacalaureat cu specializarea " Desenator pentru constructii si instalatii" cu media generala 8.00, cu 6 obiecte date la examen:

Limba si literatura romana-oral
    Limba engleza oral
    Limba si literatura romana -scris
    Matematica
    Desen de constructii si instalatii
    Geografia Romaniei ,

se poate "echivala" in sistemul englezesc ca fiind GSCE /O Level ?

Ce am inteles eu documentandu-ma referitor la aceste grade si echivalari este ca:

-O Level-Level 3 qualification, equivalent to three A Levels;

- A 3 Levels BTEC (Ordinary National Diploma) = liceul terminat si o diploma ocupationala, faptul ca esti specializat in "ceva".

-Limba engleza, matematica si geografia sunt considerate A Levels

Imi puteti spune va rog daca am inteles bine? Gresesc undeva? -plasture-

Va multumesc!!!!

13. Nicholas_bigben

Nicholas_bigben New Member

Trophy Points:
    1
    Va rog sami spuneti ce fac in situatia asta ,am aplicat prin ucas la 5 univeristati dintre care una e univerisity east london la Electrical & Electronic Engineering si mia cerut ceva de nivel 3 ceva higher dar nu leam trimis documentele inca ,oricum faza e ca eu am foaia matricola de 10 clase si am luat aici prin learndirect OCR level 2 la mate si engleza si extra am luat si it nivel 2 ecdl extra, ce pot sa fac ? spuneti-mi pe la ce universitati as putea sa aplic si daca mai pot sa aplic undeva unde pot sa intru mai usor,datimi niste ideii solutii , eu stau prin estu londrei stratford, va multumesc -dans-

14. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Nicholas, in primul rand FELICITARI pentru OCR Level 2 Numeracy / English (astea fiind cerintele de baza) pentru admiterea la universitate acum, ECDL-ul ala (il am si eu) asta demonstreaza ca esti competent sa folosesti un calculator + aplicatiile de baza (word, access, power point si excel) adica BASIC IT... BRAVO!!! -bravo- -bravo- -bravo-

Din cate imi amintesc, intr-o discutie mai veche cu tine pe alt topic, spuneai ca nu ai terminat liceul in tara...si deci n-ai diploma de bac... NU-I BAI!!! Ca sa intri direct la un DEGREE COURSE (Level 4 - University) mai ales la ELECTRICAL / ELECTRONIC ENGINEERING iti trebuie sa demonstrezi ca ai acumulat cunostintele de Level 1, level 2 si Level 3 un NVQ sau City&Guilds...in acelasi domeniu, asta vor ei de la tine.

Daca ai macar o diploma de 10 clase din RO la profil electric / electronic...s-ar putea sa te scoti... daca nu, IAR NU-I BAI!!!...poti cauta o universitate care ofera un FOUNDATION COURSE (profil electric / electronic) dupa care ai acces direct la DEGREE LEVEL 4, 5, 6 - (facultate).

Iti dau totusi link-ul de la January Start - Cursuri universitare unde am dat exemple de universitati care ofera cursuri de FOUNDATION YEAR care incep si im Martie, Aprilie...

http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... tart#p2993

MULTA BAFTA!!!...si sa ne tii la curent cu ce decizi / ce gasesti sa faci... -hipno-

15. Nicholas_bigben

Trophy Points:
    1
    ms pt raspuns, nu vreau sa ma bag la foundation degree ca nu vreau sa pierd timpu aiurea anii , zimi te rog ce as putea sa fac?
    sa traduc foaia asta matricola amarata?unde sa o traduc?,, mia trimis asta de la universitatea asta:

Dear Nicolae,

Thank you for sending over this information. The OCR qualifications are fine to meet our English language and Maths entry level standards. However, I cannot determine from the document provided, your high school qualifications. Could you please send me the actual certificate you were provided with when you finished school and a transcript of the marks and subjects taken?
    Once I have received this information I will process your application.
    If I do not hear from you by 18th March, I will withdraw your application and assume you no longer wish to pursue your application.
    If you require any further assistance, do not hesitate to contact me.

Regards

eu am fost in liceul dacia era industrial techic/techonologic

16. Nicholas_bigben

Trophy Points:
    1
    Imi raspunde si mie aici cineva ?

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

your high school qualification = specialitate / profilul cursurilor din liceu

certicicate you were provided with when you finished school = si aici ei se refera la DIPLOMA DE BACALAUREAT si nu la foaia aia matricola, dupa cum singur o numesti "amarata" -da-da-

Pana nu aduci certificat de calificare (in domeniul electric / electronic echivalent cu Level 3 tu nu poti intra la level 4, 5, 6...)

Ti-au spus ce ti-am spus si eu mai sus... OCR Level 2 (mate si engleza) sunt suficiente pentru nivel academic... DAR ei mai vor de la tine documentul care atesta ca tu ai terminat liceul (fiind interesati bineinteles si de note ... alea de la examenul de bac.)

Daca ai ajuns pana aici poti sa incerci doar cu "amarata" de foaie matricola... iti urez din toata inima...succes !! -hipno-

PS : Unde te grabesti asa sa termini scoala??? (pe care nici n-ai inceput-o) e criza...nu sunt locuri de munca nici pentru englezi...aia care termina cu first class degree... E atat de frumos la universitate pentru cei de varsta ta...foarte multi care ajung in anul 3 regreta ca se termina... Esti asa de tinerel...ai tot timpul din lume, iar cu anii astia nu te mai intalnesti... GOOD LUCK!! -hipno-

18. marimar25

marimar25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Am citit ce s-a scris pe aici si nu pot sa zic decat multumesc pentru informatii. Pana acum habar n-aveam de aceste informatii...

Pe scurt, am 25 de ani si un copil de 3 ani si as dori sa studiez din toamna la UCL neuroscience. Din ce am vazut pe UCAS ultimul termen limita ar fi 30 JUN. M-am uitat pe site-ul UCL dar nu imi sunt clare multe si va rog mult de tot ajutati-ma cu info:

-care sunt documentele de baza pentru inscriere/admitere, nu stiu daca am inteles bine... odata diploma de BAC (aici am o medie de 9 si). trebuie legalizata, tradusa? foaia matricola teste necesara? sau ce hartii mai trebuie in aceasta privinta?
    -ma gandesc sa dau testarea IELTS academic, am vazut ca este necesara
    -nu am inteles ideea de materii cu A level samd... se iau notele in considerare de la BAC sau de pe foaia matricola? chiar nu inteleg...
    -in momentul in care aplic prin UCAS este musai sa am pasaportul eliberat?
    -mai este nevoie de ceva hartii? buletin, pasaport, diploma de BAC, testul IELTS...

Va rog din suflet lamuriti-ma si pe mine bine de tot... Imi doresc din tot sufletul sa studiez si sa lucrez in Londra si mi-as dori nespus sa reusesc si sa nu pierd startul.

Cu stima,
    Mary

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe forum Mary, -ma-iubesc-

Daca esti inca in Ro, ar fi foarte bine sa faci un efort sa vii cu macar 2-3 luni inainte sa te angajezi legal ORICE doar sa dobandesti la data aplicatiei acel statut de migrant worker care te-ar pune in drepturi banesti depline (special support grant + maintenance loan + housing benefits ) ca sa aplici prin Student Finance England, daca aplici din RO prin Student Finance EU nu ai sansa sa obtii mai mult decat tuition fees adica taxa pentru cursuri.

A level = Advanced level iar diploma de bac iti atesta A Levels la toate materiile la care ai sustinut bac-ul. Ai dat la 3 materii deci ai 3 A Levels, ai dat la 4 sau la 5, ai 5 Alevels (la materiile respective). Diploma va trebui tradusa + legalizata, Testul IELTS, pasaportul si nu uita de cele doua referinte...

Multa bafta ! -hipno-

20. marimar25

marimar25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ellaws si multumesc mult pentru informatii!!

Am reusit pana acum sa ma informez catusi de putin despre Childcare Grant, Parent's Learning Allowence si Child Tax Credit. Acestea am vazut ca sunt niste facilitati pe care statul britanic mi le pune la dispozitie. Totodata, inca nu sunt lamurita cu Student Loan. Am vazut ca ai scris despre Student Finance England, sincer nu stiam despre asta. Universitatea iti pune la dispozitie acest Student Loan si trebuie sa aplic prin Student Finance England ca sa il poti primi? Deci ar fi cea mai buna optiune, sa inteleg... Sper sa intelegi 'ciorba' de informatii pe care o am momentan.

Mai stiu ca pot sa lucrez max 20h/saptamana ca si Student. Deci pana la urma cea mai buna optiune pt o mama singura care vrea sa studieze si sa munceasca in London este optiunea de migrant worker? Prin urmare, facilitatile sunt mai bune in ceea ce priveste acoperirea costurilor? Ideea este ca nu stiu daca as putea sa fac asta, sa vin cu cel mic dupa mine si sa imi caut de munca pt a reusi cu aplicatia de migrant worker... Nu am cui sa-l las pe cel mic. Singurul plan pe care il aveam pana acum in minte era ca in cazul in care sunt acceptata la UCL sa vin cu o luna inainte si sa caut chirie, gradinita, sa depun hartogarii si sa caut de munca part-time ca student.

Pasaportul valid trebuie sa il am in momentul in care aplic prin UCAS?

Eu am putina experienta in copywriting si ar fi grozav sa imi pot gasi asa ceva part-time. Sper ca pe cel mic sa il pot inscrie la o gradinita de stat. Bthw, ai idee cand universitatea iti confirma sau infirma statutul de student?

Iti multumesc mult de tot.

Cu stima,
    Mary

Share This Page